Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 września 2022
w Esensji w Esensjopedii

Paris Hilton na prezydenta, czyli co by było, gdyby…

Esensja.pl
Esensja.pl
Dzisiaj Barack Obama zostaje pierwszym czarnoskórym prezydentem USA. Moglibyśmy z tej okazji pisać, że w kinie czy literaturze odbyło się to już dekady temu, robić przeglądy filmowych i książkowych prezydentów itp., ale znaleźliśmy ciekawszy temat.

Jakub Gałka

Paris Hilton na prezydenta, czyli co by było, gdyby…

Dzisiaj Barack Obama zostaje pierwszym czarnoskórym prezydentem USA. Moglibyśmy z tej okazji pisać, że w kinie czy literaturze odbyło się to już dekady temu, robić przeglądy filmowych i książkowych prezydentów itp., ale znaleźliśmy ciekawszy temat.
Al Capone
W „Back in the USSA”, zbiorze powiązanych ze sobą opowiadań Kima Newmana i Eugene Byrne’a, prezydentem zostaje nie kto inny, jak sam „Scarface”. Zresztą przed nim i po nim w Owalnym Gabinecie również pojawiają się postacie, które w rzeczywistości tam nie zasiadły (chociaż się starały) – Barry Goldwater i Eugene V. Debs. Jakże to tak? Ano bardzo prosto: Teddy Roosevelt został zamordowany, zanim rozpędził strajki, jego wiceprezydent Charles Foster Kane (sic!) rozkręca spiralę korupcji, podziałów klasowych, zamordyzmu (dosłownego – ofiarą pada m.in. Woodrow Wilson). Efekt: w 1917 wybucha w USA rewolucja, a po śmierci jej przywódcy Debsa prezydentem zostaje Alfonso Gabriel Capone, który rządzi krajem żelazną ręką, przyczyniając się do zaistnienia stanu zimnej wojny między USSA a Wielką Brytanią i carską Rosją…
• • •
Thomas Edison
W powieści „And Having Writ…” (o której więcej w tekście „Katastrofa Tunguska w fantastyce”) prezydentem zostaje słynny wynalazca, co jest potrzebą chwili – tylko tak genialny umysł jest w stanie zrozumieć sekrety… obcych, których statek rozbija się w 1908 na Syberii, nad rzeką Tunguska. Edison prezentuje twardą politykę wobec kosmitów, wtrącając ich nawet do więzienia, z którego pomaga im uciec… przyszły prezydent Theodore Roosevelt.
• • •
Ernest Hemingway
W opowiadaniu Harry’ego G. Kaufmana o wiele mówiącym tytule „Boozing in the Oval Room” pisarz, startując jako niezależny kandydat po śmierci Eisenhowera, zostaje prezydentem. I to na dwie kadencje (lata 1956-1964). Reelekcja jest zaskakująca, biorąc pod uwagę, że w trakcie pełnienia urzędu Hemingway bratał się z Fidelem Castro (zaprosił go do Białego Domu), miał problemy z alkoholem i pobił się (w Białym Domu – pytanie, gdzie była wtedy Secret Service) z burmistrzem Bostonu, niejakim Johnem Fitzgeraldem Kennedym, o względy Marylin Monroe.
• • •
Paris Hilton
W jednym z epizodów serialu dla dzieci „The Suite Life of Zack & Cody” tytułowi bohaterowie przenoszą się do alternatywnego wszechświata, gdzie prezydentem jest blondwłosa dziedziczka fortuny Hiltonów. Do jej najważniejszych dekretów należy zarządzenie, że łamie prawo ten, kto waży więcej niż 50 kilogramów…
• • •
Charles Lindbergh
Słynny pilot wystąpił jako prezydent w powieści „Spisek przeciwko Ameryce” Philipa Rotha i książce „The Ultimate Solution” Erica Nordena. Co ciekawe, w obu okazuje się być tak naprawdę zdrajcą narodu i marionetką nazistów. W pierwszej jest tak z powodu szantażu – Niemcy porwali syna Lindbergha i zmusili go, by podpisał pakt o nieagresji z Osią. W drugiej Lindbergh jest mianowany na prezydenta po podboju Ameryki przez III Rzeszę w 1950 r. Sprawuje urząd dożywotnio, czyli zaledwie przez 23 lata – do momentu, gdy ginie (jak większość ludzi) w wojnie nuklearnej między nazistowskimi Niemcami a cesarską Japonią…
• • •
Arnold Schwarzenegger
Wspomniany jako prezydent (niewiele o nim wiadomo poza tym, że jego imię noszą placówki kulturalne) w „Człowieku Demolce”. Rzecz o tyle ciekawa, że wtedy był to raczej złośliwy przytyk od jednego giganta ówczesnego kina akcji pod adresem drugiego, która jednak okazała się w jakiś sposób prorocza, gdy Arnie został gubernatorem Kalifornii. Gdy to się stało, zupełnie naturalnym było wykorzystanie zapędów politycznych aktora i przedstawianie go jako prezydenta USA – w filmie „The Simpsons Movie” i serialu „Doktor Who”.
• • •
Oczywiście nie wyczerpuje to listy fikcyjnych prezydentów, którzy jednak często są tylko smakowitym szczegółem, ledwie wspomnianym w powieści/filmie. Dzięki bujnej wyobraźni autorów w Białym Domu zasiedli m.in. Kurt Vonnegut (wspomniana powieść „Back in the USSA” – Vonnegut jest tu paralelą Gorbaczowa), Oprah Winfrey (w dwóch telewizyjnych serialach: „Century City” i „The Boondocks”), George Clooney (wspomniany serial „The Suit Life of Zack & Cody” – jest tam byłym prezydentem, którego wizerunek znajduje się na 25-centówce), Harrison Ford (epizod „VIP” i „Straszny Film 3”), Michael J. Fox (gra komputerowa „Mean Streets”), Michael Jackson (opowiadanie „SEAQ and Destroy” Charlesa Strossa), Chuck Norris (definitywnie rozprawia się z imigracją do USA w jednej z powieści z serii „Doktor Who”), Bruce Springsteen (który zrzuca bomby atomowe na Turcję i Księżyc, by pozbyć się obcego wirusa; znów w „Doktor Who”), Donald Trump (powoduje bankructwo Ameryki, z kryzysu wyprowadza kraj dopiero kolejny prezydent Lisa Simpson; epizod „Simpsonów”).
Na blogu natomiast przegląd znanych polityków, którzy w rzeczywistości nie dostąpili nigdy takiego zaszczytu, ale w alternatywnych rzeczywistościach zasiedli w Białym Domu.
koniec
20 stycznia 2009

