Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 maja 2022
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Weekendowa Bezsensja: Streszczenia lektur (2)

Esensja.pl
Esensja.pl
Zapraszamy do drugiej części naszej wędrówki w czasie w lata gimnazjum (choć w naszych czasach gimnazjów jeszcze nie było). Kolejna porcja streszczeń książek, niezwykle przydatna, gdy na klasówce pojawi się pytanie „jaką książkę ostatnio czytałeś?”.

Michał Foerster, Michał Kubalski, Daniel Markiewicz, Konrad Wągrowski

Weekendowa Bezsensja: Streszczenia lektur (2)

Zapraszamy do drugiej części naszej wędrówki w czasie w lata gimnazjum (choć w naszych czasach gimnazjów jeszcze nie było). Kolejna porcja streszczeń książek, niezwykle przydatna, gdy na klasówce pojawi się pytanie „jaką książkę ostatnio czytałeś?”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Diuna – Frank Herbert
„Diuna” to książka napisana przez Franka Herberta. Herbert był także słynnym poetą i twórcą horrorów. Diuna to po angielsku znaczy wydma. Książka się tak nazywa, bo mówi o planecie, na której jest dużo piasku. Nie jest to jednak plaża, bo na Diunie nie ma morza. Ponieważ nie ma morza, ludzie nie mają co pić i muszą szyć specjalne nowoczesne fraki, dzięki którym mogą pić własny pot i nie tylko. To znaczy, że książka
należy do kategorii fantastycznej, bo dziś jeszcze ludzie nie mogą pić własnego potu.
Głównym bohaterem książki jest Paul Atryda. Paul jest synem Leto i jego konkubiny Jessiki. Paul ma swoją własną konkubinę Chani, ale dopiero później. Konkubina to jest taka kobieta, z którą się ma dzieci, gdy nie chce się ich mieć z żoną. Paul ma żonę księżniczkę Irulanę, ale też dopiero później.
Księcia Leto chce zabić zły baron Harkonnen. Baron jest tak zły i gruby, że nie potrafi chodzić i musi latać. Baron podstępem uwodzi Yueha, lekarza Leto i każe mu zdradzić. Dzięki temu Baron i jego żołnierze, którzy w tej książce nazywają się sardakaurzy zdobywają pałac. Książe Leto chce zabić barona własnym zębem, ale nie trafia i zabija się sam.
Paul i Jessika uciekają do ludu Fremenów, którzy mieszkają na pustyni i piją własny pot z fraków. Razem z nimi walczy z baronem i jego siostrzeńcem, który się nazywa Rautha, ale nie jest kobietą. Fremeni są muzułmanami, ale dobrymi, bo walczą z cesarzem Shaddamem Husajnem. W ten sposób Herbert nawiązuje do polityki.
W książce jest dużo więcej bohaterów, na przykład Gurney Halleck, który chce zabić Jessikę, ale tak naprawdę jest dobry i Thufir Hawat, który jest mentalem, czyli ma w głowie komputer. Najbardziej podobała mi się Chani, bo miała 15 lat i już mogła ożenić się z Paulem i nie tylko.
Diuna jest zamieszkana przez wielkie robaki, które nazywają się czerwie. Na tych robakach można jeździć o ile nie jest się obrzydliwym. W książce jest dużo więcej dziwnych nazw, ale na końcu jest słowniczek. Najważniejszą rzeczą na planecie jest przyprawa, która wszyscy dodają do jedzenia, żeby móc widzieć przyszłość. Paul dodaje dużo przyprawy i dzięki temu widzi, że będzie nazywał się „Ten, który wskazuje drogę”, czyli drogowskaz.
Książka kończy się wesoło i szczęśliwie, bo Paul zabija Rauthę, jego siostra zabija barona, a Paul żeni się z Irulaną, ale zapewnia ją, że jej sypialnia będzie zimna. Z tej książki możemy się dowiedzieć, że nie wolno nikomu ufać, zwłaszcza lekarzom, otyłość jest bardzo zła, a robaków nie można się brzydzić, bo mogą się przydać. Poza tym zawsze można liczyć na przyjaciół, którzy pomogą, gdy trzeba zabić złego barona. Polecam tę książkę wszystkim, którzy nie boją się dziwnych nazw takich jak: Bene Gesserit, Muad’Dib, Kwisatz Haderach czy konkubina.
Konrad Wągrowski
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Lód – Jacek Dukaj
