Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 stycznia 2020
w Esensji w Esensjopedii
© Mgieuka
© Mgieuka

Prima Aprilis: Do księgarni marsz: Kwiecień 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
W 2010 r. wydawcy przygotowali specjalną ofertę dla czytelników. Szykuje się kilka prawdziwych hitów, a także parę odgrzewanych kotletów. No i prawdziwe zaskoczenie: Andrzej Sapkowski pisze nową powieść!

Esensja

Prima Aprilis: Do księgarni marsz: Kwiecień 2010

W 2010 r. wydawcy przygotowali specjalną ofertę dla czytelników. Szykuje się kilka prawdziwych hitów, a także parę odgrzewanych kotletów. No i prawdziwe zaskoczenie: Andrzej Sapkowski pisze nową powieść!
© Mgieuka
© Mgieuka
Jerzy Pilch
‹Spisek czarnoksiężników›
Autor „Miasta utrapienia” podjął odważną decyzję: „Biorę się za fantasy” – wyznał Pilch „Esensji”. – „Koniec z bezowocnymi dywagacjami, koniec z dzieleniem włosa na czworo”. Ma być prosto i z grubej rury. Bohaterem laureata Nike będzie podtatusiały krasnolud alkoholik zamieszany w międzynarodowy spisek (czarnoksiężników). W książce Pilcha pojawią się ponadto piękne elfki poetki, polityczna intryga wokół afery hazardowej (wywołanej przez gildię gnomów), a także smoki grające w piłkę nożną. Kluczową rolę mają odegrać również sanki pewnego druida… Powieść zostanie wydana przez „Fabrykę Słów” w nowej serii literackiej „Nie dla idiotów”. Oprócz Pilcha wydawnictwo planuje opublikować Adama Zagajewskiego i Julię Hartwig. Dwójka słynnych poetów ma wydać wspólnie napisaną powieść hard SF o mechanice kwantowej i kwarkach.
Jacek Dukaj
‹Nie bądź wiśnia›
Po książce dla dzieci, alternatywnej historii Polski, steampunku Jacek Dukaj postanowił wziąć się za… haiku. Najnowszy zbiór haiku według autora „Lodu” będzie składać się z 235 tys. wierszy. Dzięki temu Dukajowi udało się wyprzedzić pod względem ilości nie tylko wszystkich japońskich poetów razem wziętych, ale także „Iliadę” (16 tys. wierszy), „Mahabharatę” (100 tys.) czy przemówienia Fidela Castro. „Chciałem napisać coś małego” – powiedział autor. Tym razem się (znowu) nie udało. Metrum w książce będzie stanowił heksametr daktyliczny, wzbogacony o odwrotną aliterację i wstawki trymetru jambicznego. Pisarz liczy, że jego książka spotka się z żywą reakcją czytelników.
© Mariusz Kubik
© Mariusz Kubik
Dorota Masłowska
‹Monachomachia 2: Pierwsza krew›
Najmłodsza (już nie) polska pisarka zajmuje się kolejną powieścią. Jednak prace nad „Monachomachią 2” przeciągają się od ponad roku. Wcześniej autorka wydała dramat „Między nami dobrze jest”, a także czynnie wspierała twórców filmu na podstawie jej pierwszej powieści. Teraz ma zamiar opisać życie kamedułów bosych. Jej najnowsza książka będzie zapisem z dnia brata Eustachego, zakonnika, który od dwudziestu lat ściśle przestrzega ślubów milczenia. „Nie może nic mówić, ale chyba coś tam sobie myśli, nie?” – powiedziała Masłowska w telefonicznej rozmowie z „Esensją”. Tego, co brat Eustachy może myśleć, już przestraszyły się katolickie media. Szykowany jest pozew do sądu przeciwko pisarce, a także publiczne palenie jej książki. „Tygodnik Powszechny” zapowiedział, że będzie mediować w tej sprawie z hierarchią.
Andrzej Sapkowski
‹Projekt Joyce› (tytuł roboczy)
Andrzej Sapkowski porzuca wiedźmina, husytów i Afganistan (a także Henryka Sienkiewicza). Zafascynowany „Ulissesem” Jamesa Joyce’a łódzki autor postanowił stworzyć własną powieść awangardową. Szczegółów na razie nie ma, wiadomo tylko, że pisarz chce skorzystać ze słynnej już techniki strumienia świadomości. Dobrze poinformowane źródła donoszą, że Sapkowski raczej nie napisze kolejnej powieści fantasy. Możemy natomiast spodziewać się czegoś bardziej pierwotnego. Według plotek Sapkowski chce opisać krótki, acz szczęśliwy żywot rodziny Neandertalczyków, która 140 tys. lat temu polowała na elandy w okolicach dzisiejszego Dublina.
W SKRÓCIE:
  • Olga Tokarczuk zdementowała plotki, jakoby planowała otwarcie sieci sklepów mięsnych „Serdelek”.
  • Andrzej Wajda nakręci komedię sensacyjną na podstawie tomiku poezji Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyskiego „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”. Film powstanie w koprodukcji z Telewizją Polską i będzie wyświetlany w formacie 3D. Scenariusz ma napisać Ryszard Krynicki, muzykę zaś Maciej Świetlicki.
  • Powstanie nowy przekład Biblii. Poznańscy pallotyni zapowiedzieli kolejne, ekumeniczne tłumaczenie Pisma Świętego na języki HTML i CSS. Projekt wspierany jest przez fundację Mozilla i Microsoft.
  • Koniec sprawy Szymborska kontra Gołłota. Krakowski sąd stwierdził, że polska noblistka ukradła znanemu poecie i bokserowi, Andrzejowi Gołłocie, kilka wierszy, i wymierzył karę w wysokości 100 zł. Autorka „Tutaj” stwierdziła podczas konferencji prasowej, że odpracuje kwotę społecznie. Przez dwa tygodnie będzie pomagać młodym krakowskim bokserom, którzy przygotowują się do debiutu literackiego.
koniec
1 kwietnia 2010

