Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 października 2021
w Esensji w Esensjopedii
© Mgieuka
© Mgieuka

Prima Aprilis: Do księgarni marsz: Kwiecień 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
W 2010 r. wydawcy przygotowali specjalną ofertę dla czytelników. Szykuje się kilka prawdziwych hitów, a także parę odgrzewanych kotletów. No i prawdziwe zaskoczenie: Andrzej Sapkowski pisze nową powieść!

Esensja

Prima Aprilis: Do księgarni marsz: Kwiecień 2010

W 2010 r. wydawcy przygotowali specjalną ofertę dla czytelników. Szykuje się kilka prawdziwych hitów, a także parę odgrzewanych kotletów. No i prawdziwe zaskoczenie: Andrzej Sapkowski pisze nową powieść!
© Mgieuka
© Mgieuka
Jerzy Pilch
‹Spisek czarnoksiężników›
Autor „Miasta utrapienia” podjął odważną decyzję: „Biorę się za fantasy” – wyznał Pilch „Esensji”. – „Koniec z bezowocnymi dywagacjami, koniec z dzieleniem włosa na czworo”. Ma być prosto i z grubej rury. Bohaterem laureata Nike będzie podtatusiały krasnolud alkoholik zamieszany w międzynarodowy spisek (czarnoksiężników). W książce Pilcha pojawią się ponadto piękne elfki poetki, polityczna intryga wokół afery hazardowej (wywołanej przez gildię gnomów), a także smoki grające w piłkę nożną. Kluczową rolę mają odegrać również sanki pewnego druida… Powieść zostanie wydana przez „Fabrykę Słów” w nowej serii literackiej „Nie dla idiotów”. Oprócz Pilcha wydawnictwo planuje opublikować Adama Zagajewskiego i Julię Hartwig. Dwójka słynnych poetów ma wydać wspólnie napisaną powieść hard SF o mechanice kwantowej i kwarkach.
Jacek Dukaj
‹Nie bądź wiśnia›
Po książce dla dzieci, alternatywnej historii Polski, steampunku Jacek Dukaj postanowił wziąć się za… haiku. Najnowszy zbiór haiku według autora „Lodu” będzie składać się z 235 tys. wierszy. Dzięki temu Dukajowi udało się wyprzedzić pod względem ilości nie tylko wszystkich japońskich poetów razem wziętych, ale także „Iliadę” (16 tys. wierszy), „Mahabharatę” (100 tys.) czy przemówienia Fidela Castro. „Chciałem napisać coś małego” – powiedział autor. Tym razem się (znowu) nie udało. Metrum w książce będzie stanowił heksametr daktyliczny, wzbogacony o odwrotną aliterację i wstawki trymetru jambicznego. Pisarz liczy, że jego książka spotka się z żywą reakcją czytelników.
© Mariusz Kubik
© Mariusz Kubik
Dorota Masłowska
‹Monachomachia 2: Pierwsza krew›
Najmłodsza (już nie) polska pisarka zajmuje się kolejną powieścią. Jednak prace nad „Monachomachią 2” przeciągają się od ponad roku. Wcześniej autorka wydała dramat „Między nami dobrze jest”, a także czynnie wspierała twórców filmu na podstawie jej pierwszej powieści. Teraz ma zamiar opisać życie kamedułów bosych. Jej najnowsza książka będzie zapisem z dnia brata Eustachego, zakonnika, który od dwudziestu lat ściśle przestrzega ślubów milczenia. „Nie może nic mówić, ale chyba coś tam sobie myśli, nie?” – powiedziała Masłowska w telefonicznej rozmowie z „Esensją”. Tego, co brat Eustachy może myśleć, już przestraszyły się katolickie media. Szykowany jest pozew do sądu przeciwko pisarce, a także publiczne palenie jej książki. „Tygodnik Powszechny” zapowiedział, że będzie mediować w tej sprawie z hierarchią.
Andrzej Sapkowski
‹Projekt Joyce› (tytuł roboczy)
Andrzej Sapkowski porzuca wiedźmina, husytów i Afganistan (a także Henryka Sienkiewicza). Zafascynowany „Ulissesem” Jamesa Joyce’a łódzki autor postanowił stworzyć własną powieść awangardową. Szczegółów na razie nie ma, wiadomo tylko, że pisarz chce skorzystać ze słynnej już techniki strumienia świadomości. Dobrze poinformowane źródła donoszą, że Sapkowski raczej nie napisze kolejnej powieści fantasy. Możemy natomiast spodziewać się czegoś bardziej pierwotnego. Według plotek Sapkowski chce opisać krótki, acz szczęśliwy żywot rodziny Neandertalczyków, która 140 tys. lat temu polowała na elandy w okolicach dzisiejszego Dublina.
W SKRÓCIE:
  • Olga Tokarczuk zdementowała plotki, jakoby planowała otwarcie sieci sklepów mięsnych „Serdelek”.
  • Andrzej Wajda nakręci komedię sensacyjną na podstawie tomiku poezji Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyskiego „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”. Film powstanie w koprodukcji z Telewizją Polską i będzie wyświetlany w formacie 3D. Scenariusz ma napisać Ryszard Krynicki, muzykę zaś Maciej Świetlicki.
  • Powstanie nowy przekład Biblii. Poznańscy pallotyni zapowiedzieli kolejne, ekumeniczne tłumaczenie Pisma Świętego na języki HTML i CSS. Projekt wspierany jest przez fundację Mozilla i Microsoft.
  • Koniec sprawy Szymborska kontra Gołłota. Krakowski sąd stwierdził, że polska noblistka ukradła znanemu poecie i bokserowi, Andrzejowi Gołłocie, kilka wierszy, i wymierzył karę w wysokości 100 zł. Autorka „Tutaj” stwierdziła podczas konferencji prasowej, że odpracuje kwotę społecznie. Przez dwa tygodnie będzie pomagać młodym krakowskim bokserom, którzy przygotowują się do debiutu literackiego.
koniec
1 kwietnia 2010

