Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Sierpień 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
W lekko spóźnionym sierpniowym przeglądzie oferty księgarskiej dominuje fantastyka – czyżby wydawcy szykowali się na Polcon?

Esensja

Do księgarni marsz: Sierpień 2010

W lekko spóźnionym sierpniowym przeglądzie oferty księgarskiej dominuje fantastyka – czyżby wydawcy szykowali się na Polcon?

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Majgull Axelsson
‹Lód i woda, woda i lód›
Majgull Axelsson należy do głośniejszych nazwisk we współczesnej literaturze szwedzkiej, jest również znaną dziennikarką, autorką reportaży, tekstów publicystycznych. Była nagradzana, zdobywała nagrody literackie, każda nowa pozycja budzi zaufanie. Wato przypomnieć sobie, że współczesna literatura skandynawska to nie tylko kryminały i sięgnąć po „Lód i woda, woda i lód” – złożoną historię rozpisaną na kilka pokoleń.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
James Burke
‹Przyczyny i skutki. Niezwykłe początki współczesnego świata›
James Burke, opowiada o roli przypadku w dochodzeniu do przełomowych odkryć. Ze szkoły wynieśliśmy obraz historii uporządkowanej przez nauczycieli w rozdziały, bloki i okresy, które wskazują, że jest ona logicznym i celowym ciągiem zdarzeń, prowadzących do zmian. W rzeczywistości tymczasem dzięki przypadkowym spotkaniom i informacjom przekazanym mimochodem między ludźmi dochodzi do odkryć, które zmieniają oblicze Ziemi. James Burke, autor mnóstwa bestsellerów i popularnonaukowych programów telewizyjnych (w tym dobrze przyjętych „Skojarzeń”), to człowiek zapraszany do wygłaszania wykładów poświęconych technologii przez NASA, MIT, IBM i Microsoft, dlatego nie potrafimy sobie wyobrazić, by jego kolejna książka była dla czytelnika wyłącznie stratą czasu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Orson Scott Card
‹Ender na wygnaniu›
Najpewniej nie jest to najlepsza książka autora, ale raczej po prostu kolejna pozycja w cyklu – w cyklu jednak niezwykle dla gatunku istotnym, dlatego poinformować o niej wypada. Jak pisał Michał Kubalski w recenzji amerykańskiego wydania: fajerwerków nie ma, ale „warsztat Carda i czytelnicze przywiązanie do bohaterów nie pozwalają spisać tej pozycji na straty”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ted Chiang
‹Siedemdziesiąt dwie litery›
Chiang pisze co prawda niewiele, ale za to wszystko, co wychodzi spod jego pióra jest murowanym kandydatem do najbardziej prestiżowych nagród. Tym razem, prócz opowiadań znanych już z bardzo dobrze przyjętej „Historii twojego życia”, czytelnicy będą mogli się zapoznać także z trzema nowymi tekstami (jeden z nich drukowany był wcześniej w Nowej Fantastyce). Jeśli ktoś nie ma „Historii…” pozycja absolutnie obowiązkowa, jeśli ktoś natomiast wcześniejszy zbiór kupił… też warto. Bo Chiang nie pisze słabych opowiadań ani nawet po prostu dobrych, tylko same znakomite.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Reginald Hill
‹Małe sprzątanko›
„Małe sprzątanko” otwiera cykl brytyjskich kryminałów, których bohaterami są podinspektor Andrew Dalziel i inspektor Peter Pascoe. Na jego podstawie BBC nakręciło popularny serial (w Polsce mozna go oglądać na kanale BBC Entertainment). Tym samym seria „Dalziel i Pascoe” dołącza do innych zekranizowanych kryminałów, które poznajemy niejako od końca – podobnie stało się na przykład z powieściami Colina Dextera czy Caroline Graham. Jak literackie wersje bohaterów Reginalda Hilla wypadają w porównaniu ze swoimi ekranowymi odpowiednikami będziemy mogli przekonać się już wkrótce.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Bengt Jangfeldt
‹Majakowski. Stawką było życie›
Włodzimierz Majakowski to arcyciekawy artysta. Z jednej strony ze względu na swoją twórczość, wyrywającą się – mimo stalinowskiego namaszczenia – z okowów komunistycznych ograniczeń, z drugiej strony ze względu na swój życiorys. Dziś, gdy nie musimy patrzeć na dzieła Majakowskiego przez pryzmat indoktrynacji, warto przeczytać obszerną biografię tego artysty.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Tomasz Kołodziejczak
‹Czarny Horyzont›
Fabryka Słów zapewne pęka z dumy, że Tomasz Kołodziejczak powraca jako autor powieści na polski rynek właśnie pod jej skrzydłami. A powrót to nie byle jaki, bo pisarz ku uciesze fanów wraca do uniwersum nakreślonego sprawnie w „Kluczu przejścia” (opowiadanie z antologii „Tempus Fugit”) oraz nominowanym do Zajdla opowiadaniu „Piękna i graf” (antologia „Niech żyje Polska. Hura!”). „Czarny Horyzont” to opowieść o ostatnich dniach Europy, która broni się przed najazdem barlogów i jegrów, którzy żywią się strachem i są mistrzami pogoni za ofiarą. Redakcja „Esensji” już poleruje bagnety, bo czytelników nowej prozy Kołodziejczaka w jej szeregach nie zabraknie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mathias Malzieu
‹Mechanizm serca›
