Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 5 października 2022
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Książki kwartału: Zima 2009

Esensja.pl
Esensja.pl
Co recenzentom „Esensji” najbardziej przypadło do gustu w pierwszym kwartale 2009 roku? Ogólnie rzecz ujmując: fantastyka i historia, w tym fantastyka „bawiąca” się historią.

Esensja

Książki kwartału: Zima 2009

Co recenzentom „Esensji” najbardziej przypadło do gustu w pierwszym kwartale 2009 roku? Ogólnie rzecz ujmując: fantastyka i historia, w tym fantastyka „bawiąca” się historią.

Zestawienie najlepszych książek minionego kwartału podzieliliśmy na trzy części. Książki kwartału, czyli swego rodzaju podium – trzy absolutnie znakomite pozycje, których wstyd nie znać. Warto przeczytać – pozostali finaliści, pięć bardzo dobrych książek, które również polecamy. Zobacz też to, jak sama nazwa wskazuje, pozycje nie bez wad, ale również wysoko przez nas ocenione, a tym samym warte zainteresowania i po przeczytaniu recenzji wyciągnięcia samodzielnych wniosków. W naszym rankingu braliśmy oczywiście pod uwagę wyłącznie nowości (zestawienia najciekawszych wznowień znajdziecie w comiesięcznym przeglądzie zapowiedzi wydawniczych „Do księgarni marsz…”).

KSIĄŻKI KWARTAŁU
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
M. John Harrison ‹Viriconium›
Przodek współczesnego new weird, który w ciągu trzydziestu lat, jakie minęły od czasu jego powstania nic nie stracił ze swego uroku. A jest to urok dość specyficzny – jak zresztą chyba w przypadku większości książek z serii „Uczta Wyobraźni”. „Viriconium” to książka imponująca sprawnością, z jaką autor posługuje się piórem, fascynująca i zarazem budząca odrobinę obrzydzenia – wszak w oszołamiającym pięknie Viriconium sporo jest turpizmu. A także – może przede wszystkim – jest to książka smutna, autorowi bowiem doskonale udało się oddać atmosferę cywilizacji zbliżającej się do kresu. Lektura z pewnością nie dla każdego, jeśli jednak ktoś lubi podobne klimaty zbiór M. Johna Harrisona powinien przypaść mu do gustu.
Anna Kańtoch
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Hans-Georg Behr ‹Prawie dzieciństwo›
„Prawie dzieciństwo” Hansa-Georga Behra reklamowane jest jako „autobiograficzna opowieść o nazizmie oglądanym oczami dziecka” – co prawda trudno orzec, ile we wspomnieniach pisarza jest prawdy, a ile fantasmagorii, ale nie zmienia to faktu, że to wspaniale napisana i zmuszająca do refleksji książka. Nie jest to łatwa lektura bo wymaga od czytelnika nie tylko skupienia, ale przede wszystkim całkowitej zmiany spojrzenia na otaczający bohatera świat. Dotarłszy do ostatniej strony, czytelnik może zadać sobie fundamentalne pytanie: Dla kogo Behr napisał tę – ze wszech miar terapeutyczną – książkę? Dla siebie? Dla wszystkich Austriaków? A może jedynie dla swoich rówieśników, którzy – jak on sam – wkraczali w dorosłość, żyjąc w świecie zżeranym wojenno-faszystowską schizofrenią.
Sebastian Chosiński
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Marcin Ciszewski ‹www.1944.waw.pl›
W pierwszej części Ciszewski dał czytelnikom bezpretensjonalną rozrywkę opartą o świetny, nośny pomysł z pogranicza fantastyki, przygody i historii. Kontynuacja, zachowując zalety poprzedniczki, idzie o krok dalej – „www.1944.waw.pl” nie tylko daje frajdę z przeżywania przygód w jednym z najmocniej działających na wyobraźnię okresów historycznych, ale też przybliża ten okres. Nie faktograficznie, nie dokumentalistycznie, ale mentalnie: ta powieść to pean na cześć bohaterstwa Polaków w czasie powstania warszawskiego i przybliżenie współczesnemu czytelnikowi targających ówczesnymi postaciami rozterek, strachów i poczucia obowiązku. Jeśli ktoś ma wątpliwości, że poprzez rozrywkę można kształtować postawy patriotyczne i uczyć spoglądania na historię z szacunkiem, powinien sięgnąć po tę książkę. Czekam na wysokobudżetową ekranizację!
Jakub Gałka
• • •
WARTO PRZECZYTAĆ
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
China Miéville ‹LonNiedyn›
Jeśli ktoś potrzebuje pretekstu, by móc usprawiedliwić przed sobą sięganie po książkę dla „młodszego czytelnika”, przypomnijcie sobie słowa Maksyma Gorkiego: „Dla dzieci trzeba pisać tak samo, jak dla dorosłych, tylko lepiej”. China Miéville wziął sobie tę maksymę do serca.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Charles Stross ‹Accelerando›
Charles Stross w „Accelerando” daje dokładnie to, co obiecuje tytuł – maksymalne przyspieszenie i szaleńczą jazdę po najbliższej i nieco dalszej przyszłości. I to w ramach sagi rodzinnej na miarę trzeciego tysiąclecia.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Cormac McCarthy ‹Dziecię boże›
„Dziecię…” to kwintesencja stylu jednego z najlepszych amerykańskich pisarzy. Prosta opowieść, która potrafi wciągnąć czytelnika na kilka godzin. Nie przez epatowanie makabrycznymi zbrodniami czy opisami ponurego świata, w którym nie ma miejsca na dobro – raczej pochyleniem się nad główną postacią.
• • •
ZOBACZ TEŻ
koniec
21 kwietnia 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (4)
Andreas „Zoltar” Boegner

