Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Lalki, manipulatorzy i groza z Obrzeży

Esensja.pl
Esensja.pl
„Sprawa Klary B.” Anny Karnickiej to urban fantasy w Pradze, na pograniczu światów. Pierwsze spotkanie z Kolegium Iluzji i Manipulacji, które nie jest wcale zwykłą szkołą lalkarstwa. Powieść młodzieżowa: malownicza i budząca zainteresowanie, jednak w jej grze na emocjach czytelnika są fałszywe nuty.

Anna Karnicka
‹Paradoks Marionetki. Sprawa Klary B.›

EKSTRAKT:50%
WASZ EKSTRAKT:
60,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułParadoks Marionetki. Sprawa Klary B.
Data wydania30 września 2016
Autor
Wydawca Genius Creations
CyklParadoks Marionetki
ISBN978-83-7995-066-9
Format268s. 125×195mm
Cena29,99
Gatunekdla dzieci i młodzieży, fantastyka
WWW
Kup wMadBooks.pl: 17,99 zł
Kup wSelkar.pl: 24,97 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 23,39 zł
Kup wLitero.pl: 29,99 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
„Sprawa Klary B.” to pierwsza część planowanego cyklu, a jej atmosferę dobrze oddaje wyjątkowo trafnie dobrana okładka. Widzimy na niej lalkę-marionetkę z wyrazistym teatralnym makijażem. Przy uważniejszym spojrzeniu orientujemy się, że mimo pastelowej tonacji obrazu marionetka krwawi.
Taka jest też powieść, która rozpoczyna się co prawda niepokojącym prologiem, ale zaraz zanurzamy się wraz z głównym bohaterem w jego – jak się wydaje – dość sielankowe próby znalezienia pracy w sklepie z antykami. Przyjaciółka ostrzega go przed tak dziwnym w jej mniemaniu miejscem, jednak czytelnik nie dziwi się Martinowi, że ten czuje się doskonale w towarzystwie starszej damy, będącej właścicielką antykwariatu, oraz jej nastoletniej bratanicy, która czyta dziwne kryminały. To świat pięknych, tajemniczych przedmiotów, gorącej czekolady podawanej klientom, przekomarzanek z nową koleżanką, a przede wszystkim nadzieja na uzyskanie jako wynagrodzenia kosztownej i fascynującej marionetki, którą chłopak chce zabrać ze sobą do Praskiej Szkoły Lalkarzy. Planuje zdawać do niej egzamin już w tym roku.
Ta ciekawie opisana, lecz spokojna historia zostanie prawie od razu przerwana wydarzeniami w najwyższy sposób dramatycznymi, dotyczącymi głównego bohatera bezpośrednio.
Pierwszy tom, a jak można się spodziewać, zapewne cały cykl, zbudowany jest w takiej właśnie tonacji. Z jednej strony malowanie powieściowego obrazu wyrazistymi, jaskrawymi kolorami. Plastyczne opisy, postacie o charakterystycznych imionach i nazwiskach, dość umownie traktowana praskość Pragi – wyjaśniona szybko niepewnym statusem Obrzeży realności i świata niesamowitych opowieści. Fantastyka „Paradoksu Marionetki” wywodzi się z wyssanych z palca historii, legend miejskich i strasznych, szalonych plotek, a także z nietypowo uwspółcześnionych baśni. Pomysł na tę wielkomiejską dziwność sprawdza się bardzo dobrze, zwłaszcza w połączeniu z poczuciem humoru, intrygującymi, nieoczywistymi tytułami rozdziałów czy wątkami takimi jak komiks o Kocie i Ciastku rysowany przez przyjaciółkę Martina.
Niestety z drugiej strony pewien zgrzyt wprowadzają wydarzenia drastyczne. Można powiedzieć, że zachowują spójność stylistyczną z samym zamysłem: nie można im odmówić wpisywania się w ducha przerażających legend miejskich. Nastolatki buszujące po niebezpiecznych miejscach i namawiające się w internecie do podejrzanych rytuałów to wręcz ostatnio hit w dziedzinie napędzających lęki plotek. Jak również rzekome tragiczne takich zabaw konsekwencje.
Podobnie w powieści, w tej drugiej rzeczywistości, przenikającej do „naszej” Pragi jedynie częściowo, bohatera spotykają lub mogą spotkać w przyszłości niebezpieczeństwa z tych największej rangi: kwestie życia i śmierci. Tu właśnie następuje główny dysonans całej historii – dysonans nie na poziomie opisu, bo język i sposób prowadzenia narracji jest sprawny i barwny, lecz na poziomie zamysłu.
Nagromadzenie wydarzeń okropnych i połączenie ich z sympatycznym opisem przygodowym rujnuje zawieszenie niewiary. Ten element chyba najbardziej sprawia, że „Sprawa Klary B.” to książka jednoznacznie młodzieżowa. Przez porównanie można powiedzieć, że to jak z cyklem o Harrym Potterze, który przestaje być książką dla dzieci nie w momencie, kiedy (prawie od razu!) pojawiają się pierwsze straszności, lecz gdy reakcje postaci na spotykające je nieszczęścia stają się adekwatne i realistyczne.
Zaznaczę przy tym, że skojarzenia z Potterem nie należy przekładać z żaden sposób na fabułę „Paradoksu Marionetki” mimo podobnych z pozoru haseł: magiczna szkoła, współczesność, małoletni bohater. Po pierwsze Martin jest bardzo młodym, ale dorosłym już człowiekiem, sama szkoła zostaje czytelnikowi na razie jedynie tajemniczo zasugerowana, a cały fantastyczny sztafaż ma tu zupełnie inny klimat.
Anna Karnicka sprawnym piórem opisuje również pewną efektownie przedstawioną reakcję bohatera na traumatyczne doświadczenia, jednak nawet wtedy czytelnik pozostaje dzięki tej świetnej i pełnej swady narracji w pewnym stopniu poza dramatem.
To na swój sposób komiksowa książka, napisana barwnym, dowcipnym językiem i pełna miejsko-bajkowej grozy, jednak nie jestem w stanie zamknąć oczu i uwierzyć w przedstawiony świat oraz uczucia bohaterów. Co za tym idzie, niestety ich los nie zatrważa tak mocno, jak w autorskiej intencji być może powinien.
W kategorii opowieści dla młodzieży niedociągnięcia psychologicznego realizmu nie stanowią jednak chyba aż tak ciężkiego grzechu, dopóki uda się utrzymać uwagę czytelnika nastrojem i narracyjnymi atrakcjami.
koniec
1 maja 2017

