Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 października 2021
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Lipiec 2008

Esensja.pl
Esensja.pl
W lipcowej odsłonie polecanych lektur dominuje fantastyka. Nic dziwnego – wakacje, sezon ogórkowy i te sprawy. Zresztą – czy może być ciekawsze miejsce urlopowego wyjazdu niż odległa planeta czy fantastyczna kraina?

Esensja

Do księgarni marsz: Lipiec 2008

W lipcowej odsłonie polecanych lektur dominuje fantastyka. Nic dziwnego – wakacje, sezon ogórkowy i te sprawy. Zresztą – czy może być ciekawsze miejsce urlopowego wyjazdu niż odległa planeta czy fantastyczna kraina?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Znacie twórczość Kinga? Na pewno. Teraz macie szansę zaznajomienia się nie tylko z omówieniami i analizą jego dzieł, ale również z próbą ich interpretacji oraz historią adaptacji tekstów autora „Miasteczka Salem”. W książce o tak wiele mówiącym tytule nie mogło, rzecz jasna, zabraknąć również biografii tego znakomitego pisarza. Oczywiście sam King pisał już o sobie i swojej twórczości choćby w „Jak pisać”, „Danse macabre” czy w niewydanym w Polsce tekście „Secret windows”. Ale wychodzimy z założenia, że Kinga nigdy za wiele, poza tym, choć powstało już kilkadziesiąt książek o Królu Horroru i jego twórczości, w Polsce wciąż są one rzadkością. Dlatego jeśli już się jakaś pojawia – warto po nią sięgać
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Najnowsza powieść (kolejna, będąca początkiem trylogii fantasy, powinna ukazać się w UK już w sierpniu) Richarda Morgana, autora nagrodzonego P.K. Dick Award „Modyfikowanego węgla” (przez nas uznanego za jedną z najlepszych książek pięciolecia). „Trzynastka” też już została doceniona otrzymując nagrodę im. A.C. Clarke’a. XXII wiek, modyfikacje genetyczne, problem akceptacji społecznej i kryminalna intryga – brzmi banalnie, ale to tylko zarys fabuły, a wszystko wskazuje na to, że Morgan nie stracił formy. Ot, choćby dostępny u nas fragment powieści.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jego pierwsze powieści i opowiadania uważane są za arcydzieła amerykańskiej Nowej Fali, a sam autor stawiamy jest obok Ursuli Le Guin i Philipa K. Dicka. Gdy w latach 80. odszedł od science fiction, powieścią „Lekarz” odniósł ogromny sukces na polu horroru. Za książkę „The Dreams Our Stuff Is Made Of” otrzymał w 1999 roku nagrodę Hugo i od tego czasu zajmował się poezją. Para się nią także bohater „Obozu koncentracji”, który za odmowę służby wojskowej trafia do więzienia, gdzie na pojmanych wykonywane są medyczne eksperymenty. I choć książka była projekcją wojny wietnamskiej, to Polacy ze swoją historią również powinni przyjąć tę pozycję z zainteresowaniem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Rumuński religioznawca znany jest Polakom przede wszystkim z kultowych dzieł naukowych, takich jak „Szamanizm. Archaiczne techniki ekstazy”, „Mity, sny i misteria” czy „Sacrum, mit, historia”. „Młodość stulatka” właśnie pojawiła się w księgarniach, a już 11 lipca na ekranach kin zagości jej ekranizacja, wyreżyserowana przez Francisa Forda Coppolę. To rzadka okazja by przekonać się w jaki sposób Eliade tłumaczy znaczenie codziennych wydarzeń dzięki znajomość mitów i zjawisk nadprzyrodzonych. Warto przed seansem zapoznać się z odpowiedziami udzielanymi w książce przez rumuńskiego profesora, gdyż nieczęsto naukowcy o jego dorobku pochylają się nad problemami codzienności.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
WZNOWIENIA
To nie jest książka Stephena Kinga! Autorem był Richard Bachman i to widać już po kilkunastu stronach. Że niby to ta sama osoba? He, he, tak Wam się tylko wydaje. Poczytajcie esej o Bachmanie, a szybko zmienicie zdanie. Dowiecie się też, czemu „Wielki Marsz” jest „tworem chorego umysłu”, „książką niemiłosiernie wysysającą”, lecz fascynującą, i to nie tylko „trudną do zniesienia atmosferą zaszczucia”. No i przede wszystkim, dlaczego naprawdę warto ją przeczytać.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Saga o powojennej historii Indii uznawana jest za jedną z najlepszych powieści w dorobku autora „Szatańskich wersetów”. Zaliczana do magicznego realizmu historia otrzymała m.in. nagrody Bookera i Jamesa Tait Blacka oraz tzw. Booker Bookerów (najlepsza powieść wśród nagrodzonych Bookerem w ostatnim 25-leciu).
Powracamy do Ziemiomorza. I tyle. Dla fanów Le Guin powinno to być wystarczającą rekomendacją. Jak pisał nasz recenzent: „powrót do świata Ziemiomorza jak zwykle jest fascynujący, proza Le Guin nadal oczarowuje (…) książka nie powinna nikogo rozczarować”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Philip Jose Farmer to w fantastyce instytucja: Nebula, World Fantasy i trzykrotnie Hugo (nie mówiąc już o nominacjach). Jako pisarz lubuje się w wizjach nietypowych, trochę fantasmagorycznych, na pewno postmodernistycznych i odważnych – czasem wręcz obrazoburczych i kontrowersyjnych. Takie są jego najgłośniejsze teksty, znane również w Polsce: „Ciała, wiele ciał”, „Jeźdźcy purpurowej doli” czy „Jezus na Marsie”. „Gdzie wasze ciała porzucone” to również fantastyka nieprzeciętna i nowatorska. Motyw świata, w którym możliwe są wskrzeszenia, wykorzystywało po Farmerze wielu pisarzy, choćby Siergiej Łukjanienko w dylogii „Linia marzeń / Imperatorzy iluzji” czy Peter F. Hamilton w cyklu „Świt nocy”. Czytelnicy Farmera docenili oryginalną wizję statuetką Hugo, a sama powieść zapoczątkowała pięciotomowy cykl „Świat Rzeki”.
koniec
1 lipca 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Stulecie Stanisława Lema: Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

