Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Thriller o tematyce społecznej

Esensja.pl
Esensja.pl
Po globalnym sukcesie serii o Harrym Potterze kolejna książka Joanne K. Rowling wzbudziła ogromne zainteresowanie. Czym jeszcze autorka mogła zadziwić po tym jak jej cykl fantasy pobił na rynkach księgarskich rekordy wszech czasów?

J.K. Rowling
‹Trafny wybór›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułTrafny wybór
Tytuł oryginalnyThe Casual Vacancy
Data wydania14 listopada 2012
Autor
Wydawca Znak
ISBN978-83-24-02146-8
Format512s. 140×205mm
Cena39,90
Gatunekobyczajowa
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 33,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Okazuje się, że powodów do pochwał „Trafnego wyboru” jest wiele. Autorka napisała książkę o zupełnie innym charakterze, tym razem zdecydowanie dla dorosłych. To trzymająca w napięciu historia lokalnej społeczności małego miasteczka. Zbiorowe portrety prowincji mają w literaturze brytyjskiej swoją tradycję, by wymienić chociażby takich pisarzy jak Elizabeth Gaskell, George Eliot, Thomas Hardy czy przede wszystkim Anthony Trollope. Akcja rozgrywa się w fikcyjnej miejscowości Pagford na zachodzie Anglii, które może przypominać miasteczko Yate, miejsce urodzenia pisarki.
Niespodziewanie umiera jeden z radnych w mieście i trzeba wybrać kogoś na jego miejsce. Kogo? Najlepiej kogoś z „naszych”, kto nie zakłóci dotychczasowego układu. Nie jest to łatwe, bo wszyscy uwikłani są w przedziwny splot zależności, które stopniowo ujawniane są w miarę postępu narracji. Proszę tylko uzbroić się w cierpliwość na początku czytania książki: pojawiające się coraz to nowe postacie mogą trochę utrudnić śledzenie akcji, ale później – jak w układance – wszystko stanie się czytelne i zrozumiałe. Akcja już do końca będzie przyspieszać, a książka nie będzie dawać nam spokoju. Mogę jeszcze tylko zdradzić, że o ostatecznym wyniku wyborów decydują do pewnego stopnia – znak czasu! – nowe technologie.
Nie zgadzam się z zaklasyfikowaniem tej powieści do tragikomedii. Można raczej powiedzieć, że autorka powołała do życia gatunek literacki, który śmiało można nazwać thrillerem o tematyce społecznej. Pagford nie jest w żadnym wypadku sielankowe ani prowincjonalnie brytyjskie. Joanne K. Rowling z wielką wrażliwością i przenikliwością sportretowała palące problemy społeczne naszych czasów: przemoc w rodzinie, niedostosowanie i wykluczenie, problemy wychowawcze rodziców z dziećmi, hipokryzję, kryzys zaufania i odpowiedzialności. „Trafny wybór” to również druzgocąca diagnoza kondycji społeczeństwa obywatelskiego. Mogłoby się wydawać, że w tak dojrzałym i przywykłym do demokracji brytyjskim społeczeństwie mniej jest „prywaty”, a więcej – autentycznego zainteresowania dobrem wspólnym. Nic bardziej mylnego. Ostrość spojrzenia Joanne K. Rowling sięga poza najbardziej misternie konstruowane fasady i demaskuje najbardziej „szlachetne intencje”, jeśli jeszcze w ogóle kierują się nimi radni z Pagford.
Doskonale sportretowani bohaterowie „Trafnego wyboru” wywodzą się ze wszystkich klas społecznych: od szanowanych w mieście lekarzy, właściciela sklepu, poprzez szkolnych nauczycieli, robotników i pracowników opieki społecznej aż po osoby wykluczone. Na narkomanów i dzieci z patologicznych rodzin autorka każe nam spojrzeć od innej strony, przekonując, że ich dramaty nie zawsze są przez nich zawinione. Wszak nikt z nas nie żyje na bezludnej wyspie, a decyzje zapadające „na górze” mają bezpośredni wpływ na życie wielu ludzi. Nikt nie pozostanie obojętny na historię szesnastoletniej Krystal Weedon i jej młodszego braciszka Robbiego. Gdyby tylko ktoś poczuwał się do większej odpowiedzialności za ich życie, gdyby okazał im więcej serca i poświęcił im więcej uwagi ich losy mogłyby przecież potoczyć się zupełnie inaczej.
Autorka książek o Harrym Potterze potwierdziła z całą mocą, że doskonale zna psychikę nastolatków i ich najważniejsze lęki i obawy, najczęściej związane z potrzebą akceptacji, pierwszymi miłościami i relacjami z rodzicami. Zaakcentowała także charakterystyczną cechę współczesnego społeczeństwa, w którym odwróceniu ulega kierunek przekazu wartości: dzieci już nie uczą się od dorosłych, ale w wielu dziedzinach ich wyprzedzają i przewyższają. Dorośli nie zawsze nadążają za dokonującymi się w świecie zmianami i są zmuszeni dostosować się do reguł wypracowanych przez młodsze pokolenia.
Polecam tę książkę gorąco – nie z tego powodu, że napisała ją Joanne K. Rowling, jedna z najgłośniejszych pisarek na świecie, ale dlatego, że zabrała ona głos w niezwykle ważnych sprawach i potrafiła o nich odważnie napisać w sposób zapierający dech w piersiach, momentami także w sposób drastyczny i bezkompromisowy.
koniec
9 września 2013
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Lokalny kryminał
Jarosław Loretz

