Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Już w niedalekiej przyszłości…?

Esensja.pl
Esensja.pl
„Helisa” Marca Elsberga to thriller, dzięki któremu możemy się zastanowić, dokąd prowadzi szybki rozwój inżynierii genetycznej. O ile tematyka powieści jest bardzo na czasie, to już trochę słabiej z jej literackimi walorami.

Marc Elsberg
‹Helisa›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułHelisa
Tytuł oryginalnyHelix
Data wydania1 marca 2017
Autor
PrzekładElżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Wydawca W.A.B.
ISBN978-83-280-4231-5
Format540s. 150×225mm; oprawa zintegrowana
Cena44,99
Gatunekkryminał / sensacja / thriller
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 33,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 30,59 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
To już trzecia powieść tego autora u nas. Jego specjalnością jest kreowanie scenariuszy, które możliwe są do spełnienia w niedalekiej przyszłości. Powieść „Blackout” dotyczy ewentualnych następstw długotrwałego wyłączenia prądu z powodu ataku terrorystycznego. Czytelnikom „Zera” austriacki autor każe się zastanowić nad konsekwencjami dominacji wirtualnej rzeczywistości nad naszym życiem. W „Helisie” Elsberg nakreślił wcale nie tak niemożliwy świat genetycznych eksperymentów, podczas których próbuje się stworzyć w laboratoriach ludzi z ulepszonym genotypem, dającym im ponadprzeciętną urodę, inteligencję, wytrzymałość i odporność na wiele szkodliwych czynników…
W powieści Elsberga – takie dzieci już się urodziły. Jill ma piętnaście lat i już jest (wybitną!) studentką prestiżowego amerykańskiego uniwersytetu. Któregoś dnia nagle znika bez wieści, przez co uruchamia się sieć poszukiwań. Mniej więcej w tym samym czasie rozpaczliwie starająca się o dziecko para Helen i Greg trafia do kliniki, w której proponuje się im udział w pewnym pionierskim programie zapłodnienia in vitro. Ich dziecko będzie kimś wyjątkowym.
„Helisa” nie jest, niestety, takim do końca „samoczytającym” się thrillerem. Mogłoby tak być, gdyby autor lepiej skonstruował swoją powieść. Mamy tu mnóstwo niepotrzebnych i słabo powiązanych ze sobą wątków, wiele z nich – porzuconych, co budzi rozczarowanie. Sceny rozgrywające się na polach kukurydzy w Tanzanii tylko niepotrzebnie obciążają pamięć i odwracają uwagę, tworząc pozory, że oto Elsberg stworzył wielką powieść globalną. Co wspólnego z dalszym ciągiem akcji ma (zapowiadana zresztą na okładce) śmierć amerykańskiego sekretarza stanu? Jakie wyjaśnienie ma pewien wzór, odkryty przy okazji sekcji jego zwłok? To można było sobie darować. Równie niekonsekwentnie poprowadzony jest także wątek amerykańskiej pani prezydent, która, włączywszy się osobiście w rozwój wypadków – nagle zostaje przez autora „zniknięta” i odnajduje się dopiero w epilogu. Wrażenie niespójności potęguje jeszcze chaotyczna narracja, są miejsca, w których czytelnik się gubi (zwłaszcza pod koniec, gdy przybywa postaci, a tempo akcji przyspiesza).
Z powieści można jednak „wyłuskać” bardzo wartościowe i inspirujące wątki. Mamy tu ciekawie i przekonująco zarysowany obraz posthumanistycznego świata, w którym zacierają się granice między biologią człowieka a technologią. Jesteśmy świadkami coraz śmielszych prób zdążających w tym kierunku – kto wie, jak będzie wyglądać rzeczywistość za jakiś czas? Może właśnie podobnie jak w „Helisie"? Autor zwraca uwagę na naukową i etyczną stronę badań nad możliwościami ulepszenia genów człowieka. Jak daleko można się posunąć? Jakie będą konsekwencje, gdy ludzkość utraci kontrolę nad tymi działaniami? Lub gdy ulepszenia genetyczne staną się źródłem zysku i towarem? Jak będzie wyglądać nauka, wspierana przez dynamiczny rozwój technologii informatycznych? Wiele rzeczy brzmi tu trochę tak jak w najnowszej i szeroko już komentowanej eseistycznej książce „Homo Deus. A Brief History of Tomorrow”, której autorem jest Yuval Noah Harari.
Elsberg potrafi nas zaciekawić, choć czasami jednak nie zawsze wystarcza mu środków literackich, by „Helisa” była w pełni udanym, „wbijającym w fotel” thrillerem. Gdy w pewnym miejscu do głosu dochodzi Eugene, wygłasza długie, napuszone manifesty, co wydaje się mało naturalne. Ciekawa jest jednak ta literacka „symulacja”, jak to jest przeżywać świat z punktu widzenia takiego ulepszonego genetycznie dziecka. Tak samo wartościowe jest pokazanie stanu ducha udręczonych oczekiwaniem na potomstwo bezpłodnych rodziców, który za dodatkową opłatą będą mogli wybrać, jakie cechy powinno posiadać ich dziecko. Oboje mają przy tym wiele wątpliwości, co uruchamia dalszy ciąg zdarzeń. Walorem tej książki jest to, że dotyczy czegoś, co może być rzeczywistością już w niedalekiej przyszłości z pewnością będzie wymagać od nas, ludzi, etycznej dojrzałości i podejmowania konkretnych wyborów.
Miłośnicy thrillerów nie powinni się na ogół rozczarować, mamy tu szybko rozgrywającą się i w szczegółach raczej wiarygodną akcję, tajemniczy spisek na globalną skalę, poczucie zagrożenia całej ludzkości, które się ziści, gdy bohaterowie popełnią jakiś błąd. Jeżeli tylko wybaczymy autorowi wskazane przeze mnie wcześniej niedociągnięcia – „Helisa” Elsberga może być niezłą, inteligentną rozrywką.
koniec
17 lipca 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Mała Esensja: Niedźwiedź jest kimś ważnym!
Joanna Kapica-Curzytek

