Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Na wschód od Ameryki

Esensja.pl
Esensja.pl
Dla mnie porównanie obu ksiażek wypada stanowczo na korzyść „Oczarowania”, choć „Firebird” nie jest książką złą, a jedynie miłym czytadłem. U Carda jest Coś Więcej, coś, czego nie mogę precyzyjnie nazwać, ale co sprawia, że wrócę jeszcze do „Oczarowania” i to nie raz

Orson Scott Card
‹Oczarowanie›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułOczarowanie
Tytuł oryginalnyEnchantment
Data wydania28 lutego 2001
Autor
PrzekładMaciejka Mazan
Wydawca Prószyński i S-ka
ISBN83-7255-758-6
Format406s. 142×202mm
Cena29,—
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Stare przysłowie pszczół mówi punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Prawdziwość tego stwierdzenia można sprawdzić na przykładzie literatury – rosyjskie bajki, które my znamy z dzieciństwa, dla mieszkańców Anglii, czy Ameryki są czymś egzotycznym i nowym. Oni nie wiedzą, gdzie jest schowane serce Kościeja Nieśmiertelnego, nie wiedzą, że Baba Jaga mieszka w chatce na kurzej nóżce, ani że nie każda kąpiel we wrzącym mleku odmładza…
Z tego też powodu odwołujące się do tych bajek zachodnie utwory z pewnością są inaczej odbierane u nas niż w kraju ich powstania. Jakiś czas temu wpadły mi w ręce dwie takie książki i przyszedł mi do głowy pomysł na ich porównanie. Pomysł powoli dojrzewał, a w tym czasie jedna z książek została u nas wydana i recenzja porównawcza zrobiła się pilna, tak więc przyjrzyjmy się bliżej, co, i co ważniejsze, jak z rosyjskich bajek zaczerpnęli Orson Scott Card w „Oczarowaniu” i Mercedes Lackey w „Firebird”.
W obu przypadkach autorzy wzięli na warsztat wątki z tradycyjnych baśni rosyjskich, jednak w różny sposób. „Firebird” jest nową wersją jednej konkretnej baśni, zaryzykuję nawet stwierdzenie, że Mercedes Lackey najprawdopodobniej poprzestała na przeczytaniu jednej z wersji baśni o Żarptaku i stworzeniu jej nieco przerobionej wersji, co nie jest w żadnym wypadku rzeczą nową. Przykładów daleko szukać nie trzeba, u nas robi (a raczej robił) to sam Andrzej Sapkowski, za granicą spora rzesza autorów. Przy nowych wersjach starych opowieści często spotyka się również zastosowane przez Lackey zburzenie tradycyjnej baśniowej końcówki „Iwan poślubił księżniczkę i żyli długo i szczęśliwie”. Więcej nie napiszę, żeby nie psuć niespodzianki gdyby ktoś chciał sięgnąć po „Firebird”, czy to w oryginale, czy w polskim przekładzie, o ile taki kiedyś powstanie.

