Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 października 2021
w Esensji w Esensjopedii
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta: Czerwiec 2017
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Anna Kańtoch [60%]
Po kiepskim „Zabójcy z sąsiedztwa” bardzo pozytywne zaskoczenie. „Najmroczniejszy sekret” to zgrabnie skrojona powieść psychologiczno-obyczajowa z nieoczekiwanie sympatyczną bohaterką (piszę nieoczekiwanie, bo wcześniejsze postacie tej autorki do miłych raczej nie należały). Co prawda thrillera tu niewiele (nie ma charakterystycznego dla tego gatunku poczucia zagrożenia), a kryminału jeszcze mniej (intryga jest dość prosta i nawet końcowy twist nieszczególnie zaskakuje), ale tu już pretensje należy mieć do wydawców, którzy każdą powieść „z trupem w tle” wciskają w ramy tych dwóch gatunków.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcin Mroziuk [70%]
Początek trylogii Lindy Nagaty nie jest dziełem idealnym, ale z pewnością może przypaść do gustu wielbicielom militarnej science fiction. Autorka nakreśliła tutaj całkiem przekonujący obraz nieodległej przyszłości, w której w różnych odległych rejonach świata toczą się lokalne konflikty zbrojne, będące dla światowych potęg okazją do testowania sprzętu wojskowego, a żołnierzom dające możliwość zdobycia doświadczenia bojowego. Ci ostatni mogą zaś korzystać nie tylko z tradycyjnych rodzajów broni, ale również z wszelakich nowinek technologicznych, które sprawiają, że nie są już zwykłymi ludźmi, lecz – przynajmniej częściowo – cyborgami. W szczególności dotyczy to głównego bohatera powieści – porucznika Jamesa Shelleya, który ze względu na odniesione obrażenia zdecydował się na udział w eksperymentalnym wojskowym programie badawczym. Wkrótce możemy się też przekonać, że porucznik jest wyjątkowym żołnierzem nie tylko z tego powodu. Całkiem prawdopodobna bowiem staje się teoria, że Shelley podejmuje prawidłowe decyzje w sytuacjach zagrożenia nie tylko dzięki swemu niezwykłemu instynktowi, lecz najprawdopodobniej otrzymuje on wskazówki od niekontrolowanej przez nikogo sztucznej inteligencji… W dodatku nie jest to bynajmniej ostatnia niespodzianka, jaką przygotowała tutaj dla nas autorka!
W „Czerwieni” znajdziemy więc z jednej strony plastycznie nakreślone, tętniące życiem i grozą sceny bitewne (w trakcie walki nie obywa się wszak bez ofiar), z drugiej całkiem zręcznie poprowadzone motywy rodem z cyberpunku. Za ciekawy pomysł należy uznać też to, że w rolach czarnych charakterów w powieści nie zostali obsadzeni ani przeciwnicy z pola bitwy, ani towarzysze broni, lecz przedsiębiorcy wojenni. To oni bowiem prowokują tutaj wybuch kolejnych konfliktów zbrojnych, aby zapewnić odpowiedni popyt na oferowane przez siebie towary i usługi. Możemy się przekonać, że nie przywiązują oni większej wagi do życia ludzkiego (i to odnosi się nie tylko do żołnierzy) czy poczucia patriotyzmu – dla nich liczy się jedynie ich własny interes. Czytelnicy mogą zaś liczyć na pojawienie się dodatkowych emocji w momencie, kiedy okazuje się, że cele właścicielki potężnego koncernu zbrojeniowego nie są do końca zgodne z oczekiwaniami nie tylko głównego bohatera, ale i amerykańskiej armii. Można by wprawdzie ponarzekać, że na tle Shelleya inne postacie wypadają trochę blado, ale nie zmienia to faktu, że „Czerwień” jest całkiem interesującą lekturą.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Miłosz Cybowski [70%]
Była taka scena w „Bartonie Finku”, gdzie kierownik wytwórni tłumaczył bohaterowi, jak powinien napisać scenariusz filmowy zgodnie z ogólnie przyjętymi normami. Choć „Galveston” Pizzolatto czyta się dobrze, to nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest to książka napisana zgodnie z tego rodzaju schematem na powieść noir. Jest bohater, twardziel i zakapior, który z niejednego pieca chleb jadł. Jest komplikacja, która zmusza go do ucieczki. Jest kobieta, którą, wbrew rozsądkowi, zaczyna się opiekować i której nie chce porzucić. Dla bacznych widzów „True Detective” jest też powtarzalne tło Luizjany, z rafineriami, podupadłymi motelami i kopniętymi przez życie ludźmi. Nie oznacza to, że mamy do czynienia z książką złą, czyta się ją bowiem nad wyraz dobrze i widać, że Pizzolatto opanował trudną sztukę stopniowania napięcia. Przeskoki między tym, co dziś a tym, co kiedyś, czynią z powieści nie tylko historię o ucieczce i gangsterskich porachunkach, ale nadają jej nieco głębszy wymiar (wciąż, co prawda, utrzymany w stylistyce konwencji noir).
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Anna Kańtoch [60%]
Ciekawe połączenie young adult oraz nieco staroświeckiej „ghost story”, trochę typowe (jest oczywiście zagadka z przeszłości), a trochę oryginalne (główny bohater nie jest buntowniczy ani cool, to zwyczajny, mocno pogubiony życiowo dzieciak z rozchwianą psychiką). Całość momentami – zwłaszcza w końcówce – jest może nieco zbyt sentymentalna, ale i tak daje radę: to sympatyczna, wciągająca historia, która powinna się spodobać zarówno nastolatkom, jak i dorosłym lubiącym nastrojowe opowieści o duchach.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jarosław Loretz [50%]
Klasyczna dla Wolskiego political fiction, w której humor jest oparty na specyficznie stylizowanym języku, absurdalnych poczynaniach bohaterów i mieszaniu z błotem politycznych przeciwników PiS (tu: BiS, czyli Brawa i Spolegliwości), oczywiście wszystkich podanych pod lekko zniekształconymi nazwiskami, żeby nie wynikła z tego sądowa chryja. Praktycznie jak czytało się jedną tego typu książkę, nie ma potrzeby sięgać po więcej, bo proza jest pisana na jedno kopyto.
Tym razem PO (Partia Obiecanek) doprowadza do oddania kraju pod szwedzkie zwierzchnictwo. Ale ponieważ dumny polski naród nie może zdzierżyć niosącego ład i porządek obcego jarzma, w dodatku zaprowadzanego przez muzułmanów (bo naturalnie Skandynawowie są już dawno w swoim kraju w mniejszości), dziwki, kłusownicy, przemytnicy, narkomani i słuchacze turońskiej rozgłośni (bo zamiast Torunia mamy tutaj Turoń) organizują obronę siedziby redemptorystów, zagrzewani do poświęceń przez głaszczącego sarenki i karmiącego wiewiórki Jarosława „Polskę zbaw” Indykiewicza.
Dziś książka – chwilami zabawna, a chwilami przypominająca taplanie się w gnoju – jest już z jednej strony mocno nieaktualna i średnio zrozumiała (rotacja polityków jest na tyle duża, że wiele nazwisk trudno do kogokolwiek dopasować), z drugiej zaś niektóre elementy są wręcz zdumiewająco trafne i na czasie, choć może niekoniecznie zgodnie z zamysłem Wolskiego (wycinana jest puszcza nie augustowska, a białowieska, zaś ustawy dostarczane są do sejmu w formie gotowej do przegłosowania nie przez PO, a PiS). Zastanawia natomiast – i mimo wszystko niepokoi – końcowa recepta na podźwignięcie kraju z moralnej i gospodarczej ruiny. Miałoby to być skasowanie wszelkich „idiotycznych regulacji prawnych” i zastąpienie ich biblijnym dekalogiem oraz szczątkową konstytucją…
koniec
« 1 2
30 czerwca 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

