Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Historia się powtarza

Esensja.pl
Esensja.pl
„Kiedy zmieniają się fakty” to zbiór esejów, recenzji i artykułów recenzyjnych napisanych przez Tony’ego Judta w latach 1995-2010. Zawarte w tej książce teksty dotyczą szeregu rozmaitych tematów, które zajmowały uwagę autora na różnych etapach jego życia. I choć znajdziemy tu prace lepsze i gorsze, to jednak wszystkie one stanowią inspirującą i dającą do myślenia lekturę.

Tony Judt
‹Kiedy zmieniają się fakty›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKiedy zmieniają się fakty
Tytuł oryginalnyWhen the Facts Change
Data wydania29 września 2015
Autor
PrzekładAndrzej Jankowski
Wydawca Rebis
ISBN978-83-7818-715-8
Format456s. 150×225mm; oprawa twarda, obwoluta
Cena49,90
Gatuneknon-fiction
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 39,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 32,44 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Wydaje się, że zapomniano już, co tak naprawdę oznacza bycie humanistą i jak wielkie znaczenie dla prawdziwych humanistów ma kondycja człowieka – tak jednostki, jak i zbiorowości. Lektura esejów Judta może, a nawet powinna służyć jako przypomnienie, że fakty faktami, ale najważniejsi w tym wszystkim są właśnie ludzie (podobny punkt widzenia charakteryzował jego „Brzemię odpowiedzialności”).
Pierwszym z zamieszczonych w książce esejów jest długi artykuł recenzyjny, w którym Judt „rozprawia się” z „The Age of Extremes: the Short Twentieth Century 1914-1991” Erica Hobsbawma (znanego na zachodzie i od niedawna także w Polsce dzięki swojej monumentalnej, trzytomowej historii „długiego” wieku dziewiętnastego). To, co sprawdzało się w anlizie przedstawionej w „Wieku rewolucji”, „Wieku kapitału” i „Wieku Imperium”, nie do końca pasuje do historii ubiegłego stulecia. Co ciekawe jednak, mimo swojej krytyki Judt w kolejnych esejach wydaje się podzielać pesymizm Hobsbawma związany z dzisiejszą rzeczywistością i przyszłością zarówno Europy, jak i świata. Widać to już w kolejnym tekście, „Europa. Wielkie złudzenie” z 1996 (różnym od tego, który stanowił podstawę wydania książki „Wielkie złudzenie. Esej o Europie”), a już najbardziej w jego analizach dotyczących sytuacji na Bliskim Wschodzie i amerykańskich odpowiedzi na działania Izraela w tym regionie.
Judt nie stroni od kontrowersyjnych poglądów, twierdząc na przykład, że rola USA w Europie po drugiej wojnie światowej przypominała rolę carskiej Rosji po upadku Napoleona w 1815, albo (w recenzji dwóch książek traktujących o Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej) że „nic z tego, czego doznali współcześni Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi, Włosi czy nawet Hiszpanie, nie może się równać z traumatycznymi przeżyciami ofiar przesiedleń, przemocy i ataków zwykłego sadyzmu, do których doszło podczas wojen domowych w państwach bałkańskich i pomiędzy nimi przed rokiem 1914, w latach 1941-1948 i po roku 1991.” Dostaje się też „autorytetom” pokroju Normana Daviesa – w recenzji „Europy. Rozprawy historyka z historią” Judt rzetelnie wymienia wszystkie, te duże i te małe błędy zawarte w książce, by skonkludować, że tak naprawdę jest to pozycja do bólu konwencjonalna i wnosząca bardzo niewiele do naszej znajomości historii starego kontynentu.
Rodzinne, środkowoeuropejskie i żydowskie korzenie Judta pozwalają mu również na pisanie o wielu rzeczach w sposób, który wywołałby wiele kontrowersji w przypadku innych autorów. I dotyczy to nie tylko otwartej, choć nad wyraz konstruktywnej (szczególnie w po raz pierwszy opublikowanym w tym tomie, niedokończonym eseju „Co robić?”), krytyki polityki Izraela na Bliskim Wschodzie, ale również zagadnień związanych z historią dwudziestego wieku. Jest to szczególnie widoczne w eseju nawiązującym do słynnego dzieła Hannah Arendt „Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła”, w którym to Judt stwierdza, że nasza pamięć o Holocauście i sposoby, w jaki wciąż do niego wracamy, faktycznie doprowadziły do rozwodnienia pojęcia zła oraz samego znaczenia Holocaustu.
Poglądy przedstawiane w wielu esejach Judta mogą wydawać się nad wyraz antyamerykańskie (choć on sam uzyskał amerykańskie obywatelstwo), ale jego krytyka wynika zarówno ze znajomości historii i umiejętności dostrzegania pewnych niezmiennych, historycznych procesów (w jednym miejscu zauważa, że by mogło powstać imperium musi najpierw upaść republika, lecz mimo to Amerykanie są przekonani o stałości i nienaruszalności swojej demokracji), jak również z autentycznej, humanistycznej troski o samych ludzi.
Mimo pewnych powtórzeń (których przecież nie sposób uniknąć w tekstach pisanych na przestrzeni piętnastu lat) i kilku potknięć w tłumaczeniu, praktycznie każdy z przedstawionych w książce esejów jest celnym, inspirującym i skłaniającym do myślenia dziełem. W wielu przypadkach nie sposób nie docenić przenikliwości Judta – wiele z jego obserwacji dotyczących polityki czy przemian, które rozpoczęły się w pierwszych latach XXI wieku, jest wciąż aktualna, a problemy nurtujące świat w czasach, gdy pisał swoje eseje, pozostają nierozwiązane do dziś. Podczas lektury „Kiedy zmieniają się fakty” nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ci, którzy nie znają historii, będą powtarzać jej błędy, zaś ci, którzy ją znają, będą musieli patrzeć, jak historia się powtarza. Nie oznacza to, że Tony Judt nie starał się tego zmienić. Niestety, w sześć lat po jego śmierci widać wyraźnie, że świat poszedł inną drogą, niż chciał Judt.
koniec
18 sierpnia 2016
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

