Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Chłopiec w kosmosie

Esensja.pl
Esensja.pl
„Tam i z powrotem”, część druga dylogii Tomasza Duszyńskiego, to nieskomplikowana space opera dla młodszych czytelników. Źli obcy, wielkie przyjaźnie, kosmiczne bitwy i rzecz jasna bohaterski gimnazjalista z Polski…

Tomasz Duszyński
‹Tam i z powrotem. Podróż. Tom 2›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułTam i z powrotem. Podróż. Tom 2
Data wydania24 kwietnia 2013
Autor
Wydawca Paperback
CyklTam i z powrotem
ISBN978-83-932486-8-1
Format352s. 145×205mm
Cena34,—
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 28,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 25,84 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Maks Barski, chłopiec z Ziemi, trafia w sam środek wielkiej wojny gdzieś w kosmosie – i rzecz jasna, choć nigdy wcześniej nie przejawiał żadnych niezwykłych talentów, odgrywa w tym konflikcie niebagatelną rolę. Brzmi znajomo? Słusznie. Mamy tu między innymi wyścigi, w których stawką jest niewolnica, złe istoty siejące niezgodę, śmiałe akcje w stylu Hana Solo i młodego Skywalkera mające na celu uwolnienie jakiegoś bohatera. W „Tam i z powrotem” nie należy szukać oryginalności: autor bazuje na schematach wykorzystywanych już w literaturze fantastycznej wielokrotnie i trudno powiedzieć, aby wnosił do nich coś nowego. Powieść jest jednak przeznaczona dla czytelników młodszych wiekiem, którym powtarzanie znanych pomysłów niekoniecznie musi przeszkadzać. W końcu jeśli nie wszyscy, to przynajmniej większość nastoletnich chłopców marzy o dokonywaniu bohaterskich czynów.
Fabuła „Tam i z powrotem” jest prosta, chociaż w drugiej części dylogii mamy do czynienia ze sporym zwrotem akcji (po prawdzie jednak czytelnicy otrzymują wcześniej kilka wskazówek i trudno mówić o jakimś wielkim zaskoczeniu). Równie nieskomplikowane są postacie: grupka odważnych, utalentowanych młodych ludzi (…no, może nie do końca ludzi), z których każdego można z łatwością scharakteryzować za pomocą jednego zdania. Niekoniecznie wielokrotnie złożonego.
Trudno oceniać tę pozycję z perspektywy kogoś dorosłego. Drażniły mnie postacie, akcja nie trzymała w napięciu, wszystko wydawało się mało oryginalny i przewidywalne. Z drugiej strony to, co dla mnie było wadą, może jednocześnie być zaletą dla młodych czytelników – prostota stylu, fabuła, za którą łatwo nadążyć, brak mroczniejszych scen (nawet moment, w którym Ziemi groziła zagłada, wypadł w mojej opinii mało emocjonująco). Nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że młodzież chętniej sięga po pozycje nieco poważniejsze, które potrafią zaskoczyć (ile osób spodziewało się Voldemorta wystającego z tyłu głowy Quirrella?). Sądzę, że ta książka przeznaczona jest przede wszystkim dla osób bardzo młodych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą fantastyczną – i u nich ma szanse na zdobycie uznania. Tym, którzy wolą powieści z bardziej złożoną fabułą, rozbudowanym światem i intrygującymi postaciami, pozycji tej raczej nie polecam.
koniec
22 września 2013
dodajdo

Komentarze

22 X 2013   12:53:18

Mam trochę inną opinię. Czytałem, także pierwszą część. Gdybym miał opisywać, właśnie użyłbym określeń: złożona fabuła, napięcie, rozbudowany świat i intrygujące postaci. Nie wiem czy recenzentka czytała pierwszy tom. Chyba nie...

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Konfliktów nigdy za wiele
Katarzyna Piekarz

20 II 2018

Nancy Kress kolejny raz zabiera nas w podróż do Zielnika. Ludność próbująca się dostosować do nowych warunków życia, będzie musiała zmierzyć się nie tylko z zagrożeniem ze strony obcych, ale również konfliktami pojawiającymi się wewnątrz grupy.

więcej »

W pasiastej czapce w zębach gór
Beatrycze Nowicka

19 II 2018

Opowieść himalaisty, czyli „Spod zamarzniętych powiek” Adama Bieleckiego oraz Dominika Szczepańskiego to wartościowa pozycja – dla wielbicieli gór i nie tylko.

więcej »

Tajemnica brzydszej siostry
Marcin Mroziuk

18 II 2018

Zaginięcie dziewiętnastolatki w rezerwacie Nautauga, podejrzenie padające na weterana wojny w Iraku i brak jednoznacznych dowodów zbrodni – to mógłby być świetny początek rasowego kryminału czy thrillera. Mimo że właśnie taki jest punkt wyjścia fabuły „Kartaginy”, to Joyce Carol Oates stworzyła tutaj opowieść nieco innego rodzaju, ale która jest jednak nie mniej wciągająca niż dobry dreszczowiec.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Debiut trąci myszką
— Jakub Gałka

Tegoż autora

A na trakcie śpiewa bard
— Magdalena Kubasiewicz

Krucze opowieści
— Magdalena Kubasiewicz

Ciemny książę i drużyna bohaterów
— Magdalena Kubasiewicz

Witaj w ciemnym mieście Grimm
— Magdalena Kubasiewicz

Krąg zemsty ma swój koniec
— Magdalena Kubasiewicz

Trupy i pani Przecinek
— Magdalena Kubasiewicz

Czarownica wraca
— Magdalena Kubasiewicz

Są światy inne niż ten
— Magdalena Kubasiewicz

Królowa dwóch królestw
— Magdalena Kubasiewicz

O jednym takim, który rozbił Księżyc
— Magdalena Kubasiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.