1 X 2022

O ile obydwie książki poprzedniej odsłony tego cyklu częściowo zawierały odpowiedzi na sformułowane przez Kołodziejczaka pytania, to tym razem podobnych odnośników będzie nieco mniej. Jednak polski czytelnik otrzyma wgląd w nowe pozycje niemieckiej fantastyki naukowej pewnego specyficznego typu: dzisiaj przyjrzę się zaodrzańskiej inner space, czyli literaturze SF, która stara się opisać i komentować dziwne światy naszego życia wewnętrznego. Zapraszam na literackie starcie hardware’u, software’u (...)

więcej »

Nie przegap: Wrzesień 2022
Esensja

30 IX 2022

Wieczory coraz dłuższe, można je więc poświęcić na nadrobienie przegapionych recenzji.

więcej »

Stare wspaniałe światy: Pierwsza historia przyszłości
Andreas „Zoltar” Boegner

25 IX 2022

Jeśli wykształcony w Oksfordzie filozof postanawia wykorzystać metody literatury fantastyczno-naukowej w celu przedstawienia własnych zapatrywań na przyszłość ludzkości jako gatunku, to wynik końcowy takiego zabiegu może intrygować. Nie inaczej było w przypadku „Ostatnich i Pierwszych Ludzi” – powieściowego debiutu Olafa Stapledona, zwanego filozofem czasu i przestrzeni.

więcej »

Polecamy

Pierwsza historia przyszłości

Stare wspaniałe światy:

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta: Luty 2017
— Przemysław Ciura, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Styczeń 2014
— Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Czerwiec 2011
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Kolejne 50 książek minionej dekady, które warto znać
— Esensja

Punkt krytyczny: Doktryna szoku
— Michał Cetnarowski, Michał Foerster

Nominacje do Książki Roku 2009
— Esensja

Prezenty świąteczne: 100 książek, które powinieneś położyć pod choinką
— Esensja

Esensja czyta: Październik-listopad 2009
— Jędrzej Burszta, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Marcin T.P. Łuczyński, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski, Krzysztof Wójcikiewicz

Esensja czyta: Lato 2009
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Maj-czerwiec 2009
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Daniel Markiewicz, Joanna Słupek, Agnieszka Szady, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Wiosna 2010
— Esensja

Zima 2010
— Esensja

Jesień 2009
— Esensja

Lato 2009
— Esensja

Wiosna 2009
— Esensja

Jesień 2008
— Esensja

Lato 2008
— Esensja

Sprostowanie
— Esensja

Wiosna 2008
— Esensja

Zima 2008
— Esensja

Tegoż twórcy

To czego nie można odtworzyć
— Dawid Kantor

O zaletach i wadach dużej wyobraźni
— Anna Kańtoch

Krew jego dawne bohatery
— Anna Nieznaj

Widziałem jasny cień króla
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Listopad 2016
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Steam-science-fiction
— Miłosz Cybowski

Dar tworzenia światów
— Anna Kańtoch

Tłumaczenie niepojętego
— Anna Kańtoch

Cień twój wróg!
— Jacek Jaciubek

Tylko smoki umieją kłamać w Dawnej Mowie
— Beatrycze Nowicka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.