Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Nieodległe przyszłości

Esensja.pl
Esensja.pl
W ocenie literatury, zwłaszcza fantastyki, trudno kierować się obiektywnymi kryteriami. Dla fana s-f, nowa powieść Williama Gibsona „Peryferal”, jest kolejną wielką przygodą, podróżą do zawsze stylowej i mrocznej rzeczywistości mistrza cyberpunka.

William Gibson
‹Peryferal›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPeryferal
Tytuł oryginalnyThe Peripheral
Data wydania13 kwietnia 2016
Autor
PrzekładKrzysztof Sokołowski
Wydawca MAG
SeriaUczta Wyobraźni
ISBN978-83-7480-639-8
Format432s. oprawa twarda
Cena39,—
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 34,47 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 32,37 zł
Kup wLitero.pl: 39,00 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Proza Williama Gibsona nie olśniewa w warstwie języka i stylistyki, wątki fabularne nie są porywające i krążą wokół utartych schematów. To nie ma jednak większego znaczenia, gdyż mamy do czynienia z wielkim wizjonerem literatury. Tworząc fantastyczne wizje i kreując alternatywne światy, Gibson zawsze bezbłędnie wyczuwał puls czasów w jakich tworzył, rozumiał nastroje, trendy i mody. Jego twórczość zyskała ogromną popularność nie tylko dzięki swej sugestywności, literatura zna przecież wiele lepiej skonstruowanych i dopracowanych futurystycznych wizji, ale dzięki temu, iż czytelnicy uznali, że cyberpunkowy świat Gibsona jest tym, który najsilniej przemawia do współczesnych lęków i pragnień. Cybernetyczne wizje sprzed 30 lat oddawały atmosferę początków zachłyśnięcia się nowymi technologiami, marzeń o przygodzie w wirtualnym świecie, wolności i braku zobowiązań. Wydany w 1984 roku „Neuromancer” zapoczątkował nowy rozdział w science – fiction, znamienny dla czasów, kiedy ludzkość zaczęła tracić zainteresowanie eksploracją kosmosu, przedkładając nad nią rozwój informatyczny i pogrążenie się wirtualnych rzeczywistościach. W powieści „Rozpoznanie wzorca” z 2003 roku, pisarz dostrzegł początki budowania nowego rodzaju wspólnot, opartych na dobrowolnych, wirtualnych relacjach.
Za sensacyjnymi fabułami ukryte jest bowiem to, co pasjonuje autora: przyszłość ludzkości, w czasach przyspieszonego rozwoju i zachwiania równowagi ekologicznej; to w jaki sposób zmienia się funkcjonowanie człowieka w społeczności i poza nią, jak przeobrażają i różnicują się ludzkie potrzeby, wreszcie, w jaki sposób zmienia się dostęp do zasobów materialnych i co z tego wynika.
„Peryferal” również tworzy wizję alternatywnego świata przyszłości, w swojej istocie zakorzenioną w lękach współczesności. Bohaterka, Flynne Fischer, jest znakomitym graczem komputerowym, lecz funkcjonowanie w wirtualnym świecie to zaledwie dorywcza i niepewna praca. Flynne nie żyje w izolacji, z konieczności pielęgnuje więzi w realnym świecie, opiekuje się chorą matką, troszczy i martwi o doświadczonego przez wojnę i pełnego urazów brata. Ma przyjaciół, jej brat również szuka wsparcia we wspólnocie podobnych do siebie. To znak czasów, w których nie ma już miejsca dla indywidualistów, pędzących przed siebie po najwyższą wygraną. W świecie w którym gra toczy się o spełnienie minimalnych warunków do godnego życia i poczucia bezpieczeństwa, wsparcie i wspieranie przez innych jest konieczne. W powieści pojawia się też drugi świat, bogaty i oddzielony od pierwszego barierą naprawdę nie do przekroczenia - barierą czasu. Świat tych, którzy przeżyli kataklizm, ponieważ mieli skupione w swoich rękach materialne środki pozwalające na przetrwanie. Przeszłość i przyszłość, połączone kwantową technologią, nawiążą jednak z sobą kontakt, gdy dojdzie do zbrodni, w którą zamieszane zostaną osoby z obu rzeczywistości.
Wizja pisarza jest mroczna i nie pozostawia złudzeń: ludzkość pędzi ku samozagładzie, ku całkowitej destrukcji środowiska, w którym żyje i proces ten jest nie do powstrzymania. Jedyną szansą i nadzieją na ratunek jest rozwój nauki i technologii, pozwalający na powstrzymanie ostatecznej dewastacji planety.
Wizja dwóch przyszłości: bliskiej i tej oddalonej, jest sugestywna, pomysłowa, ale też dostępna. Pisarz stara się być w opisywaniu tego, co nieznane i nieistniejące, zrozumiałym dla czytelnika. Styl pisania Gibsona nie jest piękny, niestety polskie tłumaczenie pogarsza jeszcze sprawę brakiem redakcji tekstu, powodującym, że niektóre zdania są po prostu niegramatyczne.
„Peryferal” nie będzie raczej przełomowym dziełem, lecz jest to solidna powieść, z intrygującym obrazem świata i wiarygodnymi postaciami. Bohaterowie, i to po obu stronach czasowego tunelu, rozpisani są naprawdę dobrze, ich działania i charaktery są umotywowane, wzajemne relacje interesujące. Wizja świata, sugestywna i pociągająca, sprawia, że lektura „Peryferala” może być przyjemnością dla każdego miłośnika alternatywnych wizji.
koniec
11 listopada 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Wakacje w gnieździe os
Sebastian Chosiński

