Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Z niebieskiej perspektywy

Esensja.pl
Esensja.pl
„Noworoczne anioły” to powieść pełna ciepła, humoru i optymizmu. A przy tym niebanalna – autorka testuje tu siłę przyjaźni oraz… anielskich mocy.

Hanna Urbankowska
‹Noworoczne anioły›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułNoworoczne anioły
Data wydania16 stycznia 2018
Autor
Wydawca Replika
ISBN978-83-7674-667-8
Format448s. 145×205mm
Cena36,90
Gatunekobyczajowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 30,47 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 28,04 zł
Kup wLitero.pl: 36,90 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Dwudziestolatki „z plusem”, Anna, Matylda i Zuzanna przyjaźnią się od lat. Wspierają się wzajemnie w trudnych chwilach, wspólnie obchodzą swoje urodziny. W Sylwestra też są razem i jak co roku zwierzają się, jakie są ich noworoczne postanowienia. „W tym roku traktujemy je poważnie”, zastrzega Matylda. Na liście życiowych planów trzech dziewczyn jest nowa praca, wspaniałe wesele i publikacja książki. Czyli nic takiego, czego nie dałoby się osiągnąć: jest ambitnie, romantycznie i życiowo.
Trójka przyjaciółek nie ma jednak pojęcia o tym, że ich postanowieniom przysłuchują się ich aniołowie stróżowie. Od lat strzegą swoich „duszyczek”, chroniąc przed życiowymi katastrofami, ale też dbając, by dziewczyny stale się rozwijały i były coraz lepszymi ludźmi. Anielskie moce potrafią zdziałać wiele (o czym przekonujemy się podczas lektury), ale cóż, nie są wszechmocami! „Jedno niebezpieczeństwo zażegnane, a już dusza ludzka radośnie dryfuje w stronę następnej katastrofy, spuścisz ją z oka na pięć minut i możesz zmarnować rok pracy…”, żali się Zanael, anioł stróż Zuzanny. A na fuszerkę pozwolić sobie nie można, bo anioły są też oceniane przez „górę” - i to w rocznych bilansach!
Śledzimy na przemian losy każdej bohaterki. Na ich drodze jest sporo wybojów i zakrętów. One same nie zawsze są w stanie dokonywać dobrych dla siebie wyborów (jak na przykład Zuzanna). Mocno dostają po głowie, ale pewnie byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie Annael, Zanael i Matiel, śledzący (z niebieskiej perspektywy) każdy ich krok i próbujące jeśli nie oddalić, to chociaż złagodzić straszliwe skutki ich życiowych pomyłek. Bez nich Anna, Zuzanna i Matylda już nieraz znalazłyby się w sytuacji bez wyjścia.
„Noworoczne anioły” czyta się jednym tchem z prawdziwą przyjemnością. Przede wszystkim dlatego, że napisane są przejrzyście i w każdym calu poprawnie, dialogi brzmią naturalnie. Widać, że autorce nie brakuje poczucia humoru – takiego w dobrym guście – oraz umiejętności kreowania tak szerszej perspektywy akcji, jak i drobnych szczegółów, które z powodzeniem ubarwiają całość. Ponieważ jest to literacki debiut Hanny Urbankowskiej (notabene doktora filozofii) – jestem zdania, że wszystko to bardzo dobrze wróży, jeśli chodzi o kolejne książki.
Powieść porusza problemy bliskie wielu młodym ludziom: poszukiwanie pracy (często już wbrew nadziei), dylematy uczuciowe (nie brak tu „ślepych uliczek”), relacje z rodzicami (czemu uparcie trzymają się myśli że jedyna droga ich córek do życiowej stabilizacji – to małżeństwo, i to za wszelką cenę!), przyjacielska lojalność. Mnogość życiowych wyborów mocno przytłacza. Czasem się wydaje, że nie ma innej drogi niż odrzucenie własnych marzeń i ambicji. Czy warto?
Może tylko brakuje trochę lepszego zróżnicowania charakterów trzech dziewczyn – są one w gruncie rzeczy dość podobne do siebie. I z pewnością można było też „podkręcić” sceny interwencji aniołów w ziemskim świecie: te fragmenty są przeważnie dosyć statyczne, a Annael, Matiel i Zanael zbyt wiele razy ograniczają się tylko do komentowania przebiegu wydarzeń. Świetnie czyta się właśnie te miejsca, w których nagle znikają jakieś rzeczy, komuś przychodzi do głowy jakaś odkrywcza myśl albo coś wydarza się nagle „samo”. Czy na pewno? Może po lekturze tej książki zupełnie inaczej będziemy podchodzić do stale powtarzającego się problemu gubiących się rzeczy oraz nadzwyczajnych (hm…) zbiegów okoliczności?
Świetny jest wątek Matyldy, aspirującej pisarki, w którym Hanna Urbankowska nie szczędzi złośliwości pod adresem wydawców, notorycznie i uporczywie odrzucających nadsyłane do druku książki. Ale dostaje się też (niedoszłym) pisarzom, którym często brakuje samokrytycyzmu i zarzucającym wydawnictwa wątpliwej jakości wytworami swojej wyobraźni, które udają dobrą prozę. W finale autorka jednak przestrzega: nie śmiejmy się z cudzych marzeń, okażmy zrozumienie – bo mogą one być początkiem czegoś wspaniałego. Na uwagę zasługuje też wątek Anny i Fryderyka. Czeka nas całkowicie nieoczekiwany zwrot akcji!
W „Noworocznych aniołach” swoja istotną rolę do odegrania mają koty, są też akcenty artystyczne – jedna z bohaterek odkrywa swoje spóźnione nieco, ale „do odrobienia” powołanie do twórczości malarskiej. Że nieraz jest bajkowo i jakoś tak pod koniec zbyt łatwo się wszystko układa? Nie sądźcie po pozorach, tylko przeczytajcie, jak jest naprawdę. Nie od dziś wiadomo przecież, że anioły pomagają najbardziej tym, którzy nie są leniwi i pracują nad sobą.
koniec
16 lutego 2018

