Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 października 2021
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Prezenty świąteczne: 100 książek, które powinieneś położyć pod choinką

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 4 »

Esensja

Prezenty świąteczne: 100 książek, które powinieneś położyć pod choinką

DLA MIŁOŚNIKÓW KRYMINAŁÓW Z DALEKIEJ PÓŁNOCY
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Yrsa Sigurdattdotir
‹W proch się obrócisz›
Powieść czyta się znakomicie. Autorka kapitalnie rozkłada akcenty. Instynktownie wyczuwa, kiedy akcję należy przyspieszyć, a kiedy zwolnić. W odpowiednich momentach dorzuca nowe wątki i stawia kolejne pytania. Gdy poziom makabry staje się zbyt wysoki, udanie łagodzi go fragmentami poświęconymi życiu rodzinnemu głównej bohaterki. (…) Fakt, że Yrsie Sigurđardóttir udało się skutecznie zapanować nad tak skomplikowaną materią fabularną, świadczy o jej nieprzeciętnym talencie.
Cena: 28,50
Wydanie ekskluzywne: NIE
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Arni Thorarinsson
‹Sztuka grzechu›
Thórarinsson umiejętnie przeplata przez całą powieść oba wątki, znakomicie spinając je klamrą w diabelsko zaskakującym finale. Nim jednak do niego dotrzemy, otrzymujemy sporą porcję niezwykle wciągającej prozy obyczajowo-psychologicznej. Wyspiarskiemu pisarzowi świetnie wychodzi bowiem kreślenie obrazu islandzkiej prowincji i codziennej, żmudnej, kompletnie wypranej z aury romantyczności, pracy dziennikarza. (…) Chociaż w powieści nie uświadczymy pościgów ani strzelanin, nie brakuje w niej emocji – czuć wręcz namacalnie, jak atmosfera gęstnieje z rozdziału na rozdział. W finale natomiast autor wykonuje woltę, która sprawia, że jeszcze długo po odłożeniu książki na półkę czytelnik będzie trawił dylematy moralne, przed którymi zostali postawieni bohaterowie. (…) Jest coś absolutnie zaskakującego w tych skandynawsko-islandzkich kryminałach, które od kilku lat docierają na polski rynek. Mrok, groza, pełne tajemniczości i jednocześnie złowrogie zakamarki ludzkich duszy i umysłu. Tak mógłby pisać Dostojewski, gdyby żył w XXI wieku gdzieś na dalekiej Północy.
Cena: 29,99
Wydanie ekskluzywne: NIE
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Thomas Kanger
‹Mężczyzna, który przychodził w niedzielę›
„Mężczyzna, który przychodził w niedzielę” to znakomity kryminał. Ale nie tylko. To również świetna powieść obyczajowa, kapitalnie konfrontująca dwie wizje – tę z lat 70. ubiegłego i tę z połowy pierwszej dekady XXI wieku – szwedzkiego państwa opiekuńczego, z jego nader rozwiniętą biurokracją i obciążeniami podatkowymi. To także spora porcja bardzo realistycznej prozy psychologicznej, ze świetnie nakreślonymi portretami bohaterów – zarówno tych pierwszo-, jak i drugoplanowych. Kanger potrafi bowiem zaledwie kilkoma zdaniami przedrzeć się przez skorupę i wedrzeć do głębi duszy człowieka, wywlekając na wierzch to, co w nim najlepsze, i to, co najgorsze. Unika przy tym schematów – dobro nigdy nie jest idealnie białe, a zło czarne. W literackim świecie szwedzkiego pisarza zbrodniarz może nawet wzbudzić sympatię, a wzorowy stróż prawa pogardę. Czytelnik do ostatniej strony trzymany jest pod wielkim napięciem, a gdy już dotrze do końca i przetrawi finał, ma ochotę tylko na jedno – zacząć od nowa.
