Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Do księgarni marsz: Październik 2008

Esensja.pl
Esensja.pl
Powakacyjnego ożywienia ciąg dalszy – na ten miesiąc wydawcy przygotowali naprawde imponującą ofertę. Niewykluczone że ma to związek z październikowymi Targami Książki w Krakowie. Niezależnie od przyczyny w tym miesiącu problemem był raczej nadmiar propozycji niż ich niedobór. Dodatkowo po raz pierwszy przypominamy pozycje już przez nas polecane, ale przesunięte przez wydawców na termin późniejszy – w tym przypadku oczywiście na październik.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jacek Dehnel to młody poeta, autor trzech tomików wierszy, laureat Nagrody Kościelskich w 2005 i Paszportu „Polityki” w 2006 roku, który swoją pierwszą powieścią wysoko zawiesił sobie poprzeczkę. W tym miesiącu w księgarniach pojawi się jego kolejna książka – „Balzakiana”. Są to przeniesione w dzisiejsze czasy historie z „Komedii ludzkiej” i trzeba przyznać, że Dehnel nie mógł wybrać lepiej. Sam ma pisarski talent i literacką intuicję, a Balzak nadaje się jak znalazł do opisywania wierzgającego kapitalizmu. Trudno będzie „Balzakianie” przeskoczyć poziom „Lali”, ale powiedzmy sobie szczerze: wystarczy, że jej dorówna.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Debiutancka powieść Ignacego Karpowicza „Niehalo” zapewniła mu nominację do Paszportu „Polityki” w 2006 roku. Pisarz i zapalony podróżnik (zjeździł wzdłuż i wszerz Amerykę Środkową, Afrykę Wschodnią, a mieszkał w Kostaryce i Etiopii) znowu zabiera głos i tym razem podejmuje trudny temat ponownego odkrywania rodzinnego domu. Główny bohater powieści „Gesty” zostawia wygodne mieszkanie w kamienicy na Starym Mokotowie i rusza na spotkanie z niewidzianą od kilku miesięcy matką, co okazuje się początkiem wielu dylematów. Nazwanie, a przede wszystkim uporządkowanie przeszłych zdarzeń okazuje się trudne i bolesne. Dwa lata temu nie udało się Karpowiczowi otrzymać Paszportu „Polityki”. Może tym razem będzie inaczej.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Janusz Anderman to wybitny pisarz, który swoją ostatnią powieścią „Cały czas” z 2006 roku potwierdził, że jest w dobrej formie literackiej. Jeden z najbardziej cenionych literatów swojego pokolenia, scenarzysta i laureat wielu nagród (w tym Nagrody Fundacji im. Kościelskich) w powieści „To wszystko” wywraca do góry nogami stereotyp myślenia o współczesnym artyście. Jego najnowsza książka to ironiczna opowieść o pisarzu, który dla zapewnienia popularności swoim dziełom nie waha się przekroczyć żadnej granicy. Jeśli wierzyć zapowiedziom, „To wszystko” jest dziełem jeszcze odważniejszym niż „Cały czas” i nie powinno umknąć czytelnikom.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Krzysztof Piskorski mile zaskoczył czytelników swym opowiadaniem „Złamani” w antologii „Księga strachu”. Nasz recenzent pisał: „»Złamani« to z jednej strony tekst historyczno-wojenny, z drugiej psychologiczny dramat osaczenia, z trzeciej przejmujący, krwawy thriller. Gdyby nie brak wiary w umiejętności polskich filmowców w zakresie kina grozy, stwierdziłbym, że to znakomity materiał na trzymający w napięciu, efektowny film. A na razie czekam z zainteresowaniem na kolejne losy kapitana Stanisława Tyca”. Można rzec, że się doczekał – „Zadra” przenosi nas ponownie w świat pierwszej połowy XIX wieku, alternatywną (zapewne) wersję historii epoki napoleońskiej i Restauracji. Cykl zapowiada się nad wyraz interesująco.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wiktor Pielewin to autor cieszący się w Polsce zasłużoną renomą, a jego postmodernistyczne mieszanki fantastyki, mistycyzmu i motywów kultury popularnej przy licznych nawiązaniach do rosyjskiej rzeczywistości zyskują aprobatę czytelników i krytyków. Nie wątpimy więc, że „Kryształowy świat”, zbiór opowiadań z roku 1993, również spotka się z dużym zainteresowaniem.
