Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Życie może być piękne

Esensja.pl
Esensja.pl
Inteligentna i pełna humoru „Kruchość porcelany” pomaga zmierzyć się z trudnymi życiowymi problemami.

Monika Sawicka
‹Kruchość porcelany›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKruchość porcelany
Data wydania13 czerwca 2017
Autor
Wydawca Replika
ISBN978-83-7674-607-4
Format256s. 130×200mm
Cena32,90
Gatunekobyczajowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 27,47 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 25,00 zł
Kup wLitero.pl: 32,90 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Ta powieść nie jest lekką i przyjemną lekturą na lato, choć tak mogłoby się wydawać. Owszem, znajdziemy tutaj wiele zabawnych dialogów, komediowych sytuacyjnych nieporozumień, wzbudzających salwy śmiechu gier słownych. Wśród tego wszystkiego – tytułowa bohaterka, Zuzanna Maks. Jest kobietą jakich wiele: ma dni lepsze i gorsze, starając się utrzymać na powierzchni i godzić ze sobą rolę żony, mamy, córki, przyjaciółki.
Ale nie dajmy się zwieść i nie przeoczmy najważniejszego. Już we wstępnym „słowie od autorki” Monika Sawicka ujawnia: „historia Zuzanny Maks w temacie przemocy domowej jest moją historią”. Nie jest więc tak zabawnie i miło. „Najpierw z lekkim niedowierzaniem przyglądałam się sobie w lustrze, próbowałam samą siebie przekonać, najpierw, że on to zrobił niechcący, że przecież nie chciał mnie uderzyć, pchnąć w kąt pokoju, że może to ja się szarpałam, aż w końcu doszłam do wniosku, że to moja wina”. Ile czytelniczek (nie zapominajmy, że także czytelników) zdoła rozpoznać się w tym zwierciadle?
Przemoc domowa ma różne oblicza, może być fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna, przybrać też postać zaniedbania. Pozostawanie latami w toksycznym związku odbiera ofierze godność, wzmacnia poczucie niższości i poczucie winy. Budzi strach – nie tyle przed samotnością, co odrzuceniem, jak pisze autorka. I nie pozwala działać, mówić własnym głosem, żyć swoim życiem.
Bardzo dobrze, że ukazuje się wznowienie „Kruchej porcelany”. To mocny głos w temacie, który w naszym kraju, niestety, ciągle jest tematem tabu. Nie zawsze rozumie się mechanizm przemocy domowej. Bagatelizuje się problem. Na oprawcę patrzy się pobłażliwie. Przypisuje się winę ofierze, każe się jej „nieść krzyż”. Monika Sawicka dodaje sił i inspiruje do tego, by w swoim życiu bezwzględnie walczyć o siebie i przeciwstawiać się przemocy. Dotyczy to nie tylko osób, które są bezpośrednio zagrożone. To także impuls dla krewnych, sąsiadów, przyjaciół – nie czekajcie, tylko jak najszybciej pomóżcie ofierze przemocy rozpocząć nowe życie. Niech nie upływa ono w cieniu agresji oprawcy, sińców, blizn i krzyków. Nie odwracajcie oczu. Innego życia nie będzie.
W „Kruchej porcelanie” poruszony jest jeszcze jeden problem: walki z chorobą nowotworową, to na szczęście temat już nie taki wstydliwy. Warto się przekonać, jak walczy z chorobą Zuzanna. I jak bardzo przewartościowuje swoje życie. Ma dla kogo żyć. I odkrywa, dla kogo już żyć nie chce. Portret egoistycznego, brutalnego – i nieobecnego w chorobie – mężczyzny zarysowany jest z pewnym dystansem, ale zapada w pamięć bardzo mocno.
Powieść jest nietypowa pod względem formalnym, ale to może się podobać. Zabawne scenki z życia rodzinnego i fabularne fragmenty powieści przenikają się z uniwersalnymi refleksjami o życiu. Są w większości bardzo trafne i na szczęście dalekie od prostych (czasami zbyt prostych) recept, które czasami znajdujemy w poradnikach czy innej literaturze tego typu. Przesympatyczne są dialogi Zuzanny z jej rezolutną córką. Nigdy dosyć przypomnienia, że dzieciaki w wieku poniżej dziesięciu lat rozumieją i widzą dużo więcej rzeczy niż myślimy.
Trochę rozczarowało mnie zakończenie „Kruchej porcelany”. Tak jakby autorka nie miała na nie specjalnie pomysłu, zamiast tego zbacza nieco w narcyzm. Ale może takie spojrzenie jest nam czasami potrzebne? „Życie może być piękne”, zapewnia Monika Sawicka. I przestrzega: „nie uciekaj przed problemami… Zawsze jest sposób, by je rozwiązać”.
koniec
8 lipca 2017

Komentarze

09 VII 2017   11:58:15

Przemoc domowa jest w Polsce tematem tabu? Już dawno nie czytałem większej bzdury.

10 VII 2017   20:42:09

"Bagatelizuje się problem. Na oprawcę patrzy się pobłażliwie. Przypisuje się winę ofierze, każe się jej „nieść krzyż”.

Może kiedyś tak było? W XXI wieku sprawcy przemocy domowej spotykają się ze społecznym ostracyzmem i są zdecydowanie potępiani, ofiarom powszechnie się współczuje. Odwrotnie jest w kulturze islamskiej, w której kobieta jest de facto własnością męża, ale bohaterowie książki nie są chyba muzułmanami...

