Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

W świecie popiołu i tyranii

Esensja.pl
Esensja.pl
Z nieba pada popiół, a większość roślin obumiera i traci swoje barwy. Pojawia się bohater, który chce wprowadzić nowy ład i obalić tyrana. Czy mu się uda?

Brandon Sanderson
‹Z mgły zrodzony›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułZ mgły zrodzony
Tytuł oryginalnyMistborn
Data wydania17 czerwca 2015
Autor
PrzekładAleksandra Jagiełowicz
Wydawca MAG
CyklOstatnie Imperium, Scadrial, Cosmere
ISBN978-83-7480-553-7
Format672s. 130×200mm; oprawa twarda
Cena49,—
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 42,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 39,69 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Brandon Sanderson jest jednym z autorów szybko zyskujących popularność w Polsce. Wydawnictwo MAG po sukcesie „Archiwum Burzowego Światła” postanowiło wznowić mniej popularny cykl „Ostatniego Imperium”, który kilka lat temu przeszedł bez większego echa. Dzięki temu czytelnicy mają możliwość poznać jeden z mniej rozbudowanych, ale równie ciekawych światów autora „Drogi królów”.
Kiedy tysiąc lat temu Głębia została pokonana, nikt nie spodziewał się, że bohater, który tego dokonał, obwoła się „Skrawkiem Nieskończoności” i Ostatnim Imperatorem. Nieśmiertelny i niepokonany sprawuje władzę nad światem ponurym i pokrytym warstwami brudu. Niebo utraciło błękit, słońce świeci czerwonym blaskiem, a na ziemię nieustannie pada popiół, który niszczy rośliny, zasypuje ulice oraz domostwa ludzkie. Nocami wszystko zasnuwa mgła, w której wędrują upiory. Skaa, uciskani przez Imperatora oraz szlachtę, pracują na plantacjach i z trudem przeżywają kolejny dzień. Jeżeli w jakiś sposób ich zachowanie nie spodoba się właścicielowi, mogą zostać zakatowani na śmierć. Ładniejsze dziewczyny są porywane przez szlachciców, a potem, gdy się znudzą, zabijane, ponieważ prawo zabrania narodzin dzieci mieszanej krwi. Jak łatwo się domyślić, zasada czasem jest łamana, przez co pomiędzy zwykłymi mieszkańcami pojawiają się osoby obdarzone zdolnością charakterystyczną dla szlachty – Allomancją. Sztuka ta pozwala na czerpanie mocy z metali w celu uzyskania specjalnych zdolności. Jedną z takich osób jest Kelsier, dawny złodziejaszek oraz jedyny Ocalały z Czeluści Hathsin – więzienia Ostatniego Imperatora, z którego nikt nie wraca. Mężczyzna w wyniku wydarzeń w Czeluści nabywa najwyższych zdolności allomantycznych, stając się Zrodzonym z Mgły. Nienawidząc szlachty oraz mając dosyć ucisku skaa postanawia wzniecić rebelię.
Książka Brandona Sandersona nie jest tak skomplikowana jak cykl „Archiwum Burzowego Światła”, jednak dzięki brakowi złożonych relacji zyskuje ona lekkość i ma charakter bardziej rozrywkowy. Czyta się ją bardzo przyjemnie i przeciąganie akcji nie jest w tym przypadku czymś negatywnym. Fabuła rozwija się powoli i pozwala na lepsze zaprezentowanie postaci oraz zasad rządzących stworzoną przez autora allomancją. Poszczególne elementy świata wydają się dopracowane i na pierwszy rzut oka nie widzi się większych luk. Chwilami można się jednak zastanowić, czy w świecie pokrytym popiołami problem głodu nie powinien być mocniej zarysowany. Kwestia kultury oraz wierzeń religijnych została dosyć łatwo rozwiązana poprzez zlikwidowanie wszystkiego przez Inkwizytorów Zakonu i ustanowienie Ostatniego Imperatora kimś na kształt boga. Dodatkowo chwilami skaa żyjący w mieście zdają się być jednolitą masą ludzką. Rzadko dostrzega się pomniejszych rzemieślników lub handlarzy.
Postacie opisane w powieści posiadają odmienne charaktery, a ich działania wydają się ściśle powiązane z przypisanymi im cechami oraz poglądami. Czasem można odnieść wrażenie, że bohaterowie są wyidealizowani, jednak autor nawet się z tym nie kryje i widać, że to raczej celowy zamysł. Tradycyjnie dla tego typu powieści postacie bardzo szybko nabywają nowych umiejętności, ewentualnie bez problemu dopasowują się do dotychczas nieznanych środowisk. Większość przeprowadzanych przez nich akcji kończy się powodzeniem. Można na to przymknąć oko, ponieważ sam sposób pisania Sandersona wskazuje na to, że nie próbuje czynić z książki dzieła zmuszającego do zadumy i posiadającego głębię, lecz ma być to powieść przede wszystkim przygodowa. Kolejny raz dostajemy historię o uciśnionych chcących obalić złego tyrana, jednak ujętą w sposób bardzo przyjemny dla czytelnika.
Ogólne wrażenie z książki jest bardzo pozytywne. Historia można nie jest oryginalna, lecz wiele zyskuje dzięki kreacji postaci oraz wstawkom, tj. fragmentom dziennika, wspomnieniom postaci, ewentualnie pomniejszym dialogom ukazującym relacje pomiędzy poszczególnymi bohaterami. Sanderson stworzył świat ciekawy i pozwalający na interesujące rozwiązania fabularne. Niewątpliwie warto sięgnąć po pierwszą część cyklu „Ostatnie Imperium” i być może kolejne tomy, które przyniosą odpowiedzi na tajemnice nierozwiązane w „Z Mgły Zrodzonym”.
koniec
5 kwietnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Przeczytaj to jeszcze raz: Furia ze Złotego Wieku SF
Wojciech Gołąbowski