18 I 2018

Antologia „Hardboiled” to całkiem udana krajowa próba zmierzenia się ze specyficzną odmiana kryminału.

więcej »

Discman, gimbaza i zmywak
Albert Walczak

17 I 2018

Anna Cieplak szturmem weszła na polską scenę literacką. Za swoją debiutancką powieść „Ma być czysto” otrzymała prestiżową Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada. Czy „Lata powyżej zera” – najnowsza książka młodej autorki – spotkają się z równie dużym uznaniem?

więcej »

Mała Esensja: Kosmiczne przygody we wspólnym pokoju
Marcin Mroziuk

16 I 2018

Wbrew nasuwającym się skojarzeniom, „Ala Baba i dwóch rozbójników” nie jest wariacją na temat znanej baśni, lecz wciągającą opowieścią o blaskach i cieniach posiadania młodszego rodzeństwa. Joanna Wachowiak potrafiła zaś nie tylko przyciągnąć uwagę czytelników, ale również uświadomić dzieciom kilka ważnych spraw.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Harry Potter i przeklęta chała
— Anna Nieznaj

Fantastycznie po raz drugi
— Dominika Cirocka

Z biblioteki Hogwartu
— Dominika Cirocka

Co za dużo, to niezdrowo
— Dominika Cirocka

Nowa twarz Harry’ego Pottera
— Magdalena Kubasiewicz

Powrót do dzieciństwa
— Aleksandra Otręba

Mała Esensja: Harry Potter i deus ex machina
— Agnieszka Szady

Cudzego nie znacie: Koniec
— Karina Murawko-Wiśniewska, Michał R. Wiśniewski

Cudzego nie znacie: Burza przed burzą
— Michał R. Wiśniewski

Mała Esensja: Duże kłopoty Harry’ego
— Wojciech Gołąbowski

Tegoż autora

Autorka w pułapce
— Joanna Kapica-Curzytek

Poznań jak stara kamienica
— Joanna Kapica-Curzytek

O formach życia okołoksiążkowego
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie oglądać się za siebie
— Joanna Kapica-Curzytek

Jedyna w swoim rodzaju
— Joanna Kapica-Curzytek

Prywatne czyli polityczne
— Joanna Kapica-Curzytek

Morderstwa i medycyna
— Joanna Kapica-Curzytek

Umowa z wydawcą to umowa
— Joanna Kapica-Curzytek

Drzwi do krainy fantazji
— Joanna Kapica-Curzytek

Demokracja – demokracją, ale…
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.