Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 sierpnia 2018
w Esensji w Esensjopedii

‹Kroki w Nieznane. Tom 6›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKroki w Nieznane. Tom 6
Data wydania1976
RedakcjaLech Jęczmyk
Wydawca Iskry
CyklKroki w Nieznane
Format292s. oprawa twarda
Cena36,—
Gatunekfantastyka
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl

Kroki w Nieznane: Do sześciu razy sztuka

Esensja.pl
Esensja.pl
Szósty tom „Kroków w Nieznane” ukazał się po dłuższej niż poprzednie tomy – dwuletniej – przerwie. Jest też wyraźnie cieńszy od poprzednich – niecałe 300 stron. Jednak najważniejsza jest zawartość – a ta wciąż warta jest lektury.

Joanna Słupek

Kroki w Nieznane: Do sześciu razy sztuka

Szósty tom „Kroków w Nieznane” ukazał się po dłuższej niż poprzednie tomy – dwuletniej – przerwie. Jest też wyraźnie cieńszy od poprzednich – niecałe 300 stron. Jednak najważniejsza jest zawartość – a ta wciąż warta jest lektury.

‹Kroki w Nieznane. Tom 6›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKroki w Nieznane. Tom 6
Data wydania1976
RedakcjaLech Jęczmyk
Wydawca Iskry
CyklKroki w Nieznane
Format292s. oprawa twarda
Cena36,—
Gatunekfantastyka
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Tom otwierają dwa opowiadania, klasyczne już w chwili powstawania antologii: „Dziewięć miliardów imion boga” Arthura C. Clarke’a i „Kwiaty dla Algernona” Daniela Keyesa. Nie muszę chyba przedstawiać tych tekstów. Pierwszy z nich należy do „starej szkoły” fantastyki – oparty na prostym pomyśle, nie zaskakuje fajerwerkami stylistycznymi, nie zagłębia się w psychikę bohaterów, a jednak wróciłam do niego z przyjemnością, mimo że puentę znam (podobnie jak większość czytelników mojego pokolenia) właściwie na pamięć. „Kwiaty…” są całkowitym przeciwieństwem opowiadania Clarke’a. Ktoś może powiedzieć, że przecież też oparte są na jednym pomyśle, ale wykonanie jest całkiem inne. Podczas gdy Clarke sucho relacjonował fakty, Keyes podsuwa czytelnikowi dziennik Charliego Gordona, głównego bohatera swojego tekstu, zmuszając do zanurzenia się w świat jego myśli i uczuć. I czyni to w sposób mistrzowski – tekst tak samo wciąga przy setnej, jak i pierwszej lekturze. Absolutnie nie czuć, że od powstania tego opowiadania upłynęło już 46 lat.
Taki początek stawia przed kolejnymi pozycjami w antologii nie lada wyzwanie. Nawet bardzo dobry tekst w porównaniu z opowiadaniami Clarke’a i Keyesa może wypaść blado. Jednak duża część autorów wyszła z tej próby zwycięsko.
„Statek, który żeglował po oceanie kosmosu” Barringtona Baileya kojarzy się z opowiadaniami Lema, jego bohaterowie idealnie pasowaliby do załogi, którą pewnego razu miał nieszczęście dowodzić Pirx… I, podobnie jak u Lema, takim właśnie ludziom los przeznacza pierwszy kontakt z obcą cywilizacją. Jednak Obcy Lema wyszli na tym stanowczo lepiej.
„Myślak” Konrada Fijałkowskiego pozostawia niedosyt. Widać, że nie jest to pełna historia, zaledwie wstęp do czegoś większego – tym czymś jest powieść „Homo divisus”, której fragment zamieszczono w antologii. Mimo to standardowe, zdawałoby się, obrazy przyszłości („magiczne” zapięcia ubrań, świecące ściany) w jakiś sposób zapadają w pamięć.
„Wyprawa myśliwska” Michaiła Puchowa na pierwszy rzut oka wpisuje się w nurt ekologiczny – widzimy konflikt kosmicznych myśliwych i obrońców ich ofiar. Jednak akcja opowiadania nie trzyma się najczęstszego schematu podobnych tekstów. I dobrze, bo zaproponowane rozwiązanie chyba bardziej działa na wyobraźnię niż tradycyjne argumenty o szacunku dla życia.
„Trzynastu do Centaura” J. G. Ballarda prezentują losy pewnego eksperymentu1) – według mnie dość brutalnego i nieludzkiego. I mimo nieco rozczarowującej pointy – dla mnie tekst sprawia wrażenie urwanego przedwcześnie – opowiadanie to stawia kilka ważnych pytań.
„Dialog o Atlantydzie” Kiryła Bułyczowa pozwala oderwać się od poważnych rozważań i w lekkim, żartobliwym tonie przedstawia nam prawdziwą historię powstania słynnego dzieła Platona. Trzeba przyznać, że wygląda ona nawet dość prawdopodobnie.
„Dzień Statystyka” Jamesa Blisha dzieje się w centralnie zarządzanym świecie, w którym regulacja urodzin jest przymusowa i ścisła. Większość ludzi wierzy, że wraz z kontrolą gospodarki zapewnia to stabilność światowej populacji. Tymczasem niektórzy zauważają pewnie zdarzenia, które statystycznie nie powinny mieć miejsca. A jednak dochodzi do nich z niepokojącą regularnością.
Na tym kończę przegląd wybranych pozycji szóstego, ostatniego z klasycznych tomów „Kroków w Nieznane”. Muszę tu zaznaczyć, że pominięte przeze mnie teksty nie są złe – odpadły w teście na „drugie czytanie”. Ale też niewiele jest opowiadań, które chce się przeczytać powtórnie zaraz po zakończeniu lektury. To, że aż tyle ów test zdało, świadczy najlepiej o jakości wyboru dokonanego przez Lecha Jęczmyka.
Przez długie lata wydawało się, że tom ten już na zawsze będzie ostatnim. Jednak po 29 latach tytuł wrócił do księgarń. Jak nowe „Kroki” – z numerem tomu zastąpionym rokiem wydania – prezentują się na tle swoich szacownych poprzedników? O tym przekonajcie się sami.
koniec
20 grudnia 2005
1) Warto tu napomknąć że życie znów naśladuje fikcję – nowy brytyjski reality showSpace Cadets” to właśnie eksperyment z opowiadania Ballarda, tyle ze na dużo mniejszą skalę… i przeprowadzany w zupełnie innym celu

