Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Jack Ketchum
‹Przejażdżka›

EKSTRAKT:40%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPrzejażdżka
Tytuł oryginalnyJoyride
Data wydania17 marca 2015
Autor
PrzekładWiesław Marcysiak
Wydawca Replika
ISBN978-83-7674-436-0
Format304s. 145×205mm
Cena34,90
Gatunekgroza / horror
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Parental Advisory Explicit Content
[Jack Ketchum „Przejażdżka” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Jack Ketchum w „Przejażdzce” po raz kolejny serwuje nam dawkę obrzydliwości, próbując przy tym skłonić do refleksji na temat różnych obliczy ludzkiej natury. Tym razem o rozrywkę postarał się jednak również wydawca powieści.

Jacek Jaciubek

Parental Advisory Explicit Content
[Jack Ketchum „Przejażdżka” - recenzja]

Jack Ketchum w „Przejażdzce” po raz kolejny serwuje nam dawkę obrzydliwości, próbując przy tym skłonić do refleksji na temat różnych obliczy ludzkiej natury. Tym razem o rozrywkę postarał się jednak również wydawca powieści.

Jack Ketchum
‹Przejażdżka›

EKSTRAKT:40%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPrzejażdżka
Tytuł oryginalnyJoyride
Data wydania17 marca 2015
Autor
PrzekładWiesław Marcysiak
Wydawca Replika
ISBN978-83-7674-436-0
Format304s. 145×205mm
Cena34,90
Gatunekgroza / horror
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Rzecz zaczyna się od tego, że mężczyzna po kłótni ze swoją dziewczyną podgląda pewną parę w czasie popełnienia przez nią brutalnego zabójstwa. Dzieje się to przypadkiem, ale na Wayne`a działa jak nagły impuls, uderzenie piorunem. Już wcześniej miał on skłonności sadystyczne, zabijał zwierzęta, ale tym razem po raz pierwszy ogląda śmierć człowieka na własne oczy. Działanie obcej mu dwójki ludzi stanowi dla niego potworną inspirację. Postanawia nie tylko spełnić swe ukryte do tej pory marzenia, ale odnaleźć ową parę i wciągnąć ją do swej chorej gry. Tak zaczyna się tytułowa przejażdżka.
Niniejsza powieść, zresztą nie tylko ona, a cała twórczość Jacka Ketchuma, skierowana jest do specyficznego i dość ograniczonego kręgu odbiorców, co wymaga podkreślenia. Pisarz zdecydowanie stawia na brutalny realizm, wysokie prawdopodobieństwo opisywanych zdarzeń, a elementy nadprzyrodzone prawie się u niego nie pojawiają (w „Przejażdżce” nie ma ich wcale). Wypracował wyjątkowo zimny, pozbawiony emocji styl, który dobrze współgra z poruszaną tematyką. Do absolutnego minimum ograniczono opisy, narracja jest w pełni podporządkowana głównej osi akcji, a przeżycia wewnętrzne bohaterów ledwie nakreślone, aby dać czytelnikowi pewne o nich pojęcie, ale nie wybijać go z rytmu opowieści. Elementy te tworzą mocną całość, nie dającą odbiorcy wytchnienia, skupiającą się na rzeczowym oddaniu przebiegu zdarzeń (zwłaszcza w końcówce, gdy licznik ofiar bije w zawrotnym tempie). Emocje schodzą na dalszy plan, na pierwszym jest rzeź, a o samym mordercy dowiadujemy się stosunkowo niewiele. Może zresztą Ketchumowi chodzi głównie o to, by pokazać, że człowiek może być zły bez zbędnej motywacji, a w odpowiednich warunkach zawsze wychodzi z niego ta gorsza natura.
Jako bonus polski czytelnik otrzymał też opowiadanie zatytułowane „Chwasty”. Osobom niepełnoletnim i bardziej wrażliwym radzę go w ogóle nie czytać, ponieważ stężenie ohydy jest tak wysokie, że dziwić się można, iż takie rzeczy są wydawane. To znów dość sucha, pozbawiona głębszej refleksji historia pary zwyrodnialców polujących na młode kobiety, gwałcących je, torturujących i mordujących. U Ketchuma zło raczej nie ma swojego źródła, ono po prostu jest i krąży po świecie, dopadając mniej lub bardziej niewinne ofiary. Może je spotkać jakaś kara, ale z całą pewnością niewspółmierna do czynów. A złych ludzi jest na tyle dużo, że łatwo trafia swój na swego, o czym mówi i „Przejażdżka”, i „Chwasty”.