WASZ EKSTRAKT:
80,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Neila Gaimana nie trzeba nikomu przedstawiać – czytając „Esensję”, musieliście poznać go bardzo dobrze. Powieść ma być podobna w klimacie i skierowana do takiego samego, młodszego czytelnika co bardzo dobrze przyjęta „Koralina”, czyli połączenie opowieści młodzieżowej z makabreską i strachem. To również jedna z rzadkich okazji, kiedy nie jesteśmy w tyle za czytelnikami zza oceanu, bo książka ukazuje się praktycznie równocześnie w Polsce i USA. Zresztą „Księgę cmentarną” możecie już ocenić sami, czytając jej pierwsze rozdziały.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Matematyka jako temat książki zapewne odstraszy 98% humanistów. Jakże niesłusznie! Matematyka jest fascynująca, a autor tej notki uwielbia o niej czytać, stąd w naszych polecankach (i wśród naszych patronatów) książka popularnonaukowa o Królowej Nauk. Jednak „Listy do młodego matematyka” podobno są pozycją całkiem przystępną i bardzo interesującą również dla tych, którzy matematyczną edukację zakończyli na szkole średniej. Sprawdźcie sami.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Dualizm niemieckiej natury w okresie nazistowskim – naród myślicieli i miłośników sztuki okazuje się jednocześnie narodem bestialskich oprawców – zawsze fascynował artystów, podobnie jak archetyp „dobrego Niemca”. Littell w swojej książce również próbuje zgłębić tę zagadkę, pisząc jednocześnie udokumentowaną faktograficznie relację, jak i uniwersalną przypowieść o narodzinach zła. Pisarz zdaje się być predysponowany do podejmowania takich tematów choćby z racji własnych zagmatwanych losów: Żyd z pochodzenia z obywatelstwami francuskim i amerykańskim, mieszkający w Barcelonie i piszący dotąd po angielsku (powieść cyberpunkowa „Bad Voltage”). „Łaskawe” otrzymały dwie najważniejsze francuskie nagrody literackie Prix Goncourt i Grand Prix Akademii Francuskiej. Z zachodnich recenzji wynika, że to powieść piękna i mądra, a ze statystyk, że bardzo chętnie czytana. Na pewno jest monumentalna – polskie wydanie liczyć będzie ponad 1000 stron!
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Powieść „Małe palce” to debiutanckie dzieło rumuńskiego pisarza, które opowiada o młodym naukowcu, Petrusie. Jako że wykopaliska archeologiczne, w których bierze udział, zostają wstrzymane, mężczyzna zaczyna spędzać czas na rozmowach z mieszkańcami pobliskiego miasta. Florian przedstawia na kartach swojej powieści galerię prawdziwych indywiduów, które z pozoru wydają się jedynie nudnymi obywatelami. Książka „Małe palce” została uznana za jeden z najlepszych debiutów ostatnich lat i otrzymała wiele prestiżowych nagród. Została doceniona przez magazyn „România literară”, dziennik „România liberă” oraz Fundację Anonimul, a Związek Pisarzy Rumuńskich przyznał Florianowi nagrodę za najlepszy debiut prozatorski.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
W tym miesiącu na księgarskie półki trafi kolejna powieść laureatki literackiej nagrody Nobla, „Przed zstąpieniem do piekieł”. Autorka zabiera odbiorcę do świata, w którym fantastyka miesza się z realizmem, i eksperymentuje z gatunkiem science fiction. Oto do szpitala psychiatrycznego trafia osobliwy włóczęga, który opowiada o dryfowaniu na tratwie, zdobywaniu nieznanego lądu i locie na grzbiecie ptaka. Rychło osobnik zostaje rozpoznany jako Charles Walker, profesor filologii klasycznej na uniwersytecie w Cambridge, ale nikt nie jest w stanie pojąć, dlaczego plecie androny. Ta powieść to wyprawa do wnętrza człowieka, podczas której dominuje dosadny ton autorki – Lessing mierzy się z niechęcią społeczeństwa, które jest przeciwne wszelkiej inności. A to niestety temat wciąż aktualny.