Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

George R.R. Martin
‹Rockowy Armageddon›

EKSTRAKT:40%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułRockowy Armageddon
Tytuł oryginalnyThe Armageddon Rag
Data wydania7 czerwca 2005
Autor
PrzekładMichał Jakuszewski
Wydawca Zysk i S-ka
ISBN83-7298-767-X
Format484s. 125×183mm
Cena29,90
Gatunekgroza / horror
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Sex, drugs, rock’n’roll & nuda
[George R.R. Martin „Rockowy Armageddon” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
George R. R. Martin to pisarz, który już podbił serca fanów fantastyki. Niestety, wydawane w ostatnich miesiącach w Polsce starsze powieści autora „Piaseczników” raczej nie ugruntują jego pozycji w naszym kraju. Co gorsza, mogą stać się znakomitym przyczynkiem do jego demitologizacji. „Rockowy armagedon” to bowiem rozdęta do prawie pięciuset stron piramidalna bzdura z życia rockowych weteranów.

Sebastian Chosiński

Sex, drugs, rock’n’roll & nuda
[George R.R. Martin „Rockowy Armageddon” - recenzja]

George R. R. Martin to pisarz, który już podbił serca fanów fantastyki. Niestety, wydawane w ostatnich miesiącach w Polsce starsze powieści autora „Piaseczników” raczej nie ugruntują jego pozycji w naszym kraju. Co gorsza, mogą stać się znakomitym przyczynkiem do jego demitologizacji. „Rockowy armagedon” to bowiem rozdęta do prawie pięciuset stron piramidalna bzdura z życia rockowych weteranów.