Niestety niedźwiedzią przysługę oddali Ketchumowi redaktor do spółki z tłumaczem i korektorką. Liczba różnorakich błędów jest nie do zaakceptowania i mocno wpływa na odbiór (i ocenę) książki. Dziwi to tym bardziej, że w poprzednio wydanym przez Replikę zbiorze „Czas zamykania” podobnych niedociągnięć nie było. Chyba najbardziej w oczy rzuca się wręcz sadystyczna skłonność tłumacza do używania słowa „nieomal”, choć w języku polskim mamy kilka zamienników. Zdarzają się zmieniające sens literówki („poronieni” zamiast „poranieni”, „karki” zamiast „kartki”), czasem bardzo śmieszne: „Dobierz się do gnoja. Sięgniesz go i masz wagę”. Natrafić można na cały ciąg powtórzeń: „Dlaczego, do diabła, ona chciała być z nim sama po całym tym czasie, i to sama w lesie? Po co? W imię dawnych czasów? Bo kiedyś tu się wspinali i od czasu do czasu urządzali sobie piknik? Te czasy dawno minęły…”. Na jednej stronie pewien bohater dwa razy jest „Basterem”, a dwa razy „Baxterem”. Wiele, zdecydowanie zbyt wiele fragmentów jest przetłumaczonych niewłaściwie, nieprecyzyjnie lub zupełnie bez sensu: „Facet upadł w zarośla, a Carole wydała stłumiony okrzyk za nim"; „Opierałeś się o faceta nazwiskiem Howard Gardner” (w sensie: miałeś kontakt z nim); „Och, racja. Zdezorientowałem się"; „Faktem było, że ludzie ginęli na tej górze co roku. Tym razem zdecydowanie miał to być ten drugi facet"; „Teraz jednak musiała zmierzyć się z porankiem bez Lee tak samo, jak trzymała ten kubek kawy"; „Nieomal słyszała dwukółki toczące się ulicami. Zasługiwała na nie"; „Widoku nie podkreślały rzadkie, zagłodzone drzewa rosnące przy krawężniku. Była to brzydka, ponura dzielnica otoczona górami, łagodnymi wzgórzami i pięknymi polami uprawnymi"; „Upadł i nieomal schwycił się burty bagażnika"; „Dla tych wszystkich ludzi, którzy byli mu winni teraz ich własną przewagę”.
Moim ulubionym fragmentem pozostaje następujący, który nadawałby się do rubryki „Humor z zeszytów szkolnych": „Duża wiadomość tego ranka była taka, że przed około siedemnastu laty po masakrze pięciu tysięcy Kurdów w Iraku międzynarodowy trybunał w Hadze ostatecznie zdecydował, że istotnie było to ludobójstwo (…)”. Naprawdę nie lubię być złośliwy, ale proszę mi wytłumaczyć, jak tego rodzaju błędy może popełniać zawodowy tłumacz, a zawodowy zespół redakcyjny dopuszczać je do druku?
A to jeszcze nie koniec. Doszukać się bowiem możemy też potknięć językowych i stylistycznych: „Mężczyzna wyciągnął z plecaka rolkę plastikowej folii i zawinął kij, i go też schował razem z termosem (…)"; „Mężczyzna był arogancki, pijany i grubiański” (gdy mowa o cechach bohatera, nie o jego aktualnym stanie); „Zdarzyło się, że razu pewnego pies wyrwał pióra szpakowi” (śmieszność jest tu zdecydowanie niezamierzona); „Kiedy przeszłość nie była jeszcze bardzo miniona"; „(…) przyszło im znać całkiem przyzwoitego gościa. To się też za coś liczy. (…) Jeszcze nie umarłeś. I ona też nie. Życie bogaci się, o ile jeszcze się nie skończyło"; „(…)w więziennej bibliotece (…) obrywał się z prawa kryminalnego”. A to niestety nie wszystko.
Proza Ketchuma z całą pewnością spodoba się nielicznym, a nawet oni mogą sobie odpuścić opowiadanie „Chwasty”, które jest zwyczajnie przesadzone. Za to „Przejażdżka” jest przyzwoitą historią, choć pozbawioną krzty oryginalności. Szkoda, że autor nie pokusił się o zbudowanie głębszego portretu zabójcy, dowiedzieliśmy się o nim jedynie tyle, że wychowany został przez chorą psychicznie matkę ze skłonnościami do sadyzmu, co brzmi bardzo znajomo. To proza zimna, oszczędna, wręcz minimalistyczna, obliczona na wywołanie określonego efektu, skupiona na reporterskim zapisie zdarzeń. Ma przez to pewną siłę oddziaływania, ale Ketchum pisał lepsze rzeczy. Na końcową ocenę ma oczywisty wpływ fatalna edycja książki, z liczbą błędów przekraczającą jakiekolwiek normy, co trzeba uznać nie tylko za niechlujstwo, ale też nabijanie czytelnika w butelkę.
koniec
9 marca 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Książka bardzo potrzebna
Marcin Osuch

