Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 kwietnia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Świat jest chwiejny jak płonący dom

Esensja.pl
Esensja.pl
„Trudne światło” to głęboko poruszająca, artystyczna proza. Dylemat moralny zarysowany w tle daleki jest od prostego, zerojedynkowego dydaktyzmu.

Tomás González
‹Trudne światło›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułTrudne światło
Tytuł oryginalnyLa luz difícil
Data wydania28 lutego 2018
Autor
PrzekładMarta Szafrańska-Brandt
Wydawca Znak
ISBN978-83-240-5339-1
Format208s. 135×208mm
Cena36,90
Gatunekobyczajowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 31,97 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 25,83 zł
Kup wLitero.pl: 36,90 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Polski czytelnik zna już takie nazwiska najważniejszych pisarzy kolumbijskich okresu „po Márquezie” jak: Jorge Franco, Santiago Gamboa czy Fernando Vallejo. Teraz do polskich przekładów dołącza urodzony w 1950 roku Tomás González. Jest pisarzem, który ma w swoim dorobku między innymi osiem powieści. „Trudne światło”, szósta z nich, ukazała się w oryginale w roku 2011.
Bohaterem i zarazem narratorem powieści jest David, wzięty malarz, obdarzony także talentem pisarskim. Oddaje się pod koniec życia wspomnieniom, przywołując w pamięci ważne wydarzenia ze swojego życia oraz bliskie mu osoby, których obok niego już nie ma. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to ograny schemat, ale González znakomicie sobie z tym radzi. „Łamie” czy też raczej rozszczepia powieściowy czas w nowatorski i zaskakujący sposób, co daje doskonały, świeży efekt, trzymający czytelnika w maksymalnym skupieniu. I stanowi wyzwanie – bo stale trzeba się orientować, o którym etapie swojego życia opowiada David.
Godny podziwu jest również język utworu – precyzyjny, wysmakowany, a jednocześnie nie dystansujący się od uczuć. Wręcz przeciwnie, to powieść prawie wyłącznie o emocjach, tych najprawdziwszych, głębokich i ostatecznych, które jesteśmy w stanie rozpoznać i nazwać dopiero pod koniec życia. González wywołuje w nas przeżycia, które falują niczym kręgi na wodzie – bo zapis jego losów to jednocześnie bilans strat i odejść bliskich mu osób. „Wszystko to (…) tu, ze mną”, wyznaje David.
„Świat jest chwiejny jak płonący dom” - takie motto Lin-chi (żyjącego ponad tysiąc lat temu) przeczytamy na początku książki. Nic w naszym życiu nie jest na zawsze. I choć czasem się sądzi, że to truizm i ograny motyw - González potrafił znaleźć tutaj jeszcze coś zupełnie nowego, a jednocześnie napisać o tym prosto i bezpretensjonalnie, bez popadania w banał, kicz czy ckliwość.
Jednym z wątków „Trudnego światła” jest trudny dylemat moralny, z którym muszą zmierzyć się David i jego rodzina. Nie ma jednoznacznych odpowiedzi na pytania, które wszyscy bohaterowie sobie zadają. Nie ma tutaj miejsca na łatwe, powierzchowne osądy i tani dydaktyzm. Wreszcie – nie ma także leku na uśmierzenie bólu po podjętej decyzji (bo każdy wybór przyniesie cierpienie). Czasami się mówi, że kochać kogoś – to również: pozwolić mu odejść. Poruszony przez autora problem ciągle pozostaje u nas tematem tabu – ale to nie zwalnia nas od zastanawiania się nad tymi kwestiami i wyrobienia sobie własnego zdania.
„Czas mijał podobny do koła coraz bardziej miażdżącego nam kości” - czytamy. Nic nie da się poradzić na przeciwności losu i postępujący upływ czasu, który zabiera nam to wszystko, co znamy i wszystkich, których kochamy. To jest to tytułowe „trudne światło”, w którym żyjemy – i malujemy obraz swojego życia. Ale malujemy mimo wszystko – bo przed popadnięciem w bezgraniczną rozpacz broni nas miłość, bliskość i wspólne wspomnienia z najlepszych lat. Ta jedna powieść wystarczy, by zaliczyć Tomása Gonzáleza do grona najważniejszych pisarzy latynoamerykańskich.
koniec
11 kwietnia 2018

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Wspomnienia sprzedawcy podróbek
Beatrycze Nowicka

23 IV 2018

Czytelnicy, którym podobały się „Cuda i dziwy Mistrza Haxerlina”, nie powinni czuć się zawiedzeni lekturą kolejnej książki Jacka Wróbla poświęconej temu bohaterowi.

więcej »

Flaki Ameryki
Joanna Kapica-Curzytek

17 IV 2018

Powieść sięgająca głębokich trzewi Ameryki, rozbrzmiewająca bluesem, ale też nieoczywista i niedookreślona – takie są „Białe łzy”.

więcej »

Co nie gra w balladzie
Zofia Marduła

16 IV 2018

Przygody młodej lutnistki, poznającej arkana sztuki bardów podczas wędrówek między Wiedniem a Zamościem są tematem „Ballad ze spalonego traktu” Alicji Janusz. Autorka w debiutanckim zbiorze opowiadań zawarła wiele ciekawych informacji o grze na dawnych instrumentach, co dodaje tekstom oryginalności - jednak na polu literackim nie ustrzegła się fałszywych dźwięków.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Flaki Ameryki
— Joanna Kapica-Curzytek

Trudno uwolnić się od zła
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie to samo miasto
— Joanna Kapica-Curzytek

Ku wspomnieniom z dzieciństwa
— Joanna Kapica-Curzytek

Niełatwy dyskurs
— Joanna Kapica-Curzytek

Moda na Katalonię
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie odkładajmy Balzaca
— Joanna Kapica-Curzytek

Dawno temu w Katalonii
— Joanna Kapica-Curzytek

Niezwykłe pogranicze
— Joanna Kapica-Curzytek

„Nie mam nic innego do obiecania…”
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.