Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Pewne książki należy przeżuwać

Esensja.pl
Esensja.pl
Rok 1890, Londyn. Uliczny kram z książkami, kawiarnie tonące w dymie z cygar, małe drukarnie, miłość sprzed lat i niemal szpiegowska intryga – oto początek niezwykłej wyprawy dwóch bukinierów po cenny rękopis. W najnowszej powieści Matthew Pearla „Złodzieje książek” tajemnica miesza się z przyjaźnią, pragnienie ze strachem, a prawda z fałszem.

Matthew Pearl
‹Złodzieje książek›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułZłodzieje książek
Tytuł oryginalnyThe Last Bookaneer
Data wydania13 września 2017
Autor
PrzekładZbigniew Kościuk
Wydawca Sonia Draga
ISBN978-83-7999-948-4
Format384s. 143×205mm
Cena39,—
Gatunekhistoryczna, kryminał / sensacja / thriller
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 30,47 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 29,64 zł
Kup wLitero.pl: 39,00 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
„Sięgnij po kieszonkowe wydanie słownika Webstera ze spodu mojego wózka i otwórz na literze B – słowo, o którym mowa, powinno być tutaj, pomiędzy book (książka) i bookish (mól książkowy). Nie, nie znajdziesz słowa bukinier w żadnym słowniku, ale uważaj, wkrótce wypełnimy ten brak”. – Tak pan Fergins, narrator najnowszej książki Matthew Pearla pt. „Złodzieje książek”, rozpoczyna swoją opowieść. Będzie to wspomnienie ostatniego wielkiego skoku bukinierów – ludzi, którzy zajmują wyjątkową pozycję w skomplikowanym łańcuchu postaci łączącym pisarza z czytelnikiem. Kim są? Jak działają? Czy słusznie nazywa się ich „piratami” kradnącymi utwory literackie? Aby się tego dowiedzieć, trzeba wspólnie z bohaterami, wyruszyć w piękną, choć długą i – niestety – dość męczącą podróż.
Na powieść, która jest połączeniem kryminału, powieści historycznej i przygodowej oraz książki podróżniczej, składa się siedemnaście rozdziałów. Czytelnik jednak, wspólnie z Cloverem, bukinierami: Ferginsem, Davenportem i Belialem, rudym W. Billem i tajemniczym pisarzem Roberten Stevensonem, wyjeżdża, tak naprawdę nie ruszając się z miejsca. To opowieść bowiem – snuta w pociągu, kawiarni, bibliotece, zakładzie dla obłąkanych, sądzie – jest podróżą samą w sobie. Podróżą w przeszłość, w której więcej pytań niż odpowiedzi. Niebezpieczną zamorską eskapadą na egzotyczną, położoną gdzieś na Atlantyku, wyspę Samoa – do miejsca, gdzie zacierają się granice między dobrem a złem. Czasem bywa też cichą przechadzką wśród ulubionych książek, romansem, innym znów razem – dramatyczną ucieczką lub szaleńczą wyprawą, której celem jest zdobycie cennego rękopisu umierającego pisarza, zanim skradnie go inny łowca książek.
Powieść napisana jest ciekawie. Czytelnik zostaje wciągnięty w świat XIX-wiecznych intryg, obserwuje ostatnie starcie dwóch słynnych bukinierów na chwilę przed podpisaniem międzynarodowej umowy likwidującej czarny rynek wydawniczy. Akcję jednak spowalniają nazbyt szczegółowe opisy, mnóstwo epizodycznych zdarzeń i postaci, a także – według mnie niekonieczne – nadmierne planowanie i teoretyzowanie przez bohaterów. W efekcie książka trochę mnie zmęczyła. Muszę jednak przyznać, że sam język powieści, dobór słów, dbałość o realizm historyczny – są jej niewątpliwymi atutami.
Czy polecam „Złodziei książek” innym czytelnikom? Zacytowany przez Matthew Pearla Francis Bacon stwierdził, że: „pewnych książek wolno jedynie skosztować, inne powinno się połykać, są też [te], które należy przeżuwać i smakować”. „Złodzieje…” to według mnie przykład trzeciej kategorii – tę powieść lepiej „przeżuwać” powoli, bo na początku jej smak, tak jak ava (kto ciekawy, niech sprawdzi) nie zachwyca, lecz tradycja, którą stara się przechować – jest godna pochwały.
koniec
16 listopada 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Wakacje w gnieździe os
Sebastian Chosiński

20 III 2018

„Rzeka Chronos” była najambitniejszym przedsięwzięciem Kira Bułyczowa. Pisarz planował powstanie kilkunastu (przynajmniej piętnastu) wchodzących w jej skład powieści i mikropowieści. Skończyło się na dziewięciu ukończonych i eseju. Polską edycję serii wydawnictwo Solaris rozpoczęło od publikacji – w dwóch częściach – „Rezerwatu dla naukowców”, który opowiada o alternatywnej historii Związku Radzieckiego w latach 30. XX wieku.

więcej »

Mała Esensja: Zagadki dla małych mieszczuchów
Marcin Mroziuk

19 III 2018

Trzecie spotkanie z parą sympatycznych detektywek odbywa się wprawdzie w zupełnie nowej scenerii, ale „Tajemnice Końskiej Zagrody” mają te same zalety co poprzednie książki Magdy Podbylskiej. Młodzi wielbiciele zagadek kryminalnych będą więc z pewnością zachwyceni tą lekturą.

więcej »

Dawno temu w Katalonii
Joanna Kapica-Curzytek

18 III 2018

„Victus”, książka poświęcona wojnie o sukcesję hiszpańską w XVIII wieku, jest napisana z epickim rozmachem i stanowi świetny przykład powieści historycznej.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Mickiewicz seryjnym mordercą?
— Michał Foerster

Tegoż autora

Między niebem a oceanem. Historia pewnej wyspy
— Joanna Sapa

Niekonsekwentna miłość
— Joanna Sapa

Pytania? Odpowiedzi?
— Joanna Sapa

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.