Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 września 2022
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Książki kwartału: Wiosna 2009

Esensja.pl
Esensja.pl
W drugim kwartale 2009 roku na podium króluje historia w róznych odmianach: historia alternatywna, historia starożytna i historia przygodowa. Mamy nadzieję, że wyróżnione książki nie zaginą w mrokach historii…

Esensja

Książki kwartału: Wiosna 2009

W drugim kwartale 2009 roku na podium króluje historia w róznych odmianach: historia alternatywna, historia starożytna i historia przygodowa. Mamy nadzieję, że wyróżnione książki nie zaginą w mrokach historii…

Zestawienie najlepszych książek minionego kwartału podzieliliśmy na trzy części. Książki kwartału, czyli swego rodzaju podium – trzy absolutnie znakomite pozycje, których wstyd nie znać. Warto przeczytać – pozostali finaliści, pięć bardzo dobrych książek, które również polecamy. Zobacz też to, jak sama nazwa wskazuje, pozycje nie bez wad, ale również wysoko przez nas ocenione, a tym samym warte zainteresowania i po przeczytaniu recenzji wyciągnięcia samodzielnych wniosków. W naszym rankingu braliśmy oczywiście pod uwagę wyłącznie nowości (zestawienia najciekawszych wznowień znajdziecie w comiesięcznym przeglądzie zapowiedzi wydawniczych „Do księgarni marsz”).

