Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Potwory i spółka

Esensja.pl
Esensja.pl
Pozornie garść standardowych epizodów fantasy zogniskowanych wokół najlepszej karczmy w mieście, pełnej po zmroku wampirów, sukubów i faunów. Jednak uważny czytelnik dostrzeże precyzyjną konstrukcję powieści, zbudowanej na fundamentach błyskotliwego pomysłu na świat przedstawiony.

Katarzyna Rupiewicz
‹Redlum›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
40,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułRedlum
Data wydania20 czerwca 2016
Autor
Wydawca Genius Creations
ISBN978-83-7995-054-6
Format332s. 125×195mm
Gatunekfantastyka
WWW
Kup wMadBooks.pl: 20,99 zł
Kup wSelkar.pl: 28,97 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 27,29 zł
Kup wLitero.pl: 34,99 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Tytułowe Redlum to miasto potworów. Powstało, by rozdzielić dwie społeczności: ludzką i nieludzką, zapewniając bezpieczeństwo słabszej – jeżeli pozbawionej magii – stronie konfliktu. Rozejm trwa od niepamiętnych czasów, nie do końca przestrzegany, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś odpowiednio brawurowy lub głupi, by znaleźć się nocą na terenie wroga.
Wtedy prosta droga od bramy, strzeżonej przez telepatów, zaprowadzi go do karczmy, gdzie króluje główny bohater powieści: Słodki. Wygląda jak człowiek, lecz jest potworem, mimo swej młodzieńczej niewinności – być może najważniejszym w mieście.
Słodki sprawdza się jako postać i jako narrator. Nie sposób opierać powieści na takim pomyśle, nie zakładając dużej dawki czarnego humoru, a tego karczmarzowi nie brakuje. Martwi turyści to dla niego codzienność i zdecydowanie bardziej kłopot niż trauma. Wampiry trzeba krwią napoić, ghule turystami nakarmić, ręce pełne roboty, od zmroku do rana.
Jednak bohater okazuje się też być zaskakująco wrażliwy, wręcz delikatny – objawia czasem tak głębokie pokłady altruizmu (i to względem ludzi!), że aż budzi to zażenowanie i gniew jego dostojnej stałej klienteli. Oczywiście ułatwia to czytelnikowi towarzyszenie Słodkiemu w jego dorastaniu i przygodach w Redlum, jednak nie stanowi wcale dysonansu czy niekonsekwencji w kreacji świata. To kolejna cegiełka do konstrukcji opowieści, bardzo świadomej samej siebie i konwencji.
Książka Katarzyny Rupiewicz to klasyczny przykład fantastyki opartej na koncepcie: kluczowy dla całości jest pomysł, którego stopniowe odsłanianie dzięki rozsianym po tekście wskazówkom stanowi znaczną część czytelniczej radości. Jak na tak lekką historię o nieco umownie traktowanych inteligentnych drapieżnikach powieść jest bardzo spójna na wielu poziomach: rzeczywistości fantastycznej, kreacji bohaterów i splecenia w intrygę rozproszonych wątków.
Oprócz budzącego sympatię głównego bohatera ciekawa jest też jego pomocnica w karczmie. Nana wygląda z pozoru jak nieśmiała dziewczyna, ale jej jasne włosy, wiecznie opadające na twarz, skrywają złociste oczy i przerażającą paszczę. Poza tym Nana ma szpony, no i nie mówi, choć ciekawe rzeczy myśli – niestety, by się o tym przekonać, trzeba zaprosić do rozmowy telepatę.
To, jak rozwija się, a zwłaszcza do czego prowadzi wątek Nany stanowi moje ulubione fragmenty powieści – kiedy uśmiech zamiera na ustach i nagle czytelnik zaczyna traktować losy bohaterów całkiem serio.
„Redlum” jest jednak książką napisaną przede wszystkim dla rozrywki i jako taka okazuje się eleganckim, inteligentnym cacuszkiem cieszącym miłośnika gatunku.
koniec
9 czerwca 2017

Kup książkę w MadBooks.pl:

‹Redlum› Katarzyna Rupiewicz - cena 20,99 zł

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Ten okrutny XX wiek: „Bezbarwny” zbrodniarz, „zwyczajny” dyktator
Sebastian Chosiński

16 III 2018

W ciągu dziesięciu lat dane mu było pełnić najważniejsze funkcje państwowe i partyjne: był prezydentem, premierem, przewodniczącym Rady Państwa, szefem parlamentu, wreszcie pierwszym sekretarzem partii komunistycznej. Wszystko to dane było osiągnąć człowiekowi bez politycznego wyrobienia i wyższego wykształcenia. Mimo to stworzył wokół swojej osoby kult jednostki, będący odbiciem czci, jaką oddawano Józefowi Stalinowi. O kogo chodzi? o Bolesława Bieruta – bohatera kolejnej książki Piotra (...)

więcej »

Mała Esensja: Co to był za rok!
Marcin Mroziuk

12 III 2018

Pójście do szkoły to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka, dlatego przeżycia siedmioletniej bohaterki „Coś ci powiem, Stokrotko…” z pewnością wzbudzą zainteresowanie jej rówieśników. Dzieje się tak, gdyż wprawdzie od czasu powstania książki Miry Jaworczakowej pewne realia zmieniły się (choćby telewizor nie jest już tak wielką atrakcją), ale mimo upływu ponad pięćdziesięciu lat zachowania i uczucia dzieci w tym wieku są niemal identyczne.

więcej »

Amerykański sen
Dominika Cirocka

8 III 2018

Historia opisana w „Grze o wszystko”, autobiografii Molly Bloom, wydaje się momentami bardziej nieprawdopodobna niż niejedna książka w całości oparta na fikcji literackiej. To opowieść o świecie wielkich wygranych i równie dużych przegranych, ciekawa, ale niepozbawiona „zgrzytów.”

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta: Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Tegoż twórcy

Prawi
— Katarzyna Rupiewicz

Tegoż autora

Zbawienie dla katorżnika
— Anna Nieznaj

Trudna sztuka celności
— Anna Nieznaj

Głupi chłopiec w krainie czarów
— Anna Nieznaj

Harry Potter i przeklęta chała
— Anna Nieznaj

Krew jego dawne bohatery
— Anna Nieznaj

Vivat Academia, vivant cantatrices!
— Anna Nieznaj

Kosmiczne stulecie
— Anna Nieznaj

Święć się, kupalnocko!
— Anna Nieznaj

Zdjęta trwogą maszyna do życia
— Anna Nieznaj

Lalki, manipulatorzy i groza z Obrzeży
— Anna Nieznaj

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.