Jacek Dukaj jest młodym pisarzem, który wszystkim przypomina zmarłego Lema. Jego powieść, „Lód” jest bardzo gruba, dlatego wpadła wielu czytelnikom do oka. Pisarz dostał za nią nagrodę kościelnych. Główny bohater nosi takie samo imię jak papież Benedykt XVI i podróżuje do Rosji, żeby odnaleźć tytułowy lód. Znajduje go na końcu książki. Przy okazji spotyka Józefa Piłsudskiego, który wcześniej spuścił się na wschód. Piłsudski próbował odzyskać niepodległość dla Polski przez całe życie, a nawet dłużej. Ale mu się nie udało, bo to jest historia alternatywna. Pierwsza wojna nigdy nie wybuchła, a w Rosji car ma nadal zamrożone berło. Główny bohater myśli, że go nie ma i wszystko się za niego zrobi. Szuka swojego ojca na Syberii, gdzie żyją tylko mamuty. Kiedy mu się to udaje, zaczyna kręcić własnym interesem i to jest koniec.
Michał Foerster
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną – Dorota Masłowska
„Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” jest to książka historyczna, którą zwyciężają Polacy. Rosjanie przegrywają, bo nie są tak silni i nie biorą narkotyków. Jak sama nazwa wskazuje, „Wojna polsko-ruska” ma miejsce na blokowisku. Powieść napisała niepisząca autorka jeszcze na maturze. Dorota Masłoska jest młodą, dużo obiecującą pisarką, dlatego zachwycił się nią Jerzy Pilch. Główny bohater chodzi w dresie, bo rzuciła go dziewczyna, która woli co innego. Bardzo lubi swoją suczkę, która zdycha, a zwłaszcza Magdę. Po drodze bohater ma wiele perypetii, rzuca się na swojego przyjaciela Lewego, albo bije się z myślami. Na końcu okazuje się jednak, że to wszystko nieprawda, bo książkę wymyśliła pisarka.
Michał Foerster
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Łaskawe – Jonathan Littell
Akcja powieści rozgrywa się w Niemczech okupowanych przez III Rzeszę. Występuje w niej Adolf Hitler, który był najgorszym z hitlerowców. Hitler oparł swoją władzę na mordzie. Dla odmiany główny bohater, który nazywa się Ała, jest homoseksualistą. Zajmuje się transportami Żydów do obozów. Ci Żydzi umierali w wagonach z przepychu. Oprócz tego autor pisze, że podczas drugiej wojny światowej wielu ludzi straciło życie albo inną część ciała. Bohater jest zakochany w swojej siostrze, jednakowoż jest to miłość nieudana, bo platoniczna. W drugiej części powieści Ała trafia do Stalingrobu i jest prawdziwy kocioł. Rosjanie zabijają Niemców i to z nawiązką. Potem bohater dostaje postrzał i nic już nie jest takie samo. Pod koniec wojny Ała może już tylko pocałować Hitlera w nos, co w końcu robi.
Michał Foerster
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Gwiazdy moim przeznaczeniem – Alfred Bester
Książka ta bardzo mi się podobała, bo lubię tatuaże i ból, a bohatera wszystko boli i ma fajny tatuaż. Na twarzy. Poza tym bohater dużo imprezuje, ucieka z więzienia i ma dużo pieniędzy, przez co potem mogą mu skoczyć. To trochę jak w tym serialu. Walka bohatera symbolizuje walkę z najeźdźcą, bo kosmici rozwalili bohaterowi jego statek i potem musiał się wałęsać po kosmosie na piechotę. Poza tym w książce występuje Króliczek, który jest w służbach, i Murzynka.
Książka ma ciekawe dialogi, w tym taki, gdzie bohater krzyczy nieswoim głosem i się rzuca. Jednak to nie wszystko, bo wszystko kończy się dobrze i Guliwer może się rzucać dalej.
Michał Kubalski
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kronika ptaka nakręcacza – Haruki Murakami
Główny bohater ma problemy natury seksualnej, a kiedy traci ptaka, odchodzi również żona. Jej brak wynagradza sobie kontaktami z kretami na Malcie, które są dwiema siostrami. Nieopodal (ale już nie Malty) kręci się jeszcze dziwna nastolatka, pomagająca bohaterowi znaleźć się w głębokiej studni na dłużej, niżby sobie tego życzył. Na szczęście w studni nie ma wody, co rozwiązuje problemy z wydalaniem. Książka kończy się iskierką nadziei, bo powraca przyjazny rodzinie bohatera kot. Niestety nie odnajduje się zaginiony ptak, ale i tak jest szansa na kontynuację małżeństwa, gdyż pojawia się żona i zmienia swoje priorytety.
Daniel Markiewicz
• • •
Poprzednią edycję streszczeń lektur znajdziesz TUTAJ.
koniec
11 lipca 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Kroniki księżycowe: Zanik ducha albo „jak od pospolitości zbawić świat”
Marcin Knyszyński

