Do księgarni marsz: Lipiec 2008W lipcowej odsłonie polecanych lektur dominuje fantastyka. Nic dziwnego – wakacje, sezon ogórkowy i te sprawy. Zresztą – czy może być ciekawsze miejsce urlopowego wyjazdu niż odległa planeta czy fantastyczna kraina?
EsensjaDo księgarni marsz: Lipiec 2008W lipcowej odsłonie polecanych lektur dominuje fantastyka. Nic dziwnego – wakacje, sezon ogórkowy i te sprawy. Zresztą – czy może być ciekawsze miejsce urlopowego wyjazdu niż odległa planeta czy fantastyczna kraina? ![]()
Wyszukaj / Kup W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos. Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw. NOWOŚCI ![]()
Wyszukaj / Kup Znacie twórczość Kinga? Na pewno. Teraz macie szansę zaznajomienia się nie tylko z omówieniami i analizą jego dzieł, ale również z próbą ich interpretacji oraz historią adaptacji tekstów autora „Miasteczka Salem”. W książce o tak wiele mówiącym tytule nie mogło, rzecz jasna, zabraknąć również biografii tego znakomitego pisarza. Oczywiście sam King pisał już o sobie i swojej twórczości choćby w „Jak pisać”, „Danse macabre” czy w niewydanym w Polsce tekście „Secret windows”. Ale wychodzimy z założenia, że Kinga nigdy za wiele, poza tym, choć powstało już kilkadziesiąt książek o Królu Horroru i jego twórczości, w Polsce wciąż są one rzadkością. Dlatego jeśli już się jakaś pojawia – warto po nią sięgać ![]()
Wyszukaj / Kup Najnowsza powieść (kolejna, będąca początkiem trylogii fantasy, powinna ukazać się w UK już w sierpniu) Richarda Morgana, autora nagrodzonego P.K. Dick Award „Modyfikowanego węgla” (przez nas uznanego za jedną z najlepszych książek pięciolecia). „Trzynastka” też już została doceniona otrzymując nagrodę im. A.C. Clarke’a. XXII wiek, modyfikacje genetyczne, problem akceptacji społecznej i kryminalna intryga – brzmi banalnie, ale to tylko zarys fabuły, a wszystko wskazuje na to, że Morgan nie stracił formy. Ot, choćby dostępny u nas fragment powieści. ![]()
Wyszukaj / Kup Jego pierwsze powieści i opowiadania uważane są za arcydzieła amerykańskiej Nowej Fali, a sam autor stawiamy jest obok Ursuli Le Guin i Philipa K. Dicka. Gdy w latach 80. odszedł od science fiction, powieścią „Lekarz” odniósł ogromny sukces na polu horroru. Za książkę „The Dreams Our Stuff Is Made Of” otrzymał w 1999 roku nagrodę Hugo i od tego czasu zajmował się poezją. Para się nią także bohater „Obozu koncentracji”, który za odmowę służby wojskowej trafia do więzienia, gdzie na pojmanych wykonywane są medyczne eksperymenty. I choć książka była projekcją wojny wietnamskiej, to Polacy ze swoją historią również powinni przyjąć tę pozycję z zainteresowaniem. ![]()
Wyszukaj / Kup Rumuński religioznawca znany jest Polakom przede wszystkim z kultowych dzieł naukowych, takich jak „Szamanizm. Archaiczne techniki ekstazy”, „Mity, sny i misteria” czy „Sacrum, mit, historia”. „Młodość stulatka” właśnie pojawiła się w księgarniach, a już 11 lipca na ekranach kin zagości jej ekranizacja, wyreżyserowana przez Francisa Forda Coppolę. To rzadka okazja by przekonać się w jaki sposób Eliade tłumaczy znaczenie codziennych wydarzeń dzięki znajomość mitów i zjawisk nadprzyrodzonych. Warto przed seansem zapoznać się z odpowiedziami udzielanymi w książce przez rumuńskiego profesora, gdyż nieczęsto naukowcy o jego dorobku pochylają się nad problemami codzienności. ![]()
Wyszukaj / Kup WZNOWIENIA To nie jest książka Stephena Kinga! Autorem był Richard Bachman i to widać już po kilkunastu stronach. Że niby to ta sama osoba? He, he, tak Wam się tylko wydaje. Poczytajcie esej o Bachmanie, a szybko zmienicie zdanie. Dowiecie się też, czemu „Wielki Marsz” jest „tworem chorego umysłu”, „książką niemiłosiernie wysysającą”, lecz fascynującą, i to nie tylko „trudną do zniesienia atmosferą zaszczucia”. No i przede wszystkim, dlaczego naprawdę warto ją przeczytać. ![]()
Wyszukaj / Kup Saga o powojennej historii Indii uznawana jest za jedną z najlepszych powieści w dorobku autora „Szatańskich wersetów”. Zaliczana do magicznego realizmu historia otrzymała m.in. nagrody Bookera i Jamesa Tait Blacka oraz tzw. Booker Bookerów (najlepsza powieść wśród nagrodzonych Bookerem w ostatnim 25-leciu). Powracamy do Ziemiomorza. I tyle. Dla fanów Le Guin powinno to być wystarczającą rekomendacją. Jak pisał nasz recenzent: „powrót do świata Ziemiomorza jak zwykle jest fascynujący, proza Le Guin nadal oczarowuje (…) książka nie powinna nikogo rozczarować”. ![]()
