Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 lutego 2020
w Esensji w Esensjopedii

Stephen Westaby
‹Kruche życie›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKruche życie
Tytuł oryginalnyFragile Lives
Data wydania15 maja 2019
Autor
PrzekładGrzegorz Gajek
Wydawca Sine Qua Non
ISBN978-83-8129-447-8
Format384s. 135×210mm
Cena39,99
Gatunekbiograficzna / wywiad / wspomnienia, non-fiction
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 36,47 zł
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

MacGyver czyli medycyna to sztuka
[Stephen Westaby „Kruche życie” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Z zapartym tchem czyta się wspomnienia wybitnego brytyjskiego kardiochirurga. „Kruche życie” to kilkanaście reportaży z sali operacyjnej i opisy pionierskich zabiegów. Teksty są unikalne, bo z pierwszej ręki.

Joanna Kapica-Curzytek

MacGyver czyli medycyna to sztuka
[Stephen Westaby „Kruche życie” - recenzja]

Z zapartym tchem czyta się wspomnienia wybitnego brytyjskiego kardiochirurga. „Kruche życie” to kilkanaście reportaży z sali operacyjnej i opisy pionierskich zabiegów. Teksty są unikalne, bo z pierwszej ręki.

Stephen Westaby
‹Kruche życie›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKruche życie
Tytuł oryginalnyFragile Lives
Data wydania15 maja 2019
Autor
PrzekładGrzegorz Gajek
Wydawca Sine Qua Non
ISBN978-83-8129-447-8
Format384s. 135×210mm
Cena39,99
Gatunekbiograficzna / wywiad / wspomnienia, non-fiction
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 36,47 zł
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Urodzony w 1948 roku profesor Stephen Westaby jest obecnie emerytowanym lekarzem, ale ma za sobą piękną, wybitną światową karierę w kardiochirurgii. Jak wiemy, jest to specjalizacja dynamicznie się rozwijająca, do postępów w tej dziedzinie przyczynił się osobiście między innymi autor tej książki. Wiele z przeprowadzonych przez niego zabiegów było przełomowych – i o nich przeczytamy właśnie w „Kruchym życiu”.
Wiedza medyczna jest rozległa i budzi respekt, ale autor wprowadza czytelnika w zagadnienie, przystępnie wyjaśniając w przedmowie specyfikę układu sercowo-naczyniowego i funkcjonowania serca. Są też schematy. Na końcu książki znajduje się obszerny słowniczek terminów medycznych, dzięki czemu podążanie za treścią książki jest ułatwione. Choć polski przekład od strony językowej mógłby być lepszy (nadmiar anglicyzmów), to warto podkreślić, że został on przejrzany przez lekarza medycyny, który dokonał korekty merytorycznej.
Każdy zamieszczony tutaj tekst, stanowiący opis konkretnego medycznego przypadku, składa się na swoistą zawodową biografię autora. Westaby wspomina, że jako dziesięcioletnie dziecko zafascynował się telewizyjnym programem popularnonaukowym o medycynie, co między innymi zadecydowało o wyborze przez niego kardiochirurgii jako swojej specjalizacji. Później przyszły lata studenckie, nauka podstaw medycyny po to, aby uczyć się jej… już stale do końca życia. I operacje, najpierw te, przy których Westaby asystował, później – zabiegi przeprowadzane pod jego kierownictwem.
Westaby podczas operacji podejmował decyzje niestandardowe, dotyczące leczenia nowymi technikami. Jedną z pierwszych była „rurka Westaby’ego”, którą chirurg po raz pierwszy zastosował u pacjenta z poparzonymi drogami oddechowymi. Jak sam pisze, podczas operacji nieraz wchodziły w grę wymyślane w biegu wynalazki, na wzór serialowego MacGyvera. Ileż trzeba mieć wiedzy, by znaleźć tak kreatywne rozwiązania! Jednym z nich było „testowanie” poszczególnych modeli pomp wspomagających pracę lewej komory serca oraz opracowanie na tej podstawie metody leczenia zwanej „pomostem do wyzdrowienia” czyli zastosowanie sztucznego krążenia nie tylko u pacjentów oczekujących na przeszczep, ale też przejściowo u tych, których serce musi „odpocząć” i zregenerować się.