Komentarze

01 IV 2010   10:28:50

hihihi, dobre. :)

01 IV 2010   10:52:47

Kurde, zapomniałem, że dziś prima aprilis i dałem się prawie nabrać:D Zdziwiłem się, że tyle książek wychodzi, o których nie miałem zielonego pojęcia:P

Dopiero gdy doszedłem do "W skrócie" coś zaczęło mi ewidentnie nie pasować:P

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Książka roku 2019
Esensja

27 I 2020

Po raz kolejny zapraszamy do głosowania na najlepsze książki minionego roku. Tym razem mamy dla Was 30 pozycji wydanych w 2019. Wybierzcie pięć z nich, aby zagłosować.

więcej »

Na rubieżach rzeczywistości: Pif-Paf! Zium!
Marcin Knyszyński

26 I 2020

Kolejna powieść Philipa K. Dicka to znowu wytwór niesamowicie wydajnej, literackiej taśmy produkcyjnej, którą autor niezmordowanie obsługiwał w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych. „Cudowna broń” pisana była głównie w celach zarobkowych, o czym Dick zawsze mówił otwarcie. I wbrew pozorom nie jest to wcale powieść z dolnej półki – mimo wyraźnych mankamentów stylu czy narracji.

więcej »

Do księgarni marsz: Grudzień 2019 – Styczeń 2020
Esensja

13 I 2020

Grudzień znów był bardzo ubogi wydawniczo, więc u nas ponownie łączone wydanie grudniowo-styczniowe przeglądu zapowiedzi ksiązkowych.

więcej »

Polecamy

Pif-Paf! Zium!

Na rubieżach rzeczywistości:

Pif-Paf! Zium!
— Marcin Knyszyński

Droga bez powrotu
— Marcin Knyszyński

„Bycie” jest kalejdoskopem
— Marcin Knyszyński

„I Have a Dream”
— Marcin Knyszyński

Koszmarna teofania
— Marcin Knyszyński

Nowe rozdanie
— Marcin Knyszyński

Prawdziwe kłamstwa
— Marcin Knyszyński

„Normalni” szaleńcy
— Marcin Knyszyński

Dwadzieścia sroczych ogonów
— Marcin Knyszyński

Kto tu jest chory?
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.