Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Tak, ale po co to wszystko?

Esensja.pl
Esensja.pl
Z opublikowanych zapisków z dziennika Michała Hellera, skrzących humorem, przebija znakomity zmysł obserwacyjny autora. Jednocześnie „Podróże z filozofią w tle” nic nie tracą z głębi jego przemyśleń oraz naukowych i teologicznych dociekań, zawartych w „oficjalnych” książkach.

Michał Heller
‹Podróże z filozofią w tle›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPodróże z filozofią w tle
Data wydania24 sierpnia 2017
Autor
Wydawca Copernicus Center Press
ISBN978-83-7886-317-5
Format264s. 125×195mm
Cena44,90
Gatuneknon-fiction, podręcznik / popularnonaukowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 36,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Jeśli jest się naukowcem takiego formatu, jak Michał Heller, konferencje naukowe, wykłady gościnne, pobyty w instytucjach naukowych, a także uroczystości, związane z wyróżnieniami i nagrodami, stają się istotną częścią życia. „Podróże z filozofią w tle” dają nam okazję towarzyszyć autorowi w jego podróżach w różne części świata. Michał Heller, fizyk, kosmolog, filozof i duchowny katolicki, będąc w drodze - przygląda się światu, komentuje, opisuje, rozmyśla i wspomina. Ba, formułuje nawet cztery prawa podróżowania! Książka została też uzupełniona zdjęciami z różnych okresów życia autora.
Podróżowanie rozpoczęło się od pierwszej naukowej wyprawy za granicę, do Belgii w 1975 roku. Trudne czasy, bo najpierw trzeba było miesiącami zabiegać o paszport. Same podróże też nie były w tamtym okresie najłatwiejsze, ze względu na, nazwijmy to, nikłą siłę nabywczą złotówek na Zachodzie („napełniliśmy butelki wodą z peronowych kranów”…). Notatki Michała Hellera kończą się na 2013 roku, gdy jest już rozpoznawalną osobą w naukowym świecie. Został między innymi uhonorowany nagrodą Templetona w 2008 roku, nadawaną za „wyjątkowy wkład w afirmację duchowego wymiaru życia”, jak głosi jej Fundacja.
Część tekstów, które składają się na niniejszy tom, była już wcześniej publikowana. Wydawca zamieszcza na końcu książki listę pierwodruków. Pierwsza edycja „Podróży z filozofią w tle” ukazała się w 2006 roku, natomiast obecne wydanie jest wznowieniem drugiego, z 2014 roku. Lekturę poprzedza krótki wstęp Małgorzaty Szczerbińskiej-Polak, która dokonała wyboru i opracowania zapisków. Zapoznajemy się także z życiorysem Michała Hellera, zestawionym przez ks. prof. dr. hab. Stanisława Wszołka. Fakty z biografii pozwalają nam lepiej wgłębić się w krótkie impresje, skondensowane zdania i skrótowe refleksje.
Wiedząc, jak wszechstronna jest problematyka publikacji Michała Hellera, musimy być przygotowani na to, że jego rozważania obejmą tu wiele tematów. Nie tylko tytułową dziedzinę nauki! Są także spostrzeżenia dotyczące bardzo prozaicznych rzeczy, jak podróżowanie (i towarzyszące temu rozmaite zdarzenia, spóźniające się samoloty, wygląd hotelowych pokoi, obserwacje innych podróżujących, itp.). Mamy też przemyślenia dotyczące licznych lektur, nie tylko naukowych. Michał Heller czyta nie tylko Galileusza czy Einsteina, ale też Schulza, Herlinga-Grudzińskiego, Joyce’a i Herberta…
Są również notatki o Kościele. Przewidywania na temat przyszłości Kościoła katolickiego w Polsce, zapisane w marcu 1989 roku, dają wiele do myślenia. Pobrzmiewa rozczarowanie stanem współczesnej teologii w naszym kraju. Michał Heller niejeden raz powraca też do zagadnienia związanego z miejscem matematyki w naukach ścisłych oraz w filozofii. I w niejednym miejscu pozwala sobie na subtelny humor, gdy komentuje otaczającą rzeczywistość, niewygody podróży czy nieprzewidziane sytuacje.
Najwięcej miejsca zajmują oczywiście rozważania na temat samej filozofii – w różnych kontekstach. Czasem jest to komentarz do jakiegoś banalnego zdarzenia. Innym razem – polemika z opiniami zasłyszanymi od innych. Są wspomnienia osób nieżyjących oraz kontynuacja dyskusji z nimi, jak z księdzem Józefem Tischnerem czy z księdzem Józefem Życińskim. Są też spisywane na gorąco przemyślenia dotyczące czytanych artykułów naukowych czy książek oraz notatki na marginesie wydarzeń, w których uczestniczy autor, jak na przykład słynna debata telewizyjna z Richardem Dawkinsem w Brnie, podczas której Pan Bóg – jak zapisał to Michał Heller – zainterweniował w historię…
Gdy Michał Heller otrzymał w 2008 roku Nagrodę Templetona, musiał on podołać udzielaniu dziesiątków wywiadów. Ten moment w życiu autora również znalazł się w zapiskach – wraz z refleksjami, że niestety, nie wszyscy dziennikarze przychodzą na wywiad dostatecznie przygotowani. Że wielu rozmowom towarzyszy pośpiech, bo taka jest specyfika dzisiejszych mediów. Ale też po niejednym wywiadzie tworzy się więź między dziennikarzem a jego rozmówcą („cień sympatii jako skutek razem wykonanej roboty”).
Wspólnie z Michałem Hellerem uczestniczymy w historycznych dla nauki przełomowych wydarzeniach, jak naukowa kontynuacja dorobku Einsteina, czyli dowiedzenie istnienia fal grawitacyjnych (zostały one zaobserwowane w 2015 roku) oraz proces odkrywania cząstki (bozonu) Higgsa. Wśród notatek znajdziemy relację z pobytu autora w laboratorium detekcji fal grawitacyjnych w Australii („prawie z nabożeństwem zakładałem ochronne obuwie i okulary, by wejść do sterylnie czystego pomieszczenia…”) oraz w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN, gdzie mieści się Wielki Zderzacz Hadronów.
Jest w „Podróżach z filozofią w tle” sporo zasługujących na uwagę myśli o życiu i nauce, jej kondycji i istocie. Pojawiają się tu wszystkie najważniejsze wątki, poruszane w książkach autora, które pisze on z wielką pasją i naukową uczciwością. Jeśli znamy już jakiekolwiek publikacje z jego dorobku – tom prywatnych notatek pozwoli nam poznać jego mniej oficjalny wizerunek. A jeżeli jeszcze nie czytaliśmy niczego Michała Hellera, książka ta stanowi znakomity wstęp do tego, by sięgnąć po jego naukowe (lub popularnonaukowe) publikacje i dalej podążać tropem jego przemyśleń oraz naukowych wniosków. Autor pozostawia nas z fundamentalnymi pytaniami: „Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?” oraz „Tak, ale po co to wszystko?”. Pierwszy, doniosły krok w stronę poznania rzeczywistości już za nami.
koniec
3 listopada 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Lokalny kryminał
Jarosław Loretz

