Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 maja 2020
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Kwiecień 2008

Esensja.pl
Esensja.pl
Ekonomia i socjologia, biografia i reportaż, poezja i proza, humor i seks. Zapowiedzi wydawnicze na kwiecień wyglądają naprawdę ciekawie. Po raz kolejny więc – tym razem już zupełnie poważnie – podpowiadamy na co zwrócić uwagę w księgarniach w nadchodzących tygodniach.

Esensja

Do księgarni marsz: Kwiecień 2008

Ekonomia i socjologia, biografia i reportaż, poezja i proza, humor i seks. Zapowiedzi wydawnicze na kwiecień wyglądają naprawdę ciekawie. Po raz kolejny więc – tym razem już zupełnie poważnie – podpowiadamy na co zwrócić uwagę w księgarniach w nadchodzących tygodniach.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

Nasze wczorajsze zestawienie polecanych książek było oczywiście żartem primaaprilisowym. Tym niemniej cieszymy się, jeśli kogoś udało się zachęcić do lektury którejś z wymienionych pozycji.
NOWOŚCI
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kolejna książka znakomitego filozofa i socjologa, zajmującego się postmodernizmem, globalizacją, strategią życia, etyką i w ogóle wszystkimi przejawami życia społecznego współczesnego człowieka. Wiele z jego prac to nie tylko znakomite wyzwania intelektualne, ale również bestsellery. Najnowsza książka poruszająca temat wspólnoty w dobie kulturowej globalizacji może nie da odpowiedzi na zawarte w podtytule pytanie „jak odnaleźć bezpieczeństwo w niepewnym świecie”, ale na pewno pomoże to niebezpieczeństwo zrozumieć.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
W serii prestiżowych wywiadów-biografii „Autorytety” ukazuje się praca Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki (pierwszy z dziennikarzy jest też scenarzystą oraz pisarzem, a obaj panowie znani są z wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim „Nie ogarniam świata”) poświęcona Markowi Edelmanowi. Bodaj najbardziej znany z żyjących uczestników powstania, członek Bundu i przywódca ŻOB, nieraz dawał już świadectwo o II wojnie światowej (choćby w wywiadzie rzece „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall). Również inni z jego pokolenia, jak Władysław Bartoszewski, przypominają często o tym trudnym fragmencie historii. Czy więc potrzebny jest nowy wywiad albo kolejna biografia? Tak, doświadczenie życiowe świadków II wojny jest bezcenne i zapewne każda nowa wypowiedź – ich i o nich – może wnieść sporo do naszego przyjemnego życia w XXI-wiecznej, bezpiecznej Polsce. A przecież takich ludzi jest coraz mniej, szczególnie tych, których można bezdyskusyjnie podziwiać. Śpieszmy się słuchać autorytetów…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Mapa Nowego Świata” to zbiór wierszy Dereka Walcotta, karaibskiego poety i dramaturga, laureata Nagrody Nobla. O czym może pisać wieszcz z drugiego końca świata? Zapewne w dużej mierze o uniwersalnych problemach, które dotykają człowieka pod każdą szerokością geograficzną. Jeśli jednak przedstawia je przez pryzmat ścierających się kultur (europejskiej, afrykańskiej i latynoamerykańskiej) i, choćby tylko w tle, wprowadza czytelnika w ten egzotyczny tygiel, to jest to wystarczający powód, żeby zainteresować się jego poezją. A poza tym: czy znacie jakiegoś literata z państewka o nazwie Saint Lucia? Nie? To jest znakomita okazja, żeby się dokształcić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Co ma do powiedzenia Alan Greenspan, do niedawna jeden z najpotężniejszych ludzi na kuli ziemskiej, o sobie, swoich poglądach i decyzjach podejmowanych jako szef Rezerwy Federalnej? To zapewne akurat mniej istotne elementy tej książki, stanowiące tylko fundament wykładu. Ważniejsze jest, że autor obiecuje jasno wyłożyć nie tylko zasady współczesnej globalnej gospodarki, ale też w ogóle podstawy ładu panującego w dzisiejszym, coraz trudniejszym do ogarnięcia świecie. Do tego zapowiada też zabawę w futurologa i nakreślenie wizji gospodarki światowej na przestrzeni kilkudziesięciu najbliższych lat. Zapowiada się wyjątkowo smakowicie – jako ekonomista Greenspan mylił się naprawdę rzadko.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Nick Hornby pisze zwykle to samo – dowcipną literaturę popularną z poważniejszym tłem, najczęściej biorąc na swych bohaterów niedojrzałych trzydziestoparolatków, którzy muszą wreszcie wydorośleć. Pisze stosunkowo niewiele, ale zawsze odnosi sukces, a jego powieściami interesują się filmowcy. Niebeletrystyczna „Futbolowa gorączka”, czyli wspomnienia kibica Arsenalu doczekała się dwóch ekranizacji (choć o tej amerykańskiej lepiej zapomnieć), „Wierność w stereo” ekranizował sam Stephen Frears (u nas pod głupawym tytułem „Przeboje i podboje”), a „Był sobie chłopiec” stał się niemałym przebojem. I choć następne dwie powieści: „Jak być dobrym” i „Długa droga w dół” zyskały gorsze recenzje, to w najnowszej „Wpadce” podobno Hornby wraca do dobrej formy. O dziwo, tym razem bohaterem jest nastolatek, który – jak łatwo domyślić się z tytułu książki – też będzie musiał wydorośleć.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Henning Mankell zyskał oczywiście ogromną popularność (u nas także nieźle mu się powodzi) dzięki kryminalnemu cyklowi o komisarzu Wallanderze. Tym razem po raz pierwszy możemy się przekonać, że nie samym Wallanderem Mankell żyje i że zdarza mu się pisać na inne tematy. Już ta odmienność budzi zainteresowanie, tym bardziej że nie ma co oczekiwać skandynawskiej scenerii i kryminalnej intrygi – akcja książki toczy się w Afryce, a treścią są dramaty tamtejszych dzieci.
