Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Ocalić

Esensja.pl
Esensja.pl
„Zaczarowani” Rene Denfeld to powieść oryginalna i intrygująca, niestety, aż woła o lepszy przekład.

Rene Denfeld
‹Zaczarowani›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułZaczarowani
Tytuł oryginalnyThe Enchanted
Data wydania21 czerwca 2017
Autor
Wydawca Papierowy Księżyc
ISBN978-83-65830-06-7
Format145×205mm
Cena37,90
Gatunekfantastyka
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 27,47 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 25,77 zł
Kup wLitero.pl: 37,91 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Tytuł powieści Rene Denfeld jest mylący, odpowiedni raczej dla paranormal romance niż książki, której akcja toczy się w więzieniu, a jednymi z głównych bohaterów są ludzie z cel śmierci. Trudno byłoby zaszufladkować „Zaczarowanych” - niektórzy recenzenci piszą o elementach realizmu magicznego, ale i to nie wydaje mi się do końca adekwatne. Gdybym miała z czymś porównać autorską wizję, to chyba z filmem „Sucker punch” Zacka Snydera, gdzie bohaterki przebywające w szpitalu psychiatrycznym niejako nakładały na rzeczywistość kolejne warstwy. U Denfeld ta warstwa nadnaturalna pojawia się rzadziej. Nierealistyczna jest też wszechwiedza narratora, jednak traktuję ją bardziej jako zabieg literacki.
Na początek trzeba napisać kilka słów o autorce. Rene Denfeld jest dziennikarką i oficerem śledczym. Pracowała dla biura adwokatów przyznawanych z urzędu, a także nad sprawami, w których zapadły wyroki śmierci. Aktywnie działa na rzecz pomocy ofiarom przestępstw na tle seksualnym. Adoptowała trójkę dzieci. Napisała kilka książek należących do literatury faktu, między innymi o młodocianych przestępcach czy przemocy kobiet. Współpracowała nad publikacją poświęconą aborcji, a także nad historią lekarza, który przerobił samochód kempingowy na mobilny gabinet i leczył bezdomne dzieci. „Zaczarowani” są jej pierwszą powieścią. Denfeld porusza tu tematy, które są jej dobrze znane, takie jak kara śmierci, sytuacja w amerykańskich więzieniach, społeczne zaniedbanie, w wyniku którego krzywdzone dzieci wyrastają na morderców. Czyni to jednak w sposób, który mógłby wydawać się mało odpowiedni. Więzienie staje się miejscem niemal mitycznym, innym światem - narrator określa go mianem „zaczarowanego”, choć większości z nas epitet ten raczej nie przyszedłby na myśl. Jakkolwiek dziwnie może to brzmieć, Denfeld łagodzi opisy przemocy poetycką frazą, próbuje znaleźć język na opisanie rzeczy wstrząsających. Efekt jej starań jest co najmniej intrygujący, a miejscami poruszający.
Choć nietrudno odgadnąć niektóre poglądy autorki, nie są one prezentowane nachalnie. „Zaczarowani” są krytyką systemu więziennictwa. Oprawcy i gangsterzy funkcjonują tu tak, jak na wolności (a może nawet mniej się powstrzymują, skoro i tak już siedzą), a ludzie odsiadujący wyroki za mniej poważne sprawy zostają bezpowrotnie „uszkodzeni”. Mimo, że wśród bohaterów znaleźli się mordercy oczekujący na egzekucję, nie pada tutaj jednoznaczne stwierdzenie na temat kary śmierci. Zdecydowanie należy pochwalić raczej oszczędny sposób przedstawiania przemocy. Nie ma tu ani odrobiny niezdrowej fascynacji, ekscytacji cudzym cierpieniem. Wiele pozostaje niedopowiedziane, autorka raczej sygnalizuje, napomyka. Także dialogi są oszczędne, przedstawiane są najważniejsze momenty rozmów, kluczowe kwestie.
W powieści Denfeld nie ma niewinnych. Winni są skazani na śmierć więźniowie - z dwójki najważniejszych, co do jednego nie ma wątpliwości, że gdyby jakimś sposobem odzyskał wolność, zabijałby znowu, drugi natomiast jest szalony, całkowicie niezdolny do zwykłego życia. Winny jest naczelnik, który nie potrafi poradzić sobie z nadużyciami. Sumienie nie daje spokoju księdzu, ale nie będę tu zdradzać jego historii. Niejednoznaczna pozostaje też postać Pani, której praca polega na zbieraniu informacji, pozwalających wnieść o apelację i zamienić wyrok śmierci na dożywotnie więzienie, czy pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Pytanie tylko, czy - w świetle opisów życia za kratami - dożywocie jest łaską? Pani stwierdza, że jej zawód „to coś więcej niż tylko praca”, ale często wykazuje się dużym dystansem i chłodem (być może niezbędnym) – na przykład w celu uzyskania informacji potrafi nawiązać bliższą relację z rodziną skazanego, by po odłożeniu sprawy na półkę definitywnie ją zakończyć. Kobieta bywa zarówno pełnym empatii aniołem miłosierdzia, jak i wyrachowaną manipulatorką, wyszukującą historie, mające wzruszyć ławę przysięgłych. Czytelnik nie dowiaduje się jaki naprawdę jest cel Pani. Co pragnie ocalić? Być może ona sama tego do końca nie wie.
Trudno nie przeoczyć informacji o tym, że spora część skazanych na śmierć więźniów to analfabeci bądź półanalfabeci, albo że ilościowo przeważają czarnoskórzy. Podkreślony zostanie udział prawników w tym, jaki zapadnie wyrok. Zwraca uwagę wspomniane przez Panią spostrzeżenie jej znajomego z pracy, że najgorszy dom w dzielnicy okazuje się domem mordercy albo ofiary. Narrator w pewnym momencie stwierdza, że ludzie chcieliby usłyszeć, iż żałuje za swoje czyny, a on nawet nie rozumie, co to znaczy. Denfeld przedstawia historie torturowanych i gwałconych dzieci, które wyrosły na psychopatów. Czy jest się czemu dziwić? Kim ma się stać człowiek, dla którego główną relacją jest relacja kat-ofiara, a głównym prawem prawo silniejszego? A jednak autorka kreśli także portret postaci, która mimo podobnych doświadczeń nie stała się mordercą oraz osoby do cna zepsutej a nie dźwigającej bagażu dramatycznej przeszłości.
Niestety, polski przekład pozostawia bardzo dużo do życzenia. Na podstawie przeczytanych fragmentów oraz licznych opinii oryginalnego wydania, w których powtarza się zwrot „pięknie napisana powieść” sądzę, że oryginał brzmi o wiele lepiej. Uważam, że tu potrzebny byłby przekład bardziej „literacki”, a mniej dosłowny. Do tego nie brakuje potknięć, takich jak: „za bardzo przejmuje go fakt, że się jej boi”, „zjawił się tutaj (…) z przygnębioną twarzą, odblaskowymi światłami lśniącymi w rzednących włosach”, „dzieciństwo nauczyło ją udawać bycia jak inni”, „nie może powstrzymać wszystkich przed umarciem i wie, że odgłosy ich oddechów, chrapania i błagalnych nawoływań zza krat, to tylko żałosne ofiary wobec rzeczywistości uciekającego czasu”, „marzeniem klientów z celi śmierci jest ucieknięcie przed egzekucją”. Zwracają uwagę liczne niepotrzebne powtórzenia.
Uważam, że „Zaczarowani” to oryginalna i wartościowa powieść, skrzywdzona nieudolnym tłumaczeniem i dlatego wstrzymuję się od wystawienia oceny.
koniec
11 sierpnia 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Ten okrutny XX wiek: Gorgonicha – najsłynniejsza zbrodniarka międzywojnia?
Sebastian Chosiński

