Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 10 grudnia 2022
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Styczeń 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
Po grudniowym zastoju w styczniu na księgarskim rynku widoczne ożywienie. Z propozycji wydawców „Esensja” wybrała ponad dwadzieścia nowości i wznowień wartych uwagi.

Esensja

Do księgarni marsz: Styczeń 2010

Po grudniowym zastoju w styczniu na księgarskim rynku widoczne ożywienie. Z propozycji wydawców „Esensja” wybrała ponad dwadzieścia nowości i wznowień wartych uwagi.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dan Brown ‹Zaginiony symbol›
Machina marketingowa działa. Wokół najnowszej książki Dana Browna z Robertem Langdonem w roli głównej jest już bardzo dużo hałasu. Widać tym razem istotne jest nazwisko autora, bo kontrowersji wokół Kościoła chyba nie będzie. Choć kto wie – Langdon ma tropić jakieś tajemnice masońskie (wolnomularstwo to motyw przewodni tej książki) i nigdy nie wiadomo, czego mogą dotyczyć. Wielkimi fanami Dana Browna w „Esensji” nie jesteśmy, premiera nas nie elektryzuje, ale z pewnością jest to wydarzenie, którego w naszym cyklu przegapić nie wolno.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
John Carlin ‹Invictus. Igrając z wrogiem›
Literacki pierwowzór najnowszego filmu Clinta Eastwooda z Morganem Freemanem i Mattem Damonem o Pucharze Świata w rugby w 1995 roku, rozgrywanym w RPA za rządów świeżo wybranego na prezydenta Nelsona Mandeli. Carlin w tym czasie pracował w RPA jako szef biura gazety „The Independent”, był więc w centrum wydarzeń, obserwował przygotowania do Pucharu i widział też jakie oczekiwania z nim wiązano. Miał też okazję wielokrotnie rozmawiać z samym Mandelą.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
David Grann ‹Zaginione miasto Z. Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji›
Bestsellerowa debiutancka książka dziennikarza i autora opowiadań traktująca o legendarnym brytyjskim podróżniku Percym Fawcecie, który utrzymywał, że odnalazł tajemnicze indiańskie miasto Z. Poszukując zaginionej metropolii z dżungli nie wrócił nie tylko Fawcett, ale też ponad 100 jego naśladowców. Śladami podróżnika wybrał się też sam Grann o zaowocowało książką, którą na ekran przenieść ma w najbliższym czasie (wcielając się w główną rolę) Brad Pitt. Więcej o historii Fawcetta (i innych awanturników inspirujących filmowców) przeczytacie w tekście „Sześciu wspaniałych (nie licząc psa), czyli kim był prawdziwy Indiana Jones”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Doris Lessing ‹Pod skórą. Tom I. Autobiografia do roku 1949›
Tytuł mówi za siebie. Laureatka Nagrody Nobla sprzed dwóch lat opowiada o dzieciństwie spędzonym w Afryce, o dorastaniu i edukacji, pierwszej miłości i pierwszym małżeństwie, a wreszcie o swoich nieśmiałych próbach literackich i powstawaniu debiutanckiej powieści. Biorąc pod uwagę, że twórczość Lessing nierzadko odpiera się na jej osobistych przeżyciach, warto będzie poznać historię jej fascynującego życia.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jeffrey Ford ‹Rubieże›
Trzeci i ostatni tom cyklu opowiadającego o losach fizjonomisty Cleya. W części pierwszej bohater odwrócił się od swojej profesji, w części drugiej podróżował w głąb umysłu twórcy Dobrze Skonstruowanego Miasta by wreszcie w tomie trzecim dotrzeć aż na kraniec świata – jak zapowiada wydawca „w jądro legendy i do tajemnicy starszej od samego czasu”. Brzmi intrygująco, a że Jeffrey Ford dał się już poznać jako autor, który nie tylko miewa niezwykle oryginalne pomysły, lecz także potrafi je wykorzystać, spodziewać się więc można kolejnej interesującej lektury.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcin Jamkowski ‹Duchy z głębin Bałtyku. Steuben, Gustloff, Goya›
Alex Kershaw ‹Ucieczka z głębin›
