Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Fantastyka pod piracką banderą

Esensja.pl
Esensja.pl
Przedstawione w „Zatopić »Niezatapialną«” perypetie pięknej piratki z pewnością powinny zainteresować czytelników lubiących przygodowy steampunk. Nie da się jednak ukryć, że Anna Hrycyszyn nie potrafiła w pełni wykorzystać potencjału tkwiącego w tej historii.

Anna Hrycyszyn
‹Zatopić „Niezatapialną”›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułZatopić „Niezatapialną”
Data wydania28 lutego 2017
Autor
Wydawca Genius Creations
ISBN978-83-7995-083-6
Format382s. 125×195mm
Cena34,99
Gatunekfantastyka
WWW
Kup wMadBooks.pl: 20,99 zł
Kup wSelkar.pl: 28,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 27,29 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Początek „Zatopić »Niezatapialną«” jest naprawdę obiecujący. Z rosnącym zainteresowaniem obserwujemy tutaj przebieg starcia tytułowego pirackiego parowca ze ścigającą go jednostką Straży Przybrzeżnej. Wkrótce możemy się przekonać, że o wyniku tej potyczki zadecydują nie tylko umiejętności załóg i siła dział statków, ale także możliwość użycia nadchemicznych substancji. Szybko również zdobywa naszą sympatię kapitan „Niezatapialnej” Jollienesse Rożnowski (używająca obecnie skróconej wersji imienia – Nes). Mimo swej profesji wydaje się ona kierować swoistym kodeksem honorowym. Dowodzona przez nią załoga jest niemal w całości kobieca (wyjątkiem jest tylko kucharz), a podczas łupieżczych napadów stroni od niepotrzebnego okrucieństwa i utrzymuje przyjazne stosunki z mieszkańcami wielu nadbrzeżnych osad. W miarę rozwoju wydarzeń odkrywamy z kolei, że również przeszłość kapitan Rożnowski kryje intrygujące sekrety, gdyż kiedyś obracała się ona w zupełnie innych sferach.
Póki co okazuje się jednak, że nadchodzą trudne czasy dla piratów, gdyż w stolicy postanowiono rozprawić się z tą plagą nękającą kupców transportujących swe towary rzekami Palude. Na pierwszy ogień idzie właśnie „Niezatapialna”, a misję ujęcia piratek (koniecznie żywcem!) otrzymuje kapitan Feliks Ucelli. To właśnie obserwowanie działań Nes i Feliksa oraz zmieniających się relacji między nimi zapewnia czytelnikom wiele wrażeń. Trzeba przyznać, że Annie Hrycyszyn w przypadku tych dwojga bohaterów udało się stworzyć rzeczywiście barwne portrety oraz zapewnić odpowiednią dozę komplikacji w ich losach.
Niestety w historii tej zdecydowanie słabiej wypada drugi plan. Pal licho, że po prawdzie trudno nam odróżnić od siebie poszczególnych członków załogi „Niezatapialnej”; w zasadzie tylko kucharz v’Ankara i felczer Gracja nie wtapiają się w tło tej grupy, tyle że dzieje się tak głównie z racji ich profesji. Jest zdecydowanie gorzej, kiedy autorka niespodziewanie porzuca tak intrygujące postacie jak porucznik Edward Arbre de Succomber, którego słowa stały się swoistym katalizatorem dla niecodziennej decyzji Feliksa, czy bogacz Henryk Dunkejn, który w zaskakujący sposób potraktował Nes. W tym momencie pojawia się bowiem u czytelników co najmniej uczucie niedosytu, a można mówić nawet o lekkim rozczarowaniu.
Niewątpliwie zaletą powieści są natomiast przekonująco nakreślone sceny potyczek, gdyż możemy niemal poczuć wokół siebie zamęt bitewny towarzyszący kolejnym salwom z dział okrętowych i nagłym manewrom statków. Można by wprawdzie ponarzekać, że w starciach tych mamy stosunkowo niewiele fantastyki, ale to akurat już chyba tylko kwestia gustu. Z kolei „Zatopić »Niezatapialną«” bez wątpienia sporo jeszcze zyskałoby, gdyby Anna Hrycyszyn zdecydowała się bardziej szczegółowo nakreślić obraz stosunków społecznych panujących w unii Tuuli i Palude, a także topografię tych krain. Biorąc pod uwagę, że to powieściowy debiut autorki, można mieć nadzieję, że w kolejnych książkach uda jej się stworzyć bardziej rozbudowaną wizję fantastycznego świata, jednak póki co czytelnikom musi wystarczyć możliwość śledzenia zmiennych kolei losów pary intrygujących bohaterów.
koniec
23 kwietnia 2017

Kup książkę w MadBooks.pl:

‹Zatopić „Niezatapialną”› Anna Hrycyszyn - cena 20,99 zł

dodajdo

Komentarze

24 IV 2017   01:41:53

"Póki co" - obrzydliwy rusycyzm, niepoprawny w języku polskim.

24 IV 2017   09:10:25

Z "póki co" zapewne lepiej byłoby zrezygnować, ale już prof. Bańko nie uważa, że jest aż tak obrzydliwe: http://sjp.pwn.pl/slowniki/p%C3%B3ki-co.html

25 IV 2017   00:24:20

A ja niby wiem, że to rusycyzm, ale sam zwrot lubię (jego brzmienie znaczy - podoba mi się).

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Miasto martwych Bóstw?
Katarzyna Piekarz

23 II 2018

Pierwszy tom cyklu „Boskie miasta” zaskakuje złożonością świata oraz mieszanką magii i technologii. Robert Jackson Bennett zdecydował się na wiele nietypowych rozwiązań i właśnie to czyni książkę ciekawą.

więcej »

Przeczytaj to jeszcze raz: Jaja jak atomowe berety
Wojciech Gołąbowski

22 II 2018

Wydany przez Czytelnika w 1986 roku “Stos kłopotów” Henrego Kuttnera zawiera głównie opowiadania z dwóch tryskających humorem cykli SF: o rodzinie Hogbenów, mutantów, oraz Gallegherze, genialnym wynalazcy - i jego robocie.

więcej »

Amerykański koszmar
Joanna Kapica-Curzytek

21 II 2018

Trochę na wyrost zapowiadano powrót Rushdiego do powieści realistycznej w „Złotym domu Goldenów”. To raczej wieloznaczna powieść paraboliczna lub – jak kto woli – pełna symboli przypowieść o rozwianiu się amerykańskiego marzenia.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Kiedy gwiazdy się na niebie…
— Anna Hrycyszyn

Tegoż autora

Tajemnica brzydszej siostry
— Marcin Mroziuk

Czarne i białe w krwistej czerwieni
— Marcin Mroziuk

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej
— Marcin Mroziuk

W stylu mistrza kryminału noir
— Marcin Mroziuk

Rozmowy z morderczynią
— Marcin Mroziuk

Z Twardowskim na Wawelu
— Marcin Mroziuk

Kiedy miłość była zbrodnią
— Marcin Mroziuk

Ojco- i synobójstwa
— Marcin Mroziuk

W białym domu
— Marcin Mroziuk

Do ostatniej kropli krwi
— Marcin Mroziuk

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.