Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 września 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Maj 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
Maj miesiącem książki – pamięta ktoś jeszcze to hasło? Redakcja „Esensji” wybrała dla was spośród zapowiedzi na ten miesiąc czternaście wartych uwagi nowości i wznowień książkowych.

Esensja

Do księgarni marsz: Maj 2010

Maj miesiącem książki – pamięta ktoś jeszcze to hasło? Redakcja „Esensji” wybrała dla was spośród zapowiedzi na ten miesiąc czternaście wartych uwagi nowości i wznowień książkowych.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
David Benedictus
‹Powrót do Stumilowego Lasu›
Można mieć wątpliwości, czy wracanie do klasycznych postaci po 80 latach, rzecz jasna, przez innego autora, ma sens i jest czymś więcej niż próbą łatwego zarobku. Niemniej spadkobiercy A. A. Milne’a wyrazili zgodę na tę publikację, a to może nie musi, ale powinno o czymś świadczyć. Tak czy inaczej – wiemy, że nie każdy miłośnik Kubusia Puchatka zdecyduje się sprawdzić książkę Benedictusa, ale wydarzenie jest na tyle ważne, że pominąć nam go nie wolno.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Joanna Chmielewska
‹Byczki w pomidorach›
„Na nogach była lampa, a reszta kadłuba była w ciemno”, „Ni mnie ten Edek ział, ni mnie grzębił…!”, „Pan podrapano na głowa i pani Biała Glista ja takoż proszę won!” – te i inne cytaty z „Wszystko czerwone” wielbiciele talentu warszawskiej autorki znają na pamięć, nic dziwnego więc, że sequel tej niezwykle popularnej książki budzi wielkie nadzieje – bo choć Joannie Chmielewskiej ostatnimi czasy nieco stępił się dowcip, to zawsze można liczyć na powrót pisarki do formy, a powieść choćby w połowie tak zabawna jak jej poprzedniczka już warta będzie zainteresowania.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marc Eliot
‹Amerykański buntownik. Życie Clinta Eastwooda›
Clint Eastwooda – aktor, który sławę zdobył, grając w spaghetti westernach, później znany również jako Brudny Harry i Człowiek Bez Imienia. Uznanie krytyków i nagrody przyniosły mu jednak dopiero filmy, które reżyserował, często – o czym rzadko się pamięta – pisząc równiez do nich muzykę. Wydawca obiecuje nam pierwszą pełną biografię artysty, uzupełnioną o analizę jego najgłośniejszych filmów.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
John Irving
‹Ostatnia noc w Twisted River›
New Hampshire, niedźwiedzie i zapasy, czyli John Irving, jakiego kochamy. Po słabszej „Czwartej Ręce” i „Zanim Cię znajdę” dwunasta powieść autora ma być powrotem do wielkiej formy znanej ze „Świata według Garpa”. Może być różnie, gdyż Irving cierpi ostatnio na brak nowych pomysłów, ale dar opowiadania i niepowtarzalny humor sprawiają, że nawet jego słabsze książki warte są sprawdzenia.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Nate Kenyon
‹Krew zombie›
Nate Kenyon jest pisarzem nie znanym jak dotąd w Polsce, „głosy namawiające do przemocy” oraz „potworne wizje” z wydawniczej notki nie brzmią zbyt oryginalnie lecz nominacja do prestiżowej nagrody im. Brama Stokera mówi sama za siebie, wielbiciele horroru powinni więc dać książce szansę.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marek Krajewski
‹Erynie›
Tym razem nie Mock, a komisarz Edward Popielski i nie Wrocław, a Lwów. Sądząc jednak po opisie wydawcy, a także po wcześniejszej „Głowie Minotaura”, gdzie Popielski już się pojawił, w „Eryniach” nie zabraknie dobrze znanych elementów takich jak przygnębiający klimat noir, brutalne zbrodnie czy cień nadciągającej wojny. Być może więc nowy cykl Marka Krajewskiego zadowoli zarówno czytelników, którzy pragną odmiany, jak i tych, którzy przywiązani są do starej formuły.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Doris Lessing
‹Spacer w cieniu. Tom II. Autobiografia 1949 – 1962›
Wielu laureatów literackiego Nobla budzi mniej lub bardziej uzasadnione kontrowersje i Doris Lessing jest jednym z nich. Wciąż jednak przyznawana przez Akademię Szwedzką nagroda pozostaje bezdyskusyjnie największym honorem, jaki spotkać może pisarza, a żadnego jej zdobywcy ignorować nie wolno. W drugiej części swojej autobiografii noblistka opisuje nie tylko własne losy, ale i otaczający ją świat; Brytyjka znana jest z ostrego języka i radykalnych opinii, książka więc nie powinna nudzić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Vladimir Nabokov
‹Oryginał Laury›
Ostatnia powieść mistrza stylu, a w zasadzie jej istniejące części, ma opowiadać o upokorzonym mężu, który w znęcaniu się nad sobą znajduje sposób na ucieczkę od problemów. Wielu powie, że ta książka w ogóle nie powinna się ukazać – wszak jej autor życzył sobie, by spalić nieukończony rękopis – po latach syn pisarza zdecydował się jednak na publikację powstałych fragmentów. Cóż, sprawa budzi kontrowersje, ale trzeba pamiętać, że Kafka też chciał zniszczyć „Proces”, a Wergiliusz – „Eneidę”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Philip Pullman
‹Dobry człowiek Jezus i łotr Chrystus›
Agnostyk Philip Pullman opowiada na nowo historię Jezusa Chrystusa, a właściwie Jezusa i Chrystusa, bo Maria w jego wersji urodziła bliźniaki. Już samo to brzmi interesująco, a przecież warto jeszcze dodać, że Pullman to autor „Mrocznych Materii”, wielokrotnie nagradzanego i wzbudzającego spore kontrowersje w Kościele młodzieżowego cyklu fantasy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Scarlett Thomas
‹Koniec pana Y›
Pierwsza wydana w Polsce powieść brytyjskiej pisarki nie jest jej debiutem, można chyba jednak powiedzieć że to jej najgłośniejsze dzieło. Nominacje do nagród i porównania z utworami Neala Stephensona i Williama Gibsona sprawiają, że warto uważniej przyjrzeć się powieści Scarlett Thomas.
WZNOWIENIA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Philip K. Dick
‹Blade Runner: Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?›
Słynna ekranizacja przyćmiła literacki oryginał do tego stopnia, że powieść wydawana jest teraz pod podwójnym, a czasem wręcz tylko „filmowym” tytułem. Niesłusznie, bo książka zdecydowanie warta jest uwagi pomimo – a może zwłaszcza – że od filmu sporo się różni. Mniej w niej jest chandlerowskiego kryminału, a więcej obsesji charakterystycznych dla twórczości Philipa K. Dicka. Zakwestionowanie realności świata oraz nierozróżnialność człowieka i maszyny idą tu znacznie dalej niż w ekranizacji, w efekcie dając prozę niepokojącą i fascynującą jednocześnie. Dla miłośników fantastyki lektura obowiązkowa, dla pozostałych pozycja, której zakup trzeba rozważyć.
Warto też wspomnieć że tym tomem Rebis zaczyna wydawanie serii dzieł wybranych Philipa K. Dicka.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Alan Alexander Milne
‹Kubuś Puchatek›

