Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Wyzwolić w sobie motyla

Esensja.pl
Esensja.pl
„Motyl na uwięzi” nawiązuje do historii Iranu, w tragiczny sposób dotkniętego islamską rewolucją w 1979 roku. W tym czasie zaczął się także dramat irańskich kobiet.

Zinat Pirzadeh
‹Motyl na uwięzi›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułMotyl na uwięzi
Tytuł oryginalnyFjäril i koppel
Data wydania11 sierpnia 2015
Autor
PrzekładSławomir Kupisz
Wydawca Prószyński i S-ka
ISBN978-83-8069-059-2
Format312s. 125×195mm
Cena34,—
Gatunekobyczajowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 28,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 27,20 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Zinat Pirzadeh urodziła się w Iranie i w 1991 roku wyemigrowała do Szwecji, uciekając przed aranżowanym małżeństwem. Zajmuje się twórczością literacką (wiersze i beletrystyka), a w Szwecji najbardziej znana jest z występów na kabaretowej scenie, do których pisze swoje własne teksty.
Ta debiutancka powieść, która ukazała się w Szwecji w 2011 roku jako pierwszy tom zamierzonej trylogii, nie ma nic wspólnego z działalnością satyryczną autorki. „Motyl na uwięzi” to mroczna historia losów rodziny młodej Shirin, obrazy ich życia przed rewolucją islamską oraz zapis zmian, do jakich doszło w kraju po przejęciu władzy przez ajatollaha Chomeiniego.
Shirin dorasta w dość zgranej rodzinie, w umiarkowanym dostatku. Ma kilku braci, cieszy się miłością także dalszych członków rodziny szczególnie babci, której jest ulubioną wnuczką. To u niej Shirin przemieszkała jakiś czas, z dala od rodziny, kształtując pod jej wpływem poczucie wewnętrznej wolności i niezależności myślenia. Dziewczyna bardzo dużo opowiada o swoich przodkach, a także o ciekawych (a dla nas również mało znanych) tradycjach związanych z życiem rodzinnym i obchodzeniem świąt. Nie brakuje także ważnych wydarzeń z jej dzieciństwa. Sympatyczny jest portret Emada, pierwszej miłości Shirin, niestety, zakończonej tragicznie. Niepozbawione humoru są sylwetki członków rodziny (na czele z wujem, którego nazywano „Pan Łechtaczka”).
Narracja jest z początku raczej monotonna i książka nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych opowieści o dzieciństwie i dorastaniu. Ale to się zmienia, gdy w tle rodzinnych historii wybucha rewolucja islamska. Z początku wydawało się jeszcze, że nikt i nic nie obali szacha Iranu, ale z czasem stało się jasne, że w kraju zaszły nieodwracalne polityczne zmiany. A także kulturowe: dla wszystkich kobiet, również dla Shirin jest to radykalny obrót o 180 stopni. Koniec swobody i wolności decydowania o sobie. I to nie są żarty – za nieposłuszeństwo płaci się życiem, tak jak Parja, rówieśniczka, koleżanka ze szkoły. Portret matki, która dowiaduje się o śmierci córki jest przejmujący i długo nie pozwala o sobie zapomnieć.
Małżeńskie życie samej Shirin jest słodko-gorzkie. Kocha bez granic swoją maleńką córeczkę Laylę. Chce znaleźć dobre strony u męża, ale często doznaje przemocy z jego strony. Nie daje sobie jednak wmówić, ze każdy taki akt brutalności męża to jej wina. Jamshid to wojskowy, najprawdopodobniej dotknięty syndromem stresu pourazowego. W tej powieści jest mnóstwo ponurych scen, ale czytelnik szybko dostrzega, że z tej okrutnej klatki prawdopodobnie jest wyjście. Retrospektywna opowieść o dziejach rodziny przerywana jest krótkimi fragmentami budzącymi nadzieję. To przygotowania Shirin do ucieczki. Czy zadziała siła rodzinnych więzi i miłości? Czy dopisze jej szczęście?
„Motyl na uwięzi” jest ponurym świadectwem ubezwłasnowolnienia kobiet w bezdusznej i skostniałej tradycji, w której liczy się tylko to, aby córka nie splamiła honoru rodziny. A o to bardzo łatwo. Młode dziewczęta nie mogą mieć żadnych ambicji zwianych z karierą zawodową. Szybko wydawane są za mąż (tak jak Shirin, w wieku szesnastu lat). Jako żony często karane są przez mężów biciem za najdrobniejsze przewinienia i rzekomy brak posłuszeństwa. A gdy dochodzi do większych wykroczeń – grozi kamienowanie albo morderstwo z rąk członków rodziny („takie kobiety nie mają prawa żyć”). Kobiety często popełniają samobójstwo, chcąc uniknąć okrutnych kar. To w Iranie i innych krajach nadal w naszych czasach codzienność. Zinat Pirzadeh napisała tę powieść, by pozwolić innym wyzwolić w sobie motyla i przeciwstawić się niszczącej sile bezsensownej tradycji, która jest przeciwko nim. Nigdy dosyć tak mocnych i zdecydowanych głosów opowiadających się za prawami kobiet.
koniec
3 stycznia 2016
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Przeczytaj to jeszcze raz: Furia ze Złotego Wieku SF
Wojciech Gołąbowski

17 II 2018

Henry Kuttner napisał „Fury” ponad 70 lat temu. Pierwsze wydanie miało miejsce nieco później, w 1950 roku. W 1958 roku wznowiono książkę pod zmienionym tytułem, „Destination: Infinity”. W naszym kraju powieść doczekała się przekładu i wydania przez Czytelnika dopiero w 1986 roku, niemal 40 lat po powstaniu, jako „Nieśmiertelni”. Do dziś niewiele się postarzała.

więcej »

Z niebieskiej perspektywy
Joanna Kapica-Curzytek

16 II 2018

„Noworoczne anioły” to powieść pełna ciepła, humoru i optymizmu. A przy tym niebanalna – autorka testuje tu siłę przyjaźni oraz… anielskich mocy.

więcej »

Śmierć gra w kości
Beatrycze Nowicka

15 II 2018

„Komandoria 54” – powieściowy debiut Marcina Guzka i zarazem pierwszy tom cyklu o Szarej Straży zasługuje na uwagę.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Z niebieskiej perspektywy
— Joanna Kapica-Curzytek

Każde pokolenie
— Joanna Kapica-Curzytek

Losy uwikłane w historię
— Joanna Kapica-Curzytek

Oczami zakochanej kobiety
— Joanna Kapica-Curzytek

Autorka w pułapce
— Joanna Kapica-Curzytek

Poznań jak stara kamienica
— Joanna Kapica-Curzytek

O formach życia okołoksiążkowego
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie oglądać się za siebie
— Joanna Kapica-Curzytek

Jedyna w swoim rodzaju
— Joanna Kapica-Curzytek

Prywatne czyli polityczne
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.