Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

O (nie)odkrywaniu Ameryki

Esensja.pl
Esensja.pl
Historia pasażerów „Príncipe de Asturias”, statku, który podzielił los „Titanica”, mogłaby być niezapomniana, gdyby autor pozwolił sobie na szersze spojrzenie.

Jorge Díaz
‹Wszystkie marzenia świata›

EKSTRAKT:50%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułWszystkie marzenia świata
Tytuł oryginalnyTengo en mí todos los sueños del mundo
Data wydania26 września 2017
Autor
PrzekładBarbara Sławomirska
Wydawca Rebis
ISBN978-83-8062-174-9
Format480s. 135×215mm; oprawa zintegrowana
Cena39,90
Gatunekobyczajowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 30,47 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 30,32 zł
Kup wLitero.pl: 39,90 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Hiszpania też miała swój luksusowy transatlantyk. I to na motywach jego ostatniego, tragicznego rejsu do Buenos Aires (statek zatonął w 1916 roku u wybrzeży Brazylii) Jorge Díaz osnuł swoją powieść. Na pokładzie pływającej jednostki często podróżowali pasażerowie, udający się w podróż w jedną stronę – by osiedlić się w Argentynie i tam szukać lepszego życia.
Każdy człowiek marzy o poprawie swojego losu. Są tacy, którzy zrobią wszystko, aby stworzyć sobie na to szansę. Niektórzy decydują się na pozostawienie za sobą dosłownie wszystkiego i rozpoczęcie życia całkowicie na nowo.
Szkoda jednak, że Jorge Díaz nie wykorzystał w pełni swojego pomysłu. Największą słabością jego powieści jest mianowicie jej konstrukcja. Na pierwszych 350 stronach nie dzieje się niemal nic. Nie można oprzeć się wrażeniu, że autorowi brakowało wyobraźni, by rozwinąć w pełni swoją opowieść, zgłębić te nadzieje i marzenia, o których mowa w tytule. Za to mamy tutaj sporo niepotrzebnych powtórzeń, bo ile razy Díaz powraca do którejś z postaci (opowiada o nich przemiennie), stale powtarza o nich jedno i to samo, co wiemy już wcześniej. Przyznam, że nie była to – mówiąc delikatnie – porywająca lektura. Także dlatego, że powieść napisana jest w taki sposób, że trudno z bohaterami nawiązać emocjonalny kontakt. „Wszystkie marzenia świata” zaczynają się dopiero na jakieś sto stron przed końcem, kiedy wreszcie pojawia się ruch i odmiana – tak w świadomości bohaterów, jak i w ich historiach.
Smutne są realia, które otaczają bohaterów tej powieści. Bieda, brak perspektyw. Zauważmy, że tak było jeszcze w Europie zaledwie sto lat temu. Gabrielę z Majorki za mąż wydają rodzice za bogatego człowieka, który już jest w Argentynie i tam oczekuje na żonę. Dziewczyna nigdy go nie widziała, bo ślub, jednoosobowo, odbył się na Majorce. Trochę więcej szczęścia zdaje się mieć Żydówka Sara (pochodząca z terenów dzisiejszej Ukrainy). Niedawno poznany przystojny, bogaty, obyty w świecie mężczyzna nie wahał się z nią ożenić od razu. Sara tak się cieszy, że pojedzie z nim do Buenos Aires, tam jest tyle szans, tyle możliwości… Jest też Raquel, pracownica nocnego klubu, korzystająca z każdej okazji, aby zarobić. Wątkiem nieco oderwanym od reszty jest sprawa przewozu na statku kosztowności, pod nadzorem ówczesnego króla Hiszpanii Alfonsa XIII. Monarcha wyznacza osobę odpowiedzialną za transport. Podsumowując wszystko, mamy już pierwszy klucz do wyjaśnienia tytułu powieści: pieniądze.
Drugim jest bezsprzecznie seks. I to na tyle, że „Wszystkie marzenia świata” stają się w niejednym miejscu erotycznymi rojeniami autora. W zasadzie większość tej powieści obraca się właściwie wokół seksu i spraw płci. To bez wątpienia gorzka i pesymistyczna diagnoza o stanie świadomości ludzkości, ale czy Díaz odkrywa tutaj Amerykę? Jego intencję, owszem, całkowicie rozumiem: stolica Argentyny była miejscem, dokąd trafiało wiele porywanych i zwabianych podstępem kobiet, które były po przyjeździe zmuszane do pracy jako prostytutki. Bardzo obiecujący jest opis realiów półświatka w Buenos Aires (działa tu stowarzyszenie „Warszawa”, warto zwrócić na ten wątek uwagę).
Powieść mogła być przenikliwym i budzącym emocje obrazem tego problemu społecznego, gdyby nie to, że autor w gruncie rzeczy utrwala powielany do dziś (i mający się zadziwiająco dobrze) niebezpieczny oraz szczególnie obrzydliwy stereotyp. Oto jedna z bohaterek doskonale rozumie sytuację, w której się znalazła. A tok jej myślenia jest następujący: będę bita, gwałcona, faszerowana narkotykami i zmuszana do przyjmowania dwustu mężczyzn tygodniowo? Nic nie szkodzi, to i tak lepiej niż bieda, z której wyszłam. Tylko pogratulować autorowi. Ofiary handlu ludźmi i zmuszane do prostytucji kobiety (a jest ich niemało i w naszych czasach) niech sobie są nadal, co tam – przecież tak naprawdę im się to podoba! Wyciągamy je z nędzy i beznadziei, ba, dajemy im pracę!
„Wszystkie marzenia świata” to, jak dla mnie, średnia powieść o zmarnowanym potencjale. Kilkustronicowy epilog mógłby z pewnością być o wiele bardziej interesujący, gdyby go rozwinąć. Osobiście byłabym na przykład ogromnie ciekawa, na kogo wyrosła Amaya, córka kapitana statku „Príncipe de Asturias”. I jak dla niektórych bohaterów wypadła konfrontacja ich marzeń z rzeczywistością, w której się znaleźli. Dla wielu z nich – niespodziewanie. Bo z marzeniami w życiu trzeba ostrożnie. Wymyślimy sobie sto scenariuszy, a i tak wydarzy się ten sto pierwszy.
koniec
29 listopada 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Ten okrutny XX wiek: „Bezbarwny” zbrodniarz, „zwyczajny” dyktator
Sebastian Chosiński

