Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Magią i prochem

Esensja.pl
Esensja.pl
Książek o heroicznych próbach obalenia złego tyrana, było już na pęczki. Szczęśliwie „Obietnica krwi” Briana McClellana nie jest jedną z nich. To opowieść o tym, co następuje potem.

Brian McClellan
‹Obietnica krwi›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułObietnica krwi
Tytuł oryginalnyPromise of Blood
Data wydania6 maja 2015
Autor
PrzekładMaciej Nowak-Kreyer, Dominika Repeczko
Wydawca Fabryka Słów
CyklProchowy mag
ISBN978-83-7964-060-7
Format460s. 125×195mm
Cena44,90
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 40,97 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 37,27 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
McClellan praktycznie od razu wrzuca czytelnika w wir wydarzeń. Już na samym początku powieści dowiadujemy się, że właśnie doszło do przewrotu. Posadzki pałacu spłynęły krwią. Stary świat umarł wraz ze szlachcicami posłanymi na szafot. Marszałek Polny Tamas, jeden z najpotężniejszych ludzi w państwie, obalił króla i przejął władzę, ale powodzenie starannie zaplanowanego zamachu stanu to zaledwie początek kłopotów. Pośród ludzi Tamasa kryją się zdrajcy, nie wszyscy rojaliści planują natychmiastowe złożenie broni, wojna z potężnym sąsiadem wisi w powietrzu, co gorsza wszystko wskazuje na to, że władza w tym świecie faktycznie ma iście boskie pochodzenie.
„Obietnica krwi” otwierająca trylogię „Prochowy mag” to powieść z bogatą, intrygującą fabułą. Dawno już nie natknęłam się na równie dobry cykl fantasy – być może miałam jakiś czas po prostu pecha, ale odkrycie trylogii McClellana było dla mnie jak powiew świeżego powietrza. Detektyw Adamant poszukuje zdrajcy, Tamas usiłuje unormować sytuację (i nie zginąć, bo zamachów na jego głowę nie brakuje), a prochowy mag, Taniel Dwa Strzały, najpierw poluje na tajemniczą, potężną kobietę, później zaś rusza w góry z nowym zadaniem (o szczegółach nie będę wspominać, by nie zdradzić fabuły). Jednocześnie bohaterowie próbują ustalić, czym jest obietnica, złożona niegdyś ponoć przez boga Kresimira i jakie mogą być konsekwencje jej złamania. W „Obietnicy krwi” otrzymujemy wiele wątków, wszystkie równie dobrze poprowadzone, pozwalające spojrzeć na wydarzenia z różnej perspektywy i poznać kilka lokacji. Wciąż coś się dzieje, dzięki czemu książka wciąga i łatwo się ją czyta.
Świat przedstawiony jest dość typowy. Realia nie są wprawdzie quasi – średniowieczne, ale McClellan nie jest pierwszym, który postanowił osadzić akcję w uniwersum nieco bardziej zaawansowanym. Mamy więc państwo ogarnięte chaosem po przewrocie, potężnego sąsiada, bogów, którzy stworzyli świat i znikli (a przynajmniej tak się wydaje), podziały społeczne… Niewiele tu nowości, ale autor kreuje rzeczywistość dość sprawnie i da się polubić jego Adro. Na uwagę zasługuje natomiast system magii. Obok potężnych Uprzywilejowanych, najbardziej przypominających „tradycyjnych” magów, Zdolnych posiadających jeden talent (na przykład pamięć absolutną albo nieodczuwanie senności) w uniwersum McClellana istnieją też prochowi magowie. Ich zdolności umożliwiają oddawanie niesamowicie celnych strzałów, ale także zwiększanie swoich możliwości fizycznych za pomocą prochu. Magowie wdychający proch mogą się wydawać pomysłem nieco absurdalnym, mnie jednak podobał się, głównie dlatego, że jest czymś nowym, dodającym uniwersum kolorytu.
Głównym bohaterem powieści jest Marszałek Tamas. Człowiek, który obalił króla, przejął władzę, posłał na śmierć setki ludzi, niekoniecznie na to zasługujących (jakoś nie wierzę, że absolutnie każdy arystokrata musiał być potworem, zwłaszcza, że na szafot trafiały i osoby bardzo młode). Marszałek nie ma skrupułów, uparcie dąży do swojego celu, nie bacząc na środki, ale też nie można uznać go za człowieka złego. Kieruje się przede wszystkim dobrem państwa i choć czasem bywa zaślepiony (to zaślepienie zresztą wypada tu bardzo naturalnie), swoim przewrotem faktycznie uchronił kraj przed podporządkowaniem Kezowi. Trudno tę postać ocenić jednoznacznie i właśnie za to ją lubię. Poza Tamasem istotne role odgrywają detektyw Adamant, prochowy mag Taniel Dwa Strzały, towarzysząca mu dzikuska Ka Poel. Adamant to właściwie normalny człowiek (tyle że obdarzony niesamowitą pamięcią), kochający swoją rodzinę, z pewnym trudem usiłujący związać koniec z końcem. Zatrudniony przez Tamasa najpierw do zbadania sprawy „obietnicy Kresimira”, a później odnalezienia zdrajcy, znajduje znacznie więcej niż by sobie życzył. Tanielowi z kolei najbliżej do stereotypowego bohatera fantasy – młody, utalentowany, dość sławny mimo wieku, nieco rozgoryczony z powodu zachowania ojca i niedawnej zdrady narzeczonej. Tę postać łatwo polubić. O wędrującej za nim Ka Poel nie da się wiele powiedzieć, poza tym, że włada niesamowitymi mocami (o co chyba nikt jej by nie podejrzewał) i jest całkowicie oddana Tanielowi. Pośród postaci drugoplanowych też znaleźć można kilka ciekawych osobistości. Najbardziej z całego grona bohaterów przypadł mi do gustu… kucharz Mihali. Sympatyczny, nieco przewrażliwiony na punkcie swojego tytułu (w końcu nie jest jakimś tam kucharzem, a prawdziwym mistrzem, najlepszym spośród najlepszych!), uciekinier z zakładu dla psychicznie chorych, utrzymujący, że jest wcieleniem boga.
„Obietnica krwi” to kawał dobrej fantastyki rozrywkowej. Można mieć tylko nadzieję, że dwa pozostałe tomy trylogii „Prochowego maga” utrzymają podobny poziom.
koniec
21 sierpnia 2015