Kup książkę w MadBooks.pl:

‹Paradoks Marionetki. Sprawa Klary B.› Anna Karnicka - cena 17,99 zł

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Mała Esensja: Ucieczka, pościgi i pomarańczowa marmolada
Joanna Kapica-Curzytek

17 III 2018

Książka „Paddington 2. Nowela filmowa” oparta na scenariuszu, świetnie zastępuje nam wersję kinową lub też pozwala lepiej zapamiętać to, co obejrzeliśmy na ekranie.

więcej »

Ten okrutny XX wiek: „Bezbarwny” zbrodniarz, „zwyczajny” dyktator
Sebastian Chosiński

16 III 2018

W ciągu dziesięciu lat dane mu było pełnić najważniejsze funkcje państwowe i partyjne: był prezydentem, premierem, przewodniczącym Rady Państwa, szefem parlamentu, wreszcie pierwszym sekretarzem partii komunistycznej. Wszystko to dane było osiągnąć człowiekowi bez politycznego wyrobienia i wyższego wykształcenia. Mimo to stworzył wokół swojej osoby kult jednostki, będący odbiciem czci, jaką oddawano Józefowi Stalinowi. O kogo chodzi? o Bolesława Bieruta – bohatera kolejnej książki Piotra (...)

więcej »

Mała Esensja: Co to był za rok!
Marcin Mroziuk

12 III 2018

Pójście do szkoły to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka, dlatego przeżycia siedmioletniej bohaterki „Coś ci powiem, Stokrotko…” z pewnością wzbudzą zainteresowanie jej rówieśników. Dzieje się tak, gdyż wprawdzie od czasu powstania książki Miry Jaworczakowej pewne realia zmieniły się (choćby telewizor nie jest już tak wielką atrakcją), ale mimo upływu ponad pięćdziesięciu lat zachowania i uczucia dzieci w tym wieku są niemal identyczne.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Zbawienie dla katorżnika
— Anna Nieznaj

Trudna sztuka celności
— Anna Nieznaj

Głupi chłopiec w krainie czarów
— Anna Nieznaj

Harry Potter i przeklęta chała
— Anna Nieznaj

Krew jego dawne bohatery
— Anna Nieznaj

Vivat Academia, vivant cantatrices!
— Anna Nieznaj

Potwory i spółka
— Anna Nieznaj

Kosmiczne stulecie
— Anna Nieznaj

Święć się, kupalnocko!
— Anna Nieznaj

Zdjęta trwogą maszyna do życia
— Anna Nieznaj

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.