18 X 2021

Pyszna uczta czytelnicza, genialne pomysły, kultowe cytaty, ale też dzieła… które w kanonie lektur szkolnych wiele osób zniechęcały do fantastyki. Redakcja Esensji rozmawia o „Bajkach robotów” i „Cyberiadzie” Stanisława Lema.

więcej »
Okładka zeszytu nr 2 pt. „Trzecia Siła” przedstawia alegorycznie widmo wojny atomowej między Wschodem i Zachodem. Jednym z pierwszych zadań Perry Rhodana było zapobieżenie konfliktowi, który w latach 60-tych okazał się realnym zagrożeniem dla całej ludzkości.<br/>© Pabel-Moewig Verlag KG

Perry Rhodan – dezerter w kosmosie, część druga
Andreas „Zoltar” Boegner

16 X 2021

Gdy 8 września 1961 w kioskach RFN pojawił się pierwszy numer „Perry Rhodana” (dalej: PR) pod tytułem „Unternehmen Stardust” (Misja ’Stardust’) nawet sami twórcy serii nie mieli zbyt dużych nadziei na wydanie więcej niż pięćdziesięciu zeszytów, czyli przetrwanie na rynku dłużej niż roku. Jednak 35 tysięcy egzemplarzy „Misji ’Stardust’„ rozeszło się niczym ciepłe bułeczki – nie było ani jednego zwrotu!

więcej »

Stulecie Stanisława Lema: Zawsze szach, nigdy mat
Marcin Knyszyński

11 X 2021

Ostatnia opowieść o Ijonie Tichym i przedostatnia powieść Lema. Ijon Tichy ma problem. Uległ bowiem kallotomii podczas swojego pobytu na księżycu. Jego mózg został w niewyjaśniony sposób podzielony na funkcjonujące niezależnie dwie osobowości (ukryte w dwóch rozłącznie działających półkulach). Tichy, za pomocą niepełnych danych z lewej półkuli (której to osobowość jest narratorem w powieści) próbuje zrekonstruować swój pobyt na księżycu i zrozumieć co się tak naprawdę wydarzyło.

więcej »

Polecamy

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!

Stulecie Stanisława Lema:

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

O Ziemiomorzu raz jeszcze: „Opowieści z Ziemiomorza”, czyli dodatek
— Miłosz Cybowski, Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Maj 2013
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin T.P. Łuczyński, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Esensja czyta: Luty 2011
— Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Michał Foerster, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Marcin Mroziuk, Mieszko B. Wandowicz

Zasłużenie niedoceniona powieść
— Jędrzej Burszta

Esensja czyta: IV kwartał 2008
— Artur Chruściel, Ewa Drab, Jakub Gałka, Daniel Gizicki, Anna Kańtoch, Paweł Sasko, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: III kwartał 2008
— Michał Foerster, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Daniel Markiewicz, Paweł Sasko, Konrad Wągrowski, Marcin T. P. Łuczyński

P jak Pomysł i P jak Pośpiech
— Anna Kańtoch

Ciemna strona Kinga
— Tomasz Kujawski

Powrót do Ziemiomorza
— Tomasz Kujawski

Z tego cyklu

Październik 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2021
— Sławomir Grabowski, Agnieszka Hałas, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Sierpień 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek

Lipiec 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski

Czerwiec 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Marcin Mroziuk

Maj 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk

Kwiecień 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek

Marzec 2021
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek

Grudzień 2020
— Esensja

Listopad 2020
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.