George R.R. Martin
‹Rockowy Armageddon›

EKSTRAKT:40%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułRockowy Armageddon
Tytuł oryginalnyThe Armageddon Rag
Data wydania7 czerwca 2005
Autor
PrzekładMichał Jakuszewski
Wydawca Zysk i S-ka
ISBN83-7298-767-X
Format484s. 125×183mm
Cena29,90
Gatunekgroza / horror
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
George R. R. Martin pisać na pewno potrafi. Udowodnił to nie tylko „Piasecznikami” (które doczekały się w miarę udanej adaptacji filmowej), ale również cyklem „Pieśń Ognia i Lodu”. Jak więc widać, radzi sobie całkiem nieźle w różnych gatunkach fantastycznych. Równie chętnie sięga bowiem po klasyczne science fiction, jak i fantasy. A i to jeszcze nie wszystko. Zapewne nieco zazdroszcząc popularności Stephenowi Kingowi i Anne Rice, Martin pisze od czasu do czasu także horrory. O ile jeszcze wydany w Polsce przed trzema laty „Ostatni rejs »Fevre Dream«” uznać można za dzieło w miarę udane, o tyle opublikowany kilka miesięcy temu „Rockowy Armagedon” wyszedł autorowi – świadomie użyję eufemizmu – średnio.
A szkoda. Bo pomysł wyjściowy nie był wcale taki zły. Głównym bohaterem swojej powieści George Martin uczynił cenionego niegdyś dziennikarza Sandy’ego Blaira. Młodość Blaira przypadła na szalone lata 60., kiedy to w każdym amerykańskim miasteczku można było spotkać watahę hipisów przypalających trawkę, unikających służby wojskowej i słuchających wywrotowej muzyki. Blair był jednym z nich – mieszkał w hipisowskiej komunie, krytykował zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w wojnę w Wietnamie i przyglądał się początkom muzycznej kariery kapeli o dźwięcznej, a zaczerpniętej z trylogii mistrza Tolkiena nazwie, The Nazgul. Swoje młodzieńcze ideały przekuł w czyn, kiedy wraz z przyjacielem – hipisem jak i on – założył undergroundowe pismo muzyczne „Hedgehow”. Promowało ono przede wszystkim muzykę psychodeliczną i ostrego rocka, czyli to, co hipisowska młodzież lubiła najbardziej. Następna dekada doprowadziła jednak do naturalnego wymarcia subkultury „dzieci-kwiatów”, które – wkraczając w dorosłość – stopniowo zaczęły stawać się takimi ludźmi, jakich wcześniej nienawidziły. Blair jednak był inny. Wyrzucony z redakcji pisma, które w międzyczasie zmieniło swój profil, postanowił zostać pisarzem. Wydał trzy książki, z których każda następna sprzedawała się gorzej od swej poprzedniczki. Poznajemy go natomiast w momencie, kiedy zaczął pracę nad czwartą powieścią. No właśnie – i tylko zaczął, ponieważ wena opuściła go na dobre.
Gdy eksdziennikarz popadł w depresję, z ratunkiem pojawił się jego dawny kompan z „Hedgehowa”, Jared Patterson. Poinformował go o tragicznej śmierci Jamiego Lyncha – dawnego menadżera The Nazgul – proponując jednocześnie, by Sandy napisał artykuł na jego temat. Blair rzucił się na ten pomysł jak wygłodniały pies na kość i merdając ogonkiem walnął w kąt maszynopis powstającej powieści. Śmierć Lynch miał rzeczywiście paskudną – ktoś wyrwał mu z klatki piersiowej serce, co Blairowi natychmiast skojarzyło się z tekstem jednej ze starych piosenek The Nazgul. Na dodatek morderca umilił sobie jatkę słuchając ich płyty. Tym samym Sandy uznał, że klucz do rozwikłania tajemnicy tej zbrodni kryje się w odległej przeszłości. Chcąc dociec prawdy, pisarz rozpoczął prywatne śledztwo. Oczywiście pierwsze kroki skierował do żyjących jeszcze muzyków The Nazgul. Przemierzając Stany Zjednoczone wzdłuż i wszerz nie zapomniał przy okazji odwiedzić swoich starych kompanów z hipisowskiej komuny. Ot, taka sentymentalna podróż w czasie. Interesująca o tyle, że udało się Martinowi przedstawić kilka ciekawych portretów psychologicznych ludzi, którzy, dorastając, zmuszeni zostali do zaakceptowania systemu, przeciwko któremu kiedyś zaciekle walczyli. Przykre jest jednak, że to jedyne w miarę zajmujące partie liczącej blisko pięćset stron powieści.
Na okładce „Rockowego Armagedonu” umieszczono notę Stephena Kinga, który miał uznać tę powieść za „najlepszy thriller o popkulturze, jaki dotąd napisano?. Jeśli autor „Lśnienia” rzeczywiście coś takiego kiedykolwiek napisał, musiał przeżywać w tym czasie jakiś szczególnie groźny dla jego zdrowia psychicznego atak melancholii. Rockowy światek przedstawiony w powieści Martina niewiele ma bowiem wspólnego z rzeczywistością, o czym można się przekonać sięgając po biografię – koniecznie nieautoryzowaną – którejkolwiek z wielkich kapel przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (osobiście polecam historie Led Zeppelin, The Rolling Stones i Black Sabbath). Porównując je z opisami Martina, przekonamy się jak bardzo amerykański pisarz poszedł na łatwiznę, jak koturnowy i rażący sztucznością stworzył świat. Rekordy infantylizmu pobił jednak opisując występy The Nazgul. Proszę, oto próbki: „Utwór osiągnął wyjące crescendo. Wszystkie instrumenty wydawały z siebie przeraźliwy pisk, który nie przestawał narastać”; „Maggio zagrał długi, chwiejny, szalony riff, który drażnił zakończenia nerwowe”. Przez całą książkę nie sposób pozbyć się irytującego wrażenia, że Martin najzwyczajniej w świecie nie… „poczuł bluesa”. Jakby pisał „Rockowy Armagedon” nie z potrzeby serca, ale na czyjeś konkretne zamówienie.
Książka przywodzi na myśl horrory Stephena Kinga. Podobnie zresztą jak czyni to w większości swoich dzieł autor „Miasteczka Salem”, George Martin postanowił mocno rozwinąć wątek obyczajowy powieści. I to – jak już wspomniałem – wyszło mu najlepiej. Gdyby na tym jedynie poprzestał, książkę dałoby się jeszcze uratować. Owszem, ale wtedy nie byłaby horrorem, a przecież Martin założył sobie, że napisze powieść grozy. Wplótł więc w całkiem sympatyczną historię poszukiwania przez Sandy’ego Blaira swoich młodzieńczych ideałów wyjątkowo głupawy i ciężkostrawny pierwiastek niesamowitości. I trafił kulą w płot. Inna sprawa, że strzelał samymi ślepakami. „Rockowy Armagedon” miał przerażać, tymczasem – zamiast wywoływać gęsią skórkę – w całkowicie niezamierzony sposób śmieszy. Najgorsze czeka nas jednak na końcu (jeśli ktoś w ogóle do końca dobrnie). Rozwiązanie intrygi zakrawa bowiem na parodię. I może nawet należałoby uznać tę książkę za tekst parodystyczny, gdyby nie była napisana tak śmiertelnie poważnym, górnolotnym i napuszonym stylem. W efekcie powstało dziełko, które rozczaruje wszystkich – i wielbicieli horrorów (bo nie przeraża), i fanów rocka (bo traktuje muzykę jedynie pretekstowo), i miłośników literatury sentymentalnej (bo inni zrobili to lepiej i mądrzej, nie odwołując się przy tym do ingerencji zaświatów).
PS. Na koniec jeszcze dwie uwagi, kierowane chyba raczej do tłumacza niż autora. Na stronie 21 spotykamy taki oto ciekawy opis: „Okładka [chodzi o obwolutę jednej z płyt The Nazgul] była mroczna i złowieszcza, utrzymana w ciemnych odcieniach czerni, szarości i fioletu”. Zastanowiły mnie zwłaszcza te „ciemne odcienie czerni”… I rzecz druga: w Polsce wyszło już tyle komiksów ze Spider-Manem (filmów nie licząc), że tłumacz powinien wiedzieć, iż pisownia „Spiderman” jest jeśli nie błędna, to odbiegająca od ogólnie przyjętej w naszym kraju.
koniec
16 sierpnia 2005