20 III 2018

„Rzeka Chronos” była najambitniejszym przedsięwzięciem Kira Bułyczowa. Pisarz planował powstanie kilkunastu (przynajmniej piętnastu) wchodzących w jej skład powieści i mikropowieści. Skończyło się na dziewięciu ukończonych i eseju. Polską edycję serii wydawnictwo Solaris rozpoczęło od publikacji – w dwóch częściach – „Rezerwatu dla naukowców”, który opowiada o alternatywnej historii Związku Radzieckiego w latach 30. XX wieku.

więcej »

Mała Esensja: Zagadki dla małych mieszczuchów
Marcin Mroziuk

19 III 2018

Trzecie spotkanie z parą sympatycznych detektywek odbywa się wprawdzie w zupełnie nowej scenerii, ale „Tajemnice Końskiej Zagrody” mają te same zalety co poprzednie książki Magdy Podbylskiej. Młodzi wielbiciele zagadek kryminalnych będą więc z pewnością zachwyceni tą lekturą.

więcej »

Dawno temu w Katalonii
Joanna Kapica-Curzytek

18 III 2018

„Victus”, książka poświęcona wojnie o sukcesję hiszpańską w XVIII wieku, jest napisana z epickim rozmachem i stanowi świetny przykład powieści historycznej.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Między zimnym żelazem a Kruchym Lodem. Łamigłówka
— Beatrycze Nowicka

Z tego cyklu

Niepełnia Księżyca
— Przemysław Ciura

Nie tak wielki skok
— Dawid Kantor

Małe życie, duża książka
— Karina Bonowicz

Bezbronne
— Karolina Rochnowska

Prawda jest ziarnem piasku
— Dawid Kantor

Western na dalekiej północy
— Magdalena Makówka

Nie taki diabeł straszny, jak go malowali
— Sebastian Markiewicz

Dokonać niemożliwego
— Katarzyna Piekarz

Dziewczyna z innej doniczki
— Bartłomiej Słomiński

Tegoż twórcy

Esensja czyta: Wrzesień 2012
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady

U źródeł pary i punka
— Jędrzej Burszta

Cudzego nie znacie: Cyberpunk nasz powszedni
— Michał R. Wiśniewski

Dziewiętnastowieczna rewolucja komputerowa
— Maciej Popis

To nasz świat
— Konrad Wągrowski

Tegoż autora

Zakłócona sielanka
— Karolina Rochnowska

Wspomnienie miłości, czyli „Grand Budapest Hotel”
— Karolina Rochnowska

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.