16 III 2018

W ciągu dziesięciu lat dane mu było pełnić najważniejsze funkcje państwowe i partyjne: był prezydentem, premierem, przewodniczącym Rady Państwa, szefem parlamentu, wreszcie pierwszym sekretarzem partii komunistycznej. Wszystko to dane było osiągnąć człowiekowi bez politycznego wyrobienia i wyższego wykształcenia. Mimo to stworzył wokół swojej osoby kult jednostki, będący odbiciem czci, jaką oddawano Józefowi Stalinowi. O kogo chodzi? o Bolesława Bieruta – bohatera kolejnej książki Piotra (...)

więcej »

Mała Esensja: Co to był za rok!
Marcin Mroziuk

12 III 2018

Pójście do szkoły to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka, dlatego przeżycia siedmioletniej bohaterki „Coś ci powiem, Stokrotko…” z pewnością wzbudzą zainteresowanie jej rówieśników. Dzieje się tak, gdyż wprawdzie od czasu powstania książki Miry Jaworczakowej pewne realia zmieniły się (choćby telewizor nie jest już tak wielką atrakcją), ale mimo upływu ponad pięćdziesięciu lat zachowania i uczucia dzieci w tym wieku są niemal identyczne.

więcej »

Amerykański sen
Dominika Cirocka

8 III 2018

Historia opisana w „Grze o wszystko”, autobiografii Molly Bloom, wydaje się momentami bardziej nieprawdopodobna niż niejedna książka w całości oparta na fikcji literackiej. To opowieść o świecie wielkich wygranych i równie dużych przegranych, ciekawa, ale niepozbawiona „zgrzytów.”

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Niezwykłe pogranicze
— Joanna Kapica-Curzytek

„Nie mam nic innego do obiecania…”
— Joanna Kapica-Curzytek

Amerykański koszmar
— Joanna Kapica-Curzytek

Z niebieskiej perspektywy
— Joanna Kapica-Curzytek

Każde pokolenie
— Joanna Kapica-Curzytek

Losy uwikłane w historię
— Joanna Kapica-Curzytek

Oczami zakochanej kobiety
— Joanna Kapica-Curzytek

Autorka w pułapce
— Joanna Kapica-Curzytek

Poznań jak stara kamienica
— Joanna Kapica-Curzytek

O formach życia okołoksiążkowego
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.