KSIĄŻKI KWARTAŁU
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Michael Chabon
‹Związek żydowskich policjantów›
To jest TA jedna książka, której nie można przegapić w kwartale kwiecień-czerwiec 2009. Oryginalny miszmasz składników w porywającym wykonaniu Michaela Chabona to coś więcej niż kolejna historia alternatywna. To raczej cały zaginiony świat z żywymi bohaterami, kulturą, historią i przestępczością. Jeden z zachodnich recenzentów określił tę powieść jako „hyperconfident” – nie sposób się nie zgodzić. Chabon ma pióro tak cięte i pewne, że na czas lektury istnieje tylko Sitka i detektyw Mejer Landsman.
Michał Kubalski
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ursula K. Le Guin
‹Lawinia›
Najnowsza powieść Le Guin nie jest powieścią realistyczną, ale trudno też zaliczyć ją do gatunku fantasy. Historię swojego życia opowiada Lawinia znana z kart Eneidy „Wergiliusza”. Poeta poświęca jej zaledwie kilka zdań, Le Guin daje jej życie. Miłośnicy „Eneidy” mogą jednak spać spokojnie – Le Guin nie chciała pokazać „prawdziwej” historii zakłamanej przez Wergiliusza, „Lawinia” jest jej dopełnieniem. Nie wymaga przy tym znajomości starożytnego poematu – broni się doskonale również jako samodzielna powieść.
Joanna Słupek
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dennis Lehane
‹Miasto niepokoju›
Z pozoru rzecz typowa – burzliwe dzieje kilku rodzin na tle ważnych wydarzeń historycznych. Jednak świetne pióro Lehane’a, wszak speca od historii sensacyjnych, mała znajomość owych wydarzeń dla czytelnika (nie musimy po raz kolejny czytać o II wojnie światowej) i wyraziste, niejednoznaczne postacie bohaterów czynią różnicę. Bardzo dobra, bardzo wciągająca, intrygująca na wielu poziomach książka. Czytadło, źródło wiedzy historycznej i powieść problemowa w jednym.
Konrad Wągrowski
• • •
WARTO PRZECZYTAĆ
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Terry Pratchett
‹Łups!›
Pratchettowi po raz kolejny udało się dokonać niemożliwego – absurdalny, płaski świat, leżący na grzbiecie czterech słoni, zapełniony mętlikiem ras, bogów i szaleńców, staje się soczewką, ukazującą niedorzeczności i problemy naszego własnego padołu. Konstrukcja Świata Dysku mogła się stać ograniczeniem – początkowa humorystyczna konwencja cyklu, z założenia niepoważny jego charakter mogły utrudnić autorowi poruszanie kwestii „poważnych”. Tak się jednak nie stało, wręcz przeciwnie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Krzysztof Gajda
‹To moja droga. Biografia Jacka Kaczmarskiego›
Idealny materiał na ciekawą książkę. I to się Krzysztofowi Gajdzie udaje – jego książkę czyta się jednym tchem. Gajda jak najczęściej stara się oddawać głos rodzinie, znajomym, przyjaciołom barda, dzięki czemu uzyskuje zarówno bardzo dobrą dynamikę opowieści, jak i zapewnia jej wiarygodność. Wyłania się z tego postać złożona, fascynująca, budząca wiele sprzecznych uczuć u ludzi ją wspominających, jednocześnie na długo zajmująca myśli czytelnika. Od czasu „Boskich inwazji” Sutina o Philipie K. Dicku nie było chyba żadnej tak poruszającej biografii.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Arnaldur Indriđason
‹W bagnie›
Arnaldura Indriđasona okrzyknięto w ojczyźnie islandzkim Henningiem Mankellem. Nie bez powodu. Sądząc po właśnie wydanym w Polsce „W bagnie”, seria jego powieści o komisarzu Erlendurze Sveinssonie w niczym nie ustępuje cyklowi Szweda, w którym głównym bohaterem jest komisarz Kurt Wallander. Powieść Indriđasona jest mroczna jak Islandia jesienią, a intryga przyprawia o ciarki, strasząc nie gorzej niż klasyczne historie grozy. Świetny kryminał w prawdziwie klasycznym stylu. Skandynawscy pisarze mają w ostatnich latach w Polsce dobrą passę i prasę. Indriđason nie popsuje ani jednego, ani drugiego. „W bagnie” okaże się zapewne nad Wisłą sporym wydawniczym sukcesem. Zasłużenie zresztą!
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Stephen King
‹Po zachodzie słońca›
Stephen King pisze świetne powieści, ale jest także autorem wielu pamiętnych opowiadań grozy. Najnowszym, pierwszym po siedmiu latach przerwy, zbiorem krótkich form „Po zachodzie słońca” amerykański pisarz nie zawiedzie fanów swej twórczości mimo, że w części opowiadań nadprzyrodzony pierwiastek horroru zastąpiony jest racjonalnym thrillerem.
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Terry Pratchett
‹Nacja›
„Nacja” nie jest zwykłą powieścią przygodową dla młodego czytelnika. Wybory, przed którymi stają bohaterowie, nie są proste i jednoznaczne, a i zakończenie nie sprowadza się do tradycyjnego „żyli długo i szczęśliwie”. Po Terrym Pratchetcie nie spodziewałam się niczego innego, jednak nie byłby on sobą, gdyby nie wprowadził do książki charakterystycznych dla siebie fragmentów, które ubarwiają tylko fabułę, nie przesłaniając jej, podobnie jak ma to miejsce w późniejszych powieściach ze „Świata Dysku”. Jednak „Nacja” jednak jest o wiele bardziej od nich optymistyczna. Być może taka odmiana potrzebna była Pratchettowi po latach zanurzenia w świecie rządzonym przez cynicznego Patrycjusza – efekt okazał się być ze wszech miar godny polecenia.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Małgorzata Szejnert
‹Wyspa klucz›
Jak została zbudowana potęga Ameryki? Dzięki imigrantom – i to nie tylko tym „założycielom” sprzed kilku wieków, którzy ustanowili fundamenty demokracji i przedstawili wartości, którymi młody naród miał się kierować, ale także (a może przede wszystkim) tym z drugiej fali, z przełomu XIX i XX wieku. Właśnie o takich ludziach, którzy wpływając do portu, z rozdziawionymi gębami gapili się na monumentalną Statuę Wolności, pisze Małgorzata Szejnert. Pisze jednocześnie o Amerykanach, postaciach z drugiej strony barykady, którzy na tytułowej wyspie Ellis Island dokonywali sumiennej selekcji nowych obywateli – niczym bogowie decydując, kto będzie miał dostęp do nowego, wspaniałego świata, a kto nie jest go godzien. Udało się autorce, zgodnie z jej zapowiedzią, trafić w arcyciekawą lukę reportażową.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Andrew Wilson
‹Kłamliwy język›
Pomysł niby zgrany, ale jak to jest napisane! Po pierwsze, klimat Wenecji, gdzie toczy się spora część akcji, po drugie, lekko oniryczny nastrój, po trzecie wreszcie… nie, nie powiem, zdradzę tylko, że główny bohater niezupełnie jest tym, za kogo można by go uznać na podstawie pierwszych stron, a autor bardzo ładnie potrafi tę niepewność wygrać. No i zakończenie – naprawdę mocne i przewrotne.
• • •
ZOBACZ TEŻ
koniec
24 lipca 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Do księgarni marsz: Wrzesień 2022
Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