Komentarze

23 VII 2017   01:06:57

"Dzięki bujnej wyobraźni autorów w Białym Domu zasiedli m.in. Kurt Vonnegut, Oprah Winfrey (...) Donald Trump (epizod „Simpsonów”)." Ciekawe, co pomyśleli sobie twórcy serialu, gdy ich żart okazał się proroczy?

24 VII 2017   13:50:18

Nic nie zdążyli pomyśleć, dorwał ich Urząd d/s Imigrantów i deportował jednych na Kubę, a innych do Syrii :-(

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Do księgarni marsz: Wrzesień 2022
Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

10 IX 2022

Kolejny tom „Komiksoteki”, zbiór opowiadań (prawie całej) Hardej Hordy, nowa powieść Stephena Kinga czy historia Sienkiewicza i Modrzejewskiej próbujących sił jako właściciele farmy w Kaliforni to tylko kilka z naszych polecanek na wrzesień.

więcej »
Okładka drugiego zeszytu nowego cyklu przedstawia główny problem, przed którym stanął Perry Rhodan: ogłupienie inteligentnych form życia Galaktyki.<br/>© Pabel-Moewig Verlag KG

Perry Rhodan – dezerter w kosmosie, część piąta
Andreas „Zoltar” Boegner

9 IX 2022

Po sukcesie doraźnej akcji ratowania „Perry Rhodana” (dalej: PR) pod koniec 1970 roku problemy stojące przed twórcami nie zmalały. Szukano stale jakiejś nowej formuły, starając się zaciekawić czytelnika i utrzymać nakład na wysokim poziomie. Seria znajdowała się w przejściowym okresie rozwoju, w którym sporo eksperymentowano. Jak to zazwyczaj przy eksperymentach bywa, z różnym skutkiem.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (3)
Andreas „Zoltar” Boegner

1 IX 2022

Obiecałem, że będę omawiał nowe publikacje niemieckiego rynku. Poprzednie odcinki tego cyklu traktowały o książkach z roku 2020. W tej odsłonie „Fantastycznego Zaodrza” nie mam odmiennych zamiarów, jednak sensowne przedstawienie pewnej nominacji do Nagrody im. K. Laßwitza zmusza do opisania wydanej w roku 2017 pierwszej części tej książki. Być może będzie to nawet z większym pożytkiem dla czytelnika „Esensji”, ponieważ pozycja ta została w międzyczasie przetłumaczona i wydana w Polsce.

więcej »

Polecamy

Rytuały odwrócenia sił

W podziemnym kręgu:

Rytuały odwrócenia sił
— Marcin Knyszyński

Terapia szokowa
— Marcin Knyszyński

Seksapokalipsa
— Marcin Knyszyński

Odwieczna dialektyka
— Marcin Knyszyński

Rzeczy, które robisz w piekle, będąc martwym
— Marcin Knyszyński

Bulwar Zachodzącego Słońca 2
— Marcin Knyszyński

Borat Dzong-Un z pasem szahida
— Marcin Knyszyński

Rozkład i rozkładówka
— Marcin Knyszyński

Nowoczesny mit
— Marcin Knyszyński

Horror rzeczywistości
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nieprawdziwi detektywi
— Jakub Gałka

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszyscy za jednego
— Jakub Gałka

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Przygody drugoplanowe
— Jakub Gałka

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Ludzie jak krewetki
— Jakub Gałka

Katana zamiast pazurów
— Jakub Gałka

Trzy siostry Thorgala
— Jakub Gałka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.