Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 9 czerwca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Marta Abramowicz
‹Dzieci księży›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułDzieci księży
Data wydania25 października 2018
Autor
Wydawca Wydawnictwo Krytyki Politycznej
ISBN978-83-65853-79-0
Format224s. 132×210mm
Cena39,90
Gatuneknon‑fiction, podróżnicza / reportaż
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Wiedzą wszyscy, nie mówi nikt
[Marta Abramowicz „Dzieci księży” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Marta Abramowicz w swojej najnowszej książce „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica” dociera poza granice tabu, w polskiej kulturze szczelnie otoczonego tajemnicą, wstydem i zmową milczenia.

Joanna Kapica-Curzytek

Wiedzą wszyscy, nie mówi nikt
[Marta Abramowicz „Dzieci księży” - recenzja]

Marta Abramowicz w swojej najnowszej książce „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica” dociera poza granice tabu, w polskiej kulturze szczelnie otoczonego tajemnicą, wstydem i zmową milczenia.

Marta Abramowicz
‹Dzieci księży›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułDzieci księży
Data wydania25 października 2018
Autor
Wydawca Wydawnictwo Krytyki Politycznej
ISBN978-83-65853-79-0
Format224s. 132×210mm
Cena39,90
Gatuneknon‑fiction, podróżnicza / reportaż
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Jak to jest być córką lub synem katolickiego księdza? Albo matką jego dziecka? Chwileczkę, przecież to niemożliwe, duchownych obowiązuje celibat. Obowiązuje, na pewno? Niby tak, ale wszyscy wiedzą, że z niektórymi tak nieoficjalnie to jest inaczej. Niejedna osoba zna takie przypadki. Wiedzą o nich wszyscy, tylko że głośno nie mówi o tym nikt.
Jest takie słynne zdanie austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina: „O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć”. I tak do tej pory z potomstwem księży najczęściej bywało. Marta Abramowicz podjęła trudną próbę wyjścia poza tę granicę milczenia. Przebicie się poza nią nie było łatwe, o czym autorka sama pisze. Wybrała jednak całkiem skuteczny sposób, by jednak dotrzeć do sedna problemu: nie tylko opisując go za pomocą warsztatu reportażystki, ale też badając metodami naukowymi. Przyjęcie tej perspektywy pozwala na obiektywne rozpoznanie zagadnienia, bez pochopnego ferowania jednoznacznych wniosków i ocen. Daje to także szansę czytelnikom, by mogli wyrobić sobie własne zdanie – zarówno dotyczące samej kwestii nieformalnych rodzin księży, ale też o otaczającym to zjawisko specyficznym kulturowym i socjologicznym kontekście.
Dzieci księży oraz ich matki mówią w tej książce własnym głosem. To zaledwie sześć opisanych przez Martę Abramowicz przypadków. „Niewiele jak na dwa lata poszukiwań. Wystarczająco, żeby postawić szereg pytań”, konkluduje autorka. Każda z przedstawionych tu sytuacji jest inna, różny jest stosunek księży – ojców do swoich dzieci oraz ich matek. Świadomie unikam tu słowa „partnerek”, ponieważ relacje te są właściwie w każdym przypadku mocno skomplikowane. Wszystkie sytuacje mają element wspólny: w każdej z nich wchodzi na scenę kościelna władza (przełożeni księży), która w mistrzowski sposób zaprzecza, kluczy, ukrywa, tuszuje i rozmywa prawdę dotyczącą potomstwa duchownych. W każdym przypadku potępiona i „odsądzana od czci i wiary” jest kobieta. Jako ta, która „sprowadziła na złą drogę”.
Marta Abramowicz przeanalizowała także szczegółowo dokumenty oraz obowiązujące teksty Kościoła dotyczące celibatu, stosunku do kobiet i związków z nimi na przestrzeni całej historii katolicyzmu. Ujęła je w „Kartki z kalendarza”, które pojawiają się pomiędzy kolejnymi rozdziałami książki. Warto jednak przeczytać te rozproszone fragmenty ponownie w całości. Odkryje się przed nami historia niesamowitej mizoginii, kształtowania uprzedzeń wobec kobiet (niezmiennie postrzeganych jako „własność mężczyzn”), utwierdzania ich w niższości i zaprzeczania ich podmiotowości. Nic dziwnego, że dwa tysiące lat tego rodzaju narracji nadal mocno wpływa na obowiązujący w Kościele dyskurs, szczególnie ten dotyczący celibatu. Czy może być inaczej? Ależ już jest – o czym świadczy świetnie (i nie bez poczucia humoru) napisany rozdział „Jan i Barbara”. Nie chciałabym pisać więcej, aby nie pozbawiać czytelników elementu zaskoczenia.
Potomstwo katolickich księży to jeden z wielu problemów, wokół których funkcjonuje powszechna zmowa milczenia. Dlaczego tak jest i jak ten (uniwersalny) mechanizm daje się wytłumaczyć w kategoriach socjologii i antropologii kulturowej – wyjaśnia w rozmowie z autorką prof. Joanna Tokarska-Bakir (rozdział: „Wspólnota”). Prof. Tomasz Stryjek analizuje z perspektywy historycznej to, kogo chroni społeczność, nie dając dojść do głosu matkom księżowskich dzieci. Jakie dobro jest w takiej sytuacji chronione? Jak przedstawiają się relacje Kościoła z narodem polskim na przestrzeni wieków? (Rozdział: „Naród”). Kulturę kościelną (warto zauważyć, że nie procedurę) w sytuacji pojawienia się kwestii dziecka księdza tłumaczy prof. Tomasz Polak.
Rozdział „Młodzi” stanowi niezwykle ciekawą perspektywę spojrzenia na tytułowe zagadnienie. Autorka przeprowadziła badanie ankietowe wśród czterystu studentów, aby dowiedzieć się, co sądzą na ten temat ludzie młodzi. To badania pionierskie u nas, na co warto zwrócić uwagę. Wnioski płynące z badań są zaskakujące i mówią nam wiele o ich poglądach – co prawdopodobnie przyczynia się do stopniowej zmiany postrzegania samego kapłaństwa, jego pozycji w społeczeństwie oraz stosunku do Kościoła katolickiego i ogółu kościelnych norm. Trzy czwarte badanych opowiada się za zniesieniem celibatu. Połowa badanych zna księży, którzy nie zachowują abstynencji seksualnej. Tylko sześć procent ankietowanych jest zdania, że temat dzieci duchownych to temat tabu, o którym bezwzględnie należy milczeć. To tylko niektóre wyniki uzyskane przez autorkę.
Te przemiany dokonają się najprawdopodobniej na fali tego, co już dzieje się w Kościele na świecie. Perspektywę globalną – jeśli można to tak nazwać – znakomicie zarysowuje w rozmowie z autorką Uta Ranke–Heinemann, profesor teologii. Znamienne są jej słowa, że „tylko Jezus był przyjacielem kobiet”, zwłaszcza w aspekcie relacji Kościoła i władzy oraz konsekwentnego niedzielenia się z nią z kobietami („czy Bóg przypadkiem nie został stworzony na podobieństwo mężczyzny?", zastanawia się prof. Ranke–Heinemann).
„Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica” rzuca wiele nowego światła na zagadnienia, o których – z różnych względów – pisano rzadko lub nie wspominano w ogóle. Marta Abramowicz opisuje ten problem bez wzbudzania niezdrowej sensacji – nie znajdziemy tu „okołotabloidowych” klimatów. Nie „wyrywa z kontekstu” poszczególnych sytuacji związanych z dziećmi księży, ale analizuje wszystko możliwie jak najszerzej, by pokazać szerokie społeczne tło przeżywanych indywidualnie życiowych historii – niepozbawionych bólu, zawiedzionych nadziei, odrzucenia i, niestety, także odchodzenia od wiary i religii. Wyjście poza granice milczenia i przełamanie bariery wstydu udało się autorce nadzwyczajnie: powstała bowiem nie tylko i wyłącznie książka o Kościele, ale przede wszystkim o uniwersalnych społecznych mechanizmach, które kształtowane są na przestrzeni lat przez tradycję, kulturę i społeczne normy.
koniec
29 października 2018

