Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Sceny z życia okołoksiążkowego

Esensja.pl
Esensja.pl
Czytelnicy, bibliofile, kolekcjonerzy książek – łączcie się! Dostajecie „Książkę o czytaniu”, o tym zdradliwym, zgubnym nałogu - albo idealnym sposobie na bogate życie wewnętrzne, jak kto woli.

Justyna Sobolewska
‹Książka o czytaniu›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKsiążka o czytaniu
Data wydania1 czerwca 2016
Autor
Wydawca Iskry
ISBN978-83-244-0440-7
Format244s. 125×195mm
Cena34,90
Gatuneknon-fiction
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 30,97 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 26,52 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Pierwsze wydanie „Książki o czytaniu” ukazało się w 2012 roku. Obecna edycja została wzbogacona o kilka nowych rozdziałów. Autorka Justyna Sobolewska, jest krytyczką literacką i dziennikarką, specjalizującą się w recenzjach książkowych. Zasiada także w jury wielu nagród literackich. Dwa lata temu została wyróżniona przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa.
O książkach pisze się wiele: recenzuje, wychwala i krytykuje. Wita się (i mocno promuje) na księgarskim rynku nowe pisarskie gwiazdy, zestawia się listy bestsellerów lub rankingi najlepszych tytułów wszech czasów z kręgu klasyki literatury. Ale w cieniu tego wszystkiego znajduje się „życie okołoksiążkowe” i wiele jego przejawów. Jak się okazuje, jest to życie bardzo intensywne, ma swoje blaski i cienie, nie brak tu osobliwości, by nie powiedzieć – dziwactw, większych i mniejszych.
Jeden z pierwszych rozdziałów („Zaleca się nie czytać”) niesie ze sobą ostrzeżenie. Czytanie to zgubny nałóg, a książki trują bardziej niż papierosy, przekonuje Justyna Sobolewska. Osobom czytającym grozi cały zestaw schorzeń: bowaryzm, donkiszotyzm i manie – by wymienić tylko niektóre. Że to nas nie dotyczy? Na pewno? To szczerze: ręka w górę, kto nigdy nie miał ataku abibliofobii czyli strachu przed tym, że nie będzie co czytać.
Pożyczanie książek (dobry zwyczaj…?), ich układanie na półkach (zawsze, ale to zawsze brakuje miejsca!), dylematy w rodzaju: papier czy czytnik - to tylko czubek góry lodowej, jeśli chodzi o to, co zaprząta umysły zapalonych czytelników. Justyna Sobolewska bada relacje ludzi i książek, dostrzegając w tym zjawisku wiele interesujących szczegółów. Czy zaginanie rogów i notowanie na marginesach to barbarzyńskie niszczenie książek czy tylko ich „personalizacja”? Co - i czy w ogóle – czytać w toalecie? Co to znaczy „czytać książkę kręgosłupem” (jak pisał Nabokov)? Czy lektura może wywołać mdłości? Jak widać, „fizjologia czytania” (tak to nazwijmy) to całkiem nieźle rozbudowany dział wiedzy, omówiony przez autorkę z erudycją i humorem.
Mamy także refleksje, skupiające się bardziej na aspekcie krytycznoliterackim. Przeczytamy tutaj o znaczeniu pierwszego zdania w utworach i o tym, jak zmienia się odbiór dzieła w zależności od tego, czy czytamy dla siebie, po cichu, czy głośno, wspólnie z innymi. O odbiorze książki decyduje również tytuł – znajdziemy tu krótką historię oraz przegląd tytułów, które mogą być ciekawe, odrażające lub głupawe (mój ulubiony to „Greccy wiejscy listonosze i ich datowniki”). Co tam zresztą tytuł, skoro samo pisanie to dla niejednego autora istna męka! Autorka pochyla się z empatią nad stanem jałowości pisarzy, czyli syndromu pustego ekranu (dawniej kartki). Może jakimś sposobem radzenia sobie z tą przypadłością jest tworzenie katalogów książek nieistniejących? Po drugiej stronie literackiego zwierciadła są książki „najbardziej nieprzeczytane”…
Autorka nie pomija także fenomenu Dyskusyjnych Klubów Książki, który zatacza coraz szersze kręgi, a także zjawiska spotkań autorskich. Mają one swoje uroki, łącznie z tak zwanymi „świrami spotkaniowymi”. Czytelnicy na takie wydarzenia przychodzą, bo chcą sprawdzić swojego autora: jak mówi? Czy naprawdę jest tak ciekawy, jak jego utwory? Ma też swoich miłośników podróżowanie szlakiem miejsc, uwiecznionych w książkach. Jak przekonuje Justyna Sobolewska, czasem to właśnie literatura daje klucz do ich zrozumienia.
Jednym z najciekawszych i najbardziej budzących emocje rozdziałów jest według mnie ten o powiązaniach czytania z pobytem w więzieniu („Co czyta stara recydywa?”). Przykład więzienia w Rawiczu, gdzie osadzeni czytają, dyskutują i nawet sami piszą recenzje do więziennej gazetki jest bardzo budujący. I choć – tak samo jak poza kratami - czytających jest coraz mniej, to można dostrzec, ile korzyści przynosi osadzonym kontakt z książkami. Wbrew stereotypom, mają oni potrzebę sięgania po lektury egzystencjalne, o złu i przemianie.
„Książka o czytaniu” powstała z miłości do czytania i literatury. To pasja na całe życie – i sposób na jego wzbogacenie. Każdy z nas ma prywatną historię czytania, swoje gusty, literackie sympatie i antypatie. Mamy własne przyzwyczajenia, jeśli chodzi o czytanie książek, ich porządkowanie czy pożyczanie. W każdym z rozdziałów „Książki o czytaniu” możemy się przejrzeć my, czytelnicy: ci, którzy zaginają rogi i robią notatki na marginesach i tacy, którzy nie wyobrażają sobie, by robić książkom taką krzywdę. Miłośnicy romansów, kryminałów i literatury science-fiction. Ci, którzy do zakładania książek używają różnych przedmiotów (czasem bardzo dziwnych). Czytelnicy, bibliofile, kolekcjonerzy woluminów – łączcie się!
koniec
3 grudnia 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Ten okrutny XX wiek: „Bezbarwny” zbrodniarz, „zwyczajny” dyktator
Sebastian Chosiński

