Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Niezwykłe pogranicze

Esensja.pl
Esensja.pl
„Granice nauki” to próba popularnonaukowego ujęcia zagadnień dotyczących możliwości ludzkiego poznania i racjonalności. Autor proponuje nam podróż przez współczesną kosmologię przez pryzmat wartości i filozoficznych rozważań.

Michał Heller
‹Granice nauki›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułGranice nauki
Data wydania18 stycznia 2018
Autor
Wydawca Copernicus Center Press
ISBN978-83-7886-355-7
Format330s. 125×195mm
Cena39,90
Gatuneknon-fiction, podręcznik / popularnonaukowa
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 32,97 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 31,12 zł
Kup wLitero.pl: 39,90 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Niniejszy tom tworzą artykuły i eseje Michała Hellera opublikowane w różnych źródłach w latach 1998-2012. Są też tutaj spisane referaty, wygłoszone przy różnych okazjach. Jak na zbiór tekstów tak mocno rozproszonych w miejscu i czasie, „Granice nauki” są dosyć spójnym tomem, w którym widać nadrzędny zamysł, aby naświetlić konteksty naukowego poznania. Do lektury zachęcą nas teksty, podzielone śródtytułami na mniejsze fragmenty oraz – jak zawsze u tego autora – klarowny, przystępny język wywodu.
W pierwszej części „Co istnieje?” Michał Heller przybliża nam podstawowe zagadnienia związane z naturą Wszechświata. „Wszechświat wczoraj i dziś” to zapis historii dokonań kolejnych pokoleń uczonych, bez których nie dysponowalibyśmy dzisiaj tak złożoną wiedzą. Teksty w części „Problemy kosmologii” przekonują, że współczesna kosmologia oraz łącząca się z nią ściśle fizyka to fascynujące, dynamicznie rozwijające się dziedziny. Rozdział „Nauka i wartości” to próba przyjrzenia się nauce jako dziedzinie twórczości, wywołującej wrażenia estetyczne. Michał Heller poszukuje także pomostów pomiędzy nauką a religią, o czym świadczą teksty zamieszczone w części piątej. Ostatni rozdział nosi tytuł „Granice metody”, koncentrujący się na omówieniu dróg współczesnej nauki w stronę sformułowania tak zwanej ostatecznej „teorii wszystkiego”.
Szkoda, że drugie wydanie książki – po czterech latach od pierwszego – ukazuje się bez poprawek i uaktualnień. W jednym miejscu (na str. 76) mamy w tekście odwołanie autora do nieopublikowanej ryciny, zaś w tekście na str. 137 nadal oczekiwane są wyniki eksperymentów w CERNie pod Genewą, mających się zakończyć w 2014 roku. Tu na pewno można było dopisać dalszy ciąg, zwłaszcza że doświadczenia dokonywane w szwajcarskim ośrodku z powodzeniem przebijają się (np. w mediach) nawet do tych osób, które na co dzień niespecjalnie zajmują się nauką.
Michał Heller od wielu lat zajmuje się zagadnieniami fizyki i kosmologii, zarówno jako naukowiec, jak i popularyzator nauki. Poruszane w „Granicach nauki” wątki obecne są w wielu innych publikacjach autora. Po lekturze tej książki pozostaniemy z pewnością z najważniejszą refleksją: jak wiele filozofii jest w kosmologii i innych naukach ścisłych. Autor próbuje badać to niezwykłe pogranicze – wydawałoby się – tak nieprzystających do siebie dziedzin. Przypomina przy okazji coś bardzo ważnego, że nauka nie może być tylko rzemiosłem do produkowania wyników, które szybko można zamienić na praktyczne zastosowania. Dla ludzi nauki, wciśniętych w quasi-korporacyjny system, pracujących pod presją punktów i szybkich efektów, to jakże ważna, ale też już chyba tylko utopijna inspiracja.
Nauka nie będzie także pełna bez filozoficznej refleksji (ja nazwałabym ją humanistyczną). I to ten kontekst jest w „Granicach nauki” najważniejszy. Dla Michała Hellera jako teologa najistotniejszym zagadnieniem jest refleksja uczonego dotycząca Boga. Ciekawe są spostrzeżenia dotyczące racjonalności: świat jest racjonalny, ponieważ możemy go poznawać racjonalnymi metodami. Autor wskazuje również na fascynujące powiązania między własnościami świata (kosmosu) a racjonalnością poznającego go człowieka. Są one także obecne, gdy zastanawiamy się nad zasadą antropiczną.
Trzeba tu zaznaczyć, że nawiązując do Boga, autor z całą mocą sprzeciwia się odniesieniom do Stwórcy i jego wszechmocy w sytuacjach, gdy nauka nie jest w stanie czegoś wyjaśnić racjonalnymi metodami. Autor krytykuje także ideologię tzw. inteligentnego projektu – tu przydałoby się szerzej rozwinąć ten wątek, aby możliwie jak najszerzej i najdobitniej popularyzować racjonalne argumenty to podejście odrzucające. (Osobiście oczekiwałabym na osobną książkę autora na ten temat). Michał Heller postuluje także, aby zaktualizował swoją naukową wiedzę Kościół katolicki („myśl kościelna (…) nie wyzwoliła się z tego dziedzictwa XIX stulecia”). Przytaczając pokrótce historię postawy Kościoła wobec teorii ewolucji, autor stwierdza: „powtarzanie argumentów z tamtych czasów jest niedopuszczalne”.
Tytułowe „Granice nauki” to garść rozważań na temat granic metody matematyczno-empirycznej, czyli granic ludzkiego poznania naukowego. Książka znakomicie zarysowuje wszystko to, co wewnątrz tych granic się mieści, nie bojąc się także wyjść poza nie. Może brakuje tu jeszcze bardziej stanowczego rozwinięcia myśli wyrażonej we wstępie, że w obliczu nowych pytań w nauce nie można przekraczać ani burzyć granic naukowej metody, a jedynie udoskonalać samą metodę. To ważne doprecyzowanie, szczególnie w obliczu rosnącej dominacji pseudonaukowych poglądów.
W rozumieniu Michała Hellera wyjście poza granice nauki polega na stałym poszukiwaniu sensu i celu swojej pracy jako odkrywcy i naukowca, budzeniu poczucia działania dla dobra ludzkości i dostrzeganie piękna w naukowych problemach i ich rozwiązaniach. To również umiejętność spojrzenia na naukę z perspektywy pytań, na które nie dostarcza ona odpowiedzi.
koniec
6 marca 2018