WZNOWIENIA
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Większość kojarzy Juliana Tuwima przede wszystkim jako znakomitego autora książeczek dla dzieci. Tymczasem tworzył on również poezję dla dorosłych – równie zabawną jak wierszyki dziecięce, ale też przemycającą sporo obserwacji otaczającego świata, znajdującego się często w tytułowych oparach absurdu. I takie jest też – przezabawne, szalone, purnonsensowe, inteligentne – wznawiane właśnie dzieło Tuwima i innego słynnego skamandryty, Antoniego Słonimskiego. Warto więc przypomnieć sobie, że Polacy nie gęsi i też dobry humor mają.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ukazały się chyba miliony książek mających w tytule wyraz „kamasutra” (ba, powstały nawet filmy, i to nie tylko te „brzydkie”) , który stał się wręcz synonimem „podręcznika seksualnego”. No cóż, miłośnicy typowych poradników mogą się poczuć nieco zawiedzeni. „Kamasutra” to bardziej traktat filozoficzny i fascynujące spojrzenie na bogatą kulturę starohinduską niż książka ucząca „jak to robić”. Trafi więc raczej do czytelnika zaintrygowanego historią i rozwojem seksualności oraz jej kontekstem kulturalno-religijnym niż do napalonego nastolatka, który chce być demonem seksu. Chociaż i na tym polu „Kamasutra” jest zapewne bardziej przydatna niż kolejny poradnik w rodzaju „Jak odnaleźć orgazmiczny punkt F u swojego mężczyzny i osiągnąć szczęście, bogactwo i życie wieczne”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Rok po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego na polskim rynku wznowione zostaną jego największe dzieła. Wśród wydanych na nowo 16 tomów znajdą się między innymi „Heban”, „Podróże z Herodotem”, „Szachinszach” i „Imperium”. Ostatnie z wymienionych dzieł uważane jest za jedno z największych dokonań słynnego reportera – już pierwsze jego wydanie osiągnęło status bestsellera. Jest to zbiór szkiców z rosyjskiej ziemi, które powstawały podczas podróży, począwszy od 1939 roku aż po rok 1989. Kapuściński zaczyna opowieść od rodzinnego Pińska, wspomina podróż koleją transsyberyjską, republiki kaukaskie, rozpad ZSRR, a także produkcję gruzińskiego koniaku. „Imperium” to nie podręcznik do historii, ale przejmująca, osobista relacja z podróży. Zachwyca język, bogactwo i złożoność obserwacji, a także realistyczny sposób utrwalania zdarzeń. Można nie znać niektórych dzieł Kapuścińskiego, ale „Imperium” pominąć nie wypada.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Książka „Podróże z Herodotem” była wyczekiwanym dziełem Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowana do nagrody literackiej Nike w 2005 roku, uhonorowana została ostatecznie nagrodą czytelników. Jest to specyficzna autobiografia znakomitego reportażysty, który wspomina początki dziennikarskiej kariery, pierwsze nieudane wyjazdy zagraniczne i podróże spędzone w towarzystwie „Dziejów” Herodota. Kapuściński wiedzie czytelnika krętą ścieżką 2000 lat wstecz, w czasy konfliktu Wschodu z Zachodem, i stara się przyrównać niegdysiejszą sytuację do współczesnych realiów. Analizuje, wyjaśnia i opowiada o swoim życiu. Przedstawia Herodota jako pierwszego w historii reportera, który w czasach greckich polis podróżował do odległych zakątków, by badać i opisywać obce kultury. „Podróże z Herodotem” ukazują kulisy pracy autora, przez co są obowiązkową pozycją dla wszystkich wielbicieli Kapuścińskiego. W dowód uznania tłumacze jego książek wydali zbiorczo swoje wspomnienia zatytułowane „Podróże z Ryszardem Kapuścińskim”, stawiając w ten sposób Polaka w jednym rzędzie z wielkim antycznym poprzednikiem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
O królu Arturze słyszał chyba każdy – to wręcz ikona popkultury, o której napisano setki książek i nakręcono dziesiątki filmów. Jednak – jak to z legendami bywa – ilu bardów, tyle wersji pieśni: król Artur był więc przemaglowany przez przeróżne konwencje, choć zawsze istniała pewna wspólna podstawa, niezmieniający się zarys historii (choć zdarzały się też wypadki, w których króla Artura czyniono na przykład rzymskim legionistą). Jedną z klasycznych wersji, wzorowaną na XV-wiecznym zbiorze legend arturiańskich Thomasa Malory’ego, jest wznawiany właśnie cykl „Był sobie raz na zawsze król”. Po 50 latach od pierwszego wydania wciąż jest to jedna z najciekawszych interpretacji mitu o królu Arturze.
koniec
2 kwietnia 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Do księgarni marsz: Kwiecień – maj 2020
Esensja