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Dla Rosjan pisarka amerykańska, dla Amerykanów – rosyjska. Jak przystało na autorkę o nieustalonej narodowości, napisała po angielsku książkę o Moskwie, w której współczesność miesza się ze starymi baśniami. Galina, bohaterka „Tajemnej historii”, próbuje rozwiązać zagadkę zniknięcia swojej ciężarnej siostry. Masza znika z zamkniętej łazienki mieszkania na ósmym piętrze, zostaje po niej tylko… dziecko. Wkrótce okazuje się, że tajemniczych zaginięć wydarzyło się więcej… Krytycy porównują klimat „Tajemnej historii” z dziełami Bułhakowa. Czy zasłużenie, będziemy mogli przekonać się już niedługo.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Daniel Mendelsohn zdawał sobie sprawę, że dla wielu ludzi zagłada sześciu milionów Żydów to temat zapomniany, dość archaiczny, a nawet obojętny. Postanawia więc dotrzeć do losów pojedynczych jednostek, by czytelnik w końcu poczuł ogrom tego mordu. Z sześciu milionów zabitych wybiera sześciu ludzi, swoich krewnych, i podąża ich ścieżkami. „Zagubieni” otrzymali mnóstwo nagród: National Jewish Book Award, Salon Book Award, American Library Association Medal for Outstanding Contribution to Jewish Literature i National Book Critics Circle Award. Książka znalazła się na listach: Best Books of 2006 (według Amazon.com), Notable Books of the Year (według „New York Timesa”), a także trafiła do finału Barnes & Noble „Discover” Awards. We Francji uznano ją za jedną z najlepszych książek 2007 roku. Oby w Polsce poradziła sobie równie dobrze, bo to dzieło bardzo wartościowe.
WZNOWIENIA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Dla wielu wciąż najlepsza wśród znakomitych książek Jacka Dukaja. Nagrodzona Zajdlem, a przez „Esensję” umieszczona wśród najlepszych książek pięciolecia. Opublikowaliśmy dwie bardzo entuzjastyczne recenzje (pierwsza i druga) „Czarnych oceanów”, o twórczości Dukaja dyskutowaliśmy, nie omieszkaliśmy też przepytać samego pisarza. Nawet jeśli pojawiają się negatywne opinie o powieści, warto przeczytać i przekonać się samemu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Bodaj najsłynniejsza książka portugalskiego noblisty. Połączenie studium upadku społeczeństwa z fantastycznym i cokolwiek apokaliptycznym motywem zbiorowej ślepoty. Powieść na świecie doceniona i chętnie czytana, choć potępiona przez Związek Niewidomych w USA. W listopadzie do polskich kin wchodzi film nakręcony na podstawie powieści.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jedna z najgłośniejszych powieści peruwiańskiego pisarza. Opowieść o ostatnich tygodniach władzy dominikańskiego dyktatora, a jednocześnie ogólne rozważania o pożądaniu władzy, związkach między seksualnością a władzą, czy wreszcie skłonnością ludzi u władzy do ulegania korupcji. W 2005 roku na podstawie powieści nakręcono film z Isabellą Rossellini w jednej z głównych ról.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Powieść Yanna Martela po pierwszym wydaniu w 2001 roku została wyróżniona Nagrodą Bookera. Opowiada o losach rozbitka Piscine „Pi” Patela i zwierząt (zebry, orangutana i tygrysa bengalskiego), ocalałych z katastrofy statku i dryfujących przez 227 dni po wodach Pacyfiku. Nie wszystko da się tu racjonalnie wytłumaczyć i książka ma co najmniej kilka możliwych zakończeń. Pewne jest jednak to, że „Życie Pi” optymistycznie przypomina, czym są chęć życia, wiara we własne możliwości i zwykła radość czytania. A radochę z poznawania tego dzieła miało już wielu odbiorców, bo to międzynarodowy bestseller, który nabyło ponad milion osób. Tak wielka grupa nie mogła się pomylić.
SPADKOWICZE:
Na październik przesunęły się też premiery dwóch książek już przez nas polecanych. Są to:
koniec
1 października 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Do księgarni marsz: Marzec 2018
Esensja