10 VII 2017   22:43:45

Tak twierdzicie? To ja wam powiem, że wbrew pozorom (gazety, tv, itp/itd), jest dalej to samo. Tylko że teraz ofiara ma większe możliwości obrony, o ile zbierze się na odwagę i nie załamie podczas pierwszej konfrontacji.

11 VII 2017   07:27:43

"Zgłaszanie przez kobiety przypadków agresji domowej to wciąż w Polsce temat tabu - mówi Wirtualnej Polsce Marta Abramowicz ze Stowarzyszenia "Tolerado". - Zachowanie osób publicznych, np. powątpiewania jednego z posłów, czy prostytutkę można zgwałcić, oraz publiczna deklaracja zgody na bicie dzieci tworzą nieprzychylny klimat przyzwolenia na wykorzystywanie siły."
Całość:
https://wiadomosci.wp.pl/w-polsce-to-wciaz-temat-tabu-wzrasta-liczba-ofiar-przemocy-domowej-6027415636005505a

11 VII 2017   20:25:06

Chyba niektórzy powinni sobie sprawdzić w słowniku jakie są znaczenia słowa "tabu"...
To, że w Polsce istnieje zjawisko przemocy domowej jest oczywiste, tak samo jak to, że wiele przypadków jest z różnych względów niezgłaszanych, i że nie brakuje osób o kontrowersyjnych poglądach, bądź problem bagatelizujących.
Natomiast przemoc domowa nie jest w naszym kraju ani w ogóle w naszym kręgu kulturowym tematem tabu, jest nim natomiast w kulturze muzułmańskiej w której winna agresji męża jest zawsze żona i już za samo ujawnienie faktu przemocy kobiecie może grozić zabójstwo honorowe (oczywiście w zależności od kraju lub nawet regionu pozycja kobiety może być trochę lepsza) . Kontrast z sytuacją kobiet dotkniętych przemocą domową w Polsce - niewyobrażalny.

12 VII 2017   14:34:27

„Tabu” – coś, o czym się nie mówi. Tak jak o tym, że sąsiadka z piętra niżej znowu ma podbite oko, że pani doktorowa bardzo starannie liczy pieniądze na obiad, bo jak zabraknie to będzie źle, że ciocia się źle czuje, bo wujek miał wczoraj ciężki dzień… Owszem, to się zaczyna zmieniać ale powoli.

17 VIII 2017   12:40:58

Nie bardzo rozumiem wywołania nagle problemu przemocy w krajach muzułmańskich - no wiemy przecież, że tam jest jeszcze gorzej, ale to tak trochę jakby nie na temat.
Bo owszem, przemoc domowa może i nie jest w Polsce tabu w mediach, ale już w życiu jak najbardziej. Oho, już widzę, te doświadczające jej osoby, jak biegną w pracy opowiadać, co jest spotkało. A tutaj akurat - im wyżej w drabinie społecznej, tym więcej można stracić i blokada przed wyjściem z problemem do ludzi może być nawet większa. Cały problem z przemocą domową jest taki, że wstydzi się nie sprawca, ale osoba przemocy doświadczająca.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Ten okrutny XX wiek: Gorgonicha – najsłynniejsza zbrodniarka międzywojnia?
Sebastian Chosiński

23 III 2018

Zapewne zdarzały się w Polsce międzywojennej zbrodnie straszniejsze, ale to właśnie zabójstwo siedemnastoletniej Lusi Zarembianki, o które oskarżono (i skazano) kochankę jej ojca, Ritę Gorgonową, stało się najsłynniejszą sprawą kryminalną II RP. Do dzisiaj zresztą budzącą zainteresowanie, co poniekąd potwierdza publikacja reportażowej książki Cezarego Łazarewicza „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”. Po jej lekturze mało kto będzie miał wątpliwości co do tego, kto jest winien.

więcej »

Światy zmyślone
Katarzyna Piekarz

22 III 2018

Żyjąc w czasach Internetu oraz interaktywnych map satelitarnych, zapominamy, jak odmiennie postrzegali świat nasi przodkowie. Szkice terenów były niedokładne, wiele lądów wciąż nieodkrytych, a opowieści miały wielką moc. „Atlas lądów niebyłych” zabiera nas do krain, w których istnienie jeszcze nie tak dawno wierzono.

więcej »

Nie odkładajmy Balzaca
Joanna Kapica-Curzytek

21 III 2018

„Córka Ewy” to jedna z wielu opowieści z cyklu „Sceny z życia prywatnego” Balzaca. Jego twórczość broni się mimo upływu prawie dwustu lat. Co więcej, nabiera nowych znaczeń współcześnie, gdy tak wiele mówi się o sytuacji i prawach kobiet.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Nie odkładajmy Balzaca
— Joanna Kapica-Curzytek

Dawno temu w Katalonii
— Joanna Kapica-Curzytek

Niezwykłe pogranicze
— Joanna Kapica-Curzytek

„Nie mam nic innego do obiecania…”
— Joanna Kapica-Curzytek

Amerykański koszmar
— Joanna Kapica-Curzytek

Z niebieskiej perspektywy
— Joanna Kapica-Curzytek

Każde pokolenie
— Joanna Kapica-Curzytek

Losy uwikłane w historię
— Joanna Kapica-Curzytek

Oczami zakochanej kobiety
— Joanna Kapica-Curzytek

Autorka w pułapce
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.