Dwie książki, które przypominają, że choć przypadek „Titanica” był najsłynniejszą z morskich katastrof, to jednak wcale nie najtragiczniejszą. Na „Gustloffie” – jednym z trzech słynnych niemieckich wraków, które ostrzelane przez Sowietów osiadły na dnie Bałtyku – zginęło 9000 ludzi, a więc 6 razy więcej niż na „Titanicu” (rejsy pozostałych dwóch – „Steubena” i „Goyi” – też były tragiczniejsze). Z kolei historia statku „USS Tang” to dramatyczna opowieść o jednym z najskuteczniejszych okrętów marynarki amerykańskiej w czasie II wojny, który został zatopiony przez awarię własnych torped, a jego załoga trafiła do niewoli japońskiej gdzie była brutalnie torturowana przez marynarzy ocalałych ze statków, które „Tang” wcześniej zatopił.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dirk Mathison, Maria Wilhelm ‹Avatar Jamesa Camerona›
„Avatar” już robi furorę w naszych kinach, wiadomo, że ambicją twórców jest tworzenie nowej fantastycznej mitologii, trudno więc się dziwić, że już pojawiają się w naszych księgarnia produkty powiązane z tym uniwersum. „Avatar Jamesa Camerona” wbrew pozorom nie jest opowieścią o technologicznych aspektach powstawania filmu, lecz raczej przewodnikiem po planecie Pandora (przynajmniej tak prezentuje go wydawca). Takie pozycje nie są zwykle jakąś wyszukaną lekturą, ale bywają sympatycznym, lubianym przez fanów uzupełnieniem informacji, które niesie ze sobą film. A w tym przypadku także oznaką normalizacji polskiego rynku.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ian McDonald ‹Rzeka Bogów›
Głośna powieść science fiction rozgrywająca się w scenerii futurystycznych Indii, wypełniona nowatorskimi pomysłami. Indyjska kultura i religia skonfrontowane z autorską wizją nieodległej przyszłości, w której wiodącą rolę odgrywa zagrażająca ludzkości Sztuczna Inteligencja. Świeże spojrzenie na fantastykę, wielokrotnie nagradzany autor, a poza wszystkim – kolejna pozycja w znakomitej serii Uczty Wyobraźni, która rzadko zawodzi.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Maciej Parowski ‹Burza. Ucieczka z Warszawy ‘40›
Trzecie już podejście Macieja Parowskiego do tematu alternatywnego przebiegu kampanii wrześniowej (wielodniowa burza i ulewy skutecznie zatrzymują niemieckie wojska, zatapiając cieżki sprzęt w błocie). Najpierw był publikowany w „Fantastyce” scenariusz, później stworzony wraz z Krzystofem Gawronkiewiczem komiks, który wszedł w skład antologii „Wrzesień”, a wreszcie mikropowieść (choć znów okraszona rysunkami Gawronkiewicza).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Nick Rennison ‹Sherlock Holmes. Nieautoryzowana biografia›
Fikcyjna biografia najsławniejszego detektywa wszechczasów. Postać Holmesa zostaje skonfrontowana z historią XIX-wiecznej Anglii, a stworzony przez Doyle’a kultowy bohater służy jako przewodnik po kulturze, polityce i obyczajach wiktoriańskiej epoki. A jako że autor jest pasjonatem, pierwszorzędnym holmesologiem, można się spodziewać solidnej i jednocześnie fascynującej książki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mary Roach ‹Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków›
Mary Roach ‹Duch. Na tropie życia pozagrobowego›
Dwie książki amerykańskiej dziennikarki – pierwsza, „Sztywniak”, została bestsellerem i zebrała kilka nagród – z przymrużeniem oka podchodzące do zagadnień elektryzujących naukę popularną czy różnego rodzaju pseudonauki. Wystarczy zresztą zerknąć na zagadnienia jakimi się zajmuje – od badań nad ektoplazmą po współczesne podejście do wywoływania duchów i szkoły dla mediów , od wykorzystywania zwłok jako manekiny w crash-testach, przez transplantacje głowy, po ćwiczenie na zwłokach chirurgii kosmetycznej – by dostrzec, że zapowiada się intrygująco, nieco obrazoburczo i sensacyjnie a także, miejmy nadzieję, w pewien sposób zabawnie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jonathan Walker ‹Polska osamotniona›
Pozycja obowiązkowa dla miłośników historycznego gdybania i nie tylko. Brytyjski historyk szczegółowo analizuje relacje między Wielką Brytanią a Polską w okresie II wojny światowej, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego Polacy musieli sami stawić czoła Armii Czerwonej, pomimo swojej pozycji jako czwartej siły alianckiej.