10 IX 2022

Kolejny tom „Komiksoteki”, zbiór opowiadań (prawie całej) Hardej Hordy, nowa powieść Stephena Kinga czy historia Sienkiewicza i Modrzejewskiej próbujących sił jako właściciele farmy w Kaliforni to tylko kilka z naszych polecanek na wrzesień.

więcej »
Okładka drugiego zeszytu nowego cyklu przedstawia główny problem, przed którym stanął Perry Rhodan: ogłupienie inteligentnych form życia Galaktyki.<br/>© Pabel-Moewig Verlag KG

Perry Rhodan – dezerter w kosmosie, część piąta
Andreas „Zoltar” Boegner

9 IX 2022

Po sukcesie doraźnej akcji ratowania „Perry Rhodana” (dalej: PR) pod koniec 1970 roku problemy stojące przed twórcami nie zmalały. Szukano stale jakiejś nowej formuły, starając się zaciekawić czytelnika i utrzymać nakład na wysokim poziomie. Seria znajdowała się w przejściowym okresie rozwoju, w którym sporo eksperymentowano. Jak to zazwyczaj przy eksperymentach bywa, z różnym skutkiem.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (3)
Andreas „Zoltar” Boegner

1 IX 2022

Obiecałem, że będę omawiał nowe publikacje niemieckiego rynku. Poprzednie odcinki tego cyklu traktowały o książkach z roku 2020. W tej odsłonie „Fantastycznego Zaodrza” nie mam odmiennych zamiarów, jednak sensowne przedstawienie pewnej nominacji do Nagrody im. K. Laßwitza zmusza do opisania wydanej w roku 2017 pierwszej części tej książki. Być może będzie to nawet z większym pożytkiem dla czytelnika „Esensji”, ponieważ pozycja ta została w międzyczasie przetłumaczona i wydana w Polsce.

więcej »

Polecamy

Rytuały odwrócenia sił

W podziemnym kręgu:

Rytuały odwrócenia sił
— Marcin Knyszyński

Terapia szokowa
— Marcin Knyszyński

Seksapokalipsa
— Marcin Knyszyński

Odwieczna dialektyka
— Marcin Knyszyński

Rzeczy, które robisz w piekle, będąc martwym
— Marcin Knyszyński

Bulwar Zachodzącego Słońca 2
— Marcin Knyszyński

Borat Dzong-Un z pasem szahida
— Marcin Knyszyński

Rozkład i rozkładówka
— Marcin Knyszyński

Nowoczesny mit
— Marcin Knyszyński

Horror rzeczywistości
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Maj 2018
— Esensja

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Do księgarni marsz: Sierpień 2016
— Esensja

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część II
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Kwiecień 2012
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz

Esensja czyta: Listopad 2011
— Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka

Głos spośród cieni świętego gaju
— Beatrycze Nowicka

Kolejne 50 książek minionej dekady, które warto znać
— Esensja

50 książek minionej dekady, które warto znać
— Esensja

Weekendowa Bezsensja: 11 największych katastrof kulinarnych literatury popularnej
— Aleksandra Graczyk, Agnieszka Hałas, Karina Murawko-Wiśniewska, Agnieszka Szady

Z tego cyklu

Wiosna 2010
— Esensja

Zima 2010
— Esensja

Jesień 2009
— Esensja

Lato 2009
— Esensja

Zima 2009
— Esensja

Jesień 2008
— Esensja

Lato 2008
— Esensja

Sprostowanie
— Esensja

Wiosna 2008
— Esensja

Zima 2008
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.