Alan Alexander Milne
‹Chatka Puchatka›
Pojawienie się kontynuacji znanego dzieła jest doskonałą okazją do reedycji jego samego. O czym jest „Kubuś Puchatek” przypominać najpewniej nie trzeba, choć zawsze warto powtórzyć, że, nie będąc co prawda tak wieloznacznymi pozycjami jak książki Lewisa Carrolla, powieści Milne’a bawią i wzruszają nie tylko dzieci. Zwłaszcza w przekładzie Ireny Tuwim, który, choć odbiega od oryginału, jest równie doskonały literacko.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Larry Niven
‹Pierścień›
Na zachodzie „Pierścień” wydany został w prestiżowej serii „SF Masterworks” i choć książka Nivena wielkich ambicji nie ma, wybór ten trudno jest zakwestionować. Bo to świetna, trzykrotnie zresztą nagradzana (Hugo, Nebula, Locus) rozrywka z sympatycznymi – i oryginalnymi, zwłaszcza jeśli wspomnieć lalecznika – bohaterami, barwnym światem, wciągającą fabułą i sporą dozą humoru. Takie książki się nie starzeją – od pierwszego wydania minęło czterdzieści lat, a po „Pierścień” wciąż warto popędzić do księgarni.
koniec
1 maja 2010

Komentarze

01 V 2010   13:04:40

"Warto też wspomnieć że tym tomem Rebis zaczyna wydawanie serii dzieł wybranych Philipa K. Dicka."

Jak wspaniale to słyszeć:D Chętnie odświeżyłbym sobie "Ubika" i przeczytał "Człowieka z wysokiego zamku" i "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha":)

01 V 2010   13:50:16

A gdzie jest ten drugi tuzin?

02 V 2010   14:29:58

W wyobraźni, tudzież w lekko nieprzytomnym mózgu piszącej poprzednią wersję zajawki. Mózg ten uznał stosowne uznać 14 za dwa tuziny. CHyba dlatego że było większe od 12 i kończyło się na 4… :-)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Sierpień 2023
Esensja

31 VIII 2023

Oto co zrecenzowaliśmy w drugiej połowie wakacji.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (17)
Andreas „Zoltar” Boegner

30 VIII 2023

Czasami wyróżniane przez specjalistów książki nie mają żadnego większego oddźwięku w fandomie. Przyczyny są zapewne różne – tak, jak bardzo różne są tym razem przedstawione tytuły niemieckiej SF.

więcej »

Odyseja kosmiczna 2001: Pisarz i Reżyser
Miłosz Cybowski

25 VIII 2023

Ponad pół wieku upłynęło od książkowej premiery „Odysei kosmicznej 2001” i filmu Stanleya Kubricka o tym samym tytule. Oba są klasykami w swojej kategorii. I oba nie straciły dziś nic ze swojej jakości.

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

Stare wspaniałe światy:

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.