Komentarze

01 XI 2018   17:40:40

Początek obiecujący, od połowy coś strasznego. Jakby autorka nie miała materiału, ale bardzo chciała już wydać, bo wyszedł film "Kler". Już przy pierwszej książce autorki miałam wątpliwości, ale teraz już wiem, że po nic więcej nie sięgnę. Szczególnie, że ta książka jest reklamowana jako reportaż, a to od połowy to książka historyczna, przez którą trudno przebrnąć. Po co oszukiwać czytelników?

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Komisarz z wyrzutami sumienia
Sebastian Chosiński

8 VI 2023

Napisana i wydana w czasie niemieckiej okupacji Francji powieść „Maigret i panna z kamienicy” Georges’a Simenona nie zawiera żadnych odniesień do tego dramatycznego okresu. Nie ma nazistów, nie ma Francji Vichy ani marszałka Petaina. Jest za to skrzywdzona i poniżona kobieta, która od miesięcy prosi policjantów z Quai des Orfèvres o pomoc, lecz ginie, zanim zostaje ona jej udzielona.

więcej »

Wyjść ze złotej klatki
Joanna Kapica-Curzytek

7 VI 2023

„Aktoreczka” to swego rodzaju romantyczna bajka dla dorosłych, rozgrywająca się w świecie sławy i luksusu. Jest dobrze napisana, czyta się świetnie, choć pewne rzeczy mogłyby tu wybrzmieć lepiej.

więcej »

Gwałt niech się gwałtem odciska!
Sebastian Chosiński

5 VI 2023

Po rozstaniu z Eberhardem Mockiem Markowi Krajewskiemu pozostał, przynajmniej jak na razie, już tylko jeden bohater – komisarz (względnie kapitan, w zależności od roli, jaką w danym momencie pełni) Edward Popielski. Po dwóch misjach, w których rywalizował z agentami Abwehry, w „Pasożycie” przychodzi mu ponownie nacisnąć na odcisk Sowietom. Ceną w tej walce jest życie szpiegujących przeciwko „czerwonym” agentów „Dwójki”.

więcej »

Polecamy

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”

Stare wspaniałe światy:

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Prywatne dramaty
— Anna Nieznaj

Tegoż twórcy

Poza zmowę milczenia
— Joanna Kapica-Curzytek

Tegoż autora

Wyjść ze złotej klatki
— Joanna Kapica-Curzytek

Przez medialny filtr
— Joanna Kapica-Curzytek

Długa podróż
— Joanna Kapica-Curzytek

Wporzo
— Joanna Kapica-Curzytek

Obrona „oblężonej twierdzy”?
— Joanna Kapica-Curzytek

Od prywatnej strony
— Joanna Kapica-Curzytek

Palestyna – Wielka Brytania – Hiszpania - Maroko
— Joanna Kapica-Curzytek

Połączone kropki
— Joanna Kapica-Curzytek

Nadludzie
— Joanna Kapica-Curzytek

Niełatwe życiowe wybory
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.