15 V 2022

W drugiej części Trylogii Księżycowej Jerzego Żuławskiego dwóch członków Bractwa Prawdy nieopatrznie uruchomiło statek kosmiczny Marka Zwycięzcy i ku własnemu przerażeniu wystartowało na Ziemię. Co zastaną, gdy już dolecą?

więcej »

Do księgarni marsz: Maj 2022
Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

10 V 2022

W związku z majowymi Targami Książki w Warszawie wydawcy przygotowali wiele interesujących tytułów, jednak z punktu widzenia Esensji jeden jest naprawdę wyjątkowy.

więcej »

Nie przegap: Kwiecień 2022
Esensja

30 IV 2022

Dla tych, którzy nie wybrali się na majówkę mamy przegląd naszych kwietniowych recenzji.

więcej »

Polecamy

Rzeczy, które robisz w piekle, będąc martwym

W podziemnym kręgu:

Rzeczy, które robisz w piekle, będąc martwym
— Marcin Knyszyński

Bulwar Zachodzącego Słońca 2
— Marcin Knyszyński

Borat Dzong-Un z pasem szahida
— Marcin Knyszyński

Rozkład i rozkładówka
— Marcin Knyszyński

Nowoczesny mit
— Marcin Knyszyński

Horror rzeczywistości
— Marcin Knyszyński

Osaczona
— Marcin Knyszyński

Pan życia i śmierci
— Marcin Knyszyński

Jezus na miarę naszych czasów
— Marcin Knyszyński

Imitacje
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Kwiecień – maj 2020
— Esensja

Do księgarni marsz: Marzec 2019
— Esensja

Przeczytaj to jeszcze raz: My nie marzniemy
— Anna Nieznaj

Scena za ciasna na Lód
— Karolina „Nem” Cisowska

Esensja czyta: Styczeń 2013
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Alicja Kuciel, Daniel Markiewicz, Agnieszka Szady

Najlepsze książki dekady – wybór czytelników Esensji
— Esensja

50 książek minionej dekady, które warto znać
— Esensja

50 najlepszych polskich powieści fantastycznych
— Esensja

Punkt krytyczny: Doktryna szoku
— Michał Cetnarowski, Michał Foerster

Manifest krytyka fantastycznego
— Michał Foerster

Tegoż twórcy

Krótko o książkach: Kto wygra?
— Miłosz Cybowski

Dzieci-kwiaty, ludzie-pszczoły
— Sławomir Grabowski

Co pisarzowi w duszy gra
— Marcin Mroziuk

O tym, czego nie boi się Dukaj
— Mieszko B. Wandowicz

Człowiek przeżywający
— Joanna Kapica-Curzytek

Portrety i metafory
— Marcin Mroziuk

Przeczytaj to jeszcze raz: Dryf
— Beatrycze Nowicka

Nanomagia i chłopięce marzenia
— Beatrycze Nowicka

Wieczność porasta rdzą
— Justyna Lech

Melodia smętnego popu
— Daniel Markiewicz

Tegoż autora

Do księgarni marsz: Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Wiekopomne dzieło króla Długouchych
— Konrad Wągrowski

Rzadka koniunkcja planet
— Konrad Wągrowski

Stulecie Stanisława Lema: Przeciętniak w swym zawodzie
— Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Santorini, wyspa ognia
— Konrad Wągrowski

Stulecie Stanisława Lema: Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Podwodne wykopywanie przybysza z kosmosu
— Konrad Wągrowski

Rozbitkowie ze strumienia nadprzestrzeni
— Konrad Wągrowski

Dziesięciu z Wielkiej Ziemi: Koniec wojny, koniec serii
— Konrad Wągrowski

Dziesięciu z Wielkiej Ziemi: Ciotka chce czerwony haczyk
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.