Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Kij w mrowisko

Esensja.pl
Esensja.pl
Dla nie-ekspertów lektura „Mody, wiary i fantazji” będzie sporym wyzwaniem, natomiast czytelnicy zorientowani w poruszanej tu problematyce dostaną szeroki zarys najważniejszych osiągnięć współczesnej fizyki, przedstawiony z dużą dozą krytycyzmu.

Roger Penrose
‹Moda, wiara i fantazja w nowej fizyce Wszechświata›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułModa, wiara i fantazja w nowej fizyce Wszechświata
Tytuł oryginalnyFashion, Faith, and Fantasy in the New Physics of the Universe
Data wydania14 września 2017
Autor
PrzekładŁukasz Lamża
Wydawca Copernicus Center Press
ISBN978-83-7886-319-9
Format800s. 140×215mm; oprawa twarda
Cena99,90
Gatuneknon-fiction, podręcznik / popularnonaukowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 82,47 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 49,95 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Sir Roger Penrose, brytyjski fizyk i matematyk, od lat zajmuje się problemami fizyki teoretycznej, skierowanymi na ostateczne(?) wyjaśnienie struktury Wszechświata. Między innymi, wraz ze Stephenem Hawkingiem jest autorem dowodu twierdzenia o osobliwościach, będącego częścią ogólnej teorii względności. Naukowiec jest także znanym popularyzatorem nauki, by wymienić wydane także u nas książki: „Nowy umysł cesarza”, „Cienie umysłu”, „Makroświat, mikroświat i ludzki umysł”. Penrose znany jest z tego, że nie jest naukowym konformistą – potrafi krytycznie przyglądać się postępowi współczesnej nauki i zadawać ważne pytania. Jest przy tym świadom, że trudno o ostateczne odpowiedzi i czasami trzeba podważyć wcześniejsze dokonania, także własne. Nie jest prawdziwym naukowcem ten, kto uparcie trzyma się „wiedzy pewnej”, wrogo reagując na wszelkie próby ponownej rewizji dotychczasowej wiedzy.
Za taką próbę nowego, krytycznego spojrzenia można uznać „Modę, wiarę i fantazję w nowej fizyce Wszechświata”. To monumentalne, liczące ponad osiemset stron dzieło powstało na podstawie serii wykładów wygłoszonych przez autora kilkanaście lat temu na Uniwersytecie w Princeton. Książka to swego rodzaju „kij w mrowisko”, wybijający przedstawicieli nauki z ich dobrego samopoczucia i inspirujący ich do przyjęcia innej perspektywy. Tak właśnie powstaje nauka, w ten sposób dokonuje się jej postęp. I jeżeli przemyślenia Penrose’a doczekały się komentarza Leonarda Susskinda (innego wielkiego naukowca, między innymi twórcy słynnej teorii strun): „Masz oczywiście rację, ale idziesz w kompletnie niewłaściwym kierunku!” - oby było to wstępem do poważnych naukowych sporów w przyszłości.
Roger Penrose do teorii Susskinda rzeczywiście się odnosi: interpretuje rozwój teorii strun w kategoriach „mody” - zadając pytanie, czy publikowane z tego zakresu prace rzeczywiście przybliżają nas ku zrozumieniu faktycznego świata fizycznego, w którym żyjemy? Autor podważa także podzielaną przez większość fizyków „niewzruszoną wiarę w mechanikę kwantową”, dodatkowo wzmocnioną spektakularnymi sukcesami, jeśli chodzi o obserwacje (by wspomnieć tylko eksperyment z przewidzianym wcześniej teoretycznie bozonem Higgsa). W kolejnej części książki stara się odsłonić, jak to ujmuje, „poziom fantazji, którym oddają się współcześnie kosmolodzy”. Nie sposób nie dostrzec, że Penrose ma do wielu naukowych teorii sceptyczny, wręcz negatywny stosunek.
Brytyjski naukowiec wyszedł z założenia, że naukę tworzą ludzie, tak jak wszyscy podatni na pewne wpływy, ulegający „instynktom stadnym”, konformistyczni i niechętnie opuszczający utarte koleiny myślenia i działania. Sytuacja we współczesnej fizyce jest tym trudniejsza, bowiem nie mamy jeszcze do końca i w całości opisanej - językiem matematyki i fizyki teoretycznej - natury naszego Wszechświata. Teorie pozostają na razie teoriami, choć i tak trzeba tu dostrzec ogromny postęp, dokonujący się w tej kwestii dosłownie z roku na rok. Nauka, tak jak każda inna dziedzina działalności człowieka – podlega, a także ulega pewnym mechanizmom ludzkich zachowań: racjonalnych i irracjonalnych. Możliwość prześledzenia ich na przykładach dokonań współczesnej fizyki, zestawionych przez Rogera Penrose’a jest rzeczą bardzo interesującą.
Większość wywodu autora stanowią tu wzory i ich analiza, co dla laików, niestety, pozostaje nie do zgłębienia. Język matematyki jest tu obecny na poziomie bardzo wysokim: przestrzenie wektorowe, rozmaitości, liczby zespolone, rachunek różniczkowy i całkowy, by wymienić tylko niektóre kategorie. Jednak matematyka jest w książce niezbędna, ponieważ gwarantuje racjonalną argumentację autora odniesienie się do merytorycznych szczegółów poszczególnych teorii – i stwarza możliwość prawdziwej naukowej dyskusji na zasygnalizowane przez autora zagadnienia. Wszystko to utwierdza mnie w przekonaniu, że „Moda, wiara i fantazja w nowej fizyce Wszechświata” jest jednak przede wszystkim pozycją dla specjalistów. Trudno spełnić, niestety, wyrażone we wstępie życzenie autora, by z jego książki mogli korzystać „także nie-eksperci”. Nawet dobra znajomość matematyki na poziomie liceum może nie wystarczyć.
„Moda, wiara i fantazja w nowej fizyce Wszechświata” nie zalicza się więc do kategorii publikacji popularnonaukowych, które wszyscy – jeśli tylko zechcą - będą w stanie przeczytać i zrozumieć. Trzeba się przygotować na to, że lektura tej książki przerośnie tych, którzy nie są fachowcami w dziedzinie fizyki współczesnej. Tylko z rzadka, pomiędzy naukowym dyskursem, pojawiają się refleksje autora dotyczące jego stosunku do poszczególnych teorii czy kierunku badań w danej dziedzinie. Jeśli więc są nam znane (choć w zarysie) omawiane tu zagadnienia i poradzimy sobie z frustracją, że nie jesteśmy w stanie podążać za myślą autora, wyrażoną hermetycznym językiem matematyki – nawet te z rzadka wyławiane z tekstu „perełki” mogą usatysfakcjonować i poszerzyć naszą wiedzę.
koniec
19 listopada 2017

