Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Prawda jest ziarnem piasku

Esensja.pl
Esensja.pl
Paolo Bacigalupi w swojej powieści pt. „Wodny nóż” nie po raz pierwszy porusza problemy związane z degradacją środowiska. Tym razem jednak, autor za pomocą prawdopodobnej i bliskiej w perspektywie wizji niedoboru wody, stara się ukazać nie tylko problem ekologiczny.

Paolo Bacigalupi
‹Wodny nóż›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułWodny nóż
Tytuł oryginalnyThe Water Knife
Data wydania16 października 2015
Autor
PrzekładMichał Jakuszewski
Wydawca MAG
SeriaUczta Wyobraźni
ISBN978-83-7480-585-8
Format400s. oprawa twarda
Cena39,—
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 34,47 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 32,37 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
W roku 2015 miasto Las Vegas z powodu suszy poniosło starty szacowane w setkach milionów dolarów (zamknięte hotele i osiedla, ograniczenia rozbudowy i relokacja wody dla celów użytkowych). Systematyczny spadek poziomu rzeki Kolorado, która zasila główne zbiorniki wodne nie tylko Nevady, ale także Arizony i Kalifornii skutkuje już kosztami poniesionymi przez kolejne miasta m.in. Phoenix i Carson City. Najczarniejszym scenariuszem, do którego przygotowują się już władze stanowe, jest drastyczny wzrost cen wody użytkowej i kosztów życia w wymienionych miastach, co pociągnie za sobą falę migracji w kierunku bogatych hydrologicznie terenów północy.
Ten krótki news, formą i treścią zbliżony do wielu innych obecnych na wielkich portalach informacyjnych, jest oczywiście nieprawdziwy. Niemniej jednak, w momencie szybkiego przeskakiwania pomiędzy codziennymi wiadomościami ciężko je zweryfikować. Czas potrzebny do wykrystalizowania prawdy z kontekstów, czy statystycznych manipulacji, okazuje się nieadekwatnie długi i często pozostajemy w stanie zawieszenia – niepewności co do prawdziwości posiadanych informacji. Bywa to zaznaczone tym mocniej, im bardziej znaczenie rzetelnej wiedzy odchodzi do lamusa – przecież w dowolnej chwili podobna informacja, zaczerpnięta z internetu czy mediów, może stać się argumentem w dyskusji. I tak oto wciąż zagrażają nam komety, topniejące lodowce, superwulkany, a każdy ból głowy to nowotwór. Wierzymy we wszystko i nie wierzymy w nic – w ten sposób powoli a konsekwentnie rozmiękczyliśmy i rozwodniliśmy prawdę.
W swojej powieści pt. „Wodny nóż” Paolo Bacigalupi powołuje do rzeczywistości informację zawartą we wstępie. W nieodległej przyszłości populacja systematycznie rośnie, światowe zapasy wody topnieją, a jej ceny wzrastają, koszty życia wpędzają ludzi w najsuchszych regionach w biedę. Amerykanin postanowił przedstawić swoją historię obrazowo dla czujących się najbezpieczniej w swoim świecie ludzi zachodniej cywilizacji i sytuuje akcję na pustyni Mojave, gdzie położone są znaczne części kilku amerykańskich stanów, a niedobór wody jest bardzo realny. Przedstawiona w powieści skrajna sytuacja wywołuje kryzys migracyjny, zamknięcie granic stanowych i częściowy rozkład USA, co w prostej linii prowadzi do bezpardonowej walki pomiędzy miastami o każdą kroplę wody.
Bacigalupi swoją powieść napisał frazą ostrą i dosadną, adekwatną do opisu brutalnego świata z kart powieści. Czytelnik nie znajdzie malowniczych opisów – scenerie i sytuacje choć oszczędnie, zarysowane są niezwykle wyraźnie i sugestywnie: wszechobecny pył i piaskowe burze, dzielnice miast osierocone przez władzę, bez dostępu do wody i energii, za to pełne biedoty i gangsterów. Obok nich, wyrastające pod ręką nowoczesnych chińskich firm budowlanych budynki – osiedla dla bogatych, z filtrami powietrza i recyklingiem wody. Wszędzie koczują masy uchodźców i uciekinierów, ci zaradniejsi uczą się chińskiego i marzą by do Państwa Środka wyemigrować. Tytułowy „Wodny nóż” to agent zajmujący się wykonywaniem „brudnej roboty” w walce o wodę dla stanu Nevada. Choć jest zbirem, który dla swoich mocodawców zabija i niszczy bez mrugnięcia okiem, to potrafi ująć czytelnika i złamać kobiece serce. Nie jest jednak do końca ani przykładem typowego drania z zasadami, ani wyrafinowanym i zimnym zabijaką. Narracja dotycząca Angela przeplata się z rozdziałami poświęconymi dwóm kobietom: młodej dziewczynie walczącej o przetrwanie w slumsach wyschniętego Phoenix i dziennikarce, która jako jedna z ostatnich próbuje relacjonować wydarzenia z upadłego miasta. Cała trójka postaci jest kompletna i wiarygodna w przedstawionej rzeczywistości. Przed autorem chylić czoła należy także za fabułę, jest przemyślana i zdynamizowana przez przeskoki między bohaterami, ale wyważona i zaskakująca do ostatnich momentów. W książce autora „Nakręcanej dziewczyny” w zasadzie trudno znaleźć słabe punkty, jest świetnie zaplanowana i napisana, warsztatowo wypieszczona. Niemniej to tylko powieść sensacyjna z ciekawymi bohaterami i skłaniającą do refleksji wizją świata, brak jej jakichkolwiek aspiracji do kanonu dzieł, bo ostatecznie nie ma w niej elementów wybitnych, epickiego rozmachu, czy olśniewającego worldbuildingu.
Bohaterowie ,,Wodnego noża” dociekając przyczyn sytuacji, w której znalazł się ich świat, dochodzą do wniosku, że do zapaści doprowadził brak wiary w fakty. Niedobór wody w rękach Bacigalupiego okazuje się tylko symbolem, obrazującym owoce braku weryfikacji i rozmiękczania danych, a w efekcie braku reakcji. W rzeczywistości jednak, prawda jest twardym ziarnem piasku, które nieraz zgrzyta między zębami.
koniec
25 listopada 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Wakacje w gnieździe os
Sebastian Chosiński