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Mała Esensja: Zagadki dla małych mieszczuchów
Marcin Mroziuk

19 III 2018

Trzecie spotkanie z parą sympatycznych detektywek odbywa się wprawdzie w zupełnie nowej scenerii, ale „Tajemnice Końskiej Zagrody” mają te same zalety co poprzednie książki Magdy Podbylskiej. Młodzi wielbiciele zagadek kryminalnych będą więc z pewnością zachwyceni tą lekturą.

więcej »

Dawno temu w Katalonii
Joanna Kapica-Curzytek

18 III 2018

„Victus”, książka poświęcona wojnie o sukcesję hiszpańską w XVIII wieku, jest napisana z epickim rozmachem i stanowi świetny przykład powieści historycznej.

więcej »

Mała Esensja: Ucieczka, pościgi i pomarańczowa marmolada
Joanna Kapica-Curzytek

17 III 2018

Książka „Paddington 2. Nowela filmowa” oparta na scenariuszu, świetnie zastępuje nam wersję kinową lub też pozwala lepiej zapamiętać to, co obejrzeliśmy na ekranie.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Dawno temu w Katalonii
— Joanna Kapica-Curzytek

Niezwykłe pogranicze
— Joanna Kapica-Curzytek

„Nie mam nic innego do obiecania…”
— Joanna Kapica-Curzytek

Amerykański koszmar
— Joanna Kapica-Curzytek

Każde pokolenie
— Joanna Kapica-Curzytek

Losy uwikłane w historię
— Joanna Kapica-Curzytek

Oczami zakochanej kobiety
— Joanna Kapica-Curzytek

Autorka w pułapce
— Joanna Kapica-Curzytek

Poznań jak stara kamienica
— Joanna Kapica-Curzytek

O formach życia okołoksiążkowego
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.