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Mała Esensja: Ucieczka, pościgi i pomarańczowa marmolada
Joanna Kapica-Curzytek

17 III 2018

Książka „Paddington 2. Nowela filmowa” oparta na scenariuszu, świetnie zastępuje nam wersję kinową lub też pozwala lepiej zapamiętać to, co obejrzeliśmy na ekranie.

więcej »

Ten okrutny XX wiek: „Bezbarwny” zbrodniarz, „zwyczajny” dyktator
Sebastian Chosiński

16 III 2018

W ciągu dziesięciu lat dane mu było pełnić najważniejsze funkcje państwowe i partyjne: był prezydentem, premierem, przewodniczącym Rady Państwa, szefem parlamentu, wreszcie pierwszym sekretarzem partii komunistycznej. Wszystko to dane było osiągnąć człowiekowi bez politycznego wyrobienia i wyższego wykształcenia. Mimo to stworzył wokół swojej osoby kult jednostki, będący odbiciem czci, jaką oddawano Józefowi Stalinowi. O kogo chodzi? o Bolesława Bieruta – bohatera kolejnej książki Piotra (...)

więcej »

Mała Esensja: Co to był za rok!
Marcin Mroziuk

12 III 2018

Pójście do szkoły to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka, dlatego przeżycia siedmioletniej bohaterki „Coś ci powiem, Stokrotko…” z pewnością wzbudzą zainteresowanie jej rówieśników. Dzieje się tak, gdyż wprawdzie od czasu powstania książki Miry Jaworczakowej pewne realia zmieniły się (choćby telewizor nie jest już tak wielką atrakcją), ale mimo upływu ponad pięćdziesięciu lat zachowania i uczucia dzieci w tym wieku są niemal identyczne.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Tak, ale po co to wszystko?
— Joanna Kapica-Curzytek

Ania z Zielonego Wzgórza zmieniłaby zdanie
— Joanna Kapica-Curzytek

W poszukiwaniu „trzeciej kultury”
— Joanna Kapica-Curzytek

Syberia - Kosmos – Buckingham Palace
— Joanna Kapica-Curzytek

Kierunek życia
— Joanna Kapica-Curzytek

Zawód: uczony
— Joanna Korczyńska

Esensja czyta: Październik-listopad 2009
— Jędrzej Burszta, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Marcin T.P. Łuczyński, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski, Krzysztof Wójcikiewicz

Nieprzemienność wszechświata
— Artur Długosz

Tegoż autora

„Nie mam nic innego do obiecania…”
— Joanna Kapica-Curzytek

Amerykański koszmar
— Joanna Kapica-Curzytek

Z niebieskiej perspektywy
— Joanna Kapica-Curzytek

Każde pokolenie
— Joanna Kapica-Curzytek

Losy uwikłane w historię
— Joanna Kapica-Curzytek

Oczami zakochanej kobiety
— Joanna Kapica-Curzytek

Autorka w pułapce
— Joanna Kapica-Curzytek

Poznań jak stara kamienica
— Joanna Kapica-Curzytek

O formach życia okołoksiążkowego
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie oglądać się za siebie
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.