WZNOWIENIA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Michał Choromański ‹Zazdrość i medycyna›
Napisana w latach 30., głośna i sensacyjna powieść o małżeńskim trójkącie. Intrygująca konstrukcja oparta na retrospekcjach, do dziś wzbudza kontrowersje za sprawą niejednoznacznego, pełnego podejrzliwości stosunku do kobiet. W 1973 roku sfilmowana przez Janusza Majewskiego, z pamiętnymi rolami m.in. Ewy Krzyżewskiej i Andrzeja Łapickiego. Literacka klasyka, do której warto powracać.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jared Diamond ‹Strzelby, zarazki, maszyny. Losy ludzkich społeczeństw›
Obsypana wieloma nagrodami – w tym Pulitzerem! – jedna z czterech najsłynniejszych książek Jareda Diamonda (pozostałe, również znane w Polsce, to „Upadek”, „Trzeci szympans” i „Dlaczego lubimy seks?”) , naukowca o polskich korzeniach specjalizującego się w geografii i fizjologii (szlify zdobywał w Cambridge i na Harvardzie), piszącego głównie o historii i ewolucji społeczeństw.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
William Golding ‹Władca much›
Najsłynniejsza powieść laureta Nagrody Nobla i jedna z najważniejszych w historii literatury. Swoiste odbicie „Dwóch lat wakacji” Juliusza Verne’a – czy młodzi chłopcy pozostawieni sami sobie na bezludnej wyspie są w stanie stworzyć zalążek cywilizacji, czy raczej stoczą się w niewyobrażalną dzikość, gotując sobie nawzajem krwiożercze piekło? Golding w bolesny dla czytelnika sposób rozwiewa złudzenia o dobrej naturze człowieka, a sam pomysł inspiruje do dziś.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Feliks W. Kres ‹Pani Dobrego Znaku›, tom I
Feliks W. Kres ‹Pani Dobrego Znaku›, tom II
Wznowienie jednej z najlepszych części „Księgi Całości”. Książka, która nie wywróci światopoglądu czytelnika (a już na pewno czytelnika znającego inne teksty Kresa) ani nie stworzy nowego gatunku, ale i tak niesie ze sobą wartość niebagatelną: pokazuje moc literatury jako sztuki snucia ciekawych opowieści. Takich z wyrazistymi bohaterami, nietuzinkową intrygą, wzruszającym zakończeniem. Dla tych, którzy jeszcze książek Kresa nie czytali, jest to najlepszy obok „Króla Bezmiarów” tom, by zapoznać się z jednym z najlepszych cykli polskiej fantasy. Tym bardziej, że również produkcjom zachodnim ustępuje Kres raczej na zasadzie wyjątku niż reguły. Szkoda tylko, że powieść, którą kilka lat temu udało się zmieścić w jednym woluminie, tym razem dostajemy podzieloną na dwie części.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Cormac McCarthy ‹Droga›
Wejście do kin ekranizacji to zawsze dobra okazja by przypomnieć książkę w nowej okładce, nawet jeśli wydano ją zaledwie półtora roku wcześniej. Ale akurat w tym przypadku jest to usprawiedliwione jak rzadko kiedy. Szeroko dyskutowaną i dogłębnie analizowaną „Drogę” wybraliśmy Książką Kwartału, a czytelnicy Książką Półrocza, umieściliśmy ją na liście 50 najciekawszych propozycji choinkowych oraz na liście nominowanych do Książki Roku (w głosowaniu naszych czytelników powieść McCarthy’ego co prawda nie zwyciężyła, ale zdobyła za to statuetkę Sinksa dla Książki Roku). Jeśli dodać do tego bardzo entuzjastyczne recenzje (przeczytacie je TU, TU i TU) to jasnym staje się, że to naprawdę lektura obowiązkowa.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
W.G. Sebald ‹Czuję. Zawrót głowy›
Kolejne wydanie książki wielkiego intelektualisty, uznawanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy niemieckich XX wieku. Trudna do jednoznacznego zakwalifikowania opowieść o podróżowaniu i pamięci, historii bliższej i dalszej. Powieść? Zbiór esejów? Autobiografia? Bez wątpienia pozycja, obok której nie można przejść obojętnie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
John Wyndham ‹Dzień tryfidów / Poczwarki›
Dwie najlepsze, a na pewno najgłośniejsze powieści Wyndhama, będące z pewnością jednym z tych, którzy przyczynili się do wykreowania nowej, powojennej fali powieści postapokaliptycznych. Niestarzejąca się klasyka.
koniec
1 stycznia 2010