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Miasto, zabójca i pisarz
Joanna Kapica-Curzytek

19 VIII 2018

„Jak przemijający cień” Antonio Muñoza Moliny pokazuje nam z całą mocą, czym żywi się literatura i czym jest: grą z czytelnikiem, układanką wspomnień, potęgą pamięci oraz niekończącą się podróżą między prawdą i zmyśleniem.

więcej »

Mistrzowie czarnego sportu
Magdalena Kubasiewicz

18 VIII 2018

„Czarna Książka. Zostać mistrzem” Joanny Radosz to zbiór opowiadań, traktujących o osobach powiązanych z żużlowym środowiskiem. Wbrew pozorom z lektury antologii przyjemność mogą czerpać nie tylko fani żużla.

więcej »

Ten okrutny XX wiek: Pisarz z wyrokiem
Sebastian Chosiński

17 VIII 2018

Polacy o czeskim reportażyście i prozaiku Ocie Pavlu usłyszeli dopiero trzy lata po jego śmierci, gdy ukazały się – nakładem PIW-u – jego autobiograficzne opowiadania z tomów „Śmierć pięknych saren” i „Jak spotkałem się z rybami”. Kilka lat później jego nazwisko przywołał Andrzej Garczarek w swej na wskroś politycznej balladzie „Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał”. Teraz możemy wziąć do ręki biografię pisarza – „Pod powierzchnią” autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego.

więcej »

Polecamy

W odmętach miasta bez dna

Przeczytaj to jeszcze raz:

W odmętach miasta bez dna
— Miłosz Cybowski

Pierwsze Zeszyty Iskier, cz. 10 i 12
— Wojciech Gołąbowski

Pierwsze Zeszyty Iskier, cz. 9 i 11
— Wojciech Gołąbowski

Pierwsze Zeszyty Iskier, cz. 7 i 8
— Wojciech Gołąbowski

Ogień nie do ugaszenia
— Dominika Cirocka

Pierwsze Zeszyty Iskier, cz. 5 i 6
— Wojciech Gołąbowski

Pierwsze Zeszyty Iskier, cz. 3 i 4
— Wojciech Gołąbowski

Pierwsze Zeszyty Iskier, cz. 1 i 2
— Wojciech Gołąbowski

Człowiek, który widzi
— Anna Nieznaj

Przemiana fazowa
— Anna Nieznaj

Zobacz też

Z tego cyklu

Wyglądamy w przyszłość, pamiętamy o przeszłości
— Konrad Wągrowski

6 Kroków w Nieznane

Sześciu wspaniałych
— Paweł Laudański

Parada mistrzów
— Konrad Wągrowski

Trzecie wejście smoka
— Jarosław Loretz

Mój wehikuł czasu
— Artur Długosz

Wróble, strach, zła fantastyka
— Artur Chruściel

Nocą w Telewizyjnym Mieście
— Paul di Filippo

Poczucie zdumienia
— Konrad Walewski

Odkrywcy nowych ziem i mórz
— Lech Jęczmyk

Tegoż autora

Esensja czyta: Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja czyta: Październik 2016
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Sierpień 2016
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Anna Nieznaj, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Esensja czyta: Czerwiec 2016
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Anna Nieznaj, Joanna Słupek

Esensja czyta: Maj 2016
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek

Esensja czyta: Listopad 2015
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Październik 2015
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Joanna Słupek

Esensja czyta: Lipiec 2015
— Miłosz Cybowski, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja czyta: Czerwiec 2015
— Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Joanna Słupek

Wkrótce

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.