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Nie odkładajmy Balzaca
Joanna Kapica-Curzytek

21 III 2018

„Córka Ewy” to jedna z wielu opowieści z cyklu „Sceny z życia prywatnego” Balzaca. Jego twórczość broni się mimo upływu prawie dwustu lat. Co więcej, nabiera nowych znaczeń współcześnie, gdy tak wiele mówi się o sytuacji i prawach kobiet.

więcej »

Wakacje w gnieździe os
Sebastian Chosiński

20 III 2018

„Rzeka Chronos” była najambitniejszym przedsięwzięciem Kira Bułyczowa. Pisarz planował powstanie kilkunastu (przynajmniej piętnastu) wchodzących w jej skład powieści i mikropowieści. Skończyło się na dziewięciu ukończonych i eseju. Polską edycję serii wydawnictwo Solaris rozpoczęło od publikacji – w dwóch częściach – „Rezerwatu dla naukowców”, który opowiada o alternatywnej historii Związku Radzieckiego w latach 30. XX wieku.

więcej »

Mała Esensja: Zagadki dla małych mieszczuchów
Marcin Mroziuk

19 III 2018

Trzecie spotkanie z parą sympatycznych detektywek odbywa się wprawdzie w zupełnie nowej scenerii, ale „Tajemnice Końskiej Zagrody” mają te same zalety co poprzednie książki Magdy Podbylskiej. Młodzi wielbiciele zagadek kryminalnych będą więc z pewnością zachwyceni tą lekturą.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Fantasy wynalazła proch
— Beatrycze Nowicka

Tegoż twórcy

Kiedy wracają bogowie
— Magdalena Kubasiewicz

Tegoż autora

Królewny i karliczka
— Magdalena Kubasiewicz

A na trakcie śpiewa bard
— Magdalena Kubasiewicz

Krucze opowieści
— Magdalena Kubasiewicz

Ciemny książę i drużyna bohaterów
— Magdalena Kubasiewicz

Witaj w ciemnym mieście Grimm
— Magdalena Kubasiewicz

Krąg zemsty ma swój koniec
— Magdalena Kubasiewicz

Trupy i pani Przecinek
— Magdalena Kubasiewicz

Czarownica wraca
— Magdalena Kubasiewicz

Są światy inne niż ten
— Magdalena Kubasiewicz

Królowa dwóch królestw
— Magdalena Kubasiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.