23 III 2018

Zapewne zdarzały się w Polsce międzywojennej zbrodnie straszniejsze, ale to właśnie zabójstwo siedemnastoletniej Lusi Zarembianki, o które oskarżono (i skazano) kochankę jej ojca, Ritę Gorgonową, stało się najsłynniejszą sprawą kryminalną II RP. Do dzisiaj zresztą budzącą zainteresowanie, co poniekąd potwierdza publikacja reportażowej książki Cezarego Łazarewicza „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”. Po jej lekturze mało kto będzie miał wątpliwości co do tego, kto jest winien.

więcej »

Światy zmyślone
Katarzyna Piekarz

22 III 2018

Żyjąc w czasach Internetu oraz interaktywnych map satelitarnych, zapominamy, jak odmiennie postrzegali świat nasi przodkowie. Szkice terenów były niedokładne, wiele lądów wciąż nieodkrytych, a opowieści miały wielką moc. „Atlas lądów niebyłych” zabiera nas do krain, w których istnienie jeszcze nie tak dawno wierzono.

więcej »

Nie odkładajmy Balzaca
Joanna Kapica-Curzytek

21 III 2018

„Córka Ewy” to jedna z wielu opowieści z cyklu „Sceny z życia prywatnego” Balzaca. Jego twórczość broni się mimo upływu prawie dwustu lat. Co więcej, nabiera nowych znaczeń współcześnie, gdy tak wiele mówi się o sytuacji i prawach kobiet.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Jazda jazda, Szczurza Pani
— Beatrycze Nowicka

W pasiastej czapce w zębach gór
— Beatrycze Nowicka

Śmierć gra w kości
— Beatrycze Nowicka

Baśnie dla dorosłych
— Beatrycze Nowicka

Dwoje na tropie
— Beatrycze Nowicka

August, przyjazny potwór
— Beatrycze Nowicka

Lód, gniew i entropia
— Beatrycze Nowicka

O czym szepczą liście kukurydzy
— Beatrycze Nowicka

Koń i wieża
— Beatrycze Nowicka

Statek pluszowy
— Beatrycze Nowicka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.