Inna jeszcze rzecz zwraca uwagę: lekarz podczas wszystkich swoich działań ani na chwilę nie traci z oczu pacjenta i jego bliskich. Mocno przeżywa niepowodzenia (o nieudanych operacjach Westaby pisze bez przemilczeń), ale też nie poddaje się zwątpieniu. Chirurdzy nie mogą oglądać się za siebie, przestrzega autor, dla dobra własnego oraz przyszłych pacjentów, bo trzeba się starać, aby wyniki ich leczenia były jeszcze lepsze. Relacja lekarza z matką małego pacjenta, została wzruszająco opisana w rozdziale „Bezimienna dziewczyna”. To według mnie najpiękniejszy w książce tekst, ukazujący macierzyństwo i cierpienie człowieka w chorobie w świetle uniwersalnych humanistycznych wartości. Wrażliwość Westaby’ego da się też dostrzec w tekście „Pan Clarke”.
Autor zapoznaje nas również z historią rzadkich przypadków, które konsultował: małej pacjentki z zespołem BWG (to wrodzone zaburzenie układu krążenia). Zanim dziewczynkę prawidłowo zdiagnozowano, ona i jej mama przeszły wiele trudnych chwil. Jest też opisany pacjent z tzw. odwróceniem trzewi (wada wrodzona, polegająca na nieprawidłowym rozmieszczeniu narządów wewnętrznych jak w lustrzanym odbiciu).
Przez całą książkę przewija się jasne przesłanie: jeśli dla pacjenta nie ma już innego ratunku, ryzykować trzeba. Tak powstał pomysł skonstruowania i wszczepienia sztucznego serca, w czym Stephen Westaby miał swój wielki udział – więcej o tym przeczytamy w „Kruchym życiu”. Co ciekawe, ryzyko dotyczyło także przeprowadzania zabiegów z pominięciem lub w najgorszym razie – naginaniem biurokratycznych procedur obowiązujących w systemie brytyjskiej służby zdrowia. Rozdział „Życie na baterie” pasjonująco dokumentuje historię wszczepienia Jarvika 2000, urządzenia wspomagającego pracę komór serca – potocznie: sztucznego serca. Zmarły w 2007 roku Peter Houghton, opisany w „Kruchym życiu” pacjent profesora Westaby’ego, był najdłużej żyjącym w Wielkiej Brytanii człowiekiem ze sztucznym sercem.
Książkę czyta się z zapartym tchem, niczym znakomitą, pełną zaskakujących epizodów literaturę sensacyjną, przy czym trzeba oczywiście zachować proporcje i świadomość, czego lektura dotyczy. Stawką jest niezmiennie życie ludzkie i jakość funkcjonowania pacjentów po operacji. Z niemałym, ale miłym zdziwieniem uświadamiam sobie też, że owszem, „Kruche życie” daje się pochłonąć niczym przednie kino akcji, ale jednocześnie znajduje się tu całe mnóstwo szerokiej medycznej wiedzy. To dlatego oceniam tę książkę wysoko. Lektura jest wartościowa dla tych, którzy lekarzami nie są, ale też będzie ona przydatna dla studentów medycyny, nawet – dla początkujących lekarzy, którzy mogą tu znaleźć wiele interesujących szczegółów, a przede wszystkim nauczyć się kreatywnego podejścia do swojego zawodu Pamiętajcie o MacGyverze, bo nie na próżno się mówi, że medycyna to sztuka… Tekst o każdej operacji to jednocześnie ciekawy fachowy wykład mistrzowski, akcentujący, na co lekarz powinien zwracać uwagę podczas zabiegu i jak interpretować poszczególne objawy u pacjenta. Ten popularnonaukowy „elementarz” być może ułatwi niejednemu adeptowi chirurgii start zawodzie.
Smutne jest posłowie: Stephen Westaby dokonuje w nim życiowego bilansu i podkreśla, że za wieloletnią, pełną zasług dla medycyny karierę, nastawioną na pomoc innym ludziom, zapłacił przede wszystkim życiem prywatnym oraz chorobą zawodową: zwyrodnieniem ścięgien dłoni. Autor dostrzega też wielkie zmiany, jakie zaszły w systemie medycznym: przyrost biurokracji, rozluźnienie się więzi między pacjentem a lekarzem. To już nie jego świat, jak pisze. Tymczasem profesor Stephen Westaby przypomina,że zamiast rozpaczać, że coś się kończy, warto się przede wszystkim cieszyć, że miało miejsce. Warto też to, co minęło, utrwalić – tak jak uczynił to autor w „Kruchym życiu”.
koniec
27 września 2019