Mercedes Lackey
‹Firebird›

EKSTRAKT:50%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułFirebird
Data wydania1997
Autor
Wydawca TOR
ISBN0-812-55074-9
Gatunekfantastyka
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Z „Oczarowaniem” sprawa jest bardziej skomplikowana. Nie można wskazać palcem i powiedzieć „O, to tę bajkę Card przerobił!”. Wystarczy zresztą zajrzeć na koniec książki, gdzie autor wymienia źródła, z których korzystał. Oprócz baśni rosyjskich wspomina on baśnie żydowskie, czy opracowania na temat formy rządów w dawnej Rosji. I to widać. Akcja dzieje się na zmianę w naszych czasach i w dawnej Rosji, a punktem wyjścia jest znalezienie w lesie pogrążonej w magicznym śnie pięknej dziewczyny, którą można zbudzić jedynie pocałunkiem. Wszyscy wiemy, że po pocałunku następuje ślub i koniec bajki, ale nie u Carda. W „Oczarowaniu” po pocałunku wszystko jest jeszcze przed nami. Spotkamy prawdziwą Babę Jagę, której imię noszą wszystkie wiedźmy w baśniach, spotkamy starego boga Rosji – niedźwiedzia, który wprawdzie ostatnio większość czasu przesypia, ale w potrzebie może się przebudzić i na przykład zesłać na kraj wyjątkowo ostrą zimę (wiadomo o dwóch takich interwencjach, sami zgadnijcie, kiedy), dowiemy się, skąd w baśniach wziął się głupi Iwan (bądź Jasio w wersji rodzimej). A jeśli ktoś nie parsknie śmiechem gdy dowie się, jaki był pierwowzór wiedźmich chatek na kurzej nóżce, to znaczy, że ma bardzo zły dzień :) – osobiście za pre-chatkę dodałam 10% ekstraktu.
Jak łatwo się domyślić, dla mnie porównanie obu ksiażek wypada stanowczo na korzyść „Oczarowania”, choć „Firebird” nie jest książką złą, a jedynie miłym czytadłem. U Carda jest Coś Więcej, coś, czego nie mogę precyzyjnie nazwać, ale co sprawia, że wrócę jeszcze do „Oczarowania” i to nie raz
koniec
1 maja 2001
dodajdo

Komentarze

09 VII 2017   17:40:07

Nic nie przebije Nieśmiertelnego C.M. Valente

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Miasto martwych Bóstw?
Katarzyna Piekarz

23 II 2018

Pierwszy tom cyklu „Boskie miasta” zaskakuje złożonością świata oraz mieszanką magii i technologii. Robert Jackson Bennett zdecydował się na wiele nietypowych rozwiązań i właśnie to czyni książkę ciekawą.

więcej »

Przeczytaj to jeszcze raz: Jaja jak atomowe berety
Wojciech Gołąbowski

22 II 2018

Wydany przez Czytelnika w 1986 roku “Stos kłopotów” Henrego Kuttnera zawiera głównie opowiadania z dwóch tryskających humorem cykli SF: o rodzinie Hogbenów, mutantów, oraz Gallegherze, genialnym wynalazcy - i jego robocie.

więcej »

Amerykański koszmar
Joanna Kapica-Curzytek

21 II 2018

Trochę na wyrost zapowiadano powrót Rushdiego do powieści realistycznej w „Złotym domu Goldenów”. To raczej wieloznaczna powieść paraboliczna lub – jak kto woli – pełna symboli przypowieść o rozwianiu się amerykańskiego marzenia.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Zaprogramowany chłopiec
— Agata Rugor

Skoki czasowe i puszczanie bąków
— Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Lipiec 2013
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Paweł Micnas, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Nadduszo, zlituj się!
— Jędrzej Burszta

Bliski krewny Endera
— Konrad Wągrowski

Żony i mężowie
— Jędrzej Burszta

Napisane ręką apologety
— Jędrzej Burszta

Kosmiczna sielanka
— Beatrycze Nowicka

Cudzego nie znacie: Jadą, jadą Mleczną Drogą siostrzyczka i brat…
— Michał Kubalski

Cień…izna
— Jakub Gałka

Tegoż autora

Alternatywne wersje II wojny światowej
— Jakub Gałka, Michał Kubalski, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Wstęp do kontynuacji
— Joanna Słupek

Zdrayco!!! Łaydaku!!! Oddaj brzytwę!!!
— Joanna Słupek

Demony i ludzie
— Joanna Słupek

Umarł król, niech żyje…?
— Joanna Słupek

Magiczne światło gazowych lamp
— Joanna Słupek

Nowe szaty Błazna
— Joanna Słupek

Słowo się rzekło…
— Joanna Słupek

Danie odgrzane
— Joanna Słupek

Tkaczka Pieśni
— Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.