Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Oczy błękitne jak niebo

Esensja.pl
Esensja.pl
„Wody głębokie jak niebo” Anny Brzezińskiej to zbiór przepięknie napisanych historii pełnych magii i melancholii.

Anna Brzezińska
‹Wody głębokie jak niebo›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułWody głębokie jak niebo
Data wydania1 kwietnia 2005
Autor
Wydawca RUNA
ISBN83-89595-14-1
Format368s. 125×185mm
Cena28,50
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Fanom polskiej fantastyki Anny Brzezińskiej chyba nie trzeba przedstawiać. Trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, autorka słynnej swego czasu Sagi o Zbóju Twardokęsku oraz wielu zbiorów opowiadań – m.in. „Wiedźmy z Wilżyńskiej Doliny”, „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny” i właśnie „Wód głębokich jak niebo”. Piękny styl, niezwykłość tworzonych światów, świetnie wykreowani bohaterowie, nastrojowość, czasem trochę humoru, czasem dramatyzmu, to wszystko sprawiło, że twórczość Brzezińskiej zdobyła sobie uznanie tysięcy czytelników.
W „Wodach głębokich jak niebo” Brzezińska zabiera czytelników na Półwysep, miejsce pełne piękna, grozy i magii. Magowie o oczach błękitnych jak niebo przyzywają z przestworzy demony, zmuszając je do służby, córka czarnoksiężnika ucieka przez pół świata przed jego zabójcą, młody książę odnajduje ukojenie w obecności zjawy. Kolejne opowieści są podróżą zarówno przez przestrzeń, jak i przez czas – świat zmienia się i zmieniają się historie przekazywane sobie z pokolenia na pokolenie. Prawdę co do losów ich bohaterów znają zaś jedynie czytelnicy, a fakt przekształcenia historii, puszczenia pewnych rzeczy w niepamięć, wzbudza dziwną gorycz. Gorycz i melancholia towarzyszą zresztą każdemu opowiadaniu zawartemu w zbiorze – bo w świecie magii i demonów nie ma miejsca na zakończenie „i żyli długo i szczęśliwie”. Nie oznacza to, że jedyne, co czytelnik odnajdzie w „Wodach głębokich jak niebo” to dramaty, ciągłe cierpienie, rozpacz, ponura nieuchronność losu. Czasem bohaterom udaje się zaznać szczęścia, lecz tak jak w prawdziwym życiu, nie może ono trwać wiecznie.
Jedną z największych zalet zbiorku jest sposób, w jaki autorka opisuje świat przedstawiony. Plastyczne opisy sprawiają, że bez trudu można sobie wyobrazić jego piękno: piękno robiące jeszcze większe wrażenie w zetknięciu z wydarzeniami, jakie w tym świecie mają miejsce. Kontrastujące z obecnym w nim okrucieństwem, nakazującym ojcom wykorzystywać własne dzieci w imię mocy. Piękno, za które jak za magię trzeba zapłacić cenę. Widać to szczególnie w moim ulubionym opowiadaniu w zbiorku „Różach dla Sirocco”. Czarnoksiężnik wzniósł potęgą swojej magii cudowne miasto, spętał w jego murach demony, lecz gdy umiera, te uwalniają się i niewiele pozostaje z dawnej świetności. Mag kochający synów posyła najstarszego na pewną śmierć, bo moc, którą widzi w błękitnych oczach swego dziecka, jest zbyt silna, by dłużej mógł się jej opierać.
Styl, świat, proces przemiany prawdziwej historii legendę, przekształcanie jej i wypaczanie. Sirocco uciekająca przed magiem, Ariadna tkająca płaszcze, dziewczyna z wioski, w której szerzą się strach i uprzedzenia. Te wszystkie elementy sprawiają, że odpowiedź na pytanie „Czy warto sięgnąć po ten zbiór” jest jednoznaczna. Warto, przynajmniej jeśli lubi się fantastykę i nie szuka lekkiej, łatwej i naiwnej lektury o kolejnym wampirze zakochującym się w nastolatce…
koniec
10 września 2014
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

W pasiastej czapce w zębach gór
Beatrycze Nowicka

19 II 2018

Opowieść himalaisty, czyli „Spod zamarzniętych powiek” Adama Bieleckiego oraz Dominika Szczepańskiego to wartościowa pozycja – dla wielbicieli gór i nie tylko.

więcej »

Tajemnica brzydszej siostry
Marcin Mroziuk

18 II 2018

Zaginięcie dziewiętnastolatki w rezerwacie Nautauga, podejrzenie padające na weterana wojny w Iraku i brak jednoznacznych dowodów zbrodni – to mógłby być świetny początek rasowego kryminału czy thrillera. Mimo że właśnie taki jest punkt wyjścia fabuły „Kartaginy”, to Joyce Carol Oates stworzyła tutaj opowieść nieco innego rodzaju, ale która jest jednak nie mniej wciągająca niż dobry dreszczowiec.

więcej »

Przeczytaj to jeszcze raz: Furia ze Złotego Wieku SF
Wojciech Gołąbowski

17 II 2018

Henry Kuttner napisał „Fury” ponad 70 lat temu. Pierwsze wydanie miało miejsce nieco później, w 1950 roku. W 1958 roku wznowiono książkę pod zmienionym tytułem, „Destination: Infinity”. W naszym kraju powieść doczekała się przekładu i wydania przez Czytelnika dopiero w 1986 roku, niemal 40 lat po powstaniu, jako „Nieśmiertelni”. Do dziś niewiele się postarzała.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Demony i ludzie
— Joanna Słupek

Tegoż twórcy

Esensja czyta: Listopad 2014
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Paweł Micnas, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Gdzie diabeł nie może, tam wiedźmę pośle
— Magdalena Kubasiewicz

Esensja czyta: Styczeń 2011
— Jędrzej Burszta, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka Szady, Monika Twardowska-Wągrowska, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Jak dawniej nie będzie
— Jędrzej Burszta

Esensja czyta: Grudzień 2009
— Jędrzej Burszta, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Marcin T.P. Łuczyński, Daniel Markiewicz, Beatrycze Nowicka, Monika Twardowska-Wągrowska, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Kołatka w kształcie łba kota czyli o tym, że nic się nie kończy
— Karina Murawko-Wiśniewska

Chwała ogrodów, błoto i morze
— Michał R. Wiśniewski

Kategoria A
— Michał R. Wiśniewski

Niewielka wojna
— Michał Kubalski

Parę nut bez motywu przewodniego
— Eryk Remiezowicz

Tegoż autora

A na trakcie śpiewa bard
— Magdalena Kubasiewicz

Krucze opowieści
— Magdalena Kubasiewicz

Ciemny książę i drużyna bohaterów
— Magdalena Kubasiewicz

Witaj w ciemnym mieście Grimm
— Magdalena Kubasiewicz

Krąg zemsty ma swój koniec
— Magdalena Kubasiewicz

Trupy i pani Przecinek
— Magdalena Kubasiewicz

Czarownica wraca
— Magdalena Kubasiewicz

Są światy inne niż ten
— Magdalena Kubasiewicz

Królowa dwóch królestw
— Magdalena Kubasiewicz

O jednym takim, który rozbił Księżyc
— Magdalena Kubasiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.