24 II 2018

Opowieść filmowa „Paddington 2” to znakomita motywacja dla młodszych dzieci do samodzielnego czytania.

więcej »

Miasto martwych Bóstw?
Katarzyna Piekarz

23 II 2018

Pierwszy tom cyklu „Boskie miasta” zaskakuje złożonością świata oraz mieszanką magii i technologii. Robert Jackson Bennett zdecydował się na wiele nietypowych rozwiązań i właśnie to czyni książkę ciekawą.

więcej »

Przeczytaj to jeszcze raz: Jaja jak atomowe berety
Wojciech Gołąbowski

22 II 2018

Wydany przez Czytelnika w 1986 roku “Stos kłopotów” Henrego Kuttnera zawiera głównie opowiadania z dwóch tryskających humorem cykli SF: o rodzinie Hogbenów, mutantów, oraz Gallegherze, genialnym wynalazcy - i jego robocie.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Możliwość całkiem realna
— Joanna Kapica-Curzytek

Tegoż autora

Amerykański koszmar
— Joanna Kapica-Curzytek

Z niebieskiej perspektywy
— Joanna Kapica-Curzytek

Każde pokolenie
— Joanna Kapica-Curzytek

Losy uwikłane w historię
— Joanna Kapica-Curzytek

Oczami zakochanej kobiety
— Joanna Kapica-Curzytek

Autorka w pułapce
— Joanna Kapica-Curzytek

Poznań jak stara kamienica
— Joanna Kapica-Curzytek

O formach życia okołoksiążkowego
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie oglądać się za siebie
— Joanna Kapica-Curzytek

Jedyna w swoim rodzaju
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.