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

PRL w kryminale: „Ponieważ żyli prawem wilka…”
Sebastian Chosiński

27 II 2020

Przez jakiś czas myślano, że „Plan Wilka” to powieść bardzo popularnego w latach 50. i 60. pisarza Tadeusza Kosteckiego, ukrywającego się pod kolejnym pseudonimem literackim. Dopiero potem okazało się, że ktoś taki jak Tadeusz Starostecki istniał naprawdę. Tyle że po drugiej wojnie światowej osiadł w prowincjonalnej Świdnicy na Ziemiach Odzyskanych i po swojej śmierci w 1968 roku stopniowo popadał w coraz większe zapomnienie.

więcej »

Mała Esensja: Na własne życzenie
Wojciech Gołąbowski

26 II 2020

Faktem historycznym jest upadek Konstantynopola w maju 1453 roku, zdobytego przy użyciu wielkich dział (bombard) wykonanych przez węgierskiego inżyniera Orbana, którego projekty zostały wcześniej w stolicy Cesarstwa Wschodniorzymskiego wyśmiane. Zofia Kossak w „Puszkarzu Orbano” (wydanej w 1936 roku) przydała mu nastoletniego syna i poprowadziła akcję głównie oczami chłopaka.

więcej »

Podróż na wschód: Przez bezdroża Tybetu z chińskim malarzem i nudną narracją
Agnieszka ‘Achika’ Szady

25 II 2020

Książka japońskiej pisarki ma tytuł „Tao”, ale obliczony jest on chyba tylko na przyciągnięcie specyficznej grupy czytelników, bo o taoizmie nie ma tam żadnych wzmianek. Aya Goda opisała swoje przeżycia z pobytu w Chinach w burzliwym roku 1989, kiedy to zakochana w młodym, buntowniczym malarzu wędrowała z nim od Szanghaju do Lhasy i z Tybetu na tropikalną wyspę Hajnan.

więcej »

Polecamy

Przygodowa powieść science fiction – zrób to sam!

Na rubieżach rzeczywistości:

Przygodowa powieść science fiction – zrób to sam!
— Marcin Knyszyński

Pif-Paf! Zium!
— Marcin Knyszyński

Droga bez powrotu
— Marcin Knyszyński

„Bycie” jest kalejdoskopem
— Marcin Knyszyński

„I Have a Dream”
— Marcin Knyszyński

Koszmarna teofania
— Marcin Knyszyński

Nowe rozdanie
— Marcin Knyszyński

Prawdziwe kłamstwa
— Marcin Knyszyński

„Normalni” szaleńcy
— Marcin Knyszyński

Dwadzieścia sroczych ogonów
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Nie grać Bustera Keatona
— Joanna Kapica-Curzytek

Bardziej niż symfonia
— Joanna Kapica-Curzytek

Fasada i wnętrze
— Joanna Kapica-Curzytek

„Nie wolno mi się zakochać”
— Joanna Kapica-Curzytek

Carrolla stać na więcej
— Joanna Kapica-Curzytek

By nie spadło nam z nieba
— Joanna Kapica-Curzytek

Hiszpania jest jedną wielką mogiłą
— Joanna Kapica-Curzytek

Część duszy, która pragnie godności
— Joanna Kapica-Curzytek

Samowary i Pierścienie
— Joanna Kapica-Curzytek

Zginął w walce jak mężczyzna
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.