20 III 2023

Komiks w naszym kraju już dawno przestał być medium tylko dla młodszych odbiorców. W księgarniach i nielicznych (ale gorąco przeze mnie polecanych) sklepach specjalistycznych, można kupić album praktycznie dla każdego, o każdej tematyce. Obok samych komiksów dynamicznie rozwija się także gałąź publicystyki komiksowej, a pod tym względem ubiegły rok był chyba rekordowy. I właśnie jedną z pozycji, która pojawiła się w 2022 roku była książka „Polch. Kowal od komiksów”.

więcej »

Postęp musi trwać
Miłosz Cybowski

19 III 2023

„Kłopotliwy pokój” to książka zwodnicza – z pozoru obiecuje niewiele i, jak na część drugą trylogii, powinna należeć do średnich. Tymczasem Joe Abercrombie czyni tytułowy pokój krótkotrwałym, a wydarzenia zawarte w tej powieści wyjątkowo nieprzewidywalnymi.

więcej »

PRL w kryminale: Siedem lat na tropie
Sebastian Chosiński

17 III 2023

Śmierć podczas służby wpisana jest w ryzyko zawodu milicjanta. Jak również to, że kiedy ginie funkcjonariusz, jego koledzy zobowiązani są zrobić wszystko, co możliwe (i niemożliwe również), aby ująć mordercę. Dlatego właśnie major Stanisław Makowski – bohater „Dziejów jednego pistoletu” Jerzego Edigeya – jest tak bardzo zdeterminowany. Zwłaszcza że skradziona sierżantowi MO broń służy teraz do popełniania przestępstw.

więcej »

Polecamy

Cyborg, czyli mózg w maszynie

Stare wspaniałe światy:

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż twórcy

Mniej grozy, więcej refleksji
— Jacek Jaciubek

Esensja czyta: Październik 2011
— Jędrzej Burszta, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Grudzień 2010
— Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Michał Foerster, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Banalność zła
— Jędrzej Burszta

Danse macabre
— Michał Kubalski

Tegoż autora

Nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe
— Jacek Jaciubek

Zabójczy ziemniak
— Jacek Jaciubek

Szpiega wynajmę
— Jacek Jaciubek

Suchość w ustach
— Jacek Jaciubek

Wszystkie odcienie szarości
— Jacek Jaciubek

Królestwo za kafelek
— Jacek Jaciubek

Historia wiary znaczona krwią
— Jacek Jaciubek

Człowiek-puzzle
— Jacek Jaciubek

Poprzez góry, poprzez lasy
— Jacek Jaciubek

Misja na Marsa
— Jacek Jaciubek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.