Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 30 listopada 2020
w Esensji w Esensjopedii

Michał Dąbrowski
‹Imię Boga›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułImię Boga
Data wydania24 marca 2020
Autor
Wydawca Zysk i S-ka
ISBN978-83-8116-866-3
Format688s. 140×205mm
Cena39,90
Gatunekfantastyka
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Login i logos
[Michał Dąbrowski „Imię Boga” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
„Imię boga” Michała Dąbrowskiego to naprawdę zacny debiut, zwracający uwagę starannie nakreślonym światem i przemyślaną fabułą.

Beatrycze Nowicka

Login i logos
[Michał Dąbrowski „Imię Boga” - recenzja]

„Imię boga” Michała Dąbrowskiego to naprawdę zacny debiut, zwracający uwagę starannie nakreślonym światem i przemyślaną fabułą.

Michał Dąbrowski
‹Imię Boga›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułImię Boga
Data wydania24 marca 2020
Autor
Wydawca Zysk i S-ka
ISBN978-83-8116-866-3
Format688s. 140×205mm
Cena39,90
Gatunekfantastyka
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Od pewnego czasu wydawnictwo Zysk i S-ka wydaje książki fantasy rodzimych autorów (szkoda, że nie tworzą one serii, dzięki czemu łatwiej byłoby znajdować te tytuły), co ciekawe są to osoby raczej nierozpoznawalne na fantastycznym poletku. Swego czasu postanowiłam dać tej inicjatywie szansę i sięgnęłam po „Melodię Litny” Łukasza Jabłońskiego, co skończyło się gorzkim rozczarowaniem. Kolejna z pozycji „Zanim zawieje wiatr” Katarzyny Wójcik odstraszała już samym opisem, a opinie z „Lubimy czytać” tylko potwierdziły moje obawy. Niezbyt zachęcająco brzmi notka reklamująca „Alabastrowe panny”, czy „Dom między chmurami”. Z tylnej okładki „Imienia Boga” Michała Dąbrowskiego straszy czytelnika fraza o wypełnianiu przeznaczenia. Przód książki zdobi jednak przyzwoita ilustracja, która to zachęciła mnie do sięgnięcia po tę powieść pomimo uprzedzeń – i tym razem czekała mnie miła niespodzianka.
Zakładając, że Michał Dąbrowski to prawdziwe imię i nazwisko autora, a nie pseudonim, pod którym kryje się bardziej doświadczony pisarz, „Imię Boga” to udany i przede wszystkim dojrzały debiut. Owszem, czasem zdarzy się jakaś bardziej wyświechtana fraza czy pomysł, jednak nie psuje to obrazu całości. Dodać też trzeba, że Dąbrowski zaczął bardzo ambitnie, od niemal siedemsetstronicowej powieści, ewidentnie stanowiącej dopiero początek szerzej zakrojonej historii. Książka sprawia wrażenie dopracowywanej i dopieszczanej przez lata – widać to w konstrukcji świata i fabuły oraz w kreacji bohaterów. Podczas gdy przeciętny debiutujący autor polskiej fantasy raczy czytelnika najczęściej zbiorem opowiadań mniej lub bardziej składnie polepionych w większą całość, tym razem do moich rąk trafiła rozbudowana, kilkuwątkowa historia z całkiem przyjemnie skomplikowaną i sensownie poprowadzoną intrygą polityczną (co wciąż w fantasy stanowi rzadkość).
Kolejną zaletą powieści jest świat szczegółowo opisywany i wzbogacony w smaczki. Jakiś czas temu narzekałam, że obecnie autorzy fantastyki piszą pośpiesznie i powierzchownie, nie pozwalając czytelnikowi zagłębić się w książkowe uniwersum. Dąbrowski najwidoczniej także jest wielbicielem „starych rozwiązań” – nie szczędzi opisów miejsc, strojów, czy potraw. Najbardziej ujęło mnie zwrócenie uwagi na język: choćby to, że jednej z bohaterek, cudzoziemce, zdarza się dosłownie tłumaczyć idiomy swojego ludu, a że pochodzi z nadmorskiego kraju, zdarzają jej się zwroty w rodzaju „mam to w głębokiej wodzie” czy „nie zmienia wiatru”. Drobiazg, a jak cieszy! Przez chwilę zastanawiałam się, czemu autor nazywa końmi istoty, które końmi nie są, ale po lekturze zamykającej całość modlitwy-mitu o stworzeniu wyznawców lokalnej religii dostrzegam w tym celowość. Zresztą ten tekst to kolejny przyjemny drobiazg, każący się zastanawiać, czy autor planuje podążyć podobną drogą, co Mark Lawrence w cyklu o Abeth1). Jeśli tak, to świetnie, bo to podejście jest wciąż świeże.
Spodobało mi się też to, że wśród głównych bohaterów znaleźli się także… lekarze. I bardzo dobrze, bo przynajmniej oryginalnie (choć obawiam się, że w następnym tomie jeden z nich okaże się „potomkiem przeznaczonym”). Również i w tym przypadku autor zadbał o szczegóły, wyposażył swoich bohaterów w przeszłość zapewniającą im motywacje, poglądy, czy upodobania. Jeśli o mnie chodzi, to odrobinę mi zabrakło, by w pełni z nimi sympatyzować, ale w drugiej połowie książki zaczęłam ich już darzyć cieplejszymi uczuciami. Trochę na siłę wprowadzony wydał mi się także wątek romantyczny, nie przekonała mnie ta miłość od pierwszego wejrzenia. Gorzej na tle innych prezentował się również jeden z antagonistów i to nie dlatego, że był religijnym fanatykiem, ale ze względu na nieustanne i niesławne paradowanie w kapturze2), którego bohater nie zdejmował nawet, gdy rozmawiał w cztery oczy z osobą, z którą wspólnie knuł. Postać ta sprawiała wrażenie, jakby „uchowała się” z jakiejś bardzo wczesnej wersji powieści, później wielokrotnie poprawianej i rozbudowywanej, cóż z tego, skoro ów nieszczęsny kaptur stale goszczący na głowie zabójcy zaczął mieć znaczenie dla fabuły.
Styl autora jest przyzwoity, trochę przywodzi mi na myśl sposób pisania Krzysztofa Piskorskiego, ale nie jestem w stanie dokładnie wyjaśnić dlaczego. Korekta i redakcja nie budzą większych zastrzeżeń, nieco gorzej było bliżej końca książki, gdzie pojawiły się takie kwiatki jak „kroczę”, zamiast „krocze”.
„Imię boga” nie jest pozbawione wad, ale pomimo nich jest bardzo solidnie napisaną powieścią, wyraźnie lepszą od przeciętnego poziomu polskich debiutów fantasy. Zresztą książka całkiem dobrze prezentuje się także na szerszym tle obejmującym także utwory bardziej doświadczonych autorów. Stąd ocena i życzenie, aby „Imię Boga” spotkało się z ciepłym przyjęciem, które umożliwiłoby ukazanie się kolejnych tomów. Zwłaszcza, że Michał Dąbrowski pozostawia czytelnika w poczuciu niedosytu, uchyliwszy zaledwie rąbka tajemnicy.
koniec
14 czerwca 2020
1) Chodzi mi o pomysł na kreację świata, jednak nie chcę zdradzać zbyt wiele, żeby nie psuć przyjemności z lektury.

