Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Nie ze Sławomirem takie numery

Esensja.pl
Esensja.pl
„Kruk” Piotra Górskiego, powieść kryminalna z wątkiem akademickim, może się spodobać. Dostajemy tu to, co od zawsze lubimy, a tempo i przebieg akcji nie rozczarują.

Piotr Górski
‹Kruk›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKruk
Data wydania5 lipca 2017
Autor
Wydawca HarperCollins Polska
ISBN978-83-2763-126-8
Format496s.
Cena37,99
Gatunekkryminał / sensacja / thriller
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 29,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Nazywa się Kruk. Sławomir Kruk. Jest policjantem dochodzeniowym w Trójmieście. Podczas ostatniej sprawy popadł w kłopoty, bo przekroczył swoje uprawnienia. Ale jest na tyle dobry, że młoda pani prokurator, Marta Krynicka, która objęła śledztwo w sprawie morderstwa – uparła się, że nie chce pracować z nikim innym.
Kruk przerywa więc urlop, ale w sumie i tak wolny czas jest mu po nic. Nie umie odpoczywać, poza tym – jego prywatne życie nie istnieje. Tutaj możemy być trochę rozczarowani, że autor idzie po linii najmniejszego oporu, tworząc, pojawiającą się po raz n-ty już w literaturze kryminalnej, postać śledczego z rozwalonym życiem osobistym, w dołku i na marginesie wszystkiego, żyjącego tylko pracą. A z kobietami to… ach, szkoda mówić. Gdyby istniał jakiś związek zawodowy literackich postaci detektywów i śledczych, mogliby zaprotestować, że tworzący ich autorzy jako normę uznają skrajny brak równowagi między pracą a życiem prywatnym.
Kruk i Krynicka prowadzą więc wspólnie dochodzenie w sprawie morderstwa. Morze na plaży w Jelitkowie wyrzuciło na brzeg skórzany worek ze zwłokami. Zgodnie ze schematem kryminału, rozpoczyna się zbieranie dowodów, rozpytywanie tych, którzy coś mogliby o tym zdarzeniu wiedzieć. „Kruk” od razu zwraca na siebie uwagę znakomitym językiem. Zwłaszcza świetnie napisane są dialogi, zupełnie nie papierowe, ale wyraziste i potoczyste. Brawo! Okazuje się, że Sławomir Kruk ma talent do rozmów z ludźmi – z każdym potrafi porozmawiać inaczej. Ostro, łagodnie, konfrontacyjnie. Nierzadko tak, że wywołuje to nasz uśmiech.
Tropy śledztwa zawiodą nawet na uniwersytet. Kruk wypytuje studentów, ale też wykładowców. Może tylko jedna uwaga: jeżeli na uczelni pracuje taki profesor jak Rański, jeżdżący z wykładami po Europie, kandydujący na dziekana wydziału – w naszych realiach chyba nie do wyobrażenia byłoby to, że na tym samym korytarzu pracowałaby jego żona-szefowa firmy sprzątającej. Oczywiście – żadna praca nie hańbi, ale takich akurat sytuacji u nas na uczelni raczej się nie spotyka.
Mało sensowny też jest wątek romansu Kruka – nie napiszę z kim, bo to byłby już spoiler. Nasz bohater ma wyraźnego pecha. Nie dość, że nie ma życia prywatnego, a jak już próbuje coś z nim zrobić – to wybiera opcję najgorszą z możliwych z punktu widzenia jego kariery (i nierozliczonej jeszcze jego wcześniejszej sprawy dotyczącej przekroczenia uprawnień). Mocno naciągane jest też to, że romans naszego bohatera odbywa się oczywiście – ojej, no kto by pomyślał – na oczach jego byłej, co budzi u niej dziwne reakcje. Trzeba jednak książkę wypełnić czymś, co stanowi tło dla przebiegu akcji.
Podobają mi się na ogół te powieści kryminalne, które nie epatują przesadnie „okołokostnicowymi” klimatami, nie są przeładowane realistycznymi szczegółami dotyczącymi wyglądu zwłok czy opisami miejsca zbrodni. Taka właśnie jest ta powieść, raczej pozbawiona brutalnego naturalizmu, a stawiająca w zamian na intelektualną stronę sprawy rozwiązywanej przez komisarza i panią prokurator. Jest także wątek prowadzący nas do starożytności – i okazuje się nagle, że i w naszych czasach znajomość kultury Rzymian może być przydatna.
Znajdziemy w „Kruku” dobrze zarysowane, wiarygodne postacie, ciekawe ludzkie typy, z ich specyficzną dla każdego życiową filozofią. Jest wątek wielkiego biznesu, jest tło narkotykowe, motyw rywalizacji: o wpływy, o rodzicielską miłość, o kobietę… Można pochwalić komisarza Kruka za to, że nie daje się zwieść Marcie, która chcąc zaliczyć sukces w rozwiązaniu tajemnicy śledztwa, nalega na jak najszybsze jego zakończenie (a może jednak ktoś za tym stoi?). Nie ze Sławomirem takie numery.
Choć niestety, nie wszystkie rzeczy znajdą w finale swoje wyjaśnienie (co pozostawia niedosyt), książka ma taki przebieg akcji i tempo, że w dużej mierze zostaje nam to wynagrodzone. Nie wszystko w finale się znalazło, a może to celowe, bo „Kruk” sprawia wrażenie, że autor przymierza się do kontynuacji. To byłaby dobra wiadomość, naprawdę chętnie sięgnęłabym po ciąg dalszy.
koniec
19 października 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Oczami zakochanej kobiety
Joanna Kapica-Curzytek

22 I 2018

„Zanim nadejdzie monsun” prowadzi nas do przedwojennych Indii, odsłaniając bogatą kulturę tego kraju i nawiązując do obecności brytyjskich kolonistów. Jest też miłość, zdolna pokonać kulturowe różnice oraz największe przeciwności losu.

więcej »

Lokalny kryminał
Jarosław Loretz

18 I 2018

Antologia „Hardboiled” to całkiem udana krajowa próba zmierzenia się ze specyficzną odmiana kryminału.

więcej »

Discman, gimbaza i zmywak
Albert Walczak

17 I 2018

Anna Cieplak szturmem weszła na polską scenę literacką. Za swoją debiutancką powieść „Ma być czysto” otrzymała prestiżową Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada. Czy „Lata powyżej zera” – najnowsza książka młodej autorki – spotkają się z równie dużym uznaniem?

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Oczami zakochanej kobiety
— Joanna Kapica-Curzytek

Autorka w pułapce
— Joanna Kapica-Curzytek

Poznań jak stara kamienica
— Joanna Kapica-Curzytek

O formach życia okołoksiążkowego
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie oglądać się za siebie
— Joanna Kapica-Curzytek

Jedyna w swoim rodzaju
— Joanna Kapica-Curzytek

Prywatne czyli polityczne
— Joanna Kapica-Curzytek

Morderstwa i medycyna
— Joanna Kapica-Curzytek

Umowa z wydawcą to umowa
— Joanna Kapica-Curzytek

Drzwi do krainy fantazji
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.