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Prezenty świąteczne 2022: Prezenty książkowe
Esensja

7 XII 2022

Wprawdzie z otrzymanych prezentów można się było cieszyć już w mikołajki, ale przygotowana przez nas lista interesujących tegorocznych tytułów na pewno ułatwi obdarowanie nie tylko prawdziwych moli książkowych, lecz także osób rzadziej sięgających po coś do czytania.

więcej »

Nie przegap: Listopad 2022
Esensja

30 XI 2022

To ostatnie jesienne podsumowanie w tym, roku. Następne – w Sylwestra!

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (7)
Andreas „Zoltar” Boegner

15 XI 2022

Zbiory opowiadań są w niemieckim fandomie tak samo popularne jak w Polsce. Teksty z antologii należą do grona dobrych kandydatów do prestiżowych nagród dla literatury fantastyczno-naukowej. Tym razem przyjrzę się dwóm zupełnie różnym książkom tego typu. Będzie o sztucznych inteligencjach i fantastyce w stylu retro.

więcej »

Polecamy

Cyborg, czyli mózg w maszynie

Stare wspaniałe światy:

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Tryby historii
— Beatrycze Nowicka

Do księgarni marsz: Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Do księgarni marsz: Maj 2019
— Esensja

To czego nie można odtworzyć
— Dawid Kantor

Do księgarni marsz: Luty 2018
— Esensja

Po trzy: Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Sztuka, morderstwa, tajemnice… Przepis na bestseller według Dana Browna
— Kamil Armacki

Esensja czyta: Luty 2013
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Przeczytaj to jeszcze raz: „Jak mogłem zabłądzić, skoro nie mam dokąd pójść…”
— Beatrycze Nowicka

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – maj 2012
— Esensja

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Tegoż twórcy

Tryby historii
— Beatrycze Nowicka

Górska kraina deszczu, niepowodzeń, sępów i złych kobiet
— Beatrycze Nowicka

Gdzie uczciwość to grzech śmiertelny
— Beatrycze Nowicka

Pod niebem Szereru
— Beatrycze Nowicka

To czego nie można odtworzyć
— Dawid Kantor

Pełnia oczekiwań nie spełnia
— Miłosz Cybowski

Krótko o książkach: Luna: Nów
— Miłosz Cybowski

Ciemna strona Księżyca
— Dawid Kantor

Niepełnia Księżyca
— Przemysław Ciura

Nie tak wielki skok
— Dawid Kantor

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.