W naszym comiesięcznym zestawieniu ta książka to raczej ciekawostka. Jej autorem jest Mathias Malzieu, którego niektórzy mogą kojarzyć jako frontmana z francuskiego zespołu Dyonisos. „Mechanizm serca” to jego trzecia książka i opowiada o życiu chłopca imieniem Jack. Co ciekawe, bohater rodzi się z zamarzniętym sercem i jedynym ratunkiem jest wszczepienie mu… zegara z kukułką. Oznacza to, że biedak nie może się zakochać, bo jego serce pęknie na zawsze. Owszem, jest to baśń dla dorosłych, ale sądząc po odzewie jaki zebrała na forach dla nastolatek, nie możemy się doczekać by sprawdzić, czy, jak przekonuje wydawca, „nie da się żyć bez miłości…”. Warto wspomnieć że razem z książką we Francji ukazała się silnie powiązana z nią płyta „La mécanique du cœur” wspomnianego już zespołu Dyonisos, zapowiadana jest też ekranizacja, której scenariusz ma napisać Malzieu, ma on również być jednym z reżyserów filmu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Piotr Mańkowski
‹Cyfrowe marzenia. Historia gier komputerowych i wideo›
Książek o grach komputerowych mamy w Polsce jak na lekarstwo. A tym bardziej książek spoglądających na zjawisko przekrojowo, z pasją i zapewne z nutką nostalgii. Mamy nadzieję, że takie będą „Cyfrowe marzenia” naszego eks-tetryka Piotra „Amarota” Mańkowskiego. Dla jednych – źródło wiedzy, dla innych – źródło wspomnień.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
George R. R. Martin, Gardner Dozois, Daniel Abraham
‹Wyprawa łowcy›
Historia powstania tej powieści jest dośc niezwykła. Pierwszy pomysł pochodzi od Gardnera Dozoisa, który jednak nie mógł dokończyć zaczętego przez siebie tekstu. Po kilku latach podjął się tego Martin, ale po znacznym rozbudowaniu pierwotnego utworu on również nie potrafił go dokończyć. Już po dwudziestu (!) latach podjął się tego Daniel Abraham – pierwotna wersja została opublikowana w 2004 roku jako „Shadow Twin”, zaś w 2007 roku po kolejnych przeróbkach Abrahama ukazała się w ostatecznej postaci jako „Wyprawa łowcy”. Zachodnie recenzje wskazują że mimo tak trudnych początków końcowy efekt jest ze wszech miar warty uwagi.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dmitrij Strelnikoff
‹Wyspa›
Kolejna powieść mieszkającego w Polsce od wielu już lat Rosjanina Dmitrija Strelnikoffa, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia i TVP, którego poprzednie dzieło – „Nikołaja i Bibigula” – recenzował Sebastian Chosiński. Tym razem czeka nas psychologiczna opowieść o odkrywania samego siebie. Cóż, zobaczymy…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Janusz A. Zajdel
‹Relacja z pierwszej ręki›
Zbiór 33 – niektórych dotąd niepublikowanych – opowiadań autora „Limes inferior”. Antologia sporządzona została przez Jadwigę Zajdel, żonę najważniejszego twórcy polskiej fantastyki socjologicznej, a zawierać ma teksty pokazujące cały przekrój twórczości pisarza: od antyutopii przez tradycyjną, „kosmiczną” fantastykę naukową po np. znane już opowiadanie tytułowe, poruszające tematykę religijną.
WZNOWIENIA:
Ewa Białołęcka
‹Naznaczeni błękitem. Część 2›
Drugi tom „Naznaczonych błękitem” kontynuuje historię Kamyka, młodego Tkacza Iluzji, i jego przyjaciół. Żywo oddane relacje między głównymi bohaterami, szczypta humoru i powolne odkrywanie tajemnic skrywanych przez Krąg magów zapewniają wciągającą lekturę. Dodajmy jeszcze że z tego właśnie tomu dowiadujemy skąd wziął się tytuł całego cyklu, na zakończenie którego wciąż czekamy.
Zapraszamy też do lektury recenzji pierwszego wydania.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mark Frost
‹Lista siedmiorga›
Arthur Conan Doyle wyjaśniający zagadkę morderstwa, a w tle czarna magia, spirytystyczne seanse, mroczne siły oraz tajemnicze bractwo. Nie brzmi to szczególnie ambitnie czy oryginalnie, ale Mark Frost dał się już poznać z dobrej strony jako współtwórca serialu „Twin Peaks” po książce można więc spodziewać się sporo dobrej zabawy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
William Gibson
‹Światło wirtualne›
Nominowana do Hugo pierwsza część trylogii „San Francisco” traktującej – jak to u Gibsona – o osadzonej w przyszłościowym, cyberpunkowym settingu walce klas, potężnych organizacjach zagarniających dla siebie tajne informacje i wplątujących się w to wszystko przypadkowych samotnikach.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marco Polo
‹Opisanie świata›
To grube, powstałe siedem wieków temu tomisko spisane zostało nie ręką Marco Polo, jednego z najbardziej znanych podróżników wszech czasów, ale spotkanego przez legendarnego podróżnika w więzieniu Rusticella z Pizy, który opierał się na opowieściach żeglarza. W dodatku niektórzy badacze nadal kwestionują od początku niepewną tezę, że wenecki kupiec w ogóle był w opisywanych Chinach. To jednak mniejszość, poza tym nawet jeśli kompletnie zmyślona, pozostaje ta książka częścią historii i kultury nie mniej ważną niż sam Marco Polo. A nowe wydanie obdarzono aktualnymi komentarzami.
koniec
3 sierpnia 2010