18 I 2018

Antologia „Hardboiled” to całkiem udana krajowa próba zmierzenia się ze specyficzną odmiana kryminału.

więcej »

Discman, gimbaza i zmywak
Albert Walczak

17 I 2018

Anna Cieplak szturmem weszła na polską scenę literacką. Za swoją debiutancką powieść „Ma być czysto” otrzymała prestiżową Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada. Czy „Lata powyżej zera” – najnowsza książka młodej autorki – spotkają się z równie dużym uznaniem?

więcej »

Mała Esensja: Kosmiczne przygody we wspólnym pokoju
Marcin Mroziuk

16 I 2018

Wbrew nasuwającym się skojarzeniom, „Ala Baba i dwóch rozbójników” nie jest wariacją na temat znanej baśni, lecz wciągającą opowieścią o blaskach i cieniach posiadania młodszego rodzeństwa. Joanna Wachowiak potrafiła zaś nie tylko przyciągnąć uwagę czytelników, ale również uświadomić dzieciom kilka ważnych spraw.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Ania z Zielonego Wzgórza zmieniłaby zdanie
— Joanna Kapica-Curzytek

W poszukiwaniu „trzeciej kultury”
— Joanna Kapica-Curzytek

Syberia - Kosmos – Buckingham Palace
— Joanna Kapica-Curzytek

Kierunek życia
— Joanna Kapica-Curzytek

Zawód: uczony
— Joanna Korczyńska

Esensja czyta: Październik-listopad 2009
— Jędrzej Burszta, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Marcin T.P. Łuczyński, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski, Krzysztof Wójcikiewicz

Nieprzemienność wszechświata
— Artur Długosz

Tegoż autora

Autorka w pułapce
— Joanna Kapica-Curzytek

Poznań jak stara kamienica
— Joanna Kapica-Curzytek

O formach życia okołoksiążkowego
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie oglądać się za siebie
— Joanna Kapica-Curzytek

Jedyna w swoim rodzaju
— Joanna Kapica-Curzytek

Prywatne czyli polityczne
— Joanna Kapica-Curzytek

Morderstwa i medycyna
— Joanna Kapica-Curzytek

Umowa z wydawcą to umowa
— Joanna Kapica-Curzytek

Drzwi do krainy fantazji
— Joanna Kapica-Curzytek

Demokracja – demokracją, ale…
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.