16 III 2018

W ciągu dziesięciu lat dane mu było pełnić najważniejsze funkcje państwowe i partyjne: był prezydentem, premierem, przewodniczącym Rady Państwa, szefem parlamentu, wreszcie pierwszym sekretarzem partii komunistycznej. Wszystko to dane było osiągnąć człowiekowi bez politycznego wyrobienia i wyższego wykształcenia. Mimo to stworzył wokół swojej osoby kult jednostki, będący odbiciem czci, jaką oddawano Józefowi Stalinowi. O kogo chodzi? o Bolesława Bieruta – bohatera kolejnej książki Piotra (...)

więcej »

Mała Esensja: Co to był za rok!
Marcin Mroziuk

12 III 2018

Pójście do szkoły to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka, dlatego przeżycia siedmioletniej bohaterki „Coś ci powiem, Stokrotko…” z pewnością wzbudzą zainteresowanie jej rówieśników. Dzieje się tak, gdyż wprawdzie od czasu powstania książki Miry Jaworczakowej pewne realia zmieniły się (choćby telewizor nie jest już tak wielką atrakcją), ale mimo upływu ponad pięćdziesięciu lat zachowania i uczucia dzieci w tym wieku są niemal identyczne.

więcej »

Amerykański sen
Dominika Cirocka

8 III 2018

Historia opisana w „Grze o wszystko”, autobiografii Molly Bloom, wydaje się momentami bardziej nieprawdopodobna niż niejedna książka w całości oparta na fikcji literackiej. To opowieść o świecie wielkich wygranych i równie dużych przegranych, ciekawa, ale niepozbawiona „zgrzytów.”

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Niezwykłe pogranicze
— Joanna Kapica-Curzytek

„Nie mam nic innego do obiecania…”
— Joanna Kapica-Curzytek

Amerykański koszmar
— Joanna Kapica-Curzytek

Z niebieskiej perspektywy
— Joanna Kapica-Curzytek

Każde pokolenie
— Joanna Kapica-Curzytek

Losy uwikłane w historię
— Joanna Kapica-Curzytek

Oczami zakochanej kobiety
— Joanna Kapica-Curzytek

Autorka w pułapce
— Joanna Kapica-Curzytek

Poznań jak stara kamienica
— Joanna Kapica-Curzytek

O formach życia okołoksiążkowego
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.