Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Nie-biografia nie-księżnej

Esensja.pl
Esensja.pl
Powieść „Do zobaczenia w Paryżu”, jak deklaruje wydawca, nawiązuje do prawdziwej historii pewnej arystokratki i wykorzystuje motywy z jej biografii. Niestety, Michelle Gable nie zdołała zaoferować nam nic specjalnie oryginalnego i wartego uwagi.

Michelle Gable
‹Do zobaczenia w Paryżu›

EKSTRAKT:50%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułDo zobaczenia w Paryżu
Tytuł oryginalnyI’ll See You in Paris
Data wydania26 kwietnia 2017
Autor
PrzekładAgnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Wydawca W.A.B.
ISBN978-83-280-3694-9
Format400s. 135×202mm
Cena39,99
Gatunekbiograficzna / wywiad / wspomnienia, obyczajowa
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 31,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Autorka „odkryła” główną bohaterkę tej powieści, gdy zbierała materiały do innej książki. Gladys Spencer-Churchill, księżna Marlborough, urodzona w 1881 roku, rzeczywiście miała niezwykłą biografię jak na czasy, w których żyła. Wydarzeniami ze swojego życia mogłaby obdarzyć kilka osób. Ekscentryczna i nieobliczalna, była dla wielu obiektem westchnień. Pisał o niej m.in. Marcel Proust, jako o kobiecie obdarzonej nieprzeciętną inteligencją i urokiem osobistym.
„Do zobaczenia w Paryżu” biografią jednak nie jest, ale powieścią o szablonie pod nazwą: wyjaśniamy zawikłane tajemnice z przeszłości. Szkoda, że ten schemat zbyt szybko staje się czytelny i przewidywalny, przez co kojarzymy, kto jest kim jeszcze przed doczytaniem połowy i nie mamy żadnych wątpliwości co to tego, jak powieść się zakończy.
Dosyć rezolutna dwudziestolatka Annie nagle zostaje zaskoczona decyzją swojej matki Laurel o wyjeździe do Wielkiej Brytanii, gdzie do załatwienia są jakieś dawne rodzinne interesy. Okazuje się, jak niewiele Annie wie o dawnym życiu swojej mamy, nie zna nawet swojego ojca. Gdy obie docierają na angielską prowincję, Annie postanawia wszystkiego się dowiedzieć. Zainspirowała się pewną starą książką, którą w tajemnicy zabrała matce. Sprzyjają jej okoliczności, a jakże – Laurel znika na całe dnie, a Annie oczywiście „przypadkowo” spotyka w pubie starszego pana, który snuje opowieść o żyjącej dawniej w wiosce niejakiej pani Spencer, utrzymującej, że wcale nie była żadną księżną. Od tej pory powieść rozgrywa się w dwóch perspektywach czasowych.
Annie i Laurel jakże skutecznie kryją przed sobą swoje tajemnice, i to na tyle, że finał powieści jest dla ich obu niespodziewany. Ale tylko dla nich: czytelnik, jak wspomniałam, szybko domyśla się wszystkiego, przez co element zaskoczenia całkowicie znika. W dodatku wszelkie „przypadki” i przygody są aż do bólu schematyczne (jak na przykład odnalezienie starego maszynopisu). Cóż, nawet przy sporych pokładach dobrej woli (a zawsze tak przecież jest, gdy sięgamy dla rozrywki po książkę) trudno tu znaleźć coś, co naprawdę byłoby świeżym powieściowym pomysłem. Warto może zwrócić uwagę na dosyć ciekawą formę: rozdziały nie są zbyt długie, w większości wypełniają je dialogi, są też maile, spisane nagrania i fragmenty (fikcyjnej) biografii.
Oryginalna postać Gladys Spencer-Churchill i jej życie to właściwie gotowy materiał na film, który mógłby pokazać niepowtarzalną atmosferę ostatnich lat XIX wieku i pierwszej połowy XX stulecia. Natomiast to, co Michelle Gable robi z opowieścią o życiu księżnej-nie-księżnej, to już niemal katastrofa. Cóż z tego, że na początku książki dowiadujemy się o uwielbieniu jej przez Prousta, o tym, że księżna przyjaźniła się z czołowymi pisarzami i artystami tamtych czasów? Niewiele z tego wynika, ten wątek zupełnie nie jest rozwijany, poza cytatami z niektórych klasycznych powieści (bohaterowie oczywiście od razu wiedzą, skąd cytowane zdania pochodzą, godne podziwu). Między wierszami możemy też nawet wyczytać swoistą dezaprobatę pod adresem literatury: to fikcja i niepotrzebne mrzonki, lepiej zająć się czymś konkretnym, co rzeczywiście przyda się w życiu.
Nie mamy żadnego zarysu tła epoki, jej „ducha”, szerszej perspektywy, która mogłaby być mocną stroną tej powieści. Zamiast tego, Annie i jej rozmówca, wikłają się w „maglopodobnej” wiwisekcji życia głównej bohaterki. Ich rozważania można w skrócie streścić następująco: było tak, albo też zupełnie tak nie było, mogło też być zupełnie inaczej, inni mówią, że całkiem możliwe, że było jeszcze inaczej, a jeszcze inni utrzymują, że w ogóle się nie wydarzyło. W ten sposób roztrząsany jest dosłownie każdy epizod z życia hrabiny Spencer i otaczających ją osób. „Brad Gadsa poślubił w ubiegłym roku trzecią, wspomnianą córkę hrabiego. Jego druga żona, Greczynka była narkomanką (…) Gads i jego brat obskoczyli sześć małżeństw (…) Jeśli dorzucić do tego dziewiątego księcia, to było ich osiem. Wygląda na to, że panowie z rodu Marlborough mają kiepski gust”.
Na dłuższą metę te dywagacje i spekulacje stają się niedorzeczne i męczące, tak samo jak zapewnienia pani Spencer, że absolutnie nie jest żadną księżną, nie ma o tym mowy oraz jej stałe mylenie tropów, kiedy przystępuje do rozmów z pewnym pisarzem, chcącym sporządzić jej biografię. Po co w książce postać Toma, zresztą Polaka? Równie nieprzekonująco wypada wątek skomplikowanych relacji między Annie i Laurel, które na zakończenie, jak za dotknięciem magicznej różdżki oczywiście się „prostują”. Postacie Charliego i Erica, zarysowanie analogii między pokoleniem żołnierzy walczących w Wietnamie i Afganistanie, są interesującą koncepcją, ale pasującą do zupełnie innej opowieści. Wszystko to sprawia, że, niestety, książce Michelle Gable „Do zobaczenia w Paryżu” bliżej jest do tabloidu niż do historyczno-obyczajowej powieści biograficznej z elementami romansu, czym z założenia miała być.
koniec
29 sierpnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Oczami zakochanej kobiety
Joanna Kapica-Curzytek

