Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Przekręty i porachunki

Esensja.pl
Esensja.pl
Jeffrey Archer jest kimś w rodzaju literackiego i życiowego króla Midasa: wszystko, czego dotknie, zamienia w złoto. Trudno uwierzyć, ale nawet pobyt w więzieniu przerobił na grube pliki banknotów funtowych. Najpierw wydał trzy tomy „Dziennika więziennego”, a teraz tom opowiadań „Zasłyszane w kiciu i gdzie indziej”. Czy warto przysparzać mu zysków zakupem tej antologii? Raczej tak. A jeszcze lepiej dać ją komuś w prezencie i przeczytać przy okazji.

Jeffrey Archer
‹Zasłyszane w kiciu i gdzie indziej›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułZasłyszane w kiciu i gdzie indziej
Tytuł oryginalnyCat O’Nine Tales And Other Stories
Data wydania16 października 2007
Autor
PrzekładDorota Malinowska-Grupińska, Danuta Sękalska
Wydawca Prószyński i S-ka
ISBN978-83-7469-592-3
Format320s. 142×202mm
Cena32,—
Gatunekkryminał / sensacja / thriller, obyczajowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 27,00 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Jeffrey Archer jest jednym z najbardziej poczytnych brytyjskich autorów. Na wyżyny wyników sprzedaży wywindowała go już (i przy okazji uratowała od bankructwa) pierwsza powieść „Co do grosza”. Następnie pisarz ugruntowywał swoją pozycję takimi książkami, jak „Czy powiemy prezydentowi?”, a zwłaszcza „Kane i Abel”, która trafiła na pierwsze miejsce listy bestsellerów New York Timesa i została zaadaptowana na potrzeby małego ekranu przez CBS. Archer od końca lat 60 XX w. był aktywnym politykiem Partii Konserwatywnej, a w latach 80. typowano go nawet na następcę Margaret Thatcher jako premiera Wielkiej Brytanii (wówczas ukazała się jego powieść „Pierwszy między równymi”, opowiadająca o wyścigu czterech ambitnych Brytyjczyków do zajęcia tego stanowiska). Także w latach 80. Archer skłamał pod przysięgą w sądzie, co ostatecznie – w 2001 roku – doprowadziło do końca jego kariery politycznej i dwuletniej odsiadki na koszt Jej Królewskiej Mości.
Archer jednak – jak kot z oryginalnego tytułu najnowszego zbioru opowiadań „Cat O’Nine Tales And Other Stories”, po polsku jako „Zasłyszane w kiciu i gdzie indziej” – spadł ponownie na cztery łapy. Podczas pobytu w celi nie tylko stworzył „Dziennik więzienny” i nową powieść „Synowie Fortuny”, ale także zebrał od współwięźniów dziewięć opowieści o przeróżnych wpadkach i przekrętach. Te historie, nieco ubarwione i podszykowane literacko, znalazły się w zbiorze „Zasłyszane w kiciu”, a uzupełniają je trzy teksty, których kanwą były również prawdziwe, ale pozawięzienne wydarzenia oraz śliczne ilustracje autorstwa Ronalda Searle’a.
Opowiadania te najtrafniej można określić jako sympatyczne drobiazgi. Archer potrafi zaciekawić i opisać wiarygodną sytuację, czy zajmuje się podatkowymi kantami włoskiego restauratora („Maestro”), czy też nieudolnym kierowcą-przemytnikiem, który jednak dokonuje w życiu jednego trafnego wyboru („Wiesz, o czym mówię?”), jednak nie są to (poza jednym wyjątkiem) tak pamiętne utwory, jak powieści czy niektóre opowiadania ze zbioru „Kołczan pełen strzał”. Autor sprawnie pokazuje również, jak wymiar sprawiedliwości może być wykorzystany przez znających jego reguły („Czy możliwe, że to już październik?”, „Alibi”), a także, jak czasem przestępstwo popłaca („Czerwony król”, „Dobroczynność zacznij od siebie”). Stróże prawa mają jednak swoje sposoby na ukaranie przestępcy, nawet gdy przed sądem nie mogą udowodnić jego winy („Komendant daje przykład”, „Alibi”). Czasem też przestępca ukarze się sam („Woda niezdatna do picia”) lub podejmie próbę naprawy („Człowiek, który obrabował własną pocztę”). Mnie jednak najlepiej czytało się opowiadania niewięzienne: o niezłomnym greckim powstańcu, który odwiedza wesele („Grecka tragedia”), zaskakującą w pozytywny sposób historię miłości, nie tylko do sztuki („Piękno jest w oku patrzącego”), czy wreszcie najlepszą (a może po prostu moją ulubioną), przywodzącą na myśl dawne perełki Archera, opowieść o burzliwym zakończeniu pewnego brytyjskiego małżeństwa („Mądrość Salomona”).
Warsztatowi Archera niewiele można zarzucić – w każdym opowiadaniu zastaniemy nieco zaskoczenia i rozbawienia, w każdym na niewielu stronach znajdziemy interesującą historię. Natomiast nie jest to zbiór, do którego przewiduję wracać – trudno bowiem zostać zaskoczonym po raz drugi.
Jeśli zatem macie ochotę na niezłe opowiadania, ilustrowane miłymi ilustracjami, ten zbiór spełni Wasze oczekiwania. A żeby przekonać się o tym ostatecznie, ściągnijcie sobie legalny pdf z opowiadaniem „Człowiek, który obrabował własną pocztę” w oryginale i przeczytajcie.
koniec
2 stycznia 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Wakacje w gnieździe os
Sebastian Chosiński