17 II 2018

Henry Kuttner napisał „Fury” ponad 70 lat temu. Pierwsze wydanie miało miejsce nieco później, w 1950 roku. W 1958 roku wznowiono książkę pod zmienionym tytułem, „Destination: Infinity”. W naszym kraju powieść doczekała się przekładu i wydania przez Czytelnika dopiero w 1986 roku, niemal 40 lat po powstaniu, jako „Nieśmiertelni”. Do dziś niewiele się postarzała.

więcej »

Z niebieskiej perspektywy
Joanna Kapica-Curzytek

16 II 2018

„Noworoczne anioły” to powieść pełna ciepła, humoru i optymizmu. A przy tym niebanalna – autorka testuje tu siłę przyjaźni oraz… anielskich mocy.

więcej »

Śmierć gra w kości
Beatrycze Nowicka

15 II 2018

„Komandoria 54” – powieściowy debiut Marcina Guzka i zarazem pierwszy tom cyklu o Szarej Straży zasługuje na uwagę.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta: Sierpień 2013
— Kamil Armacki, Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady

Źli panowie, dobrzy niewolnicy
— Anna Kańtoch

Tegoż twórcy

Są światy inne niż ten
— Magdalena Kubasiewicz

Barwy magii
— Magdalena Kubasiewicz

Raz do Koła: Daleko jeszcze?
— Beatrycze Nowicka

Dokonać niemożliwego
— Katarzyna Piekarz

Miasto upadłych bogów
— Magdalena Kubasiewicz

Nadpisywanie rzeczywistości
— Beatrycze Nowicka

Duże ilości fantasy naraz
— Kamil Armacki

Raz do Koła: Całkiem elegancki splot Ducha
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Sierpień 2013
— Kamil Armacki, Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady

Raz do Koła: Koło toczy się dalej
— Beatrycze Nowicka

Tegoż autora

Pieszczochy Starego Drania
— Katarzyna Piekarz

Pomiędzy światami
— Katarzyna Piekarz

Powrót do znanego świata
— Katarzyna Piekarz

Wzloty i upadki
— Katarzyna Piekarz

W świecie hazardu
— Katarzyna Piekarz

Dzielona świadomość
— Katarzyna Piekarz

Potęga barw
— Katarzyna Piekarz

Podróż w jedną stronę
— Katarzyna Piekarz

Powrót z hukiem
— Katarzyna Piekarz

Poszukiwania w krainie śmierci
— Katarzyna Piekarz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.