Cena: 33,—
Wydanie ekskluzywne: NIE
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Maj Sjöwall, Per Wahlöö
‹Mężczyzna na balkonie›
„Mężczyzna na balkonie” ma mistrzowsko poprowadzoną fabułę. Autorzy bardzo umiejętnie wprowadzają kolejne elementy układanki. Mimo że w zasadzie od samego początku domyślamy się – ba! wiemy – kto okaże się zbrodniarzem (choć oczywiście nie z imienia i nazwiska), to jednak przez dłuższy czas Szwedom udaje się trzymać go na uboczu dochodzenia. W ten sposób zwykła zagadka urasta niemal do rangi Tajemnicy, a napięcie towarzyszące śledztwu staje się wręcz fizycznie namacalne. Zakończenie, w którym – w przeciwieństwie do wielu uznanych (arcy)dzieł gatunku – akcja wcale nie przyspiesza, ale stopniowo zwalnia, nie zawiedzie chyba nikogo. A zwłaszcza tych, którzy cenią twórczość Georgesa Simenona.
Cena: 29,80
Wydanie ekskluzywne: TAK
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Gunnar Staalesen ‹Wokół śmierci›
W prologu dowiadujemy się dokładnie tyle, ile powinniśmy, aby zostało podsycone nasze zainteresowanie dalszym rozwojem akcji. Ta zaś jest skomplikowana do tego stopnia, że trzyma w napięciu praktycznie do ostatniej strony. Co zaś w tym wszystkim najważniejsze – ani przez moment nie odnosi się wrażenia, że autor obraża inteligencję czytelnika. Wszystkie zdarzenia są logicznym skutkiem poprzedzających je wypadków. I nawet jeśli w niektórych momentach jesteśmy skłonni uwierzyć w niewinność którejś postaci, Staalesen zawsze w odpowiedniej chwili podsuwa trop, który natychmiast burzy naszą pewność i wewnętrzny spokój. I tak będzie do samego finału, w którym cierpliwie czeka na swoją kolej jeszcze jedna niespodzianka. Bez dwóch zdań – znać mistrza!
Cena: 34,—
Wydanie ekskluzywne: NIE
Zobacz też:
DLA MIŁOŚNIKÓW KRYMINAŁÓW Z INNYCH STRON ŚWIATA
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jan Seghers
‹Zbyt piękna dziewczyna›
Jan Seghers nie szczędzi nam szczegółów. Na kartach powieści pojawia się masa postaci – nie wszystkie są ważne z punktu widzenia czytelnika, a nawet fabuły, ale autor poświęca uwagę każdej z nich. Tym samym kreśli wiele miniportretów, dzięki czemu nie tylko pogłębia tło obyczajowe, ale i przydaje opowiedzianej przez siebie historii głębi psychologicznej. Te „skoki w bok” służą również, jak najbardziej zresztą świadomemu, spowolnieniu akcji, uniknięciu wrażenia, że – co jest typowe dla amerykańskiego kina sensacyjnego i większości współczesnych powieści kryminalnych z tego kręgu kulturowego – śledczy pędzą jak na złamanie karku, by jak najszybciej ująć zbrodniarza. (…) Z biegiem czasu coraz mniej nas interesuje, kto jest odpowiedzialny za morderstwa, znacznie bardziej intryguje natomiast to, dlaczego je popełnił. Wyłaniający się stopniowo z mroków przeszłości portret psychologiczny zbrodniarza sprawia, że powieść nabiera zupełnie nowego wymiaru, stając się w pewnym sensie oskarżeniem systemu, który nie był w stanie zapobiec tragedii.