20 III 2018

„Rzeka Chronos” była najambitniejszym przedsięwzięciem Kira Bułyczowa. Pisarz planował powstanie kilkunastu (przynajmniej piętnastu) wchodzących w jej skład powieści i mikropowieści. Skończyło się na dziewięciu ukończonych i eseju. Polską edycję serii wydawnictwo Solaris rozpoczęło od publikacji – w dwóch częściach – „Rezerwatu dla naukowców”, który opowiada o alternatywnej historii Związku Radzieckiego w latach 30. XX wieku.

więcej »

Mała Esensja: Zagadki dla małych mieszczuchów
Marcin Mroziuk

19 III 2018

Trzecie spotkanie z parą sympatycznych detektywek odbywa się wprawdzie w zupełnie nowej scenerii, ale „Tajemnice Końskiej Zagrody” mają te same zalety co poprzednie książki Magdy Podbylskiej. Młodzi wielbiciele zagadek kryminalnych będą więc z pewnością zachwyceni tą lekturą.

więcej »

Dawno temu w Katalonii
Joanna Kapica-Curzytek

18 III 2018

„Victus”, książka poświęcona wojnie o sukcesję hiszpańską w XVIII wieku, jest napisana z epickim rozmachem i stanowi świetny przykład powieści historycznej.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Suchość w ustach
— Jacek Jaciubek

Esensja czyta: Maj 2016
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek

Z tego cyklu

Niepełnia Księżyca
— Przemysław Ciura

Nie tak wielki skok
— Dawid Kantor

Małe życie, duża książka
— Karina Bonowicz

Bezbronne
— Karolina Rochnowska

Western na dalekiej północy
— Magdalena Makówka

Nie taki diabeł straszny, jak go malowali
— Sebastian Markiewicz

Nieodległe przyszłości
— Karolina Rochnowska

Dokonać niemożliwego
— Katarzyna Piekarz

Dziewczyna z innej doniczki
— Bartłomiej Słomiński

Tegoż twórcy

Esensja czyta: Marzec 2014
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek

Bajka bez morału
— Miłosz Cybowski

Esensja czyta: Wrzesień 2013
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Alicja Kuciel, Paweł Micnas, Beatrycze Nowicka

Biologia maestra vitae?
— Michał Kubalski

Tegoż autora

Esensja czyta: Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Dzieci w kosmicznej mgle
— Dawid Kantor

Zacząć jeszcze raz
— Dawid Kantor

Esensja czyta: Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Ciemna strona Księżyca
— Dawid Kantor

Esensja czyta: Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Kim mógłby być bohater?
— Dawid Kantor

Esensja czyta: Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.