Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Kalejdoskop światów

Esensja.pl
Esensja.pl
Ponosisz porażkę, wyciągasz wnioski, zaczynasz od nowa. Jesteś po kolei ojcem, mężem matką, więźniem, artystą i naukowcem, ale nic nie wychodzi ci dość dobrze. I tak kilka tysięcy razy. Oto „Dziesięć tysięcy żyć”– wypełniona po brzegi absurdem i doprawiona szczyptą humoru powieść Michaela Poore’a.

Michael Poore
‹Dziesięć tysięcy żyć›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułDziesięć tysięcy żyć
Tytuł oryginalnyReincarnation Blues
Data wydania24 października 2017
Autor
PrzekładJanusz Ochab
Wydawca Prószyński i S-ka
ISBN978-83-8123-040-7
Format512s. 130×200mm; oprawa twarda
Cena44,90
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 34,97 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 35,92 zł
Kup wLitero.pl: 44,90 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
W świecie stworzonym przez Michaela Poore’a każdy dostaje kolejną szansę. A dokładnie dziesięć tysięcy szans, by osiągnąć Doskonałość i stać się Jednością z Wszechświatem. Milo przetrwał już dziewięć tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt pięć żywotów, lecz za każdym razem popełniał błąd, który uniemożliwiał mu stanie się częścią Metaduszy. Tak naprawdę, mimo wyjątkowo licznych porażek, marzy jednak tylko o jednym – chce ponownie spotkać Śmierć.
Lektura „Dziesięciu tysięcy żyć” przypomina nieco czytanie zbioru opowiadań. W formie krótkich opowieści przedstawione zostały najważniejsze chwile rozlicznych wcieleń Mila oraz jego przygody w najróżniejszych miejscach i czasach. I choć łączą się one w spójną całość, a wspomnienia minionych żywotów bohatera przenikają się ze sobą będąc jednocześnie tłem dla kolejnych wyzwań, to podobnie jak w przypadku zbioru, mamy tu do czynienia z pewną nierównością. Niektóre historie czyta się naprawdę przyjemnie, inne z kolei wydają się mocno „naciągane” i przekombinowane. Pewien poziom absurdu jest oczywiście uzasadniony wybraną przez autora konwencją, ale momentami można odnieść wrażenie, że tak naprawdę stworzony przez niego świat nie rządzi się praktycznie żadnymi prawami. Ludzie mogą tu bowiem na przykład poruszać się w przestrzeni kosmicznej bez skafandrów, żonglować słoniami czy nurkować kilkadziesiąt metrów pod wodę bez butli (i nie mówię tu o osobach wyszkolonych w nurkowaniu swobodnym), a to wszystko – uwaga – dzięki opanowaniu własnego umysłu. Zawiłe losy i zaskakujące wyczyny Mila mają oczywiście służyć przekazaniu czytelnikowi pewnych „uniwersalnych prawd” – mnie jednak większość z nich zupełnie nie przekonała, a część wydała się udramatyzowana wręcz na siłę. Dużym osiągnięciem autora jest natomiast wykreowanie spójnego, charakterystycznego, zabawnego i w nieoczywisty sposób budzącego sympatię głównego bohatera, co zważywszy na mnogość różnorodnych przyjmowanych przez niego wcieleń i ról, było na pewno trudnym zadaniem.
Myląca może okazać się notka wydawnicza zamieszczona na okładce. Po pierwsze dlatego, że – przynajmniej na pierwszy rzut oka – łatwo odnieść wrażenie jakoby „Dziesięć tysięcy żyć” miało być czymś na pograniczu romansidła w stylu tak zwanego young adults, z którym książka nie ma absolutnie nic wspólnego (co było dla mnie dużym pozytywnym zaskoczeniem), a po drugie z powodu – poczynionego moim zdaniem na wyrost – porównania do twórczości między innymi Neila Gaimana. Być może nie jestem jej wielką fanką, ale na pewno stawiam ją o wiele wyżej niż tę powieść. Możliwe, że w „Dziesięciu tysiącach żyć” pod płaskimi morałami skrywa się coś głębszego, ja jednak niestety nie zdołałam tego dostrzec.
koniec
5 stycznia 2018

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Mała Esensja: Ucieczka, pościgi i pomarańczowa marmolada
Joanna Kapica-Curzytek

17 III 2018

Książka „Paddington 2. Nowela filmowa” oparta na scenariuszu, świetnie zastępuje nam wersję kinową lub też pozwala lepiej zapamiętać to, co obejrzeliśmy na ekranie.

więcej »

Ten okrutny XX wiek: „Bezbarwny” zbrodniarz, „zwyczajny” dyktator
Sebastian Chosiński

16 III 2018

W ciągu dziesięciu lat dane mu było pełnić najważniejsze funkcje państwowe i partyjne: był prezydentem, premierem, przewodniczącym Rady Państwa, szefem parlamentu, wreszcie pierwszym sekretarzem partii komunistycznej. Wszystko to dane było osiągnąć człowiekowi bez politycznego wyrobienia i wyższego wykształcenia. Mimo to stworzył wokół swojej osoby kult jednostki, będący odbiciem czci, jaką oddawano Józefowi Stalinowi. O kogo chodzi? o Bolesława Bieruta – bohatera kolejnej książki Piotra (...)

więcej »

Mała Esensja: Co to był za rok!
Marcin Mroziuk

12 III 2018

Pójście do szkoły to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka, dlatego przeżycia siedmioletniej bohaterki „Coś ci powiem, Stokrotko…” z pewnością wzbudzą zainteresowanie jej rówieśników. Dzieje się tak, gdyż wprawdzie od czasu powstania książki Miry Jaworczakowej pewne realia zmieniły się (choćby telewizor nie jest już tak wielką atrakcją), ale mimo upływu ponad pięćdziesięciu lat zachowania i uczucia dzieci w tym wieku są niemal identyczne.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Amerykański sen
— Dominika Cirocka

Chichot losu
— Dominika Cirocka

Cztery razy Oliver Sacks
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski

Pudełko nie czarno-białe
— Dominika Cirocka

Rutyna zabija
— Dominika Cirocka

Tak słodko, że aż mdli, czyli absurdy korpoświata
— Dominika Cirocka

Fantastycznie po raz drugi
— Dominika Cirocka

Sięgając po magię
— Dominika Cirocka

Z biblioteki Hogwartu
— Dominika Cirocka

Nie ma to jak spadek
— Dominika Cirocka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.