4 V 2020

My w Esensji rzadko zmieniamy zdanie, więc skoro już wcześniej obiecywaliśmy poprawę, to i teraz to czynimy. Póki co przedstawiamy Wam nasze polecanki książkowe z kwietnia i maja.

więcej »

Nie przegap: Kwiecień 2020
Esensja

30 IV 2020

Jak co miesiąc na koniec kwietnia publikujemy zestawienie naszych recenzji.

więcej »

Na rubieżach rzeczywistości: Wszyscy jesteśmy androidami
Marcin Knyszyński

26 IV 2020

Gdybyśmy mieli wytypować najlepszy rok w karierze Philipa K. Dicka, najmocniejszym kandydatem byłby chyba 1966. Dick już nie produkował tekstów w tak szaleńczym tempie jak wcześniej – oprócz opowiadań napisał w tym roku „tylko” dwie powieści. Dwie, ale za to jakie! Wydane zostały odpowiednio w 1968 i 1969 roku. Zajmijmy się pierwszą z nich i zadajmy sobie jedno z najczęściej przewijających się pytań w popkulturze – „Czy androidy marzą o elektrycznych owcach”?

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy androidami

Na rubieżach rzeczywistości:

Wszyscy jesteśmy androidami
— Marcin Knyszyński

Umieranie wstecz
— Marcin Knyszyński

Przygodowa powieść science fiction – zrób to sam!
— Marcin Knyszyński

Pif-Paf! Zium!
— Marcin Knyszyński

Droga bez powrotu
— Marcin Knyszyński

„Bycie” jest kalejdoskopem
— Marcin Knyszyński

„I Have a Dream”
— Marcin Knyszyński

Koszmarna teofania
— Marcin Knyszyński

Nowe rozdanie
— Marcin Knyszyński

Prawdziwe kłamstwa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Kanon ze smoczej jaskini: Zdecydowanie nie zachwyca
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: III kwartał 2008
— Michał Foerster, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Daniel Markiewicz, Paweł Sasko, Konrad Wągrowski, Marcin T. P. Łuczyński

Tegoż twórcy

By było jak dawniej
— Joanna Kapica-Curzytek

Dzieje pewnego sitcomu
— Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Marzec 2015
— Jacek Jaciubek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski

Dom na kościach
— Sebastian Chosiński

Płynna powtarzalność
— Daniel Markiewicz

Życie może nie jest piękne, ale sens ma
— Sebastian Chosiński

Esensja czyta: Wrzesień 2013
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Alicja Kuciel, Paweł Micnas, Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Kwiecień 2013
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Alicja Kuciel, Paweł Micnas, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady

Dies irae Henninga Mankella
— Sebastian Chosiński

Autoportret z futbolówką
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.