Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 lutego 2019
w Esensji w Esensjopedii
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Krótko o książkach: Spitfire w kolorze khaki

Esensja.pl
Esensja.pl
„Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939” to seria ze wszech miar interesująca, szczególnie dla osób fascynujących się szeroko rozumianą techniką wojskową.

Marcin Osuch

Krótko o książkach: Spitfire w kolorze khaki

„Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939” to seria ze wszech miar interesująca, szczególnie dla osób fascynujących się szeroko rozumianą techniką wojskową.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Moją uwagę przyciągnęły dwa zeszyty (bo tak trzeba nazwać poszczególne części cyklu) pod frapującym tytułem „Samoloty, które nie zdążyły” (części 1 i 2). Traktują one o nie tak powszechnie znanym wątku zakupu przez Polskę w przededniu drugiej wojny światowej samolotów wojskowych za granicą. Chodzi o samoloty francuskie (Morane Saulnier 406 – tom 1) oraz brytyjskie (Hawker Hurricane, Fairey Battle i Supermarine Spitfire – tom 2).
Wbrew pozorom Polacy doskonale wiedzieli, że czasy świetności P11C już dawno minęły. Trwały intensywne prace nad nowymi konstrukcjami myśliwców, a gdy wybuch wojny stał się kwestią czasu, zapadła decyzja o zakupach sprzętu zagranicznego. Co ważne, osoby odpowiedzialne za zakupy lotnicze całkiem dobrze rozpoznały rynek pod względem jakości sprzętu i pierwsze kroki skierowały do Londynu, aby rozmawiać o Hurricane′ach i Spitfire′ach. Niestety nasze oczekiwania spotkały się z chłodnym przyjęciem. Opory Brytyjczyków nie brały się z błędnej (z perspektywy czasu) polityki z końca Wielkiej Wojny, kiedy to, kierując się zasadą utrzymywania równowagi na kontynencie, sprzeciwiali się zbytniemu osłabieniu Niemiec (w dużym stopniu kosztem Polski). Wręcz przeciwnie. Już chyba zauważyli skutki tej polityki i wiedzieli, że tych samolotów będą już wkrótce sami potrzebowali.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Książka dosyć precyzyjnie przedstawia proces podejmowania decyzji i prowadzenia negocjacji. Zaprezentowana została też sama historia rozwoju poszczególnych samolotów oraz ich konstrukcja i parametry techniczne. Pokrótce omówiono ich udział w walkach (oczywiście nad Anglią i Francją) i przedstawiono głównego przeciwnika – Bf 109.
Bonusem jest wizualizacja Hawkera Hurricane′a, symbolu bitwy o Wielką Brytanię, w barwach 112 Eskadry Myśliwskiej. Czyli oczywiście w klasycznym kolorze khaki (brązowo-oliwkowy) i z pełnowymiarowymi szachownicami.
Pojawienie się tych zakupionych samolotów na wrześniowym niebie nie zmieniłoby ostatecznego wyniku kampanii. W grę wchodziła jeszcze taktyka walki oraz cały system powiadamiania o zbliżającym się wrogu. Ale bardzo możliwe, że piloci Luftwaffe nie mogliby się czuć tak bezkarni, gdyby tych sto kilkadziesiąt maszyn jednak dotarło do Polski.
koniec
24 listopada 2018

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Czy w Rosji można być stoikiem?
Miłosz Cybowski

19 II 2019

„Pawilon szósty”, zbiór czterech historii autorstwa Antona Czechowa, dowodzi bardzo wyraźnie, że rosyjski autor jest mistrzem krótkich form literackich. Teksty dłuższe, choć utrzymane w tym samym klimacie i niepozbawione celnych obserwacji, pozostawiają jednak trochę do życzenia.

więcej »

Mała Esensja: Tajemnice i tarapaty
Marcin Mroziuk

18 II 2019

Druga część przygód Marianny i Miłosza w niesamowitej krainie wynalazców i konstruktorów będzie bez wątpienia fascynującą lekturą dla młodych czytelników. „Imaginarium. Ogród Leonarda” przynosi bowiem wyjaśnienie wielu zagadek, które pojawiły się w „Gildii Wynalazców”, a Agnieszka Stelmaszyk potrafi zaskoczyć nas tutaj jeszcze większą liczbą nagłych zwrotów akcji niż w pierwszym tomie serii .

więcej »

Archeologiczne wykopki
Jarosław Loretz

17 II 2019

Lata temu „Messier 13” Bohdana Peteckiego uchodził za całkiem przyzwoitą, wartką space operę, napisaną z dużym rozmachem i poruszającą ważkie koncepty. W obecnych czasach jest już jednak co najwyżej ciekawostką dla miłośników dawniejszej polskiej SF.

więcej »

Polecamy

Zapchajdziura

Na rubieżach rzeczywistości:

Zapchajdziura
— Marcin Knyszyński

Ten świat to jeden wielki Kant!
— Marcin Knyszyński

„Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno” – 1 Kor 13, 12
— Marcin Knyszyński

Świat jako miraż albo ludzie jak bogowie
— Marcin Knyszyński

Prawda Absolutna kontra prawdy subiektywne
— Marcin Knyszyński

Gra w życie
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.