W pasiastej czapce w zębach gór
Beatrycze Nowicka

19 II 2018

Opowieść himalaisty, czyli „Spod zamarzniętych powiek” Adama Bieleckiego oraz Dominika Szczepańskiego to wartościowa pozycja – dla wielbicieli gór i nie tylko.

więcej »

Tajemnica brzydszej siostry
Marcin Mroziuk

18 II 2018

Zaginięcie dziewiętnastolatki w rezerwacie Nautauga, podejrzenie padające na weterana wojny w Iraku i brak jednoznacznych dowodów zbrodni – to mógłby być świetny początek rasowego kryminału czy thrillera. Mimo że właśnie taki jest punkt wyjścia fabuły „Kartaginy”, to Joyce Carol Oates stworzyła tutaj opowieść nieco innego rodzaju, ale która jest jednak nie mniej wciągająca niż dobry dreszczowiec.

więcej »

Przeczytaj to jeszcze raz: Furia ze Złotego Wieku SF
Wojciech Gołąbowski

17 II 2018

Henry Kuttner napisał „Fury” ponad 70 lat temu. Pierwsze wydanie miało miejsce nieco później, w 1950 roku. W 1958 roku wznowiono książkę pod zmienionym tytułem, „Destination: Infinity”. W naszym kraju powieść doczekała się przekładu i wydania przez Czytelnika dopiero w 1986 roku, niemal 40 lat po powstaniu, jako „Nieśmiertelni”. Do dziś niewiele się postarzała.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Esensja czyta: Luty 2015
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Tematów nie brakuje
— Joanna Kapica-Curzytek

Esensja czyta: Listopad 2012
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Joanna Kapica-Curzytek, Alicja Kuciel, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Październik 2012
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Agnieszka Szady

Tegoż autora

Esensja ogląda: Styczeń 2018 (2)
— Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Cztery razy Oliver Sacks
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Nie tylko dla książąt
— Miłosz Cybowski

Alternatywy 1920
— Miłosz Cybowski

Niestraszna naukowość
— Miłosz Cybowski

Fantasy z elementami sf
— Miłosz Cybowski

Wariacja na temat
— Miłosz Cybowski

Inspiracja nadeszła ze wschodu
— Miłosz Cybowski

Biografia? Nie do końca
— Miłosz Cybowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.