Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Poczet karpackich superbohaterów

Esensja.pl
Esensja.pl
„Księga karpackich zbójników” wydawnictwa Bosz jest ładnym zbiorem faktów i mitów na temat legendarnych karpackich zbójów. Warto do niej zajrzeć, by się przekonać, że Janosik ani nie był jedyny, ani nawet najciekawszy, a jego autentyczne dzieje i legenda niewiele ze sobą mają wspólnego.

Bartłomiej Grzegorz Sala
‹Księga karpackich zbójników›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKsięga karpackich zbójników
Data wydania2 lutego 2015
Autor
IlustracjePaweł Zych, Witold Vargas
Wydawca BOSZ
SeriaLegendarz
ISBN978-83-7576-242-6
Format192s. 165×235mm; oprawa twarda
Cena34,90
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 26,97 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 26,52 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Wydawca chciałby widzieć „Księgę karpackich zbójników” jako swego rodzaju poczet polskich superbohaterów. To może zaskakująca, ale ciekawa koncepcja. Polska nigdy nadmiarem superbohaterów nie stała – nie mówię tu nawet o obecnych Wilqu, Blerze, Białym Orle, czy Pułkowniku Polska czy też niegdysiejszym Orient Menie, ale bohaterach wcześniejszych czasów. Tak jak amerykańska kultura mitologizowała wiele postaci swej historii, co z pewnością podłożyło podwaliny pod sylwetki komiksowych bohaterów, tak w Polsce takiego postrzegania historycznych bohaterów nigdy nie było (dominowała raczej narracja patriotyczna). W ten sposób ciężko było zebrać rodzime odpowiedniki dla swojskiej wersji Ligi Niezwykłych Dżentelmenów. Postała oczywiście „Pierwsza Brygada” Tobiasza Piątkowskiego, Krzysztofa Janicza i Janusza Wyrzykowskiego, ale z trudem udało się tam zebrać kilka postaci, włączając do ekipy nawet Józefa Piłsudskiego i Stanisława Wokulskiego. Mit superherosa stanowczo nie jest naszym polskim mitem.
Wróćmy jednak do naszych zbójników. Bo czyż jednak słynny Janosik nie jest właśnie kimś w rodzaju słowiańskiego Supermana? No, może bardziej Batmana – bo Janosik nie ma mocy nadprzyrodzonych, dysponuje jednak siłą, inteligencją, sprytem i działa na rzecz sprawiedliwości. Mowa oczywiście o serialowym wcieleniu zbójnika (którego zresztą zapożyczyliśmy ze Słowacji), uwiecznionego w kreacji Marka Perepeczki. Autentyczny Janosik nie był jednak ani jedynym, ani nawet najciekawszym zbójnikiem w historii Karpat. „Księga karpackich zbójników” przybliża cały panteon takich postaci, z których zapewne można by formować właśnie coś na wzór rodzimej Ligi Niezwykłych Dżentelmanów.
Ilu tych karpackich harnasiów było? Według książki – cały legion. Targolik, Ondraszek, Mateusz Klimczok, Wojtek Klimczok, Jasiek Klimczok, Proćpak, Rogacz, Wojtek Bulok, Tomek Masny, Sobek Bury, Martyn Porgasz-Dzigosik, Maronka, Uklejna, Józek Baczyński, Maciek Klinowski, Białoń, Jasiek Nowobilski, Cygan, Janosik, Gałajda, Sawka, Czepiec, Becz, Kornut, Sypko, Mamoń, Szandor Roza, Ogarek, Wolf, Fedor Hołowaty, Marko Hatala, Czarny Hetman, Kostek, Iwan Dobosz, Oleksy Dobosz, Wasyl Bajurak, Iwan Bojczuk… Ufff… W książce mamy opisanych trzydziestu siedmiu bohaterów, historia rozciągnięta na kilkaset lat, a, jak twierdzi autor w obszernym wprowadzeniu, to tylko mały wycinek górskich rozbójników. Jak widać fach harnasia był popularny i pożądany.
Każda sylwetka poprzedzona jest historycznym wprowadzeniem, opowieścią o prawdziwych losach danego zbójnika. Później autor oddaje głos legendom. Oczywiście harnaś harnasiowi nierówny. Niektórzy potraktowani są tylko krótką notką, inni otrzymują po kilka-kilkanaście rozdziałów, przedstawiających mityczną wersję przygód bohatera. Z kart książki poznajemy nierzadko mało chwalebne dzieje karpackiego zbója, co ciekawie kontrastuje z legendą. Oprócz wspomnianego Janosika, którego niespecjalnie pasjonujący życiorys dał podstawy dla wielu bohaterskich, mających mało wspólnego z faktami opowieści, książka eksponuje mniej znane postacie: Ondraszka, czy Oleksego Dobosza, których autentyczne losy (przynajmniej na tyle, na ile jesteśmy w stanie odróżnić je od legend) wydają się dużo ciekawsze niż dzieje Janosika.
Książka, ładnie wydana, bogato ilustrowana, skierowana jest do młodszego czytelnika. Czy może go zainteresować? Legendy spisane w języku stylizowanym na góralską bajędę, co zapewne zwiększa też dystans współczesnego czytelnika do tych opowieści. Mimo wszystko, „Księga karpackich zbójników” jest pozycją wartą uwagi, poszerzającą wiedzę na temat zapomnianych legendarnych bohaterów z naszej strefy geograficznej. Bohaterów, którzy mogliby być doskonałym tworzywem dla popkulturowych mitów.
koniec
20 grudnia 2015

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Nie odkładajmy Balzaca
Joanna Kapica-Curzytek

21 III 2018

„Córka Ewy” to jedna z wielu opowieści z cyklu „Sceny z życia prywatnego” Balzaca. Jego twórczość broni się mimo upływu prawie dwustu lat. Co więcej, nabiera nowych znaczeń współcześnie, gdy tak wiele mówi się o sytuacji i prawach kobiet.

więcej »

Wakacje w gnieździe os
Sebastian Chosiński

20 III 2018

„Rzeka Chronos” była najambitniejszym przedsięwzięciem Kira Bułyczowa. Pisarz planował powstanie kilkunastu (przynajmniej piętnastu) wchodzących w jej skład powieści i mikropowieści. Skończyło się na dziewięciu ukończonych i eseju. Polską edycję serii wydawnictwo Solaris rozpoczęło od publikacji – w dwóch częściach – „Rezerwatu dla naukowców”, który opowiada o alternatywnej historii Związku Radzieckiego w latach 30. XX wieku.

więcej »

Mała Esensja: Zagadki dla małych mieszczuchów
Marcin Mroziuk

19 III 2018

Trzecie spotkanie z parą sympatycznych detektywek odbywa się wprawdzie w zupełnie nowej scenerii, ale „Tajemnice Końskiej Zagrody” mają te same zalety co poprzednie książki Magdy Podbylskiej. Młodzi wielbiciele zagadek kryminalnych będą więc z pewnością zachwyceni tą lekturą.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Nasz człowiek w Rio Klawo
— Konrad Wągrowski

Blaski i cienie świata liliputów
— Konrad Wągrowski

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

„Love Story” w wykonaniu Patryka Vegi
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Paddington daje sobie radę
— Konrad Wągrowski

Sympatyczna telepatyczna błahostka
— Konrad Wągrowski

Sztuka narodowa musi dawać po pysku. Metakomiks narodowy
— Konrad Wągrowski

Bolesne tajemnice różańca
— Konrad Wągrowski

Czerwony kapturek je puszystego króliczka
— Konrad Wągrowski

Apokalipsa i gadające psy
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.