Komentarze

19 XI 2017   18:59:24

Jaka jest jakość tłumaczenia?

20 XI 2017   18:37:07

@Grzegorz
O ile mogę ocenić, od strony merytorycznej jest świetnie, natomiast pod względem językowym: są tu i ówdzie anglicyzmy, ale i tak nieźle, zwłaszcza w porównaniu z "Nowym światem pana Tompkinsa" Gamowa i Stannarda.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Mała Esensja: Ucieczka, pościgi i pomarańczowa marmolada
Joanna Kapica-Curzytek

17 III 2018

Książka „Paddington 2. Nowela filmowa” oparta na scenariuszu, świetnie zastępuje nam wersję kinową lub też pozwala lepiej zapamiętać to, co obejrzeliśmy na ekranie.

więcej »

Ten okrutny XX wiek: „Bezbarwny” zbrodniarz, „zwyczajny” dyktator
Sebastian Chosiński

16 III 2018

W ciągu dziesięciu lat dane mu było pełnić najważniejsze funkcje państwowe i partyjne: był prezydentem, premierem, przewodniczącym Rady Państwa, szefem parlamentu, wreszcie pierwszym sekretarzem partii komunistycznej. Wszystko to dane było osiągnąć człowiekowi bez politycznego wyrobienia i wyższego wykształcenia. Mimo to stworzył wokół swojej osoby kult jednostki, będący odbiciem czci, jaką oddawano Józefowi Stalinowi. O kogo chodzi? o Bolesława Bieruta – bohatera kolejnej książki Piotra (...)

więcej »

Mała Esensja: Co to był za rok!
Marcin Mroziuk

12 III 2018

Pójście do szkoły to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka, dlatego przeżycia siedmioletniej bohaterki „Coś ci powiem, Stokrotko…” z pewnością wzbudzą zainteresowanie jej rówieśników. Dzieje się tak, gdyż wprawdzie od czasu powstania książki Miry Jaworczakowej pewne realia zmieniły się (choćby telewizor nie jest już tak wielką atrakcją), ale mimo upływu ponad pięćdziesięciu lat zachowania i uczucia dzieci w tym wieku są niemal identyczne.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Niezwykłe pogranicze
— Joanna Kapica-Curzytek

„Nie mam nic innego do obiecania…”
— Joanna Kapica-Curzytek

Amerykański koszmar
— Joanna Kapica-Curzytek

Z niebieskiej perspektywy
— Joanna Kapica-Curzytek

Każde pokolenie
— Joanna Kapica-Curzytek

Losy uwikłane w historię
— Joanna Kapica-Curzytek

Oczami zakochanej kobiety
— Joanna Kapica-Curzytek

Autorka w pułapce
— Joanna Kapica-Curzytek

Poznań jak stara kamienica
— Joanna Kapica-Curzytek

O formach życia okołoksiążkowego
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.