22 I 2018

„Zanim nadejdzie monsun” prowadzi nas do przedwojennych Indii, odsłaniając bogatą kulturę tego kraju i nawiązując do obecności brytyjskich kolonistów. Jest też miłość, zdolna pokonać kulturowe różnice oraz największe przeciwności losu.

więcej »

Lokalny kryminał
Jarosław Loretz

18 I 2018

Antologia „Hardboiled” to całkiem udana krajowa próba zmierzenia się ze specyficzną odmiana kryminału.

więcej »

Discman, gimbaza i zmywak
Albert Walczak

17 I 2018

Anna Cieplak szturmem weszła na polską scenę literacką. Za swoją debiutancką powieść „Ma być czysto” otrzymała prestiżową Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada. Czy „Lata powyżej zera” – najnowsza książka młodej autorki – spotkają się z równie dużym uznaniem?

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Oczami zakochanej kobiety
— Joanna Kapica-Curzytek

Autorka w pułapce
— Joanna Kapica-Curzytek

Poznań jak stara kamienica
— Joanna Kapica-Curzytek

O formach życia okołoksiążkowego
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie oglądać się za siebie
— Joanna Kapica-Curzytek

Jedyna w swoim rodzaju
— Joanna Kapica-Curzytek

Prywatne czyli polityczne
— Joanna Kapica-Curzytek

Morderstwa i medycyna
— Joanna Kapica-Curzytek

Umowa z wydawcą to umowa
— Joanna Kapica-Curzytek

Drzwi do krainy fantazji
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.