Cena: 34,—
Wydanie ekskluzywne: NIE
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Georges Simenon
‹Maigret i sąd przysięgłych›
Bardzo lakoniczny, ale i sugestywny, styl narracyjny Belga znakomicie sprawdza się w takich właśnie opowieściach, w których na pierwszy plan wysuwają się nie tyle nawet policyjne procedury i sposób prowadzenia śledztwa, ile dogłębna analiza motywów kierujących przestępcą. Tak naprawdę bowiem wszystko rozgrywa się nie na ulicach Paryża i Tulonu (dokąd na krótko wiedzie czytelników pisarz), ale w umyśle wypuszczonego na wolność Meuranta i Maigreta, z oddali śledzącego każdy jego krok. Simenon nie musi wprowadzać na karty swoich powieści scen pościgów i strzelanin, dreszczyk emocji wywołuje, stosując znacznie oszczędniejsze środki. A że przy tym czyni swoją prozę znacznie bardziej realistyczną i wiarygodną – jego prawo i chwała! „Maigret i sąd przysięgłych” to nie tylko wciągający kryminał, ale również kawałek znakomitej prozy psychologicznej.
Cena: 18,—
Wydanie ekskluzywne: NIE
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Andrea Camilleri
‹Obietnica komisarza Montalbano›
Akcja toczy się wartko (…) Mroczny świat handlu ludźmi opisany jest w sposób precyzyjny i wiarygodny, podobnie jak znana nam nie od dziś furia policjanta, który zaczyna sobie uświadamiać skalę zbrodniczego procederu, skalę nieskuteczności policji i skalę niekompetencji i dezynwoltury politycznych decydentów, którzy powinni przeciwdziałać przyczynom takiego stanu rzeczy. I chociaż zło zostaje w powieści ujawnione i ukarane, to i Montalbano, i czytelnicy zdają sobie sprawę, że zwycięstwo to chwilowe i pyrrusowe. Wiele wątków poruszonych w „Obietnicy”, także tych dotyczących życia prywatnego komisarza, będzie zaś kontynuowanych w kolejnych tomach. Miło jednak wiedzieć, że jest ich jeszcze sporo przed nami.
Cena: 24,—
Wydanie ekskluzywne: NIE
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Szczepan Twardoch
‹Zimne wybrzeża›
dużo tu wspomnień i refleksji nad przeszłością, intryga w wielu momentach zupełnie ustępuje wątkowi obyczajowemu, który jest równie ważnym i interesującym elementem tej opowieści. I w żadnym wypadku nie ma tu mowy o dłużyznach czy przestojach, to równie ważny element tej opowieści, co zmagania agentów wywiadu. Najnowsza powieść Szczepana Twardocha tematycznie odbiega od jego poprzednich książek, lecz jednocześnie zawiera to, co w twórczości śląskiego pisarza najlepsze: wyrazistych, „ludzkich” bohaterów, dające do myślenia rozważania na tematy polityczno-społeczne oraz żywy język, który sprawia, że „Zimne wybrzeża” czyta się jednym tchem. Twardochowi udało się za pomocą znanych schematów opowiedzieć historię, która bynajmniej schematyczna nie jest.
Cena: 24,90
Wydanie ekskluzywne: NIE
Zobacz też:
« 1 2 3 4 »