Wyszukaj / Kup Philip Jose Farmer to w fantastyce instytucja: Nebula, World Fantasy i trzykrotnie Hugo (nie mówiąc już o nominacjach). Jako pisarz lubuje się w wizjach nietypowych, trochę fantasmagorycznych, na pewno postmodernistycznych i odważnych – czasem wręcz obrazoburczych i kontrowersyjnych. Takie są jego najgłośniejsze teksty, znane również w Polsce: „Ciała, wiele ciał”, „Jeźdźcy purpurowej doli” czy „Jezus na Marsie”. „Gdzie wasze ciała porzucone” to również fantastyka nieprzeciętna i nowatorska. Motyw świata, w którym możliwe są wskrzeszenia, wykorzystywało po Farmerze wielu pisarzy, choćby Siergiej Łukjanienko w dylogii „Linia marzeń / Imperatorzy iluzji” czy Peter F. Hamilton w cyklu „Świt nocy”. Czytelnicy Farmera docenili oryginalną wizję statuetką Hugo, a sama powieść zapoczątkowała pięciotomowy cykl „Świat Rzeki”. ![]() 1 lipca 2008 |
Mamy rok 1984. We Francji Michel Platini zamienia się w żywą legendę, czego świadkami są młodzi, dwudziestoletni bohaterowie powieści, przesiadujący w edynburskich pubach i oglądający przy piwie mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Nie przypominają jeszcze ćpunów z „Trainspotting”, którzy nie chcieli wybierać niczego poza heroiną. Ale są na „dobrej” drodze.
więcej »Tym razem wybrałem dwa wydawnictwa, które traktują o diametralnie różnych fenomenach. Z jednej strony chodzi o historię ludzkości, sięgającą niewyobrażalne pół miliona lat w przyszłość. Natomiast druga książka traktuje o wydarzeniu, które znamy w międzyczasie z autopsji: chodzi o wybuch pandemii.
więcej »Ostatnio dużo mówi się o sztucznych inteligencjach, ich możliwościach i ograniczeniach oraz o charakterze zmian, jakie pojawienie się tego typu maszyn na świecie wywołać może lub musi. Dzisiaj przedstawię autora, który bardzo intensywnie zajął się tym tematem.
więcej »Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner
Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner
Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner
Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner
O Ziemiomorzu raz jeszcze: „Opowieści z Ziemiomorza”, czyli dodatek
— Miłosz Cybowski, Beatrycze Nowicka
Esensja czyta: Maj 2013
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin T.P. Łuczyński, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek
Esensja czyta: Luty 2011
— Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Michał Foerster, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Marcin Mroziuk, Mieszko B. Wandowicz
Zasłużenie niedoceniona powieść
— Jędrzej Burszta
Esensja czyta: IV kwartał 2008
— Artur Chruściel, Ewa Drab, Jakub Gałka, Daniel Gizicki, Anna Kańtoch, Paweł Sasko, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski
Esensja czyta: III kwartał 2008
— Michał Foerster, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Daniel Markiewicz, Paweł Sasko, Konrad Wągrowski, Marcin T. P. Łuczyński
P jak Pomysł i P jak Pośpiech
— Anna Kańtoch
Ciemna strona Kinga
— Tomasz Kujawski
Powrót do Ziemiomorza
— Tomasz Kujawski
Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek
Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek
Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek
Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek
Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek
Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch
Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski
Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek
Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek
Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek
Bywało lepiej
— Miłosz Cybowski
Sześć światów Hain: Świat szósty – dwugłos
— Miłosz Cybowski, Beatrycze Nowicka
Krótko o książkach: Koty, słowa, literatura
— Miłosz Cybowski
Sześć światów Hain: Świat piąty
— Miłosz Cybowski
Krótko o książkach: Interpretacja interpretacji
— Miłosz Cybowski
Krótko o książkach: Upływ czasu
— Joanna Kapica-Curzytek
Sześć światów Hain: Świat trzeci
— Miłosz Cybowski
Sześć światów Hain: Świat drugi
— Miłosz Cybowski
Sześć światów Hain: Świat pierwszy
— Miłosz Cybowski
Mała Esensja: Nie tak łatwo być wyjątkowym
— Marcin Mroziuk
Prezenty świąteczne 2022: Prezenty książkowe
— Esensja
Nie przegap: Luty 2022
— Esensja
Prezentownik książkowy 2021
— Esensja
10 najśmieszniejszych lub najdziwniejszych książkowych scen ze zwierzętami
— Esensja
10 naj…: 11 twarzy jesieni
— Esensja
Książka roku 2019
— Esensja
Prezenty świąteczne 2019: 30 książek pod choinkę
— Esensja
10 najlepszych książek 2018 roku
— Esensja
Książka Roku 2018 – nominacje
— Esensja
Nasza Księgarnia Wydawcą Stulecia!
— Esensja