Komentarze

03 VIII 2010   17:23:11

A gdzie wznowienie "Mgieł Avalonu"?

03 VIII 2010   23:38:17

W końcu sierpniowe "Do księgarni marsz". Co tak późno?!! :) Zawsze było pierwszego.

04 VIII 2010   01:58:34

Sprawdzaiśmy czy ktoś zauważy… ;-)

07 VIII 2010   16:26:10

czy ktoś wie, co się dzieje z zapowiadanym ze wznowieniem "cryptonomiconu" n. stephensona? mag miał wznowic parę miesięcy temu, a tu nic....

07 VIII 2010   22:13:13

Wedle informacji z czerwca „Cryptonomicon” ma się ukazać w listopadzie.

08 VIII 2010   19:07:28

dzięki za info, aczkolwiek zastanawiam się, na ile jest to pewne? jak dotąd chyba dwukrotnie przesuwano datę wydania wznowienia...cóż, pozostaje przeczekac do listopada.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Rynsztokowo: No to grzejemy…
Marcin Knyszyński

5 III 2023

Irvine Welsh, Szkot z Edynburga, zadebiutował dokładnie trzydzieści lat temu powieścią opartą bardzo mocno na swoim własnym życiu. Czyli na wspomnieniach z końca lat siedemdziesiątych, kiedy to heroina była „naturalnym elementem jego otoczenia” i sposobem na życie w Leith, jego rodzimej dzielnicy. Powieść ta, napisana po angielsku, szkocku i miejscami twardą miejscową gwarą z Leith, kojarzona jest u nas przede wszystkim z jej kinową ekranizacją. Mocną i nie pozostawiającą obojętnym.

więcej »

Odłóż telefon, sięgnij po książkę
Julia Krawiec

4 III 2023

Otaczają mnie ludzie twierdzący, że nikt już nie czyta tyle co kiedyś. Słysząc takie stwierdzenie raz po raz uświadamiam sobie, jak mało wiedzą oni o dzisiejszej społeczności czytelniczej, która oczywiście jest inna od tej, jaką pamiętają nasi rodzice czy dziadkowie, ale wciąż jest i działa… czasem nawet zbyt skutecznie.

więcej »

Nie przegap: Luty 2023
Esensja

28 II 2023

Może i luty jest najkrótszym miesiącem, ale to nie znaczy że nie było czego recenzować!

więcej »

Polecamy

Cyborg, czyli mózg w maszynie

Stare wspaniałe światy:

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

O kwantyfikacji niekwantyfikowalnego
— Marcin Knyszyński

Esensja czyta: Grudzień 2015
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Anna Kańtoch, Tomasz Kujawski, Konrad Wągrowski

Prezenty świąteczne 2014: Książki. Mnóstwo książek.
— Esensja

Z wizytą u zegarmistrza
— Beatrycze Nowicka

Nominacje do Książki Roku 2010
— Esensja

Esensja czyta: Grudzień 2010
— Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Michał Foerster, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Prezenty świąteczne 2010: 100 książek, które powinny znaleźć się pod choinką
— Esensja

50 książek minionej dekady, które warto znać
— Esensja

Elfy lubią oglądać westerny
— Konrad Wągrowski

Holmes żywych trupów
— Anna Kańtoch

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Tegoż twórcy

Trylogia Ciągu: Mona Liza Turbo
— Miłosz Cybowski

Trylogia Ciągu: Graf Zero
— Miłosz Cybowski

Trylogia Ciągu: Neuromancer
— Miłosz Cybowski

Jasna strona wszechmożliwości
— Sławomir Grabowski

Po Westeros i okolicach
— Dawid Kantor

Przed lodem i ogniem
— Dawid Kantor

Esensja czyta: Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Kajtek i jego magiczny miecz
— Beatrycze Nowicka

Nieodległe przyszłości
— Karolina Rochnowska

Między zimnym żelazem a Kruchym Lodem. Łamigłówka
— Beatrycze Nowicka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.