Komentarze

22 V 2010   15:57:29

Ha! Jakoś mi ten tekst umknął lata temu. Może GRRM powinien Toma Wolfe poczytać :)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Wobec grozy wojny
Joanna Kapica-Curzytek

26 III 2023

„Ognisty medalion” umiejętnie łączy współczesne motywy thrillera i powieści sensacyjnej z opowieścią o niełatwych losach ludzi u schyłku drugiej wojny światowej w stolicy Niemiec.

więcej »

Polsko-niemiecki kalejdoskop
Andreas „Zoltar” Boegner

25 III 2023

Czy książka, która napisana została z myślą o niemieckim odbiorcy, może być ciekawą lekturą dla polskich czytelników? Publikacja Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich udowadnia, że to istotnie możliwe.

więcej »

PRL w kryminale: Ostatni kieliszek koniaku w życiu
Sebastian Chosiński

24 III 2023

Wbrew tytułowi wydanej w 1978 roku powieści Jerzego Edigeya „Nagła śmierć kibica”, jej akcja wcale nie rozgrywa się w środowisku fanatycznych kiboli któregoś z pierwszoligowych klubów piłkarskich. „Kibicem”, którego dopada przedwczesna śmierć jest – na pierwszy rzut oka – szacowny naukowiec, który, co okazuje się z czasem, wcale nie jest postacią świetlaną.

więcej »

Polecamy

Cyborg, czyli mózg w maszynie

Stare wspaniałe światy:

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż twórcy

Po Westeros i okolicach
— Dawid Kantor

Przed lodem i ogniem
— Dawid Kantor

Na ubitej ziemi
— Kamil Armacki

Pieśń nad pieśniami
— Kamil Armacki

O rycerzu twardogłowym
— Miłosz Cybowski

Na skrzydłach innego wiatru
— Beatrycze Nowicka

Nim zawieją wichry zimy
— Kamil Armacki

Smoki tańczą dość niemrawo
— Miłosz Cybowski

Mniej intryg, więcej nudy
— Miłosz Cybowski

Przeczytaj to jeszcze raz: W sieci intryg, spisków i nudy
— Miłosz Cybowski

Tegoż autora

Pieśni o zmartwychwstaniu
— Sebastian Chosiński

Szczęśliwi ludzie z wyspy Fionii
— Sebastian Chosiński

Opowieści liryczne, historie codzienne…
— Sebastian Chosiński

Do szpiku kości
— Sebastian Chosiński

Uduchowieni młodzi ludzie
— Sebastian Chosiński

Wyrwać się z kokonu
— Sebastian Chosiński

Artystyczne oblicze internacjonalizmu
— Sebastian Chosiński

Romantycy muzyki jazzowej
— Sebastian Chosiński

Maestro na niepogodę
— Sebastian Chosiński

Emeryt, który postanowił dorobić
— Sebastian Chosiński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.