9 III 2018

Jak co miesiąc polecamy warte uwagi ksiażki z oferty wydawców. Z marcowych zapowiedzi wybraliśmy trzydziesci jeden pozycji.

więcej »

Nie przegap: Luty 2018
Esensja

28 II 2018

Sprawdźcie, czy nie przegapiliście jakiejś naszej lutowej recenzji – przy obecnej pogodzie dawka lektury przy gorącej herbacie będzie jak znalazł.

więcej »

20 najlepszych książek 2017 roku
Esensja

20 II 2018

…zdaniem czytelników Esensji. Jak co roku prezentujemy wyniki naszego plebiscytu na najlepsze książki minionego roku. Typowaliśmy my, głosowali czytelnicy, w efekcie mamy doborową dwudziestkę. Zapraszamy… do lektury.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Pomiędzy światami
— Katarzyna Piekarz

Do księgarni marsz: Sierpień 2017
— Esensja

Cztery zwierzęta w łódce, nie licząc chłopca
— Kamil Armacki

Do księgarni marsz: Styczeń 2013
— Esensja

Wojny napoleońskie w oparach etheru
— Marta Najman

Małe gesty – trudne sprawy
— Andrzej Szwatoński

Kolejne 50 książek minionej dekady, które warto znać
— Esensja

50 książek minionej dekady, które warto znać
— Esensja

50 najlepszych polskich powieści fantastycznych
— Esensja

Punkt krytyczny: Doktryna szoku
— Michał Cetnarowski, Michał Foerster

Z tego cyklu

Marzec 2018
— Esensja

Luty 2018
— Esensja

Styczeń 2018
— Esensja

Grudzień 2017
— Esensja

Listopad 2017
— Esensja

Październik 2017
— Esensja

Wrzesień 2017
— Esensja

Sierpień 2017
— Esensja

Lipiec 2017
— Esensja

Czerwiec 2017
— Esensja

Tegoż twórcy

Pomiędzy światami
— Katarzyna Piekarz

Zacząć jeszcze raz
— Dawid Kantor

Przeczytaj to jeszcze raz: My nie marzniemy
— Anna Nieznaj

Esensja czyta: Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Krew jego dawne bohatery
— Anna Nieznaj

Esensja czyta: Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Przeczytaj to jeszcze raz: Dryf
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Bogowie też lubią iluzję
— Dominika Cirocka

Tegoż autora

20 najlepszych książek 2017 roku
— Esensja

Książki Roku 2017 – nominacje
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2017!
— Esensja

Prezenty świąteczne 2017: Książki
— Esensja

10 najlepszych książek 2016 r.
— Esensja

Książki Roku 2016 – nominacje
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2016!
— Esensja

Prezenty świąteczne 2016: Książki
— Esensja

Czwarty Wielki Konkurs na Recenzję Książkową
— Esensja

Najlepsze książki 2015 roku
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.