Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Trójca Trygława

Esensja.pl
Esensja.pl
„W Zaświatach” Małgorzaty Saramonowicz, druga część cyklu „Xięgi Nefasa”, nie powinna rozczarować tych, którym podobał się tom pierwszy.

Małgorzata Saramonowicz
‹W zaświatach›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułW zaświatach
Data wydania1 lutego 2017
Autor
Wydawca Znak
CyklXięgi Nefasa
ISBN978-83-240-4572-3
Format480s. 144×205mm
Cena36,90
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 31,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 28,04 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Nefas, kronikarz, szpieg i najwierniejszy sługa Bolesława Krzywoustego, udaje się w Zaświaty, usiłując uwolnić z nich swą ukochaną. Trygław, trójgłowy bóg, stawia mu jednak ultimatum: szansę na odzyskanie swojej miłości zyska dopiero, gdy dotrzyma złożonego niegdyś przyrzeczenia. Musi ochronić trójkę dzieci, których los odmienił i związał, w próbie zapewnienia swemu księciu męskiego potomka. Nefas powraca do świata rzeczywistego, gdzie zbyt wiele spraw wymaga jego uwagi. Bolesław prowadzi działania wojenne i potrzebuje pomocy swego najlepszego szpiega, a na dzieci, które poprzysiągł bronić, czyhają liczne niebezpieczeństwa. Władysław, syn Krzywoustego, Jaksa, wychowanek Dunina i Alba, niewidoma kapłanka, łatwo mogą stracić życie, gdy wokół trwa wojenna zawierucha, upiory powracają z Zaświatów, a na każdym kroku czatują zdrajcy i skrytobójcy.
Druga część „Xiąg Nefasa” jest pod pewnymi względami lepsza niż tom pierwszy. Lepiej jest na przykład, jeśli chodzi o przedstawienie bohaterów. W przypadku rozpoczynającego cykl „Trygław. Władca losu”, chociaż doceniałam kreację Bolesława, nie byłam w stanie przejąć się losem ani jego, ani żadnej innej postaci. W drugiej części postać Krzywoustego zostaje bardziej rozbudowana, mamy też okazję obserwować dorastanie Trygławowej Trójki: zapatrzonego w matkę, nieco gwałtownego Władysława, Jaksy, który nie umie odciąć się od dziedzictwa Wielkiej Kapłanki i Alby, prawowitej córki księcia, kapłanki Trygława. Dzieci związane przez boga wydały mi się znacznie ciekawsze niż większość bohaterów, których poznaliśmy w pierwszej części i wręcz żałowałam, że ich losy obserwujemy wyłącznie oczami Nefasa. Fabuła jest bardziej wciągająca niż w pierwszym tomie – choć być może po prostu odniosłam takie wrażenie, ponieważ znałam już świat, postacie, przywykłam do stylu autorki i łatwiej mi było zatopić się w lekturze. O ile w pierwszej części nie znalazło się też za wiele fragmentów, które pozostałyby na dłużej w mojej pamięci, o tyle tutaj jest parę szczególnie udanych scenek – na przykład dotyczących obrony Głogowa, czy momentów, w których przyroda ostrzega bądź prowadzi Nefasa. Autorka wciąż z powodzeniem wykorzystuje też zabieg zestawiania kronik prowadzonych przez Nefasa, często przekłamanych i upiększonych, z jego prywatnymi zapiskami – przedstawiającymi prawdziwe wydarzenia. Niestety, tak samo jak wcześniej, wiele miejsca poświęcono rozterkom głównego bohatera. Nie jest to nic dziwnego, skoro narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, ale jego przemyślenia, odczucia i ciągła tęsknota za ukochaną (oraz częste błagania, by wytrzymała i czekała na ratunek) zwyczajnie momentami mnie nudziły.
Jeżeli komuś spodobał się „Trygław. Władca losu”, zapewne polubi tom drugi równie mocno, jak pierwszy. Odradzam natomiast lekturę osobom, które pierwszą częścią nie były zachwycone bądź jeszcze nie miały okazji po nią sięgnąć (zrozumienie fabuły bez znajomości tomu pierwszego byłoby może nie niemożliwe, ale wyjątkowo trudne). „Xięgi Nefasa” nie są też raczej dobrym wyborem dla osób przywiązanych do prawdy historycznej . Autorka wplata w fabułę wiele wątków fantastycznych, w życie bohaterów chętnie ingerują duchy i bogowie, opisuje także wydarzenia, które nie miały miejsca (wyjaśniając to w ten sposób, że Nefas po prostu pominął je bądź inaczej opisał w kronikach).
koniec
27 stycznia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Miasto martwych Bóstw?
Katarzyna Piekarz

23 II 2018

Pierwszy tom cyklu „Boskie miasta” zaskakuje złożonością świata oraz mieszanką magii i technologii. Robert Jackson Bennett zdecydował się na wiele nietypowych rozwiązań i właśnie to czyni książkę ciekawą.

więcej »

Przeczytaj to jeszcze raz: Jaja jak atomowe berety
Wojciech Gołąbowski

22 II 2018

Wydany przez Czytelnika w 1986 roku “Stos kłopotów” Henrego Kuttnera zawiera głównie opowiadania z dwóch tryskających humorem cykli SF: o rodzinie Hogbenów, mutantów, oraz Gallegherze, genialnym wynalazcy - i jego robocie.

więcej »

Amerykański koszmar
Joanna Kapica-Curzytek

21 II 2018

Trochę na wyrost zapowiadano powrót Rushdiego do powieści realistycznej w „Złotym domu Goldenów”. To raczej wieloznaczna powieść paraboliczna lub – jak kto woli – pełna symboli przypowieść o rozwianiu się amerykańskiego marzenia.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Trygław splata
— Magdalena Kubasiewicz

Tegoż autora

A na trakcie śpiewa bard
— Magdalena Kubasiewicz

Krucze opowieści
— Magdalena Kubasiewicz

Ciemny książę i drużyna bohaterów
— Magdalena Kubasiewicz

Witaj w ciemnym mieście Grimm
— Magdalena Kubasiewicz

Krąg zemsty ma swój koniec
— Magdalena Kubasiewicz

Trupy i pani Przecinek
— Magdalena Kubasiewicz

Czarownica wraca
— Magdalena Kubasiewicz

Są światy inne niż ten
— Magdalena Kubasiewicz

Królowa dwóch królestw
— Magdalena Kubasiewicz

O jednym takim, który rozbił Księżyc
— Magdalena Kubasiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.