Komentarze

01 IV 2010   10:28:50

hihihi, dobre. :)

01 IV 2010   10:52:47

Kurde, zapomniałem, że dziś prima aprilis i dałem się prawie nabrać:D Zdziwiłem się, że tyle książek wychodzi, o których nie miałem zielonego pojęcia:P

Dopiero gdy doszedłem do "W skrócie" coś zaczęło mi ewidentnie nie pasować:P

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Stulecie Stanisława Lema: Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

18 X 2021

Pyszna uczta czytelnicza, genialne pomysły, kultowe cytaty, ale też dzieła… które w kanonie lektur szkolnych wiele osób zniechęcały do fantastyki. Redakcja Esensji rozmawia o „Bajkach robotów” i „Cyberiadzie” Stanisława Lema.

więcej »
Okładka zeszytu nr 2 pt. „Trzecia Siła” przedstawia alegorycznie widmo wojny atomowej między Wschodem i Zachodem. Jednym z pierwszych zadań Perry Rhodana było zapobieżenie konfliktowi, który w latach 60-tych okazał się realnym zagrożeniem dla całej ludzkości.<br/>© Pabel-Moewig Verlag KG

Perry Rhodan – dezerter w kosmosie, część druga
Andreas „Zoltar” Boegner

16 X 2021

Gdy 8 września 1961 w kioskach RFN pojawił się pierwszy numer „Perry Rhodana” (dalej: PR) pod tytułem „Unternehmen Stardust” (Misja ’Stardust’) nawet sami twórcy serii nie mieli zbyt dużych nadziei na wydanie więcej niż pięćdziesięciu zeszytów, czyli przetrwanie na rynku dłużej niż roku. Jednak 35 tysięcy egzemplarzy „Misji ’Stardust’„ rozeszło się niczym ciepłe bułeczki – nie było ani jednego zwrotu!

więcej »

Stulecie Stanisława Lema: Zawsze szach, nigdy mat
Marcin Knyszyński

11 X 2021

Ostatnia opowieść o Ijonie Tichym i przedostatnia powieść Lema. Ijon Tichy ma problem. Uległ bowiem kallotomii podczas swojego pobytu na księżycu. Jego mózg został w niewyjaśniony sposób podzielony na funkcjonujące niezależnie dwie osobowości (ukryte w dwóch rozłącznie działających półkulach). Tichy, za pomocą niepełnych danych z lewej półkuli (której to osobowość jest narratorem w powieści) próbuje zrekonstruować swój pobyt na księżycu i zrozumieć co się tak naprawdę wydarzyło.

więcej »

Polecamy

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!

Stulecie Stanisława Lema:

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.