PRL w kryminale: Skradziony samochód z niespodziewanym bagażem
Sebastian Chosiński

15 X 2021

Kradzieże samochodów stały się prawdziwą plagą w Polsce dopiero w latach 90. XX wieku, ale już dekadę wcześniej nie brakowało – zwłaszcza w dużych miastach – zorganizowanych grup, które polowały na wybrane marki. Ten właśnie proceder Danuta Frey(-Majewska) traktuje jako punkt wyjścia fabuły „Fiata z placu Teatralnego” – kolejnej jej mikropowieści wydanej w serii „Ewa wzywa 07…”.

więcej »

Cudzego nie znacie: Krew ojców
Miłosz Cybowski

14 X 2021

„Ceremony of Ashes” Jaysona Roberta Ducharme’ego to krótka nowela o zemście. Taka, w której brak szczęśliwych zbiegów okoliczności i happy endu.

więcej »

Naprawdę długo mieliśmy szczęście
Joanna Kapica-Curzytek

13 X 2021

Thriller ekologiczny „Piasek Saraswati” ukazał się w oryginale szesnaście lat temu, ale czytany obecnie nabiera niepokojącej, wręcz dramatycznej aktualności.

więcej »

Polecamy

Zawsze szach, nigdy mat

Stulecie Stanisława Lema:

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Sekrety łatwo płoną
— Joanna Kapica-Curzytek

Z tego cyklu

Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017
— Dominika Cirocka, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Kwiecień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch

Tegoż twórcy

Krótko o książkach: Upływ czasu
— Joanna Kapica-Curzytek

Kryminalny egzystencjalizm
— Konrad Wągrowski

Wybawca lekki jak piórko
— Dominika Cirocka

Sześćdziesiąt lat minęło…
— Joanna Kapica-Curzytek

Rekonstrukcja
— Joanna Kapica-Curzytek

Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął
— Katarzyna Piekarz

Bolitar powraca w mroku
— Konrad Wągrowski

Pudełko nie czarno-białe
— Dominika Cirocka

Tym razem bez koszmarów
— Dominika Cirocka

Historia niesie pisarza
— Tomasz Kujawski

Tegoż autora

Cudzego nie znacie: Krew ojców
— Miłosz Cybowski

Naprawdę długo mieliśmy szczęście
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Kto wygra?
— Miłosz Cybowski

Z filmu wyjęte: Polecieć sobie po kulki
— Jarosław Loretz

Trudne początki niezwykłej przyjaźni
— Marcin Mroziuk

Kwestia sposobu postrzegania
— Joanna Kapica-Curzytek

Niczym w zwierciadle
— Joanna Kapica-Curzytek

Polowanie na czarownice
— Miłosz Cybowski

Mała Esensja: Papugowanie po Janie
— Marcin Mroziuk

Do księgarni marsz: Październik 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.