20 III 2018

„Rzeka Chronos” była najambitniejszym przedsięwzięciem Kira Bułyczowa. Pisarz planował powstanie kilkunastu (przynajmniej piętnastu) wchodzących w jej skład powieści i mikropowieści. Skończyło się na dziewięciu ukończonych i eseju. Polską edycję serii wydawnictwo Solaris rozpoczęło od publikacji – w dwóch częściach – „Rezerwatu dla naukowców”, który opowiada o alternatywnej historii Związku Radzieckiego w latach 30. XX wieku.

więcej »

Mała Esensja: Zagadki dla małych mieszczuchów
Marcin Mroziuk

19 III 2018

Trzecie spotkanie z parą sympatycznych detektywek odbywa się wprawdzie w zupełnie nowej scenerii, ale „Tajemnice Końskiej Zagrody” mają te same zalety co poprzednie książki Magdy Podbylskiej. Młodzi wielbiciele zagadek kryminalnych będą więc z pewnością zachwyceni tą lekturą.

więcej »

Dawno temu w Katalonii
Joanna Kapica-Curzytek

18 III 2018

„Victus”, książka poświęcona wojnie o sukcesję hiszpańską w XVIII wieku, jest napisana z epickim rozmachem i stanowi świetny przykład powieści historycznej.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Umowa z wydawcą to umowa
— Joanna Kapica-Curzytek

Kto jest po czyjej stronie?
— Joanna Kapica-Curzytek

Jakieś intrygi, jakieś knowania
— Joanna Kapica-Curzytek

Drugi oddech autora
— Joanna Kapica-Curzytek

Intryga goni intrygę
— Joanna Kapica-Curzytek

Esensja czyta: Lipiec 2013
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Paweł Micnas, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Bez jednoznacznych rozstrzygnięć
— Joanna Kapica-Curzytek

Książka typowo „archerowska”
— Joanna Kapica-Curzytek

Esensja czyta: Lato 2009
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Tegoż autora

Film, który poszedł naprzód
— Michał Kubalski

Good comic gone bad, czyli space opera rom-com
— Michał Kubalski

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nie taki dobry dinozaur
— Michał Kubalski

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Po rozum do głowy
— Michał Kubalski

Poszerzenie pola walki
— Michał Kubalski

Czego oczy nie widziały
— Michał Kubalski

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Mniejsze zło
— Michał Kubalski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.