Komentarze

« 1 2
30 X 2016   18:12:51

Z książkami na prezent to jest zawsze trudna sprawa. Łatwo nie trafić w gusta, dlatego zawsze lepiej kupować "sprawdzonych" pisarzy. Jeśli chodzi o fantastykę to od paru lat kupuję moim dzieciakom książki Ricka Riordana i to zwykle jest strzał w dziesiątkę ;) Teraz wyszła jego nowa powieść "Młot Thora" i nie miałam serca czekać do świąt, więc kupiłam ją teraz chłopakom. Komputer od kilku dni nie ruszony - to wystarczy za najlepszą rekomendację ;) Pozdrawiam

12 XII 2016   13:58:10

ja dodałabym jeszcze tutaj książkę siostry, zamówiłam ją przez przypadek na ksiegarnia-internetowa.pl wraz z innymi książkami, a wciągnęła mnie od pierwszych stron

18 XII 2016   14:55:53

Naprawdę fajna lista, bo każdy może znaleźć na niej coś dla siebie.

Emily, jak widzę nie tylko ja kupuję swoim chłopakom książki Riordana. :) Teraz są naprawdę fajne promocje na całe pakiety jego książek, polecam Ci do kupienia na święta. Ja swoim kupię albo taki pakiet, albo "Młot Thora", o którym pisałaś, bo jeszcze nie czytali. Pozdrawiam.

26 I 2017   12:32:17

Ja uwielbiam książki Marty W. Staniszewskiej i Alicji Masłowskiej Burnos. Miłość, radość życia, wielkie rozterki i prawdziwe ludzkie emocje – oto czego od książek dla kobiet oczekują współczesne Czytelniczki. Tego w książkach obu Pań zdecydowanie nie brakuje - polecam

07 II 2017   21:06:24

Moja ulubiona książka, którą dołączyłabym do tej listy to Życie towarzyskie elit PRL http://bonito.pl/k-90490101-zycie-towarzyskie-elit-prl-slawne-pary-prl-skandalisci-prl uwielbiam czytać o PRL i jego absurdach.

19 XII 2018   18:12:15

Poza książkami na prezent można kupić kosmetyki! To lepszy pomysł niż nietrafiona książka dla ukochanej, polecam sprawdzić romantyczne zestawy z oferty p&r, ja kupiłem taki rok temu i Madzia była zachwycona :)

« 1 2

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Stulecie Stanisława Lema: Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

18 X 2021

Pyszna uczta czytelnicza, genialne pomysły, kultowe cytaty, ale też dzieła… które w kanonie lektur szkolnych wiele osób zniechęcały do fantastyki. Redakcja Esensji rozmawia o „Bajkach robotów” i „Cyberiadzie” Stanisława Lema.

więcej »
Okładka zeszytu nr 2 pt. „Trzecia Siła” przedstawia alegorycznie widmo wojny atomowej między Wschodem i Zachodem. Jednym z pierwszych zadań Perry Rhodana było zapobieżenie konfliktowi, który w latach 60-tych okazał się realnym zagrożeniem dla całej ludzkości.<br/>© Pabel-Moewig Verlag KG

Perry Rhodan – dezerter w kosmosie, część druga
Andreas „Zoltar” Boegner

16 X 2021

Gdy 8 września 1961 w kioskach RFN pojawił się pierwszy numer „Perry Rhodana” (dalej: PR) pod tytułem „Unternehmen Stardust” (Misja ’Stardust’) nawet sami twórcy serii nie mieli zbyt dużych nadziei na wydanie więcej niż pięćdziesięciu zeszytów, czyli przetrwanie na rynku dłużej niż roku. Jednak 35 tysięcy egzemplarzy „Misji ’Stardust’„ rozeszło się niczym ciepłe bułeczki – nie było ani jednego zwrotu!

więcej »

Stulecie Stanisława Lema: Zawsze szach, nigdy mat
Marcin Knyszyński

11 X 2021

Ostatnia opowieść o Ijonie Tichym i przedostatnia powieść Lema. Ijon Tichy ma problem. Uległ bowiem kallotomii podczas swojego pobytu na księżycu. Jego mózg został w niewyjaśniony sposób podzielony na funkcjonujące niezależnie dwie osobowości (ukryte w dwóch rozłącznie działających półkulach). Tichy, za pomocą niepełnych danych z lewej półkuli (której to osobowość jest narratorem w powieści) próbuje zrekonstruować swój pobyt na księżycu i zrozumieć co się tak naprawdę wydarzyło.

więcej »

Polecamy

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!

Stulecie Stanisława Lema:

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Górska kraina deszczu, niepowodzeń, sępów i złych kobiet
— Beatrycze Nowicka

Do księgarni marsz: Lipiec 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski

Do księgarni marsz: Październik 2020
— Esensja

Do księgarni marsz: Maj 2018
— Esensja

Po trzy: Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Do księgarni marsz: Wrzesień 2017
— Esensja

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Do księgarni marsz: Maj 2017
— Esensja

Esensja czyta: Luty 2017
— Przemysław Ciura, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.