2) Pierwszy poważny argument przeciw noszeniu kaptura przez ludzi od brudnej roboty jest taki, że ten element ubioru bardzo ogranicza widoczność. Poza tym – skąd wiara, że spod tego kaptura nigdy nie będzie widać twarzy…

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Mała Esensja: Poszukiwacze przygód łatwo nie rezygnują
Marcin Mroziuk

30 XI 2020

W „Sekretach starej szkoły” przekonamy się, że bohaterowie cyklu Anieli Cholewińskiej-Szkolik mimo dotychczasowych niepowodzeń wciąż pragną odnaleźć cenny naszyjnik, który należał niegdyś do rodu von Borgów. Dowiadujemy się też, że niezwykle interesujący trop w tej sprawie uczniowie mieli cały czas tuż pod nosem!

więcej »

Przeczytaj to jeszcze raz: Chcąc nie chcąc
Wojciech Gołąbowski

29 XI 2020

Drugi tytuł cyklu o krzyżowcach, „Król trędowaty”, nie jest bezpośrednią kontynuacją czterotomowej historii zdobycia Ziemi Świętej i utworzenia Królestwa Jerozolimskiego. Od tamtych wydarzeń minęło dwieście lat…

więcej »

O wewnętrznej wolności
Joanna Kapica-Curzytek

28 XI 2020

Z dystansem, humorem, ale bez nadmiernego odsłaniania swojej prywatności – taki jest legendarny dziennikarz, autor kultowych radiowych audycji, w książce „Głos. Wojciech Mann w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską”.

więcej »

Polecamy

Dick jak Dickens

Na rubieżach rzeczywistości:

Dick jak Dickens
— Marcin Knyszyński

Kochać to nie znaczy zawsze to samo
— Marcin Knyszyński

Chorzy na życie
— Marcin Knyszyński

Dick w starym stylu
— Marcin Knyszyński

Faust musi przegrać
— Marcin Knyszyński

W poszukiwaniu rzeczywistości obiektywnej
— Marcin Knyszyński

Myślę, ale czy jestem?
— Marcin Knyszyński

Wszyscy jesteśmy androidami
— Marcin Knyszyński

Umieranie wstecz
— Marcin Knyszyński

Przygodowa powieść science fiction – zrób to sam!
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Eres va atali!
— Beatrycze Nowicka

Z kamerą wśród idiotów
— Beatrycze Nowicka

Pieśń ucichła
— Beatrycze Nowicka

Demony i magowie albo jeźdźcy smoków z Furii
— Beatrycze Nowicka

Dozwolone do lat osiemnastu
— Beatrycze Nowicka

Ku pognębieniu serc
— Beatrycze Nowicka

Pożądanie do znudzenia
— Beatrycze Nowicka

W cieniu Hauru
— Beatrycze Nowicka

O dziewczynie która igrała z ogniem
— Beatrycze Nowicka

Sęp miłości i pożądliwa kapłanka
— Beatrycze Nowicka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.